Pan Paluszek

Cena:

11.95 zł
19.90 zł

Przeglądaj książkę

DZIAŁ: DLA DZIECI

 • Liczba stron:

  48

 • Liczba zdjęć:

  30

 • Format:

  180 × 180 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-256-3

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2015

 • Język:

  polski

Pan Paluszek

Kinga Grabowska-Bednarz  (tekst i ilustr.)

Był sobie chłopiec, który bardzo lubił malować farbami. A ponieważ często zapominał o umyciu rączek, wszędzie zostawiał odciski kolorowych paluszków. Na drzwiach do łazienki, na stole, na ścianie w kuchni, w ulubionej książeczce – paluszki były dosłownie wszędzie! Mamie chłopca bardzo podobały się obrazki, które malował chłopiec, ale odciski paluszków – nie bardzo. Pewnego dnia, kiedy kolejny raz czyściła ścianę, wpadła na pewien pomysł… Usiadła obok swojego syna i poprosiła, żeby na kartce zrobił odcisk swojego ubrudzonego farbą paluszka. Chłopiec właśnie malował letnie niebo, dlatego paluszkiem zrobił niebieską pieczątkę. Mama wzięła czarny pisak i dorysowała paluszkowi oczka, rączki, nóżki i uśmiechniętą buzię. Potem paluszek dostał kapelusz i parasol.

– Czy wiesz kto to? – zapytała mama.
– To Pan Paluszek! Odpowiedział chłopiec, jakby to było oczywiste.
– A skąd ma parasol? – pytała dalej mama.
– Kupił go w sklepie.
– A dokąd idzie Pan Paluszek?
– Spieszy się na przystanek autobusowy!

Tak powstała pierwsza historia o Panu Paluszku. Od tamtej pory chłopiec często robi odciski palców na kartce i wspólnie z mamą wymyślają przygody Pana Paluszka. Ściany bywają jeszcze brudne, ale coraz rzadziej…

 

Książeczka w niezwykle ciekawy sposób przedstawia historię tytułowego bohatera – Pana Paluszka. Pan Paluszek gotuje ulubioną zupę, przeprowadza doświadczenie, wyjeżdża na wakacje, świętuje urodziny Pana Rączki, wybiera się do fryzjera, podróżuje po kosmosie... i przeżywa przy okazji wiele niezapomnianych przygód. Oryginalnie napisane i pięknie zilustrowane historie z życia Pana Paluszka zachęcają do poznania bliżej tego wyjątkowego bohatera.


Kinga Grabowska-Bednarz – rymy układa, od kiedy pamięta, a jak tylko nauczyła się pisać – zaczęła je spisywać. W szkole średniej trochę o wierszykach zapomniała i postanowiła zostać biologiem. Potem zmieniła zdanie i chciała leczyć zwierzęta. Ale kiedy stanęła przed wyborem studiów, zdecydowała się na architekturę. No i już całkiem zapomniała o wierszach, bo pochłonęło ją zupełnie co innego. Z sukcesem skończyła naukę na Politechnice Wrocławskiej i jest czynnym zawodowo architektem. Do wierszyków wróciła, kiedy pojawił się na świecie jej synek. Przy okazji robi do wierszy obrazki, sieje marchewkę, projektuje centra handlowe, piecze ciasta, fotografuje, wyrywa chwasty, gotuje zupy, projektuje wnętrza, kroi cebulę, pikuje selery, czyta książeczki dla dzieci na dobranoc i bardzo dużo się śmieje z mężem i synkiem. Książka „Muchy” to jej debiut literacki i ilustratorski.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

CzymZajacMalucha.pl 16-09-2015 08:26

+

Krzysztof Lubczyński, Portal: www.pisarze.pl 29-07-2015 12:29

Z Panem Paluszkiem na wakacje


Tym, którzy spędzają wakacje z małymi dziećmi z przyjemnością mogę polecić wspólną z nimi lekturę czarującej książeczki „Pan Paluszek” Kingi Grabowskiej-Bednarz. Mam od wielu lat mniej niż minimalną styczność z książeczkami dla dzieci, ale nawet  z tego minimum wynoszę wrażenie, że są one jakieś inne w treści i formie niż książeczki z czasów mojego dzieciństwa, których pamięć noszę trwale w serdecznej pamięci. Nie umiem tego jakoś racjonalnie zdefiniować, ale tak to odczuwam.

 

„Pan Paluszek” przywołał mi  pamięci najczulsze wrażenia dziecięce (a dawno to było!). Kinga Grabowska-Bednarz napisała dwadzieścia rymowanych opowiastek, których bohaterem jest ów tytułowy, sympatyczny śpioch Pan Paluszek , po trudnym obudzeniu i wybiegnięciu z łóżka konfrontowany z tak różnymi przejawami życia, jak wizyta „U doktora”, „Duchy”, „Obiad”, „Grzybobranie”, „Nocna przygoda”, „Czkawka”, „Ogródek”, „Biwak”, „Kosmiczny pirat”, a nawet po prostu „Pomidory” oraz inne. Książeczka jest nie tylko przemiła i czarująca w czytaniu i słuchaniu, ale daje rozkosz oczom rysunkami mającymi w sobie lekkość, ciepło i inteligentną umowność.

 

Gorąco, zgodnie z obecna aura, rekomenduję: weźcie Pana Paluszka ze sobą na wakacje i każdego dnia serwujcie dziecku (i sobie) po dwie o nim opowiastki, pedagogicznie i profilaktycznie rozpocząwszy od tej o „Śpiochu”.

 

http://www.pisarze.pl/recenzje/9656-rekomendacje-ksiazkowe-krzysztofa-lubczynskiego27-07-15.html

Tytuły powiązane:

Licho i inni outlet

Agnieszka Taborska

2014

Muchy

Kinga Grabowska-Bednarz

2014

Pan Paluszek. Podróż

Kinga Grabowska-Bednarz

2017

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót