Odeon. Felietony filmowe

Cena:

24.90 zł
44.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Odeon. Felietony filmowe

 • Liczba stron:

  264

 • Liczba zdjęć:

  111

 • Format:

  165 x 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-191-7

 • EAN:

  9788375761917

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2013

 • Język:

  polski

Odeon. Felietony filmowe

Stanisław Janicki  (autor) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

Wybór tekstów poświęconych tematyce filmowej autorstwa Stanisława Janickiego, autora cyklicznego programu „W starym kinie”, wybitnego znawcę tematu. Felietony w wersji radiowej ukazywały się w audycji „Odeon Stanisława Janickiego” w RMF Classic. Autor poświęca uwagę zarówno klasycznemu okresowi rozwoju kina hollywoodzkiego, jak też początkom filmu polskiego, wybitnym dzieciom kinematografii europejskiej, opowiada nam także o swojej prywatnej filmotece – wyborze filmów mistrzowskich, tych znanych, ale także tych, które warto ocalić od zapomnienia. Pozycja obowiązkowa dla miłośników kina.

Patroni medialni:

Stanisław Janicki - dziennikarz, historyk kina, wielki jego admirator. Redaktor tygodnika "Film" (1959-1970) oraz miesięcznika "Kino" (1970-1974), autor jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich programów telewizyjnych "W starym kinie" (1967-1999), W którym prezentował dawne, klasyczne filmy polskie i zagraniczne. Scenarzysta, reżyser, wykładowca m.in. Uniwersytetu Śląskiego, autor książek o tematyce filmowej. Aktualnie współpracuje z telewizją Kino Polska ("Seans w Iluzjonie) oraz radiem RMF Classic ("Odeon Stanisława Janickiego").

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Dariusz Rekosz - Dziennik Zachodni (Polska The Times) 15-04-2019 10:46

+

Portal "Lubimy książki" 23-07-2013 09:30

Odeon, tak nazywało się kino założone przez braci Krzemińskich w 1909 roku w Częstochowie. Antoni i Władysław mieli szczególny wkład w rozwój polskiej kinematografii – już od 1899 roku wyświetlali, popularyzowali, a w końcu także produkowali filmy. Uzbrojeni w projektory i agregaty przemierzyli ładny kawałek Europy Wschodniej, aż ostatecznie zdecydowali się otworzyć stałe kino. W latach swojej świetności ich Odeon wyświetlał sławne pionierskie filmy, a także gościł największe gwiazdy polskiego ekranu. Choć owo kino już dawno zniknęło z mapy Częstochowy to jego twórcy i aktorzy tamtego okresu ożywają na nowo na kartach publikacji Stanisława Janickiego pt. „Odeon. Felietony filmowe”.

Naszej rodzimej kinematografii poświęcony został jeden z czterech rozdziałów „Felietonów filmowych”. Kino polskie (jak każda inna dziedzina życia) zostało w szczególny sposób doświadczone przez wydarzenia z 1939 roku - żadna kinematografia świata nie przeżyła drugiej wojny światowej tak tragicznie jak polska. Poza tym nie mogło zabraknąć oczywiście kina amerykańskiego i europejskiego. Każda z tych kategorii obejmuje kilkanaście życiorysów wyróżniających się postaci w filmowym świecie. Sekcja hollywoodzka wzbogacona została również o skandale, którymi żyła Fabryka Snów we wczesnym etapie swojego istnienia oraz o szczególne pary wśród ludzi filmu. Bez obawy, nie ma to charakteru plotkarskiego tabloidu, natomiast są to opowieści pełne ciekawostek i humoru. W ostatniej części autor wskazał tytuły filmów, które należą według niego do kanonu, ale z racji swojego wieku bywają często zapominane i pomijane.

Na kartach „Felietonów filmowych” pojawiają się największe nazwiska złotej ery kina, a wśród nich Charlie Chaplin, Billy Wilder, Greta Garbo, Sophia Loren, Eugeniusz Bodo czy Hanka Ordonówna. Nie zabrakło także miejsca na zjawiska w świecie kina jak narodziny westernu według reguł Sergio Leone czy wysyp femmes fatales.

Zatem „Odeon” stanowi swoistą podróż w czasie do przełomowych momentów w dziejach kina oraz przybliża sylwetki tych, którzy mu się szczególnie przysłużyli. Warte uwagi jest również piękne wydanie książki. Każda z czterech głównych części została podzielona tematycznie i uzupełniona odpowiednimi fotografiami. Ten czytelny układ pozwala na łatwe odnalezienie się w treści książki. Zresztą można też otworzyć ją w dowolnym miejscu i z przyjemnością oddać się lekturze ponieważ życiorysy dawnych gwiazd światowego kina przypominają często opowieści o Kopciuszku – brzmią fantastycznie, ale bywają prawdziwe.

+

Przegląd 18-06-2013 08:21

Klasycy światowego kina piórem Stanisława Janickiego, który właściwie sam już jest klasykiem filmu. Bo który miłośnik tej dziedziny sztuki nie zna jego znakomitego cyklu telewizyjnego „W starym kinie"? Ta książka to zbiór najlepszych felietonów filmowych z audycji w RMF Classic. Autor przedstawia początki zarówno kina hollywoodzkiego, jak i filmu polskiego. I nie stroni od ciekawostek - opowiada m.in. o Barbarze La Marr, która siedem razy wychodziła za mąż, oraz o pożeraczce męskich serc Evelyn Keyes. Zdradza też tajemnicę własnej filmoteki, która stanowi autorski wybór znanych pozycji i nieodkrytych perełek.

Tytuły powiązane:

Bruegel. Młyn i Krzyż

Lech Majewski

2010

Bruegel. The Mill and the Cross

Michael Francis Gibson

2010

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót