Oto sztuka polskiego plakatu

Cena:

250.00 zł

 • Liczba stron:

  600

 • Liczba zdjęć:

  1724

 • Format:

  240 × 311 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-203-7

 • EAN:

  9788375762037

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2018

 • Język:

  polski

Oto sztuka polskiego plakatu

Dorota Folga-Januszewska  (Koncepcja merytoryczna, tekst, wybór i układ ilustracji) | Lech Majewski  (Koncepcja artystyczna i projekt graficzny) | Maria Kurpik  (Współpraca merytoryczna i kwerenda materiału ilustracyjnego) | Dorota Folga-Januszewska  (podpisy) | Maria Kurpik  (podpisy) | Izabela Iwanicka  (Bibliografia)

Książka przedstawia dzieje polskiej tradycji graficznej prowadzącej do tzw. fenomenu polskiego plakatu, historię, która wiedzie od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie XVI wieku, narodzin grafiki artystycznej w XVII i XVIII wieku, przez eksperymenty warsztatowe XIX stulecia, modernistyczne przemiany, opisywany na świecie fenomen polskiej grafiki artystycznej okresu międzywojennego i narodziny polskiej szkoły projektowania graficznego w latach 30. XX wieku, aż do polskiej szkoły plakatu w drugiej połowie tegoż stulecia, solidarnościowego affiche brut następnego pokolenia i w końcu rozkwitu młodego, poetyckiego i anarchizującego plakatu przełomu XX i XXI wieku oraz początku XXI wieku. Na przykładzie 1724 reprodukcji prac kilkuset artystów zgromadzonych w kilkunastu kolekcjach w Polsce i na świecie czytelnik ma okazję wędrować, obserwując przemiany tej polskiej specjalności.

 

Dorota Folga-Januszewska

 

Polski plakat – jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć sztuki XX wieku, fenomen skutecznego połączenia przeciwieństw: wieloznaczności i czytelności, metafory i prostoty, artystycznej ścieżki i skutecznej reklamy. Rezultat trwających przez stulecia przemian w komunikacji obrazem, przemian mówiących wiele o specyfice polskiej kultury, której istotą było i jest godzenie sprzeczności.

Sztuka projektowania. Lata trzydzieste i czterdzieste XX wieku

 

Kiedy z dzisiejszej perspektywy porównujemy sytuację i nastroje w dwóch kolejnych dekadach okresu międzywojennego w Europie, można odnieść wrażenie, że było to zetknięcie dwóch różnych epok. Lata dwudzieste były czasem wielkich eksperymentów w sztuce, tworzenia nowego języka, rozmaitości postaw i poglądów, demokracji, niekiedy wręcz szaleństwa, zabawy, fascynacji nauką i sztuką. Ten piękny okres zamknięty został wybuchem Wielkiego Kryzysu, krachem na giełdach, recesją.

 Na początku lat trzydziestych XX wieku panowała już zupełnie inna atmosfera – narodziny hitleryzmu i stalinizmu, rozwój nacjonalizmów, likwidacja ważnych ośrodków sztuki nowoczesnej w Europie (Bauhaus); powszechna była stopniowa, ale obejmująca tysiące osób emigracja intelektualistów z różnych krajów i z różnych przyczyn. W refleksji nad sztuką coraz częściej przywoływano problem reprodukcji, kultury masowej, komercji, profesjonalnej reklamy. Lata trzydzieste to także czas wielkich imprez sportowych, przemysłu filmowego i reklamy filmów, pierwszej na taką skalę komercjalizacji sztuki, rozwoju kultury masowej i popularnej. Wśród wielu nurtów sztuki europejskiej coraz bardziej widoczny był powrót do realizmu, często podszyty absurdem i magią surrealizmu, zauważalna stała się skłonność do nowej przedmiotowości, nierzadko pełna symbolicznych i metaforycznych odniesień.

Wybuch wojny w 1939 roku był niewątpliwie gwałtownym naruszeniem wielu działań twórczych, załamaniem powołanych instytucji, ale nie był całkowitym przerwaniem rozpoczętego procesu. Choć dzisiaj stale jeszcze trudno zrekonstruować pełny obraz życia polskiego plakatu w czasie drugiej wojny światowej, nie mamy wątpliwości, że właśnie ta dziedzina projektowania odgrywała olbrzymią rolę w działaniach patriotycznych, wojskowych i politycznych na rzecz Polski w różnych częściach świata, w tym także w okupowanym przez Niemców i Sowietów kraju. I zaraz po zakończeniu wojny okazało się, że formuła wypracowana w latach trzydziestych jest trwała i obowiązująca – Henryk Tomaszewski otrzymał pięć pierwszych nagród na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu w 1948 roku. Od tego momentu polski plakat stał się zjawiskiem pokazywanym, wyróżnianym, rozpoznawanym. Nawet szarża socrealizmu nie zdołała zmienić metaforycznego myślenia, ono bowiem, uzbrojone w warsztatowe doświadczenie artystów i eksperymentalną typografię, potrafiło przezwyciężyć totalitarne naleciałości. Konstytuująca się polska szkoła plakatu była owocem wolnej twórczości i dyscypliny intelektualnej wypracowanej przez środowiska artystów i projektantów lat trzydziestych XX wieku, wzmocnionej o międzynarodowe doświadczenia czasu wojny.

Prof. Dorota Folga-Januszewska – historyk sztuki, muzeolog; od 1979 r. pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 2007–2008 dyrektor MN; od 2011 r. dyrektor Instytutu Muzeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i profesor tej uczelni; od 2005 członek grupy ekspertów EU ds. muzeów (Culture Unit); autorka ponad 250 książek, katalogów, artykułów i opracowań w zakresie sztuki XX wieku, muzeologii, teorii sztuki.

Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.

Prof. Dorota Folga-Januszewska – historyk sztuki, muzeolog; od 1979 r. pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 2007–2008 dyrektor MN; od 2011 r. dyrektor Instytutu Muzeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i profesor tej uczelni; od 2005 członek grupy ekspertów EU ds. muzeów (Culture Unit); autorka ponad 250 książek, katalogów, artykułów i opracowań w zakresie sztuki XX wieku, muzeologii, teorii sztuki.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Vogue.pl - Anna Sańczuk 01-03-2018 09:58

 

https://www.vogue.pl/a/prof-lech-majewski-plakat-ma-uwiesc-kazdego

+

Aleksandra Zaprutko-Janicka - ciekawostkihistoryczne.pl 26-02-2018 10:37

(...)

Autorzy tego niezwykłego albumu opisują plakat polski jako jedno z najlepiej rozpoznanych pojęć sztuki XX wieku, a przy tym połączenie artyzmu i skuteczności oraz wieloznaczności i czytelności a także metafory i prostoty. Praca przez nich przygotowana stanowi wybór grafik zabierających nas w podróż przez kolejne dekady polskiej kultury. Przemiany, jakie dokonały się w dwudziestowiecznym świecie znajdują doskonałe odzwierciedlenie w sztuce.

Pierwsze polskie próby tworzenia powielanych ilustracji są niemal tak stare jak druk. Z dekady na dekadę artyści dochodzili do wprawy, tworząc czasem wręcz szalone wizji. Prawdziwym boom plakatu zaczął się jednak znaczni później. Jednym z jego elementów było pojawienie się licznych ciekawie opracowanych graficznie afiszy teatralnych. W XIX wieku pojawiają się plakaty reklamowo-komercyjne, co popchnęło przedsiębiorców i twórców do zwrócenia większej uwagi do identyfikacji wizualnej produktu. Najpierw plakaty były czarnobiałe, z czasem stały się kolorowe, jedna wszystkie miały spełniać jedno zadanie – przyciąga wzrok odbiory tak by ten nie mógł oderwać od nich oczu.

W albumie zaprezentowanym przez wydawnictwo Bosz mamy do czynienia z ogromną ilością plakatów, które przykuwają wzrok i aż chce się rozszyfrować, rozłożyć na czynniki pierwsze je wszystkie. Z jednej strony jest to doskonała uczta dla oczu, z drugiej świetny materiał badawczy dla historyka. Nie możemy wszak zapominać, że grafika to także źródło historyczne, a afisze, reklamy i wszelkie plakaty to ważne dokumenty życia społecznego, które pokazują jego oblicze, jakiego próżno szukać w podręcznikach.

(...)

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2018/02/25/najciekawsza-ksiazka-tygodnia-polska-szkola-plakatu/

+

https://tapanizksiazka.wordpress.com/ - BLOG internetowy 23-02-2018 09:09

(...) Oto sztuka polskiego plakatu. Lech Majewski, Dorota Folga -Januszewska, Maria Kurpik – wydawnictwo Bosz. Chociaż samą mnie zainteresował ów album, jestem zmuszona zacytować recenzję, ponieważ ten temat jest mi odległy jak kraniec galaktyki   a po co ściemniać  zatem: „Polski plakat – jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć sztuki XX wieku, fenomen skutecznego połączenia przeciwieństw: wieloznaczności i czytelności, metafory i prostoty, artystycznej ścieżki i skutecznej reklamy. Rezultat trwających przez stulecia przemian w komunikacji obrazem, przemian mówiących wiele o specyfice polskiej kultury, której istotą było i jest godzenie sprzeczności.” (...)

https://tapanizksiazka.wordpress.com/2018/01/12/oczko/

+

Dziennik Polski - Aleksandra Suława 23-02-2018 09:05

"Oto sztuka polskiego plakatu" - monumentalny album o historii polskiej grafiki

„Polski plakat” - to jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć w historii sztuki XX wieku. Dzieje tego graficznego fenomenu opisuje Dorota Folga-Januszewska w wydanym właśnie tomie „Oto sztuka polskiego plakatu”.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/kultura/a/oto-sztuka-polskiego-plakatu-monumentalny-album-o-historii-polskiej-grafiki,12937238/
+

Poranek Dwójki - audycja 23-02-2018 09:02

oszcząca w Dwójce profesor Akademii Sztuk Pięknych opowiadała m.in. o tym, jak przygotować publikację, która na ponad 400 stronach prezentuje 1724 ilustracji.

- Tekst książki i wybor ilustracji oddałam do wydawnictwa w 2013 roku. Następne lata to było zmaganie się z przepisami prawa autorskiego – książka zawiera wiele prac, które figurują w zagranicznych zbiorach - w Paryżu, Lwowie i Chicago. W publikacji jest też trochę prac gwiazd, które kiedyś bardzo mocno świeciły, ale a zbiegiem lat straciły blask – dodała prof. Dorota Folga-Januszewska, której album przedstawia dzieje plakatu od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie XVI wieku, narodzin grafiki artystycznej w XVII i XVIII wieku, aż do polskiej szkoły plakatu w drugiej połowie tegoż stulecia, solidarnościowego affiche brut następnego pokolenia i w końcu rozkwitu młodego, poetyckiego i anarchizującego plakatu przełomu XX i XXI wieku oraz początku XXI wieku. Publikacja ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Bosz.

Jak wyglądał proces budowania języka komunikacji wizualnej w Polsce i jak postrzegany jest polski plakat za granicą? O tym m.in. w nagraniu audycji.

https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/1993095,Oto-sztuka-polskiego-plakatu-1724-powodow-do-dyskusji

+

K-Mag Magazyn 23-02-2018 08:41

Gdy popatrzymy na nijakie i przewidywalne plakaty filmowe umieszczane współcześnie na ulicach miast, trudno uwierzyć, że polski plakat ma wielkie tradycje i ogólnoświatową sławę. Reprezentanci tzw. polskiej szkoły plakatu, aktywni przede wszystkim w PRL-u, w gospodarki oderwanej od realiów rynkowych, pozwalali sobie na wiele i tworzyli prawdziwe dzieła sztuki. Nieprzypadkowo grafik w "Debiutantach" grany przez Ewana McGregora miał w swoim mieszkaniu plakat Andrzeja Krajewskiego do filmu „Siedem razy kobieta” i do "Wielkiej majówki” Marii Ihnatowicz.

Mamy na warszawskim Wilanowie Muzeum Plakatu, regularnie pojawiają się czasowe wystawy naszych wielkich grafików, wydawane są także poświęcone im książki i albumy. Ostatnio pojawiła się jedna z bardziej spektakularnych publikacji, "Oto sztuka polskiego plakatu", wydana przez wydawnictwo BOSZ. To 600-stronicowy album, zawierający 1724 reprodukcje prac kilkuset artystów, przedstawiający dzieje polskiej tradycji graficznej – od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie, przez polską szkołę plakatu, do poetyckiego i anarchizującego plakatu młodego pokolenia.

(...)

https://k-mag.pl/article/oto-sztuka-polskiego-plakatu-5a8ec4e4c55a4e5326e50e78

Tytuły powiązane:

Chopin. Plakat polski

Maria Kurpik

2010

Plakat – grafiki Zdzisława Beksińskiego

Plakaty. Współczesne plakaty polskie

Krzysztof Dydo

2001

aktualności

III miejce dla albumu "Podkarpacie" w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Niniejszy leksykon poświęcony jest znanym z mitów, legend i baśni postaciom kobiecym przeistaczającym się w zwierzęta. Anna...

> więcej

Książka poświęcona jest twórczości Leszka Hołdanowicza – grafika, plakacisty, profesora warszawskiej Akademii Sztuk...

> więcej

«powrót