Polskie ślady na Litwie i Łotwie

Cena:

44.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  304

 • Liczba zdjęć:

  362

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-275-4

 • EAN:

  9788375762754

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2016

 • Język:

  polski

Polskie ślady na Litwie i Łotwie

Magda Osip-Pokrywka  (autor) | Mirek Osip-Pokrywka  (autor) | Tadeusz Budziński  (proj. graf.) | Lech Majewski  (proj. okł.)

„Polskie ślady na Litwie i Łotwie” to bogato ilustrowany autorski przewodnik, zapraszający czytelnika do podróży po terenach dawnych Inflant, Żmudzi, Litwy i Suwalszczyzny. Autorzy „Polskich śladów na Ukrainie”, oprowadzając po wspomnianych regionach, opisują historię i topografię najważniejszych miast, m.in. Wilna czy Kowna, opowiadają legendy o lokalnych bohaterach oraz przywołują istotne wydarzenia historyczne, takie jak potop szwedzki, powstanie styczniowe i kampania łatgalska. Dzięki przewodnikowi poznamy dzieje słynnych rodzin, np. Rejtanów, Romerów, Narutowiczów, Giedroyciów i Piłsudskich, a także zgłębimy losy znanych Polaków pochodzących z dzisiejszych terenów Litwy i Łotwy, m.in. Emilii Plater, Ludwiki Śniadeckiej, Kornela Makuszyńskiego i Czesława Miłosza. Książka ta niewątpliwie przyda się wszystkim, którzy zamierzają zwiedzić piękne nadbałtyckie tereny.

W serii dostępne również:

Polskie ślady na Ukrainie

Polskie ślady na Białorusi

 

Publikacja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

      

           


Magdalena Osip-Pokrywka - absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

Magda i Mirek Osipowie tworzą zespół dziennikarsko-fotograficzny, w którym ona jest głównie redaktorką, on głównie fotografem, choć zdarza im się zamieniać rolami. Podróżują po świecie i publikują materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Wspólnie napisali kilka książek i zilustrowali kilkanaście wydań przewodników.

Mirosław Osip-Pokrywka - absolwent Wydziału Zarządzania i Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej.

Magda i Mirek Osipowie tworzą zespół dziennikarsko-fotograficzny, w którym ona jest głównie redaktorką, on głównie fotografem, choć zdarza im się zamieniać rolami. Podróżują po świecie i publikują materiały o ciekawych miejscach, krajach i kulturach w magazynach podróżniczych, pismach popularnonaukowych i periodykach krajoznawczych. Wspólnie napisali kilka książek i zilustrowali kilkanaście wydań przewodników.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Mariusz Sioch, Portal: www.historykon.pl 29-06-2016 14:37

Polskie ślady na Litwie i Łotwie

 

Burzliwe losy narodu polskiego i jego państwowości w znaczącej mierze związane są z terenami dzisiaj nieprzynależącymi do III Rzeczpospolitej. Mowa tutaj o terytoriach nazywanych potocznie Kresami. Wielkość tego obszaru jest dość umowna. W obecnej nomenklaturze za Kresy uważa się tereny II RP utracone podczas II wojny światowej, zapominając niejako o dziedzictwie Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej zasięgu terytorialnym. W recenzowanej książce Polskie ślady na Litwie i Łotwie można mówić o tym szerszym rozumowaniu terminu Kresy, stąd odniesienie do tzw. Inflant polskich, terenów dziś praktycznie wymazanych z pamięci narodowej, znajdujących się obecnie na terenie Łotwy.

 

Przyglądając się przewodnikowi historycznemu wydawnictwa Bosz pierwszą myślą, jaka przychodzi go głowy jest próba przeanalizowania dziedzictwa polskiego na tych terenach. Ocena taka jest niejednoznaczna, a problem ów należy rozważyć ambiwalentnie. Z jednej strony wiele śladów polskiej obecności na ziemiach Litwy i Łotwy uległa zniszczeniu bądź zatarciu w wyniku dwóch wojen światowych, wysiedleń ludności polskiej oraz prowadzonej polityki asymilacyjnej. Z drugiej zaś mimo upływu lat i wspomnianych determinantów nadal pozostaje wiele miejsc, gdzie duch dawnego państwa polskiego pozostaje dalej żywy.

 

Autorzy zdecydowali się podzielić książkę na cztery rozdziały charakteryzujące konkretne regiony: Inflanty, Żmudź, Litwę właściwą, Zaniemnie i Suwalszczyznę. Myślę, że z perspektywy czytelnika to właśnie fragment o Inflantach polskich może okazać się najciekawszy. Obszar ten wraz ze stolicą umiejscowioną w Dyneburgu został oddany w zastaw Rzeczpospolitej w związku z procesem sekularyzacji dokonanej przez ostatniego mistrza zakonnego Gottharda Kettlera. Mimo wielu perturbacji wojennych teren ten pozostał przy Rzeczpospolitej Obojga Narodów do czasu I rozbioru, kiedy to ziemie te przypadły w udziale Rosji.

 

W samym mieście trudno szukać zabudowy związanej z przynależnością tego miasta do Polski. Już podczas XIX wieku zabudowa miasta została zburzona, a w miejscu starówki wzniesiono mury carskiej twierdzy. Z Dyneburgiem związane są losy znamienitego rodu Platerów. W murach twierdzy rozstrzelany został hrabia Leon Broel-Plater organizator powstania styczniowego w Inflantach.

 

Znaną postacią z rodu Platerów jest również bohaterka powstania listopadowego Emilia i choć legenda tej postaci często mija się z prawdą, to z pewnością warto o niej wspomnieć. Młoda Platerówna była wielką patriotką i nie przypominała kobiet swoich czasów. W wolnych chwilach ćwiczyła jazdę konną, fechtunek i strzelanie z pistoletu. Podczas powstania przyłączyła się do oddziału swego kuzyna Cezarego Platera. Wbrew legendą nie brała udziału w bezpośrednich walkach, lecz pełniła rolę trybuna ludowego i agitowała na rzecz powstania wśród miejscowej ludności. Kiedy rewolta zaczynała się chylić ku upadkowi, jej przełożeni zdecydowali złożyć broń i przekroczyć granice pruską. Ona zaś planowała kontynuować walkę udając się do Warszawy. Trudna droga, zmęczenie i niedożywienie wpłynęły na zły stan zdrowia Emilii, mimo opieki zmarła na dworze Ignacego Abłamowicza w Justianowie. Jak mówią legendy jej śmierć nastąpiła w wyniku rozpaczy po kapitulacji Warszawy. Książka zawiera wiele anegdot dotyczących informacji o rodach i osobistościach, które trwale wpisały się w historię Polski, a często również Litwy i Białorusi.

 

Przewodnik historyczny Polskie ślady na Litwie i Łotwie to kompleksowy zbiór miejsc pamięci związanych z Polakami na ziemiach, które dziś nie leżą już w granicach polskich. Przez to pamięć o nich bezpowrotnie ginie, dlatego warto cieszyć się, że wychodzą jeszcze w naszym kraju książki właśnie takie jak wspomniany przewodnik, które pielęgnują pamięć historyczną o tym, co w dawnej Polsce było najlepsze.

 

Mariusz Sioch

 

http://historykon.pl/polskie-slady-na-litwie-i-lotwie-recenzja/

 

 

+

Krzysztof Lubczyński, Portal: www.pisarze.pl 15-06-2016 13:25

Podróż sentymentalna


Ten bogato ilustrowany fotografiami album jest cennym zasobem wiedzy o litewskiej i łotewskiej dawnej Polsce. I choć nie ma funkcjonalnych cech przewodnika turystycznego, to z powodzeniem mógłby służyć jako wzbogacające uzupełnienie takowego. Na tekst składają się szczegółowe opisy dworów, pałaców, kościołów i innych obiektów związanych z polską obecnością na tych ziemiach dzisiejszej Litwy i Łotwy. Ziemie tej ostatniej stanowiły, przypomnijmy część niegdysiejszych Inflant, tych które „sprzedawał” sienkiewiczowski pan Zagłoba. Gdy po przełomie ustrojowym 1989 roku jak grzyby po deszczu zaczęły ukazywać się rozmaite publikacje poświęcone dawnym polskim „Kresom wschodnim” (Litwa, Ukraina, Białoruś), żyło jeszcze sporo osób z pokolenia, które pamiętały je z autopsji. Wtedy takie publikacje miały swojego bardzo konkretnego, często sentymentalnego adresata.

Dziś takich osób jest znacznie mniej i z każdym miesiącem coraz mniej, więc funkcja takich publikacji uległa zmianie. Nawet dla pokolenia dzisiejszych emerytów (roczniki 1940-te) dawne polskie ziemie wschodnie nie są już obiektem sentymentów i nostalgii. Dla nich może to być po prostu dobrze przekazana wiedza. I takiej wiedzy album Pokrywków dostarcza.

 

http://www.pisarze.pl/recenzje/11729-rekomendacje-ksiazkowe-krzysztofa-lubczynskiego13-06-16.html

Tytuły powiązane:

Polskie ślady na Białorusi outlet

Magda Osip-Pokrywka

2017

Polskie ślady na Ukrainie. Przewodnik

Magda Osip-Pokrywka

2013

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót