Muzea Podkarpacia. Przewodnik

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Muzea Podkarpacia. Przewodnik

 • Liczba stron:

  96

 • Liczba zdjęć:

  ok. 180

 • Format:

  119 x 220 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-186-3

 • EAN:

  9788375761863

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2013

 • Język:

  polski

Muzea Podkarpacia. Przewodnik

Dorota Folga-Januszewska  (autor) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.)

Muzea Podkarpacia to kompendium wiedzy dla osób zainteresowanych zbiorami muzeów województwa podkarpackiego. Bogato ilustrowany przewodnik zawiera opis 85 muzeów leżących w południowo-wschodnim zakątku Polski, zarówno dużych i znanych, jak i małych, prywatnych i społecznych. Książka ma przejrzystą kompozycję – alfabetyczny układ oraz opis muzeum według schematu: historia, zbiory, ekspozycje i działalność dodatkowa. Wartości praktycznej dodają książce dane teleadresowe muzeów, mapa z zaznaczonymi siedzibami muzeów oraz indeks według kategorii zbiorów.


Prof. Dorota Folga-Januszewska – historyk sztuki, muzeolog; od 1979 r. pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 2007–2008 dyrektor MN; od 2011 r. dyrektor Instytutu Muzeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i profesor tej uczelni; od 2005 członek grupy ekspertów EU ds. muzeów (Culture Unit); autorka ponad 250 książek, katalogów, artykułów i opracowań w zakresie sztuki XX wieku, muzeologii, teorii sztuki.

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Portal News.o.pl 31-03-2015 14:42

Barwnie ilustrowany przewodnik zawiera opis 85 muzeów usytuowanych w południowo-wschodnim zakątku Polski, zarówno dużych i znanych, jak i małych, państwowych, ale też prywatnych. Książka ma przejrzystą kompozycję – zastosowano alfabetyczny układ, a opis muzeum oparty jest na powtarzalnym schemacie: historia, zbiory, ekspozycje i działalność dodatkowa. Walory praktyczne publikacji podnoszą dane teleadresowe muzeów, mapa z zaznaczonymi siedzibami oraz indeks opracowany według kategorii zbiorów. Opis każdego muzeum opatrzony jest kolorowymi fotografiami, prezentującymi budynek oraz wnętrze, zachęcającymi do odwiedzenia. Publikacja może być ciekawa nawet dla odbiorcy nie wybierającego się w rejon Podkarpacia, bo w syntetyczny sposób ukazuje bogactwo tamtego rejonu. Przewodnik pozwala na podróż przez muzea Baranowa Sandomierskiego, Jasła, Łańcuta, Przemyśla, Jarosławia i wielu innych miast. Dzięki książce można zapoznać się z szerzej nieznanymi instytucjami, jak Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Projekt graficzny przewodnika opracował nagradzany wielokrotnie Tadeusz Nuckowski, wykładowca na wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, który był autorem opracowań graficznych do kilkudziesięciu książek. Jego prace plastyczne zostały wyróżnione między innymi na 8 Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, Ogólnopolskim Konkursie Graficznym im. Jana Grzelniaka, otrzymał też Doroczną Nagrodę im. Mariana Strońskiego w Przemyślu w 2006 roku. Jego dzieła znajdują się w zbiorach na całym świecie. Autorką koncepcji merytorycznej jest Dorota Folga-Januszewska, historyczka sztuki, muzeolożka, w latach 2007-2008 dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie, obecnie wykładowczyni na UKSW.

