Warszawa lata 80. outlet

Cena:

19.90 zł
34.90 zł

Końcówka nakładu

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  112

 • Liczba zdjęć:

  186

 • Format:

  205 × 275 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-283-9

 • EAN:

  9788375762839

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2016

 • Język:

  polski

Warszawa lata 80. outlet

Joanna Szczepkowska  (wstęp) | Jan Łoziński  (red.) | Justyna Czerniakowska  (proj. graf.)

„Warszawa lata 80.” to piąty już album z serii FOTO RETRO, przypominający dzieje stolicy w czasach PRL-u. Ostatnia dekada przed upadkiem komunizmu nie przyniosła już ważnych inwestycji budowlanych i drogowych w mieście. Pogłębiający się kryzys i szarość codziennego dnia wyczuwalne są na prezentowanych fotografiach. Jednocześnie Warszawa była świadkiem ważnych wydarzeń tej dekady – karnawału „Solidarności”, wprowadzenia stanu wojennego, kolejnych wizyt Jana Pawła II w Polsce, wreszcie upadku komunizmu w 1989 roku. Pokazujemy je na zdjęciach, których większość pochodzi z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Album opatrzony słowem wstępnym autorstwa Joanny Szczepkowskiej.

EGZEMPLARZE LEKKO USZKODZONE, ZE ZWROTÓW LUB OKŁADKI PORYSOWANE.

 

W serii dostępne również albumy:

Warszawa lata 40.

Warszawa lata 50.

Warszawa lata 60.

Warszawa lata 70.

 

Partnerem wydania jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.

 

Patroni medialni:

      Jan Łoziński – z wykształcenia archeolog, popularyzator historii. Od lat zajmuje się dziejami obyczajowości, przede wszystkim okresu międzywojennego w Polsce, a także historią kuchni i fotografią archiwalną. Wraz z żoną Mają opublikował między innymi „Wokół stołu i kuchni”, „Bale i bankiety Drugiej Rzeczpospolitej”, „W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne”.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Portal: www.tvnwarszwa.tvn24.pl 01-06-2016 14:43

Hanna Gronkiewicz-Waltz o Warszawie: nie wpadajmy w kompleksy

 

- Warszawa nie ma powodu do kompleksów wobec innych miast – powiedziała w sobotę Hanna Gronkiewicz-Waltz na spotkaniu "Warszawa moimi oczami", w którym wzięły też udział Krystyna Sienkiewicz, Beata Tyszkiewicz i Joanna Szczepkowska.

 

Prezydent miasta mówiła, że Warszawa jest coraz atrakcyjniejsza dla cudzoziemców, którzy wybierają ją na miejsce pracy i zamieszkania. Podkreśliła, że ambasadorowie, którzy na co dzień składają jej wizyty są pozytywnie zaskoczeni warunkami życia w stolicy. Wymieniają m.in. dobry transport publiczny, wysoki poziom międzynarodowej edukacji, bogatą ofertę kulturalną i bezpieczeństwo.

 

Gospodarce przestrzennej, planowaniu, urbanistyce i architekturze poświęcona była trzecia z cyklu debat Warszawa 2030. Strategia Rozwoju Warszawy ma być...

 

Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana, czy zgadza się z tezą, że w Warszawie po poprzednim ustroju została jeszcze cała masa brzydoty, odpowiedziała: "Nie wpadajmy w kompleksy. I Londyn, i Paryż, i Rzym, i inne miasta też mają fragmenty, które są po prostu brzydkie".

 

Prezydent przyznała też, że choć opinia cudzoziemców jest dla niej istotna, to najważniejsza jest jednak ocena samych mieszkańców Warszawy. Życzyła im, aby znaleźli w stolicy miejsce, w którym czują się dobrze i bezpiecznie. – Aby miasto było wygodnym miejscem do życia, co oznacza także żłobki i przedszkola – mówiła.

 

- Nadrabiamy to, co się nie udało, kiedy nie byliśmy tacy bogaci. Jeszcze nie jesteśmy tacy bogaci jak byśmy chcieli, ale z każdym dniem stajemy się bogatsi – dodała. Wyraziła przekonanie, że Warszawa wkrótce stanie się stolicą Europy Środkowej XXI wieku.

 

Warsztaty recyklingowe, wspólne sprzątnie z lądu i łodzi, piknik - to kilka z pomysłów warszawiaków, które będą realizowane nad Wisłą. Zostały...

 

W spotkaniu wzięły udział również aktorki i pisarki. Wśród nich Krystyna Sienkiewicz, która napisała wstęp do książki o Warszawie lat 50., Beata Tyszkiewicz, która opisała, jak wspomina miasto z lat 60., i Joanna Szczepkowska, która napisała przedmowę do woluminu serii "Foto retro" o latach 80.

 

Szczepkowska wspominała, jak aktorzy zebrali się w teatrze, przed którym trwały walki ZOMO z demonstrantami. – Na widownię nie dotarł ani jeden widz. Dyrektor Kazimierz Dejmek w telefonicznej rozmowie kazał aktorom grać. Mówił: "to wasza praca". W połowie pierwszego aktu na widownię wpadło kilkunastu demonstrantów uciekających przed zomowcami. Gdy szukający azylu rozsiedli się i wciągnęli w akcję, na sale wbiegli funkcjonariusze z pałkami. Widząc jednak spokojnie siedzącą publiczność, wycofali się, bo nie mieli kogo gonić – opowiadała aktorka.

 

Z kolei Beata Tyszkiewicz wspominała korzystnie kupowane zagraniczne rajstopy. Mówiła, że z powodu oczek, najpierw trzeba było je oddać do repasacji. - Chociaż pończocha z oczkiem ma wdzięki i pozwala czuć się swobodnie. Przynajmniej nie boimy się, że zahaczymy o krzesło – mówiła. – Skąd nostalgia? Zawsze z nostalgią wspominamy lata, kiedy byliśmy młodzi i głupi – dodała.

 

Spotkanie zorganizowane zostało przy okazji Warszawskich Targów Książki, wiązało się z prezentacją albumów "Warszawa retro", ilustrowanych fotografiami z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wstępy do tomów poświęconych kolejnym dekadom napisały znane aktorki.

 

Seria albumów "Foto retro" to dotychczas sześć albumów z fotografiami z kolejnych dekad począwszy od roku 1920.

 

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,hanna-gronkiewicz-waltz-o-warszawie-nie-wpadajmy-w-kompleksy,203169.html

+

Portal: www.irka.com.pl 01-06-2016 13:34

Warszawa oczami uznanych warszawianek: Waltz, Tyszkiewicz, Szczepkowska, Seniuk, Sienkiewicz

 

Burzliwa dekada przed upadkiem komunizmu uchwycona w serii unikalnych fotografii. Album „Warszawa lata 80.” to intrygująca opowieść o karnawale „Solidarności”, groteskowej codzienności PRL-u i narodzinach nowego ustroju.

 

Lata 80. przynoszą zmierzch wielkich inwestycji epoki Gierka, pustki w domach towarowych i nieznośny marazm życia. Eksplozja społecznego buntu zatrzymana przez czołgi i milicyjne kordony nadały tej epoce widoczną na fotografiach twarz nadziei zmieszanej z rezygnacją. Stałym elementem warszawskiego krajobrazu stały się kilkudziesięciometrowe kolejki przed Pasażem Śródmiejskim i  półdzikie kiermasze pod Pałacem Kultury.

 

Album „Warszawa lata 80.” w kilku rozdziałach zbiera zdjęcia ukazujące najbardziej przełomowe wydarzenia dekady agonii komunizmu. Lech Wałęsa triumfujący po legalizacji „Solidarności” i wielki afisz „Człowieka z żelaza” na Placu Konstytucji stanowią symbole obywatelskiego odrodzenia. Stan wojenny wychodzi na ulice w postaci czołgów pod kinem Moskwa, powietrza dusznego od gazu łzawiącego i rozsypanych przez opozycjonistów ulotek. Setki tysięcy Polaków na wizytach Jana Pawła II stanowią dowód niegasnącej nadziei na dobre zmiany. Album zamykają fotografie pokazujące upadek komunizmu, zwieńczony zburzeniem pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, w którego miejscu stoi dziś monument Juliusza Słowackiego.

 

„Nie musiałabym opisywać nic poza moją kamienicą, żeby oddać atmosferę warszawy lat 80. Już samo powstanie „Solidarności” zacieśniło sąsiedzką więź, wychodziliśmy razem na demonstracje, pilnowaliśmy wzajemnie swoich dzieci. wszystko w tym czasie było inne, bo tworzyło się to poczucie wspólnoty – to MY – za którym dzisiaj tak często tęsknimy” -  pisze w przedmowie do albumu Joanna Szczepkowska.

 

Publikacja jest kolejną po książce „Warszawa lata 70.” pozycją z cyklu FOTO RETRO. Seria jest efektem współpracy wydawnictwa BOSZ z Narodowym Archiwum Cyfrowym, z którego bogatych archiwów pochodzą prezentowane w albumie zdjęcia. Celem cyklu jest odświeżenie pamięci Polaków i prezentacja historii w atrakcyjnej graficznie formie.
Album „Warszawa lata 80.”

 

http://www.irka.com.pl/portal/News?news_id=52577

+

Agapias, Portal: www.metrocafe.pl 01-06-2016 11:03

Protesty Solidarności, koncerty Maanamu i pielgrzymki Jana Pawła II - niezwykle zdjęcia z Warszawy lat 80.

 

Kilkudziesięciometrowe kolejki przed Pasażem Śródmiejskim i czołgi na ulicy, ale też codziennie życie z dziećmi lepiącymi bałwana i młodzieżą bawiącą się na koncertach rockowych, taki obraz Warszawy wyłania się z albumu „ Warszawa lata 80.”

 

W kilku rozdziałach książki zebrane są zdjęcia pokazujące najbardziej przełomowe wydarzenia z przed 30 lat - m.in. Lecha Wałęsę zaraz po legalizacji „Solidarności”, wielki afisz „Człowieka z Żelaza” na Placu Konstytucji, opozycjonistów rozsypujących ulotki i gaz łzawiący rozpylany przez kordony milicji. A obok tego zdjęcia z dwóch pielgrzymek papieża Jana Pawła II do ojczyzny ( w 1983 i 1987 roku) i tłumy oczekujące na jego przybycie.

 

Na zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego z jednej strony widać zrezygnowane miasto przytłoczone wprowadzeniem stanu wojennego z czołgami na ulicach i szarą codziennością pustych sklepowych półek, ale też zabawy dzieci i młodych ludzi bawiących się na koncercie Maanamu w Pasażu Śródmiejskim w 1981 roku. W albumie nie brakuje też fotografii  z obrad Okrągłego Stołu, odsłonięcia pomnika Powstania Warszawskiego i powrotu Anety Kręglickiej z wyborów Miss Świata w 1989 roku, gdzie jako jedyna do tej pory Polka zdobyła koronę miss. Album kończy symboliczne zdjęcie rozbiórki pomnika Feliksa Dzierżyńskiego na Placu Bankowym ( dziś stoi tam pomnik Juliusza Słowackiego). Warto przyjrzeć się dokładnie fotografiom, zwłaszcza jeśli samemu średnio pamięta się te czasy
Warszawa lata 80.”

 

http://metrocafe.pl/metrocafe/7,145523,20015967,protesty-solidarnosci-koncerty-maanamu-i-pielgrzymki-jana-pawla.html
 

+

Agnieszka Kalus, Portal: www.czytambolubie.com 01-06-2016 10:52

Warszawa lata 80.

 „Warszawa lata 80” to piąty już album ukazujący życie i rozwój miasta. Ta dekada nie była łatwa dla Polski. Radość z zarejestrowania Niezależnych Związków Zawodowych Solidarność została przyćmiona wprowadzeniem stanu wojennego. Obniżająca się stopa życiowa Polaków była bardzo widoczna szczególnie w miastach. Załamanie gospodarki sprawiło, że miasto zahamowało swój rozwój. Budowa linii metra stanęła, inne inwestycje także bardzo spowolniły swoje tempo. Małą perełką było oddanie kilkupoziomowej księgarni Uniwersus przy ul. Belwederskiej, o której szeptało się, że jest największa w Europie. Mówiono także, że miało to być rosyjskie centrum wystawiennicze, może dlatego czasami na zapleczu pojawiali się rosyjscy oficerowie.

 

Miasto nie było w stanie utrzymać zaopatrzenia na właściwym poziomie praktycznie w każdym sektorze. Brakowało wszystkiego, a to, co udało się wystać w kilometrowych kolejkach, zapakowane było w szary papier z napisem opakowanie zastępcze. Ludzie także jakby poszarzeli, przygarbieni strachem o przyszłość swoją, bliskich  i kraju. Pisze o tym we wstępie warszawska aktorka Joanna Szczepkowska.

 

W tym czasie większość fotoreporterów musiała zdeponować swój sprzęt w szafach redakcji. Tylko wybrani mogli w miarę swobodnie robić zdjęcia uzbrojonych patroli, poruszających się po ulicach miasta pojazdów pancernych itd. Jedno ze zdjęć pokazuje warszawiankę częstującą zmarzniętych żołnierzy herbatą z termosu. Ta fotografia pięknie się wpisuje w propagandową ustawkę, choć rzeczywiście wojsko było przez warszawiaków lubiane, czego nie można powiedzieć o innych służbach. Ci, którzy nie oddali aparatów, często z ukrycia utrwalali na kliszach, jak władza przykręca śrubę mieszkańcom miasta. Pałowanie przez ZOMO, armatki wodne, czy gaz łzawiący, na to mogli załapać się wszyscy.

 

W mieście pojawił się nowy środek informacji w postaci rozrzucanych w różnych miejscach ulotek. Niebezpieczne było ich produkowanie, kolportowanie, ale i samo podniesienie z ulicy mogło mieć nieprzyjemne reperkusje. Album ukazuje także bardzo smutne momenty jak uroczystości pogrzebowe Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, czy pogrzeb zamordowanego księdza Jerzego Popiełuszki. Tłumy, które pojawiły się wtedy na uroczystościach, można porównać tylko do tych, kiedy miasto odwiedzał papież.

 

W tej szarej rzeczywistości była grupa młodych ludzi, zbuntowanych, wrażliwych, kolorowych chcących wykrzyczeć to, co ich boli. To muzycy i ich fani. Jedni i drudzy farbowali ciuchy farbkami do pisanek, stawiali włosy na cukier. Szkoda, że w książce pokazano tylko zespół Maanam i to podczas kręcenia filmu „Wielka majówka”. Oczywiście nie mogło zabraknąć zdjęć z obrad Okrągłego Stołu, czy kampanii wyborczej do parlamentu w 1989r. Upadający system symbolicznie ilustruje zamykające album zdjęcie strącanego z cokołu pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, który stał w bliskim sąsiedztwie Pałacu Mostowskich, komendy stołecznej milicji obywatelskiej.

 

W „Dzienniku telewizyjnym” autorka wstępu, Joanna Szczepkowska, powiedziała: „4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Te fotografie pokazują, że była już na to najwyższa pora, Polska była przesycona do granic szarzyzną, ludzie zastraszeni, smutni, niepewni jutra. „Warszawa lata 80.” jest obrazem upadającej epoki. Warto ją mieć na swojej półce.

 

http://www.czytambolubie.com/warszawa-lata-80/

+

Małgorzata Urbańska, Plus Minus, Portal: www.archiwum.rp.pl 01-06-2016 10:47

Warszawa zrobiona na szaro

 

Ma stolica swoich admiratorów i swoich fotografów, i to od początków istnienia niełatwej sztuki sporządzania dagerotypów.

 

Niedawno Dom Spotkań z Historią przypomniał dorobek Karola Beyera, Maksymiliana Fajansa i Konrada Brandla. Wydawnictwo Bosz sięgnęło po zasoby NAC, Filmoteki i Ośrodka Karta, by pokazać, jak wyglądała Warszawa w latach 80. ubiegłego wieku w obiektywach fotografików tak znanych, jak Grażyna Rutowska, Edward Hartwig czy Zbyszko Siemaszko.

 

To nie są ładne ani miłe zdjęcia – ale wiadomo przecież, że dobre fotografie nie zawsze muszą być miłe, nikt nie udowodnił tego lepiej niż klasyk Sebastião Salgado, który pokazał światu koszmar kopalń Serra Pelada. Na zdjęciach robionych dla...

 

http://archiwum.rp.pl/artykul/1308367-Warszawa-zrobiona-na-szaro.html

+

Paulina Klepacz, Portal: www.entertheroom.pl 01-06-2016 10:27

TO CZYTAMY #87

 

Warszawa. Niby nie tak odległa, ale jednak historyczna, bo już sprzed kilku dekad. Warszawa z lat 80. XX wieku. Kolejny, piąty album wydawnictwa Bosz z serii FOTO RETRO zawiera archiwalne zdjęcia dokumentujące życie stolicy. Aktorka Joanna Szczepkowska, autorka wstępu, pisze o kontraście polskich ulic z ulicami Paryża w tamtych czasach. We francuskiej stolicy uderzył ją kolor i powszechny na twarzach uśmiech. W Polsce była szarzyzna i zgięte karki, brak nadziei na lepsze jutro, kolejki do niemal pustych sklepów. Taka była codzienność. Brak towarów, jeżdżenie na „Ciuchy” do podwarszawskiego Rembertowa, radzenie sobie jakoś. Ale obok codziennego mozołu na zdjęciach zobaczymy też ważne momenty historyczne, te, które doprowadziły do zmiany ustroju, te, które dały w końcu nadzieję i to jak się okazało nie bezpodstawną. Więc widzimy transparenty „Solidarności” (czy wypada porównać je z dzisiejszymi transparentami KOD-u?), starcia z ZOMO, ludzi na ulicach w centrum miasta zasłaniających twarze przed drażniącymi gazami rozpylanymi przez służby, Miłosza czytającego wiersze studentom politechniki po zdobyciu Nobla, Wałęsę, wizytę papieża Jana Pawła II, w końcu Obrady Okrągłego Stołu. To niewątpliwie ważna dekada, którą warto sobie przypomnieć.

 

http://www.entertheroom.pl/life/6198-to-czytamy-90

+

Portal: www.wiadomości.dziennik.pl 01-06-2016 10:04

Agonia komunizmu na ARCHIWALNYCH ZDJĘCIACH. Stłamszona szara Warszawa, czołgi, milicja...

 

Z jednej strony wielki afisz filmu "Człowiek z żelaza" na Placu Konstytucji, z drugiej - czołgi, transportery opancerzone i stan wojenny na ulicach. Tu rodząca się wolność w rozgorączkowanych tłumach, a dogorywający system tam, gdzie stało ZOMO. Ostatnia dekada schyłku komunizmu to burzliwy okres dla stolicy Polski. Przypominają o tym zdjęcia zebrane w albumie "Warszawa lata 80.", kolejnym w tym cyklu publikacji poświęconych warszawskiej historii w fotografii.

 

Ponura codzienność początku lat osiemdziesiątych pogrążonych w stanie wojennym. To jedna z chwil burzliwej historii Warszawy uchwyconych w czarno-białym kadrze. Fotografie opublikowane w albumie pochodzą ze zbiorów zgromadzonych w Narodowym Archiwum Cyfrowym...

 

http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksiazki/zdjecia/521590,1,warszawa-lata-80-archiwalne-zdjecia-narodowe-archiwum-cyfrowe-album-wydawnictwo-bosz.html

+

Agata Piasecka,Portal: www.metrocafe.pl 01-06-2016 09:39

"Warszawa lata 80.". Niezwykłe zdjęcia stolicy

 

Warszawa. Zdjęcie z albumu "Warszawa lata 80." wydawnictwa BOSZ (Fot. NAC z albumu "Warszawa lata 80." wydawnictwa BOSZ)

Protesty Solidarności, koncerty Maanamu i pielgrzymki Jana Pawła II - niezwykle zdjęcia z Warszawy lat 80. 

 

W kilku rozdziałach zebrane są zdjęcia pokazujące najbardziej przełomowe wydarzenia z tamtego czasu - m.in. Lecha Wałęsę zaraz po legalizacji "Solidarności", wielki afisz "Człowieka z żelaza" na placu Konstytucji, opozycjonistów rozsypujących ulotki i gaz łzawiący rozpylany przez kordony milicji. A obok tego zdjęcia z dwóch pielgrzymek papieża Jana Pawła II do ojczyzny (w 1983 i 1987 roku) i tłumy oczekujące na jego przybycie.
 

Na zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego z jednej strony widać zrezygnowane miasto przytłoczone wprowadzeniem stanu wojennego z czołgami na ulicach i szarą codziennością pustych sklepowych półek, z drugiej dzieci i młodych ludzi bawiących się na koncercie Maanamu w Pasażu Śródmiejskim w 1981 roku.

 

Ważne miejsce w albumie zajmują fotografie dokumentujące obrady Okrągłego Stołu, które rozpoczęły bezkrwawą rewolucję w Polsce.

Jest też odsłonięcia pomnika Powstania Warszawskiego i powrót Anety Kręglickiej z wyborów Miss Świata w 1989 roku, gdzie jako jedyna do tej pory Polka zdobyła koronę.
 

Album kończy symboliczne zdjęcie rozbiórki pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, co oznaczało także powrót do przedwojennej nazwy plac Bankowy (dziś stoi tam pomnik Juliusza Słowackiego). Warto przyjrzeć się dokładnie fotografiom, zwłaszcza jeśli samemu średnio pamięta się te czasy.

 

http://metrocafe.pl/metrocafe/1,145523,20150447,warszawa-lata-80-niezwykle-zdjecia-stolicy.html

 

+

Portal: www.ksiazka.net.pl 04-05-2016 14:45

Wydawnictwo BOSZ przedstawia nowość wydawniczą „Warszawa lata 80.”, kolejną część z cyklu FOTO RETRO

 

Warszawa, lata 80., to piąty już album z serii Foto Retro, przypominający dzieje stolicy w czasach PRL-u. Ostatnia dekada przed upadkiem komunizmu, nie przy-niosła już ważnych inwestycji budowlanych i drogowych w mieście.

 

Pogłębiający się kryzys, szarość codziennego dnia wyczuwalna jest na prezentowanych fotografiach. Jednocześnie Warszawa była świadkiem ważnych wy-darzeń tej dekady – karnawału „Solidarności”, wprowadzenia stanu wojennego, kolejnych wizyt Jana Pawła II w Polsce, wreszcie upadku komunizmu w 1989 roku. Pokazujemy je na zdjęciach, których większość pochodzi z Narodowego Archiwum Cyfrowego.Album opatrzony słowem wstępnym autorstwa Joanny Szczepkowskiej.

 

http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=49&tx_ttnews[tt_news]=25452&tx_ttnews[backPid]=49&cHash=40b02a556f

+

Portal: www.ksiazka.studentnews.pl 04-05-2016 13:03

 
 

Album "Warszawa lata 80."

 

Burzliwa dekada przed upadkiem komunizmu uchwycona w serii unikalnych fotografii. Album „Warszawa lata 80.” to intrygująca opowieść o karnawale „Solidarności”, groteskowej codzienności PRL-u i narodzinach nowego ustroju.

 

Lata 80. przynoszą zmierzch wielkich inwestycji epoki Gierka, pustki w domach towarowych i nieznośny marazm życia. Eksplozja społecznego buntu zatrzymana przez czołgi i milicyjne kordony nadały tej epoce widoczną na fotografiach twarz nadziei zmieszanej z rezygnacją. Stałym elementem warszawskiego krajobrazu stały się kilkudziesięciometrowe kolejki przed Pasażem Śródmiejskim i półdzikie kiermasze pod Pałacem Kultury.

 

Album "Warszawa lata 80." w kilku rozdziałach zbiera zdjęcia ukazujące najbardziej przełomowe wydarzenia dekady agonii komunizmu. Lech Wałęsa triumfujący po legalizacji "Solidarności" i wielki afisz "Człowieka z żelaza" na Placu Konstytucji stanowią symbole obywatelskiego odrodzenia. Stan wojenny wychodzi na ulice w postaci czołgów pod kinem Moskwa, powietrza dusznego od gazu łzawiącego i rozsypanych przez opozycjonistów ulotek. Setki tysięcy Polaków na wizytach Jana Pawła II stanowią dowód niegasnącej nadziei na dobre zmiany. Album zamykają fotografie pokazujące upadek komunizmu, zwieńczony zburzeniem pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, w którego miejscu stoi dziś monument Juliusza Słowackiego.

 

"Nie musiałabym opisywać nic poza moją kamienicą, żeby oddać atmosferę warszawy lat 80. Już samo powstanie "Solidarności" zacieśniło sąsiedzką więź, wychodziliśmy razem na demonstracje, pilnowaliśmy wzajemnie swoich dzieci. wszystko w tym czasie było inne, bo tworzyło się to poczucie wspólnoty - to MY - za którym dzisiaj tak często tęsknimy" - pisze w przedmowie do albumu Joanna Szczepkowska.

 

Publikacja jest kolejną po książce "Warszawa lata 70." pozycją z cyklu FOTO RETRO. Seria jest efektem współpracy wydawnictwa BOSZ z Narodowym Archiwum Cyfrowym, z którego bogatych archiwów pochodzą prezentowane w albumie zdjęcia. Celem cyklu jest odświeżenie pamięci Polaków i prezentacja historii w atrakcyjnej graficznie formie.

 

http://ksiazka.studentnews.pl/s/187/5568-Nowosci-czytelnicze/4082652-Album-Warszawa-lata-80.htm

 
+

Portal: www.opinio.pl 04-05-2016 12:43

WARSZAWA LAT 80. NA FOTOGRAFII

 

Warszawa lat 80. to burzliwa dekada przed upadkiem komunizmu. Intrygująca opowieść o karnawale „Solidarności”, groteskowej codzienności PRL-u i narodzinach nowego ustroju. Lata 80. przynoszą zmierzch wielkich inwestycji epoki Gierka, pustki w domach towarowych i nieznośny marazm życia. Eksplozja społecznego buntu zatrzymana przez czołgi i milicyjne kordony nadały tej epoce widoczną na fotografiach twarz nadziei zmieszanej z rezygnacją. Stałym elementem warszawskiego krajobrazu stały się kilkudziesięciometrowe kolejki przed Pasażem Śródmiejskim i półdzikie kiermasze pod Pałacem Kultury.

 

http://opinio.pl/?p=15060

+

Portal: www.rdc.pl 04-05-2016 11:57

Okno na lata 80-te. „Skrzyżowanie Miodowej i Długiej to było szczególne miejsce”

 

– Skrzyżowanie ulic Miodowej i Długiej to było szczególne miejsce. Tam się odbywały demonstracje, pod moimi oknami gromadziło się ZOMO. Mogłam ich obserwować czekających na akcję, a potem wracających z akcji. Gdyby to filmować, byłoby to fascynujące, aczkolwiek groźne kino – mówiła w RDC Joanna Szczepkowska, aktorka, autorka wstępu do albumu „Warszawa, lata 80-te”.

 

Podejrzewam, że oni byli w bardzo szczególnym stanie, to był rodzaj amoku – skomentowała aktorka. – Pamiętam taki przedziwny obrazek. Jeden z nich wyszedł z tego samochodu i nagle zaczął się bardzo dziwnie zachowywać. Zaczął karmić gołębie i coś do nich mówić. Wokół niego zgromadziło się kilku towarzyszy, odbyła się rozmowa, przyjechała karetka i go zabrali – wspominała. Jak przyznała, zastanawiała się wtedy, czy „on symuluje„.

 

Pod moimi oknami odbywały się te walki, właściwie bicie ludzi. Obserwowałam takie nieprzytomne oczy tych ludzi. Jak wracali do samochodów, to był taki stan strasznego wycieńczenia, tak jakby uchodziło z nich odurzenie – opowiadała Szczepkowska.

 

Konspiracja

 

Jak wspominała, bardzo szybka zaczęła działać w konspiracji. – U mnie gromadzona była bibuła, schodzili się inny ludzie. Pomagała nam stara sąsiadka, która mówiła, że przeżyła dwie wojny i nam pomoże, bo wie, jak to się robi. U niej w tapczanie chowało się materiały – mówiła w RDC.

 

Joanna Szczepkowska jest autorką wstępu do książki „Warszawa, lata 80-te”. To już piąty album z serii Foto Retro, przypominający dzieje stolicy w czasach PRL-u.

