Baranów Sandomierski

Cena:

47.90 zł
79.00 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  160

 • Liczba zdjęć:

  128

 • Format:

  240 × 320 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-270-9

 • EAN:

  9788375762709

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2016

 • Język:

  polsko-angielski

Baranów Sandomierski

Tadeusz Budziński  (fot.) | Jakub Puchalski  (tekst) | Lech Majewski  (proj. graf.)

Album „Baranów Sandomierski” przedstawia najcenniejszą i jedną z najlepiej zachowanych renesansowych budowli, dawną rezydencję magnacką – zamek w Baranowie Sandomierskim.

Zamek, wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego, stanowi dzisiaj imponujący przykład wytwornego stylu rodziny Leszczyńskich. Wspaniałą architekturę i piękno otoczenia, ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu w Krakowie, któremu baranowska rezydencja zawdzięcza określenie „Mały Wawel”, można zobaczyć na kartach naszego najnowszego albumu, zarówno na fotografiach współczesnych, jak i archiwalnych. Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Antoni Adamski, Portal: www.biznesistyl.pl 19-04-2016 14:11

Zamek w Baranowie Sandomierskim w obiektywie Tadeusza Budzińskiego

 

Zamek w Baranowie Sandomierskim należy do klejnotów naszej architektury. Jeszcze niedawno w ramach pozbywania się przez państwo deficytowych obiektów kultury był oferowany na sprzedaż. Niewiele brakowało, by jego właścicielem został chiński multimilioner. Obroniony przez miejscową społeczność pozostał w polskich rękach. A teraz dzięki nowemu albumowi Tadeusza Budzińskiego i Wydawnictwa BOSZ stał się przykładem promocji Podkarpacia na europejskim poziomie.

 

Stwierdzenie, iż baranowski zamek jest „perłą renesansu” wprowadza w błąd. Rezydencja powstała bowiem w stylu manierystycznym, który w Polsce panował na przełomie XVI/XVII stuleci i był zaprzeczeniem renesansu. Burzył klasyczną harmonię, porządek i elegancję form, wprowadzając w ich miejsce nadmierną ekspresję, przerysowanie i kontrasty, a także nieoczekiwane efekty wizualne. Wchodzący na dziedziniec zamku w Baranowie Sandomierskim zobaczy najpierw pustą, nieciekawą, pozbawioną jakichkolwiek ozdób ścianę. Dopiero gdy odwróci się, jego oczom  niespodziewanie ukazuje się kolumnada dziedzińca o wytwornych, jeszcze renesansowych proporcjach. Kontrastują z nią dekoracyjne portale z fantastycznymi głowami smoków oraz niesamowite maszkarony na postumentach kolumn.  Architektura na naszych oczach przeobraża się w groźne bestiarium będące oprawą dla umieszczonych w przyczółkach portali magnackich herbów. W końcu XVII stulecia wybitny architekt Tylman z Gameren dobudował od zachodu elegancką galerię zdobioną sztukaterią, zaś w 1898 r. powstała się secesyjna kaplica z witrażami Józefa Mehoffera. 

 

Ten zespół arcydzieł fotografować jest niezmiernie trudno. Można zrobić to w konwencji pocztówki, na której „widać wszystko” - a tak naprawdę nie oglądamy niczego ciekawego. Można również zaprosić wybitnego fotografika, który wrażliwy jest nie tylko na piękno natury, lecz także architektury dawnych wieków. Przed rokiem  pisałem - przy okazji wydania albumu Tadeusza Budzińskiego o zamku w Krasiczynie - iż każda jego publikacja staje się wydarzeniem artystycznym. Teraz należy to stwierdzenie powtórzyć. Artysta  fotografik wybiera niewielki fragment zamku i ukrywa go wśród zieleni starego parku. Kiedy indziej rozerwaną koronkę manierystycznej attyki umieszcza obok zrywającego się do lotu stada ptaków. Ich szaro-grafitowe upierzenie jest identyczne jak kolor gzymsu. Na innym ujęciu czarne kontury drzew z rozkwitającymi pączkami kryją niespokojną linię bielącej się w głębi attyki. Kontrast czerni i bieli łagodzą pasma złocistego ugru na pilastrach. Finezyjny cień kraty pada na kolumny krużganków dziedzińca pogrążającego się w ciemniejącym błękicie podczas zachodu słońca. Tylko na podłuczu arkady widać jego delikatny różowawy refleks.

 

http://www.biznesistyl.pl/kultura/oblicza-kultury/4153_zamek-w-baranow-sandomierskim-w-obiektywie-tadeusza-budzinskiego.html

Tytuły powiązane:

Krasiczyn

Tadeusz Budziński

2015

aktualności

Beksiński.Obrazy - hołd złożony artyście.

Beksiński. Obrazy to wyjątkowy album skupiający się na jednej z dziedzin twórczości Zdzisława Beksińskiego – malarstwie.

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom...

> więcej

Album poświęcony historii polskiego designu zaprezentuje i opowie historię wzornictwa polskiego, poczynając od Wystawy Paryskiej w 1925...

> więcej

«powrót