Bałtyk

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Bałtyk

 • Liczba stron:

  144

 • Liczba zdjęć:

  260

 • Format:

  240 x 300 mm

 • ISBN:

  978-83-89747-55-6

 • EAN:

  9788389747556

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2007

 • Język:

  polski

Bałtyk

Jarosław Swajdo  (tekst) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Marek Czasnojć  (fot.) | Marek Wajda  (proj. graf.)

Album ze zdjęciami Marka Czasnojcia prowadzi nas po wybrzeżu Morza Bałtyckiego, ukazując różnorodność krajobrazów, bogactwo form oraz skarby historii państw, których dzieje związały się nierozerwalnie z urzekającym swą chmurną urodą Bałtykiem.

Aż dziesięć państw leży nad Morzem Bałtyckim i ma swój udział w dawnych i aktualnych wypadkach dziejowych. Zgodnie z biegiem wskazówek zegara są to – poczynając od naszego kraju – Polska, Niemcy, Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa.

Jarosław Swajdo – historyk, krajoznawca, publicysta. Autor przewodników turystycznych po Polsce i Europie.

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Gabriel Leonard Kamiński, „Portal Księgarski” 30-01-2008 01:00

Marek Czasnojć – Bałtyk

 

Bałtyk potocznie kojarzy się nam głównie z wakacyjną kanikułą, słońcem, plażą, morską słoną kąpielą. W albumie Marka Czasnojcia jest także miejscem, gdzie krzyżują się wpływy różnych kultur: skandynawskiej, germańskiej, słowiańskiej, ludów bałtyckich. Spacer wzdłuż wybrzeża, gdzie sąsiaduje koło siebie dziewięć państw, a granice geograficzno-historyczne ich terytoriów na skutek wojen często na mapach ulegały korektom, to nieustająca lekcja pokory wobec biegu historii.

Bałtyk jako historyczne "Mare Nostrum" było świadkiem przeróżnych zdarzeń; od ekonomicznej ekspansji Związku Hanzeatyckiego, walki o zdominowanie handlu z Rosją między Szwecją, Danią i Polską, co przerodziło się w długoletnie wojny o Inflanty, tzw. wojny bałtyckie, po drugą wojnę światową (tragedia "Wilhelma Gustloffa", "Steubena" i "Goyi".), blokadę cieśnin, zagładę i okupację państw bałtyckich przez sowiecką Rosję, a także współczesne tragiczne historie jak zatonięcie promu "Jan Heweliusz" czy "Estonia".

Mare Balticum, zwane morzem śródziemnym północnej Europy, położone jest na szelfie kontynentalnym. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß).

Album Marka Czasnojcia "Bałtyk" jest krajoznawczo-turystyczną wędrówką, którą zaczynamy wraz z Autorem od szwedzkiego Kullabergu, duńskiego Helsingoru, Roskilde, Kopenhagi, na północ od której ciągnie się malownicze wybrzeże zwane Duńską Riwierą, poprzez szwedzkie Malmo, dawną strażnicę morską Helisngborg, Landskronę, Lund, Ystad, i kamienny krąg Ales Stenar, morski bastion Bornholmu, Karlskronę, Kalmar, Gotland, kiedyś wielkie centrum handlowe, Sztokholm, wyspy Alandzkie, po fińskie Pohjanlahti, Turku, Helsinki, Porvoo czy Kotkę.

Każde z tych miejsc ma swoją własną odrębną legendę, historię i osobne piękno zharmonizowane z linią brzegową Bałtyku, który wykreślał ich granice, a niejednokrotnie wpływał na takie a nie inne losy tych miejscowości, wysp, portów i ich mieszkańców. Czasnojć opowiada Bałtyk głównie zimą, to najczęściej reprodukowane fotografie. W połączeniu z kamienistą fakturą brzegu przypomina atmosferę rodem z makbetowskiego Inverness.

Czasnojć pokazuje nam odnalezione i utrwalone na zdjęciach piękno tych bałtyckich turystycznych atrakcji. Warto wybrać się na jedną z duńskich czy szwedzkich malowniczych wysp, na których jakby zatrzymał się czas. Drewniane i murowane zabytkowe budownictwo pieczołowicie odrestaurowane, przywołuje barwne bajkowe skojarzenia z Legolandem. A runiczne ponadtysiącletnie kamienne kręgi dostarczą nam wrażeń na całe letnie wieczory.

Po drugiej stronie Bałtyku, począwszy od Mierzei Wiślanej, zaczyna się ta część Bałtyku dostępna masowej turystyce dopiero po upadku ZSRR, i odzyskaniu niepodległości przez państwa bałtyckie: Estonię, Łotwę i Litwę.

Zaczynamy tę podróż od Wyborgu, szwedzko-fińskiego miasta, które Rosjanie zaanektowali po wojnie zimowej 1939-40, między radziecką Rosją a królestwem Finlandii stanowiące "wrota" do republiki Karelii, potem Sankt Petersburga, zmieniającego nazwę w zależności od politycznej sytuacji (Pieterburch, Piotrogród, Leningrad). Później wkraczamy do Estonii. Narva i Tallin, to przykład wpływów wielu kultur - duńskiej, niemieckiej, szwedzkiej, a starówka Tallińska jako arcydzieło architektury wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Skaliste brzegi Seremy, zwanej też Ozylią, jednej z największych wysp na Bałtyku, połączone tamą z wyspą Muhu przywodzą na myśl napoleońską Elbę. Kamieniste plaże przypominają, że zmierzamy coraz bardziej na wschód. Po drodze mijamy Rygę i Lipawę były port wojenny, i wjeżdżamy na Litwę, do Kłajpedy, pięknego starego portowego miasta, przyciągającego odrestaurowanymi mieszczańskimi kamienicami z pruskiego muru.

Republiki Bałtyckie dość szybko przerobiły lekcję nowej historii szukając swoich atutów w taniej, masowej turystyce. Litewskie kurorty: Nida. Palanga, Pervalka, Preila, Juodkrante czekają na odkrycie przez przez ludzi poszukujących spokoju i ciszy. Po wycieczkach wiodących nadbałtyckimi handlowymi szlakami krok już nad nasze wybrzeże. Więcej tu może turystów, gwar i tłok, ale atrakcje Półwyspu Helskiego, Fromborka, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Jarosławca, Darlowa, Kołobrzegu, Niechorza, wyspy Wolin i Szczecina zadowolą każdego nawet najbardziej wybrednego obieżyświata. Na deser pozostaje nam zwiedzić niemiecką część Bałtyku, od Graifswaldu, Warnemunde, po Stralsund, Rugię aż po kanał Nord-Ostsee.

Każde z wymienionych tu miejsc, miast, wysp i wysepek posiada własną krótką legendę, a cały album znakomicie zredagowany pokazuje nam Bałtyk w tylu kolorach i odcieniach, że aż prosi się aby najbliższe wakacje poświęcić na wędrówkę wzdłuż linii brzegowej tego zdawałoby się znanego nam morza, ale jakby ciągle na nowo ujawniającego przed nami swoje skarby i tajemnice, tak na lądzie jak i pod wodą.

Tytuły powiązane:

Baltic

Jarosław Swajdo

2007

Gdańsk

Stanisław Składanowski

2009

Pomorskie

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie miniatura

Stanisław Składanowski

2006

Pomorskie miniatura

Stanisław Składanowski

2006

Świnoujście

Marek Czasnojć

2008

Szczecin

Jerzy Undro

2003

Szczecin

Jerzy Undro

2003

aktualności

Nagroda Złotego Gryfa 2019

1 czerwca 2019 r. zostali wyłonieni laureaci konkursu "Złoty Gryf".

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Janusz Kusociński” – pierwszy minialbum z serii Medaliści, której bohaterami będą wybitni polscy sportowcy,...

> więcej

Album poświęcony jest twórczości rysunkowej artysty, w której przejawiały się skrywane przez niego obsesje. W efekcie...

> więcej

«powrót