63 dni życia i walki

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  248

 • Liczba zdjęć:

  218

 • Format:

  240 x 300 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-227-3

 • EAN:

  9788375762273

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2014

 • Język:

  polski

63 dni życia i walki

Jan Łoziński  (wyb. foto. i podpisy) | Andrzej Krzysztof Kunert  (posłowie) | Andrzej Barecki  (proj. graf.)

„63 dni życia i walki” to wyjątkowa publikacja poświęcona bohaterom walki o Polskę, o życie…

W 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego oddajemy w ręce czytelników album, stworzony we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, zawierający cenne, rzadko publikowane fotografie z tego okresu.

Ten niezwykły reportaż przywołuje kolejne dni walki o wolność: radość towarzyszącą wybuchowi powstania, przytłumioną trudnościami codziennej egzystencji, heroiczną walkę powstańców na barykadach, sanitariuszek w szpitalach polowych i na gruzach zburzonego miasta. To także obraz codziennego życia wypełnionego tęsknotą za normalnością, której namiastkę mieszkańcy Warszawy mogli odnaleźć w nielicznych, ale nadal funkcjonujących kawiarniach, teatrzykach, przy muzyce płynącej z radia czy podczas lektury codziennej prasy. W obliczu wszechobecnej śmierci czytelnik dostrzeże również radość zaślubin i przyjacielskich spotkań – radość z kolejnego dnia życia.

Fotografie pokazują także ogrom nadziei i niezwykłą odwagę młodych bohaterów z batalionów: „Zośka”, „Pięść”, „Gustaw”, „Dzik”, Golski”, „Harnaś”, „Kiliński”, „Ruczaj”, „Sokół” i wielu innych bezimiennych herosów tamtego czasu.

W klimat powstańczej Warszawy wprowadza czytelników dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


Patroni medialni:

Jan Łoziński – z wykształcenia archeolog, popularyzator historii. Od lat zajmuje się dziejami obyczajowości, przede wszystkim okresu międzywojennego w Polsce, a także historią kuchni i fotografią archiwalną. Wraz z żoną Mają opublikował między innymi „Wokół stołu i kuchni”, „Bale i bankiety Drugiej Rzeczpospolitej”, „W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne”.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Krzysztof Jóźwiak- Uważam Rze Historia 01-04-2015 12:50

+

www.rp.pl 01-10-2014 08:55

Powstanie w kadrach

„63 dni życia i walki" to album fotograficzny ilustrujący powstańczy zryw - pisze Marcin Kube.

Już tytuł podpowiada jaki charakter ma album przygotowany przez wydawnictwo BOSZ we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Skoro o życiu i walce jest mowa, to nie będzie tu zbyt wielu obrazów śmierci i eksponowania klęski. 

Wybór zdjęć dokonany przez Jana Łozińskiego oddaje gorączkowy i euforyczny nastrój pierwszych dni Powstania, a także życie cywilnych mieszkańców stolicy w czasie sierpnia i września 1944 r. Całość układa się w spójną opowieść o Powstaniu, choć może nieco zbyt prostą.

Fotografie uzupełniają teksty powstańczych piosenek, poezja Baczyńskiego, a także fragmenty „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego. Ta mieszanka może wydać się nieco zbyt dydaktyczna dla kogoś, kto chciałby wyjść poza dobrze znane opowieści o powstańczych ślubach, „ryczących krowach" i budowaniu barykad.

Co prawda są tu także obrazy rannych, trupów czy pośpiesznego kopania grobów, ale twórcy albumu starają się nie epatować grozą wykrwawiającego się miasta. Nie zobaczymy na zdjęciach piekła i chaosu jakie towarzyszyło mordowaniu cywilów i rannych w zajętych przez Niemców dzielnicach i obracaniu w ruinę Woli, Starówki, czy Czerniakowa. Na wielu fotografiach pozujący Powstańcy i cywile uśmiechają się, reagując odruchowo na widok aparatu i dumnie obnoszą bojowe stroje oraz zdobyczną broń.

Mimo koszmaru bombardowań, snajperskich kul i dudniących nalotów bombowych, w mieście toczyło się życie, choć oczywiście w zniekształconej formie i rytmie. Zwłaszcza w Śródmieściu, które los oszczędził bardziej niż chociażby Stare Miasto.

Na zdjęciach widzimy jak w nadzwyczajnych warunkach Warszawiacy budowali prowizoryczne struktury i tworzyli coś na kształt powstańczego samorządu miejskiego. Wspólnie przygotowywali posiłki, budowali barykady, gasili pożary, kopali groby, czy stali w kolejkach po wodę zdatną do picia.

Warto też spojrzeć na ostatnie karty albumu z biogramami powstańczych fotografów. Każdy z życiorysów to fascynujące losy, choć niekiedy tragiczne. Jak choćby Edwarda Tomiaka, którego 150 fotografii dopiero niedawno trafiło do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Tomiak w sierpniu 1944 roku miał 20 lat. Mieszkał przy ulicy Muranowskiej i fotografował walki na ruinach getta, a później na Starym Mieście. Dokonał także wstrząsającej dokumentacji skutków eksplozji czołgu-pułapki przy ulicy Kilińskiego, wydarzenia, które do dzisiaj budzi spory wśród historyków. Chociaż młody fotograf wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną to nie przetrwał pobytu w obozie koncentracyjnym w Melk, gdzie zmarł z wycieńczenia.

Większość fotografów jednak przeżyła Powstanie i ich losy potoczyły się różnie. Album „63 dni życia i walki" to również hołd dla nich, dokumentalistów rejestrujących dzień po dniu tragiczne losy miasta i jego mieszkańców.

Marcin Kube

+

www.fotopolis.pl 01-10-2014 08:54

Wydawnictwo Bosz zdecydowało się zaprezentować bardzo obszerny album poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. „63 dni życia i walki” to wizualny zapis tego, co wydarzyło się w stolicy Polski 70 lat temu.

Powstanie Warszawskie doczekało się szeregu opracowań historycznych. Poświęcono mu wiele książek oraz artykułów, które były skupione przede wszystkim na aspektach historycznych. Album „63 dni życia i walki”, który wydało wydawnictwo Bosz, to zapis Powstania widzianego oczami jego uczestników. Suche fakty, opisy i wnioski zostały zastąpione zdjęciami archiwalnymi.

Warunki, w których były wykonywane oraz czas jaki upłynął, wyraźnie odbił się na jakości zaprezentowanych zdjęć. Ale i tak technikom należą się wielkie brawa za dopracowanie ich w takim stopniu, że mogły się pojawić w książce o dość dużym formacie. Albumu, oprawiony w elegancką, matową okładkę składa się z ponad 200 zdjęć, które zostały umieszczone na 248 stronach. Oprócz samych fotografii znajdziemy tutaj także dokumenty archiwalne, kalendarium walk oraz posłowie przygotowane przez dr hab. Andrzeja Krzysztofa Kunerta.

Obszerna książka stara się objąć praktycznie każdy aspekt powstańczego życia. Oprócz dynamicznych ujęć walki pojawiają się także sceny całkowicie zwyczajne, jak poprawianie makijażu w lusterku samochodu, przygotowywanie wspólnego posiłku czy powstańczy ślub. Część albumu skupia się także na cywilach, którzy pomagali powstańcom budować barykady, nosili wodę, czy razem z żołnierzami słuchali audycji radiowych. „63 dni życia i walki” to propozycja wielopłaszczyznowa, która nie ogranicza się tylko do ilustracji walk.

Wspomnieliśmy już o okładce, która sprawia bardzo eleganckie wrażenie, podobnie jak wnętrze książki. Zdjęcia zostały wydrukowane na bardzo przyjemnym w dotyku papierze o wysokiej gramaturze. Szkoda tylko, że sam projekt nie został podobnie potraktowany. Zdarzają się składki zdjęć, które nie są w żaden sposób rozdzielone od siebie co sprawia, że miejscami czytelnik może się pogubić. Naszym zdaniem nałożenie dokumentów na zdjęcia, również nie jest najlepszym rozwiązaniem, wolelibyśmy obejrzeć jedno i drugie osobno.

Są to jednak niewielkie niedogodności, nad którymi zdecydowanie przeważa wartość zdjęć oddanych czytelnikom. Zdjęcia pochodzące ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego dają nam dostęp do autentycznej historii. Oprócz bohaterstwa ludzi biorących udział w walkach, możemy zobaczyć ich także w zwykłych sytuacjach. Poza samymi powstańcami na zdjęciach znajduje się stale jeszcze jedna bohaterka, która istnieje w zupełnie innej formie - Warszawa. Album wydawnictwa Bosz pozwala nam zobaczyć stolicę jeszcze przed jej doszczętnym zniszczeniem, oraz w jego trakcie. „63 dni życia i walki” to bardzo dobre uzupełnienie obszernych opracowań historycznych, ale także album, który broni się sam i nie potrzebuje do tego porównywania z innymi pulikacjami.

autor: Patryk Wiśniewski

 

http://www.fotopolis.pl/n/19622/63-dni-zycia-i-walki-recenzja/

Tytuły powiązane:

63 Days of Life and Struggle. Miniature

Jan Łoziński

2014

63 dni życia i walki. Miniatura

Jan Łoziński

2014

63 jours de vie et de combat. Miniature

Jan Łoziński

2014

63 Tage Leben und Kampf. Miniatur

Jan Łoziński

2014

Warszawa lata 40. outlet

Danuta Szaflarska

2014

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót