Podhale Tatry

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Podhale Tatry

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  87

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-87730-90-4

 • EAN:

  9788387730901

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2004

 • Język:

  polsko-angielski

Podhale Tatry

Piotr Witosławski  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Zdjęcia Piotra Witosławskiego zaprezentowane w albumie ukazują jeden z najpiękniejszych regionów Polski. To Tatry – góry zachwycające swą urodą i majestatem – i przytulone do skalistych zboczy Podhale – kraina góralskiego folkloru, malowniczych wiosek, drewnianych kościołów i wyjątkowej przyrody.

Wydanie w nowej obwolucie.


Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Beata Drabik„Miesiąc w Krakowie” nr 5/106/2005 07-05-2005 01:00

Ze zdumieniem wysłuchałem telewizyjnej sondy, w której co drugi pytany mówił, że w Tatrach i Zakopanem jeszcze nigdy nie był. A wydawało mi się, że w Tatrach był prawie każdy i że każdy je zna. I że ja znam – też mi się wydawało. Ale kiedy otworzyłam album Podhale Tatry, zobaczyłam, że takich Tatr nie znam w zupełności. Nigdy bowiem, chodząc po nich wiele, wiele razy, nie szłam w towarzystwie poetów i artystów – Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Wincentego Pola… Nigdy nie dostrzegałam gry światła i cienia w załomach skał, nie przyglądałam się z bliska krokusowi, nie liczyłam garnków na góralskim piecu i nie była w Kościelisku nocą. Takie rzeczy umykają, gdy człowiek latem i jesienią mozolnie pnie się w górę, a zimą szusuje w białej przestrzeni. Nie umknęły Piotrowi Witosławskiemu, który okiem swego aparatu odkrywa dla nas Tatry zarówno w ich ogromie, jak i w szczególe. Z wyczuciem rejestruje potęgę i grozę tatrzańskiej przyrody, ale uwrażliwiony jest też na prostotę dnia codziennego, na podhalańską religijność i tradycję. Mówił o Tatrach w 1870 roku Walery Eljasz Radzikowski: „Jest to jeszcze dla ogółu kraina nieznana, tajemnicza…”. Podróż z Piotrem Witosławskim dowodzi, że słowa te nie tracą aktualności także i dziś, gdy wydawać by się mogło, że wszystkie górskie ścieżki już takie wydeptane.

Tytuły powiązane:

Tatry. Fotografie Tatr i Zakopanego 1859–1914

Teresa Jabłońska

2012

Tatry. Fotografie Tatr i Zakopanego 1859–1914 miniatura

Teresa Jabłońska

2002

aktualności

Beksiński.Obrazy - hołd złożony artyście.

Beksiński. Obrazy to wyjątkowy album skupiający się na jednej z dziedzin twórczości Zdzisława Beksińskiego – malarstwie.

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom...

> więcej

Album poświęcony historii polskiego designu zaprezentuje i opowie historię wzornictwa polskiego, poczynając od Wystawy Paryskiej w 1925...

> więcej

«powrót