Oto sztuka polskiego plakatu

Cena:

300.00 zł

 • Liczba stron:

  600

 • Liczba zdjęć:

  1724

 • Format:

  240 × 311 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-587-8

 • EAN:

  9788375765878

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  II

 • Rok wydania:

  2021

 • Język:

  polski

Oto sztuka polskiego plakatu

Dorota Folga-Januszewska  (Koncepcja merytoryczna, tekst, wybór i układ ilustracji) | Lech Majewski  (Koncepcja artystyczna i projekt graficzny) | Maria Kurpik  (Współpraca merytoryczna i kwerenda materiału ilustracyjnego) | Dorota Folga-Januszewska  (podpisy) | Maria Kurpik  (podpisy) | Izabela Iwanicka  (Bibliografia)

Książka przedstawia dzieje polskiej tradycji graficznej prowadzącej do tzw. fenomenu polskiego plakatu, historię, która wiedzie od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie XVI wieku, narodzin grafiki artystycznej w XVII i XVIII wieku, przez eksperymenty warsztatowe XIX stulecia, modernistyczne przemiany, opisywany na świecie fenomen polskiej grafiki artystycznej okresu międzywojennego i narodziny polskiej szkoły projektowania graficznego w latach 30. XX wieku, aż do polskiej szkoły plakatu w drugiej połowie tegoż stulecia, solidarnościowego affiche brut następnego pokolenia i w końcu rozkwitu młodego, poetyckiego i anarchizującego plakatu przełomu XX i XXI wieku oraz początku XXI wieku. Na przykładzie 1724 reprodukcji prac kilkuset artystów zgromadzonych w kilkunastu kolekcjach w Polsce i na świecie czytelnik ma okazję wędrować, obserwując przemiany tej polskiej specjalności.

 

Dorota Folga-Januszewska

 

Polski plakat – jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć sztuki XX wieku, fenomen skutecznego połączenia przeciwieństw: wieloznaczności i czytelności, metafory i prostoty, artystycznej ścieżki i skutecznej reklamy. Rezultat trwających przez stulecia przemian w komunikacji obrazem, przemian mówiących wiele o specyfice polskiej kultury, której istotą było i jest godzenie sprzeczności.

Sztuka projektowania. Lata trzydzieste i czterdzieste XX wieku

 

Kiedy z dzisiejszej perspektywy porównujemy sytuację i nastroje w dwóch kolejnych dekadach okresu międzywojennego w Europie, można odnieść wrażenie, że było to zetknięcie dwóch różnych epok. Lata dwudzieste były czasem wielkich eksperymentów w sztuce, tworzenia nowego języka, rozmaitości postaw i poglądów, demokracji, niekiedy wręcz szaleństwa, zabawy, fascynacji nauką i sztuką. Ten piękny okres zamknięty został wybuchem Wielkiego Kryzysu, krachem na giełdach, recesją.

 Na początku lat trzydziestych XX wieku panowała już zupełnie inna atmosfera – narodziny hitleryzmu i stalinizmu, rozwój nacjonalizmów, likwidacja ważnych ośrodków sztuki nowoczesnej w Europie (Bauhaus); powszechna była stopniowa, ale obejmująca tysiące osób emigracja intelektualistów z różnych krajów i z różnych przyczyn. W refleksji nad sztuką coraz częściej przywoływano problem reprodukcji, kultury masowej, komercji, profesjonalnej reklamy. Lata trzydzieste to także czas wielkich imprez sportowych, przemysłu filmowego i reklamy filmów, pierwszej na taką skalę komercjalizacji sztuki, rozwoju kultury masowej i popularnej. Wśród wielu nurtów sztuki europejskiej coraz bardziej widoczny był powrót do realizmu, często podszyty absurdem i magią surrealizmu, zauważalna stała się skłonność do nowej przedmiotowości, nierzadko pełna symbolicznych i metaforycznych odniesień.

Wybuch wojny w 1939 roku był niewątpliwie gwałtownym naruszeniem wielu działań twórczych, załamaniem powołanych instytucji, ale nie był całkowitym przerwaniem rozpoczętego procesu. Choć dzisiaj stale jeszcze trudno zrekonstruować pełny obraz życia polskiego plakatu w czasie drugiej wojny światowej, nie mamy wątpliwości, że właśnie ta dziedzina projektowania odgrywała olbrzymią rolę w działaniach patriotycznych, wojskowych i politycznych na rzecz Polski w różnych częściach świata, w tym także w okupowanym przez Niemców i Sowietów kraju. I zaraz po zakończeniu wojny okazało się, że formuła wypracowana w latach trzydziestych jest trwała i obowiązująca – Henryk Tomaszewski otrzymał pięć pierwszych nagród na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu w 1948 roku. Od tego momentu polski plakat stał się zjawiskiem pokazywanym, wyróżnianym, rozpoznawanym. Nawet szarża socrealizmu nie zdołała zmienić metaforycznego myślenia, ono bowiem, uzbrojone w warsztatowe doświadczenie artystów i eksperymentalną typografię, potrafiło przezwyciężyć totalitarne naleciałości. Konstytuująca się polska szkoła plakatu była owocem wolnej twórczości i dyscypliny intelektualnej wypracowanej przez środowiska artystów i projektantów lat trzydziestych XX wieku, wzmocnionej o międzynarodowe doświadczenia czasu wojny.

Prof. Dorota Folga-Januszewska – historyk sztuki, muzeolog; od 1979 r. pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 2007–2008 dyrektor MN; od 2011 r. dyrektor Instytutu Muzeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i profesor tej uczelni; od 2005 członek grupy ekspertów EU ds. muzeów (Culture Unit); autorka ponad 250 książek, katalogów, artykułów i opracowań w zakresie sztuki XX wieku, muzeologii, teorii sztuki.

Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.

Prof. Dorota Folga-Januszewska – historyk sztuki, muzeolog; od 1979 r. pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, w latach 2007–2008 dyrektor MN; od 2011 r. dyrektor Instytutu Muzeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i profesor tej uczelni; od 2005 członek grupy ekspertów EU ds. muzeów (Culture Unit); autorka ponad 250 książek, katalogów, artykułów i opracowań w zakresie sztuki XX wieku, muzeologii, teorii sztuki.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Vogue.pl - Anna Sańczuk 01-03-2018 09:58

 

https://www.vogue.pl/a/prof-lech-majewski-plakat-ma-uwiesc-kazdego

+

Aleksandra Zaprutko-Janicka - ciekawostkihistoryczne.pl 26-02-2018 10:37

(...)

Autorzy tego niezwykłego albumu opisują plakat polski jako jedno z najlepiej rozpoznanych pojęć sztuki XX wieku, a przy tym połączenie artyzmu i skuteczności oraz wieloznaczności i czytelności a także metafory i prostoty. Praca przez nich przygotowana stanowi wybór grafik zabierających nas w podróż przez kolejne dekady polskiej kultury. Przemiany, jakie dokonały się w dwudziestowiecznym świecie znajdują doskonałe odzwierciedlenie w sztuce.

Pierwsze polskie próby tworzenia powielanych ilustracji są niemal tak stare jak druk. Z dekady na dekadę artyści dochodzili do wprawy, tworząc czasem wręcz szalone wizji. Prawdziwym boom plakatu zaczął się jednak znaczni później. Jednym z jego elementów było pojawienie się licznych ciekawie opracowanych graficznie afiszy teatralnych. W XIX wieku pojawiają się plakaty reklamowo-komercyjne, co popchnęło przedsiębiorców i twórców do zwrócenia większej uwagi do identyfikacji wizualnej produktu. Najpierw plakaty były czarnobiałe, z czasem stały się kolorowe, jedna wszystkie miały spełniać jedno zadanie – przyciąga wzrok odbiory tak by ten nie mógł oderwać od nich oczu.

W albumie zaprezentowanym przez wydawnictwo Bosz mamy do czynienia z ogromną ilością plakatów, które przykuwają wzrok i aż chce się rozszyfrować, rozłożyć na czynniki pierwsze je wszystkie. Z jednej strony jest to doskonała uczta dla oczu, z drugiej świetny materiał badawczy dla historyka. Nie możemy wszak zapominać, że grafika to także źródło historyczne, a afisze, reklamy i wszelkie plakaty to ważne dokumenty życia społecznego, które pokazują jego oblicze, jakiego próżno szukać w podręcznikach.

(...)

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2018/02/25/najciekawsza-ksiazka-tygodnia-polska-szkola-plakatu/

+

https://tapanizksiazka.wordpress.com/ - BLOG internetowy 23-02-2018 09:09

(...) Oto sztuka polskiego plakatu. Lech Majewski, Dorota Folga -Januszewska, Maria Kurpik – wydawnictwo Bosz. Chociaż samą mnie zainteresował ów album, jestem zmuszona zacytować recenzję, ponieważ ten temat jest mi odległy jak kraniec galaktyki   a po co ściemniać  zatem: „Polski plakat – jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć sztuki XX wieku, fenomen skutecznego połączenia przeciwieństw: wieloznaczności i czytelności, metafory i prostoty, artystycznej ścieżki i skutecznej reklamy. Rezultat trwających przez stulecia przemian w komunikacji obrazem, przemian mówiących wiele o specyfice polskiej kultury, której istotą było i jest godzenie sprzeczności.” (...)

https://tapanizksiazka.wordpress.com/2018/01/12/oczko/

+

Dziennik Polski - Aleksandra Suława 23-02-2018 09:05

"Oto sztuka polskiego plakatu" - monumentalny album o historii polskiej grafiki

„Polski plakat” - to jedno z najlepiej rozpoznawanych pojęć w historii sztuki XX wieku. Dzieje tego graficznego fenomenu opisuje Dorota Folga-Januszewska w wydanym właśnie tomie „Oto sztuka polskiego plakatu”.

Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/kultura/a/oto-sztuka-polskiego-plakatu-monumentalny-album-o-historii-polskiej-grafiki,12937238/
+

Poranek Dwójki - audycja 23-02-2018 09:02

oszcząca w Dwójce profesor Akademii Sztuk Pięknych opowiadała m.in. o tym, jak przygotować publikację, która na ponad 400 stronach prezentuje 1724 ilustracji.

- Tekst książki i wybor ilustracji oddałam do wydawnictwa w 2013 roku. Następne lata to było zmaganie się z przepisami prawa autorskiego – książka zawiera wiele prac, które figurują w zagranicznych zbiorach - w Paryżu, Lwowie i Chicago. W publikacji jest też trochę prac gwiazd, które kiedyś bardzo mocno świeciły, ale a zbiegiem lat straciły blask – dodała prof. Dorota Folga-Januszewska, której album przedstawia dzieje plakatu od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie XVI wieku, narodzin grafiki artystycznej w XVII i XVIII wieku, aż do polskiej szkoły plakatu w drugiej połowie tegoż stulecia, solidarnościowego affiche brut następnego pokolenia i w końcu rozkwitu młodego, poetyckiego i anarchizującego plakatu przełomu XX i XXI wieku oraz początku XXI wieku. Publikacja ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Bosz.

Jak wyglądał proces budowania języka komunikacji wizualnej w Polsce i jak postrzegany jest polski plakat za granicą? O tym m.in. w nagraniu audycji.

https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/1993095,Oto-sztuka-polskiego-plakatu-1724-powodow-do-dyskusji

+

K-Mag Magazyn 23-02-2018 08:41

Gdy popatrzymy na nijakie i przewidywalne plakaty filmowe umieszczane współcześnie na ulicach miast, trudno uwierzyć, że polski plakat ma wielkie tradycje i ogólnoświatową sławę. Reprezentanci tzw. polskiej szkoły plakatu, aktywni przede wszystkim w PRL-u, w gospodarki oderwanej od realiów rynkowych, pozwalali sobie na wiele i tworzyli prawdziwe dzieła sztuki. Nieprzypadkowo grafik w "Debiutantach" grany przez Ewana McGregora miał w swoim mieszkaniu plakat Andrzeja Krajewskiego do filmu „Siedem razy kobieta” i do "Wielkiej majówki” Marii Ihnatowicz.

Mamy na warszawskim Wilanowie Muzeum Plakatu, regularnie pojawiają się czasowe wystawy naszych wielkich grafików, wydawane są także poświęcone im książki i albumy. Ostatnio pojawiła się jedna z bardziej spektakularnych publikacji, "Oto sztuka polskiego plakatu", wydana przez wydawnictwo BOSZ. To 600-stronicowy album, zawierający 1724 reprodukcje prac kilkuset artystów, przedstawiający dzieje polskiej tradycji graficznej – od pierwszych ośrodków drukarskich w Krakowie, przez polską szkołę plakatu, do poetyckiego i anarchizującego plakatu młodego pokolenia.

(...)

https://k-mag.pl/article/oto-sztuka-polskiego-plakatu-5a8ec4e4c55a4e5326e50e78

Tytuły powiązane:

Adamczyk. Plakaty

Zdzisław Schubert

2019

Bogusławski. Plakaty

Zdzisław Schubert

2019

Chopin. Plakat polski

Maria Kurpik

2010

Fangor. Plakaty

Błażej Ostoja Lniski

2017

Henryk Tomaszewski

Agnieszka Szewczyk

2014

Henryk Tomaszewski

Agnieszka Szewczyk

2014

Hołdanowicz. Plakaty

Dorota Folga-Januszewska

2020

Józef Mroszczak. Plakaty

Dorota Folga-Januszewska

2019

Januszewski. Plakaty

Błażej Ostoja Lniski

2018

Kajzer. Plakaty

Dorota Folga-Januszewska

2019

Majewski. Plakaty

Błażej Ostoja Lniski

2018

Marszałek. Plakaty

Zdzisław Schubert

2019

Ostoja Lniski. Plakaty

Dorota Folga-Januszewska

2019

Plakat A3 – Zdzisława Beksińskiego

Plakaty. Współczesne plakaty polskie

Krzysztof Dydo

2001

Pluta. Plakaty

Zdzisław Schubert

2019

Stanny. Plakaty i okładki

Błażej Ostoja Lniski

2018

Świerzy. Plakaty

Dorota Folga-Januszewska

2019

The Art of Polish Poster

Dorota Folga-Januszewska

2021

Tomaszewski. Plakaty

Błażej Ostoja Lniski

2017

Urbaniec. Plakaty

Błażej Ostoja Lniski

2017

Wasilewski. Plakaty

Błażej Ostoja Lniski

2017

aktualności

Beksiński.Obrazy - hołd złożony artyście.

Beksiński. Obrazy to wyjątkowy album skupiający się na jednej z dziedzin twórczości Zdzisława Beksińskiego – malarstwie.

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom...

> więcej

Album poświęcony historii polskiego designu zaprezentuje i opowie historię wzornictwa polskiego, poczynając od Wystawy Paryskiej w 1925...

> więcej

«powrót