http://news.o.pl/2013/02/26/muzea-podkarpacia-wydawnictwo-bosz/

+

Cezary Rudziński - www.globtroter.info 22-04-2013 10:58

O tym, że na Podkarpaciu są, i to bardzo ciekawe, muzea: w Baranowie Sandomierskim, Jarosławiu, Jaśle, Krasiczynie, Krośnie, Łańcucie, Przemyślu, Sanoku i jeszcze paru miejscowościach, wiadomo dosyć powszechnie. Ale to, że jest ich aż 85, stanowi zaskoczenie chyba nie tylko dla mnie. Chociaż nie jestem muzealnikiem, to jak tylko mam okazję i czas, zawsze staram się będąc gdzieś w kraju czy w świecie, przynajmniej zajrzeć do miejscowej placówki muzealnej. Nawet na pierwszy rzut oka, lub z nazwy, dla mnie mało ciekawej. W przypadku Podkarpacia będzie to obecnie łatwiejsze. Oficyna BOSZ wydała bowiem przewodnik po znajdujących się na nim muzeach. Drugi w identycznej szacie graficznej jak wydane w ub. r. „Muzea Warszawy”, wygląda więc, że będzie to seria. Tej samej zresztą autorki, Doroty Folgi – Januszewskiej, spod pióra której wyszedł w 2011 roku, również wydany przez BOSZ, świetny przewodnik „1000 muzeów w Polsce”. A niedawno także, pod jej redakcją i z jej tekstami, wspaniały album „Muzea polskie”. Oba już na naszych łamach omawiałem i recenzje te są nadal do przeczytania.
„Muzea Podkarpacia” stanowią przeniesione do regionalnego tomu, być może nieco przeredagowane lub uzupełnione – nie porównywałem strony po stronie – i nieco inaczej przełamane informacje zawarte w „1000 muzeów...”. Świetny pomysł, bo jeżdżenie w poszczególne regiony kraju z dużym i ciężkim tomem obejmujący wszystkie polskie placówki, do wygodnych nie należy. A tu, w porządku alfabetycznym nazw miejscowości, a jak w Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie czy Sanoku muzeów jest więcej, to również i je w takiej samej kolejności, ma się wszystko pod ręką.„Jeszcze w 2007 roku – pisze autorka we Wprowadzeniu – Główny Urząd Statystyczny notował czterdzieści sześć muzeów czynnych w tym województwie. Niniejszy przewodnik ukazuje osiemdziesiąt pięć instytucji o różnym statusie i formie organizacyjnej – od dużych muzeów regionalnych, noszących historyczne nazwy narodowych (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej), muzeów okręgowych (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie), poprzez rozległe i znane w całym kraju ośrodki muzealne (Muzeum Budownictwa Ludowego – skansen w Sanoku), aż po niewielkie, prywatne kolekcje udostępniane publicznie, realizujące kluczową misję tworzenia lub odtwarzania tożsamości regionalnej. Spotykamy na Podkarpaciu niemal wszystkie rodzaje muzeów, kolekcji i zbiorów: przyrodnicze, techniczne, historyczne, etnograficzne, antropologiczne, artystyczne.Dynamikę tworzenia muzeów w tym regionie dobrze oddaje fakt, iż trzydzieści dwie instytucje powstały po roku 2000, zaś dwadzieścia wśród nich powołano lub otwarto w ciągu ostatnich pięciu lat. Są wśród nich odbudowywane lub restaurowane zamki i pałace, stanowiska archeologiczne, skanseny, odtwarzane miejsca kultywowania ginących lub zniszczonych w przeszłości tradycji, są fabryki i zakłady przemysłowe, są chronione obszary przyrody i miejsca turystyczne. Wszystkie stanowią majątek materialny i intelektualny, potencjał edukacji i rozrywki, a także ważną atrakcję turystyczną – powód, dla którego warto wybrać się na Podkarpacie…”.Przewodnik ten w sposób jednolity, z zasady z dwoma, wyjątkowo nawet trzema kolorowymi zdjęciami – w sumie ponad 180, prezentuje poszczególne muzea. Ich pełne oficjalne nazwy, adresy – także stron internetowych, telefony i inne dane kontaktowe. A przede wszystkim zbiory i ich historię, z oznaczeniami na marginesach symboli rodzajów oraz tematyki ekspozycji. Znajduje się w nim również plan województwa z lokalizacją muzeów. Poręczny format, staranna szata edytorska oraz przystępna cena zachęcają do kupna i, oczywiście, korzystania z tego przewodnika nie tylko w trakcie podróży.MUZEA PODKARPACIA. Dorota Folga – Januszewska. Wydawnictwo BOSZ, wydanie I, Olszanica 2013, str. 96, cena 19,90 zł.

Tytuły powiązane:

1000 museums in Poland. Guide

Dorota Folga-Januszewska

2011

1000 muzeów w Polsce. Przewodnik

Dorota Folga-Januszewska

2011

Museums of Warsaw. A guide

Dorota Folga-Januszewska

2012

Muzea polskie

Dorota Folga-Januszewska

2012

Muzea Warszawy. Przewodnik

Dorota Folga-Januszewska

2012

Polish Museums

Dorota Folga-Januszewska

2012

Skanseny. Muzea na wolnym powietrzu w Polsce

Jan Święch

1999

Skanseny. Muzea na wolnym powietrzu w Polsce miniatura

Jan Święch

1999

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót