Rok polski

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Rok polski

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  90

 • Format:

  160 x 180 mm

 • ISBN:

  83-87730-95-5

 • EAN:

  9788387730956

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2004

 • Język:

  polski

Rok polski

Stanisław Grochowiak  (autor) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Paweł Pierściński  (fot.)

Wiersze wybitnego polskiego poety, który, jak pisze autor posłowia Janusz Drzewucki: „Żył krótko, ale intensywnie. Ciężko pracował. Pisał dużo i dobrze”. Różnorodność stylu, bogactwo poetyckich sensów. Tomik wzbogacają doskonałe zdjęcia Pawła Pierścińskiego.


Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Bartosz Marzec, „Rzeczpospolita”, nr 134/2004 09-06-2004 01:00

Nowy wybór poezji Stanisława Grochowiaka


Blask ciemnych wierszy


Pisał: „Oddechem poezji jest śnieg albo sadza/ Kiedy śnieg jest oddechem – krzewy stoją czarne/ A jeśli sadza – to oprósza dłonie/ Zakochanych lub katów/ Zarówno pobladłe”. Urodził się siedemdziesiąt lat temu, zmarł młodo – w wieku czterdziestu dwóch lat. Ten czas przeżył jednak pracowicie.
Stanisław Grochowiak pozostawił po sobie zbiory niezrównanych wierszy (choćby świetne „Agresty”, „Polowanie na cietrzewie” i „Bilard”), ciekawą minipowieść „Trismus” oraz sztuki teatralne („Partita na instrument drewniany”, „Lęki poranne”). Należał do tych wybrańców, którzy cieszą się uznaniem krytyki i czytelników. Po śmierci popadł jednak w zapomnienie. Czy wróci moda na Stanisława Grochowiaka? Oby! Czas ku temu najwyższy!
W wydawnictwie BOSZ ukazał się właśnie tomik Grochowiaka „Rok polski”. Wyboru wierszy dokonał Janusz Drzewucki, poeta i krytyk literacki „Rzeczpospolitej”. Obok utworów z tytułowego cyklu znajdziemy w książce wyjątkową „Modlitwę”, w której finale autor błaga: „Matko Boska mądra taka/ Żeś jak ogród z plonem łask/ rzuć najmniejszy choćby blask/ W ciemne wiersze Grochowiaka”. Młody czytelnik zwróci zapewne uwagę na „Upojenie” – po ten utwór sięgnęła niedawno Anna Maria Jopek i wykonała go w duecie z Michałem Żebrowskim.
To wielka poezja: jest w niej schyłek i jest pragnienie życia, są żądze i nieodstępujący ani na chwilę lęk. W „Roku polskim” Grochowiak pyta: „A gdzie się miłość w czasie zapodziewa/ Ta: już ostatnia. Jak wyblakły kontur/ Na drzwiczkach sanek, na pieców polewach, / Zaścianek burzy w Zazdrostek zakątku/ Blady Lermontow myślał o niej tak/ Łuskając z łupin zamszu pistolety. / Na wiorstę szlaku od ostatniej mety, / I jeden krok – i mety brak”.
Książka jest wyjątkowa również dzięki ogromnej urody zdjęciom Pawła Pierścińskiego – jego porywające krajobrazy znakomicie „rymują się” z wierszami Grochowiaka. Ciemny klejnot poezji zyskał w ten sposób należytą oprawę.

Tytuły powiązane:

Polski rok

ks. Jan Twardowski

2005

aktualności

Tamara Łempicka, królowa art deco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką.

Tamara Łempicka, królowa art déco. Spotkanie z Marisą de Lempicką oraz Marią Anną Potocką

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Pierwszy z trzech tomów „Księgi smoków świata”, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, przybliża portrety...

> więcej

„Polska. Dziedzictwo i nowoczesność” to nowy album poświęcony pięknym krajobrazom, miejscom wartym odwiedzenia oraz...

> więcej

«powrót