Szkice syberyjskie Feliksa Lachowicza

Cena:

39.92 zł
49.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  184

 • Liczba zdjęć:

  303

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-241-9

 • EAN:

  9788375762419

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2014

 • Język:

  polski

Szkice syberyjskie Feliksa Lachowicza

Jerzy M. Pilecki  (autor) | Beata Długajczyk  (autor) | Piotr Galik  (autor) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.)

 

Publikacja zawiera bogaty zbiór niepublikowanych dotąd i w znaczniej części nigdy niewystawianych rysunków i akwarel drohobyczanina Feliksa Lachowicza (1884–1941), powstałych podczas pobytu artysty na Syberii w latach 1914–1920, a obecnie znajdujących się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. W tym czasie Lachowicz stworzył ponad 260 prac, które następnie przywiózł do kraju. Oprócz niezaprzeczalnych wartości artystycznych ilustracji istotne są także walory dokumentalne – na całość składają się widoki, sceny rodzajowe, przedstawienia typów etnicznych, kompozycje alegoryczne i martyrologiczne oraz karykatury. Wśród nich najcenniejszy jest zespół 40 karykatur oficerów i żołnierzy V Dywizji Strzelców Syberyjskich oraz widoki obozu jenieckiego w Semipałatyńsku i koszar 2. Pułku Piechoty w Nowomikołajewsku. Solidne opracowanie tekstowe uwzględniające między innymi biogram artysty oraz omówienie jego twórczości doskonale uzupełnia ten cenny zbiór rysunków. Projekt został zainicjowany i jest gorąco popierany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej.

Logotypy
 Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Uważam Rze Historia 01-04-2015 09:56

Ołówkiem, tuszem, akwarelą…

 

Całkiem niedawno tematem numeru „Uważam Rze Historia” był wkład Po­laków w kulturę, ekonomię i historię Rosji na przestrzeni wieków. Pisałem wtedy, jak wiele zrobili nasi rodacy w dziedzinie odkry­cia i ucywilizowania Syberii. Swoistym uzu­pełnieniem tej tematyki mogą być rysunki i akwarele Feliksa Lachowicza powstałe podczas pobytu artysty na Syberii w latach 1914–1920. Pokazują one piękno i majestat zauralskiej przyrody, są zbiorowym por­tretem mieszkających tam ludzi, a przede wszystkim malarską kroniką losów zesłań­ców, a później żołnierzy 5. Dywizji Strzelców Syberyjskich, która walczyła na tamtych te­renach z bolszewicką zarazą.

Feliks Lachowicz to postać stosunkowo mało u nas znana. Być może przyczyniła się do tego jego przedwczesna śmierć. Lacho­wicz był bowiem sybirakiem podwójnym. Po raz drugi trafił do tego „więzienia narodów” w czasie II wojny światowej, aresztowany i wywieziony na wschód przez NKWD. W od­różnieniu od zesłania z czasów carskich nie tylko nie przywiózł stamtąd nowych obrazów, ale dokonał tam żywota. Nawet nie wiadomo, gdzie i kiedy zmarł.

Feliks Lachowicz to kolejna postać, którą trzeba dopisać do długiej listy słynnych Pola­ków rodem z kresowego Drohobycza. Docenił go już przed wojną inny słynny artysta po­chodzący z tego miasta – Bruno Schulz, który pisał o Lachowiczu: „Nie szukając poklasku świata, pracuje w Drohobyczu z benedyktyń­ską, pogodną i skupioną żarliwością dziwny artysta zakochany w legendach wieków daw­nych, zasłuchany w szmer przeszłości; grze­biąc się w starych dokumentach, szperając w archiwum miejskim. (…) W naszych czasach nerwowości, porywczości i pośpiechu to zja­wisko wyjątkowe. Pan Lachowicz powinien sobie zdobyć imię we współczesnej grafice polskiej, jest on na swem polu chyba bezkon­kurencyjny”. Schulz odnosił się w tym tekście do międzywojennej działalności artystycz­nej Lachowicza, ale chyba najcenniejszym jego dziełem są właśnie zebrane w albumie opublikowanym przez wydawnictwo BOSZ prace powstałe na Syberii. Lachowicz spędził tam ponad sześć lat, początkowo jako jeniec wojenny, a następnie żołnierz wspomnianej 5. Dywizji Strzelców Syberyjskich. Powstało w tym czasie ponad 260 prac wykonanych ołówkiem, tuszem i akwarelą, wśród których należy wyróżnić zespół 40 karykatur ofice­rów i żołnierzy oraz widoki obozu jenieckiego w Semipałatyńsku i koszar 2. Pułku Piechoty w Nowomikołajewsku. Znajdziemy tam także zbiór autoportretów autora, przedstawienia typów etnicznych, kompozycje alegorycz­ne i martyrologiczne, obrazy zrewoltowanej Rosji. Co ciekawe, przemierzając bezkresne pustkowie Syberii, prace te Lachowicz miał cały czas ze sobą i w końcu szczęśliwie po­wrócił z nimi do rodzinnego miasta. Równie szczęśliwie przetrwały one kataklizm II wojny światowej, który uśmiercił ich autora i znisz­czył polsko-żydowski Drohobycz. W 1945 r. rysunki i akwarele Lachowicza wywiozły do Polski siostry jego żony; obecnie znajdują się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossoliń­skich we Wrocławiu. Na zakończenie dodam jeszcze, że w prezentowanym albumie są one doskonale zreprodukowane i opisane.

Krzysztof Jóźwiak

+

Matras Księgarnie 02-03-2015 09:49

Nie szukając poklasku świata, pracuje (w Drohobyczu) z benedyktyńską, pogodną i skupioną żarliwością dziwny artysta zakochany w legendach wieków dawnych, zasłuchany w szmer przeszłości; grzebiąc się w starych dokumentach, szperając w archiwum miejskim. Śledząc zblakły inkaust kościelnych zapisków, Pan Lachowicz przeżywa w wizjach przeszłość miasta.

 

http://www.matras.pl/szkice-syberyjskie.html
 

Tytuły powiązane:

Drohobycz Feliksa Lachowicza

Beata Długajczyk

2008

aktualności

Tamara Łempicka, królowa art deco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką.

Tamara Łempicka, królowa art déco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Pierwszy z trzech tomów „Księgi smoków świata”, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, przybliża portrety...

> więcej

„Polska. Dziedzictwo i nowoczesność” to nowy album poświęcony pięknym krajobrazom, miejscom wartym odwiedzenia oraz...

> więcej

«powrót