 

http://www.rdc.pl/informacje/okno-na-lata-80-te-skrzyzowanie-miodowej-i-dlugiej-to-bylo-szczegolne-miejsce-posluchaj/

+

Portal: www.warszawa.naszemiasto.pl 04-05-2016 11:40

Warszawa lata 80. Szare miasto i karnawał Solidarności. Przepiękne zdjęcia stolicy

 

Warszawa lat 80. to czas wielkich przemian, upadek epoki Gierka i narodziny legendy Solidarności. Na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego przyglądamy się ostatniej dekadzie PRL-u, strajkom, pielgrzymce papieża i długim kolejkom do sklepów. Mamy dla was egzemplarze książki. Dowiedz się, co zrobić, żeby wygrać.

 

Od rejestracji NSZZ Solidarność po Obrady Okrągłego Stołu. Pomiędzy polityką, życie zwyczajnych ludzi - pielgrzymki do sklepów, spotkanie z Janem Pawłem II, zwyczajne dni na ulicy i w komunikacji miejskiej. - Warszawa lat 80. to czas symboli. Świece w oknach, jakie stawialiśmy na znak solidarności, nasłuchiwanie Radia Solidarność, wreszcie kościół św. Stanisława Kostki i Msze za Ojczyznę, które prowadził ksiądz Popiełuszko - tłumaczy Joanna Szczepkowska, która opisuje miasto, we wstępie do albumu „Warszawa lata 80.” Aktorka była wtedy członkiem zespołu Teatru Polskiego w Warszawie, którego dyrektorem został słynny Kazimierz Dejmek.

 

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/warszawa-lata-80-szare-miasto-i-karnawal-solidarnosci,3718390,artgal,t,id,tm.html

+

Jerzy S.Majewski, Portal: www.warszawa.wyborcza.pl 04-05-2016 11:29

Warszawa na zdjęciach z lat 80. Nowy album wydawnictwa BOSZ

 

Szare miasto z kolejkami ustawionymi do sklepów i demonstracjami na ulicach. Ulice z ulotkami "Solidarności" i z czołgami w czasie stanu wojennego. Takie obrazy stolicy oglądamy w najnowszym albumie wydawnictwa BOSZ "Warszawa lata 80."

 

Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm". Te słowa Joanny Szczepkowskiej, nieoczekiwanie wypowiedziane przez aktorkę na żywo w "Dzienniku Telewizyjnym" tuż po wyborach w czerwcu 1989 usłyszała cała Polska. Przeszły do historii. Cała Polska mogła też ujrzeć konsternację reżimowej dziennikarki.

 

Warszawa na zdjęciach
 

Album wydawnictwa BOSZ, który przypomina m.in. o tym wydarzeniu ukazuje się w szczególnym momencie. Opowiada o wojnie partii i generała Jaruzelskiego z narodem, latach gospodarczej zapaści i wybuchu wolności właśnie teraz, gdy rządząca obecnie partia łamie demokratyczne standardy i ponownie próbuje ograniczyć wolność obywatelom.
 

W latach 80. władza komunistyczna winą za puste półki w sklepach obarczała opozycję i kraje Zachodu. Taki przekaz płynął z "Dziennika Telewizyjnego" będącego tubą władz. Potępienie przez Zachód wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i ogłoszenia sankcji gospodarczych wobec naszego kraju władze komunistyczne przedstawiły jako dowód wrogości krajów Zachodu wobec Polaków. "Polskie sprawy trzeba rozwiązywać w Polsce!" - upominali przedstawiciele władzy i propagandyści w telewizji.Najwięksi wrogowie naszego narodu według propagandy z tamtych czasów to oczywiście Niemcy i prezydent USA. Wystarczy przypomnieć słynny plakat "Krucjata przeciwko Polsce", na której prezydent Ronald Regan w stroju rewolwerowca przedstawiony został razem z niemieckim kanclerzem Adenauerem i krzyżakiem na koniu. Był też plakat, odnoszący się do rodzimych targowiczan pt. "Z pnia narodowej zdrady". Wśród takich zdrajców byli m.in. Mirosław Chojecki, Jerzy Giedroyć Zbigniew Bujak, Gustaw Henring Grudziński czy Seweryn Blumsztajn.
 

Dziś niejednokrotnie się wydaje, że retoryka PiS-owskiej telewizji ekshumowała język czasów stanu wojennego.

 

Warszawa: ładniej na Starówce, szaro wszędzie
 

Wydawnictwa BOSZ ze zdjęciami ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego pokazuje różne oblicza Warszawy lat 80. Stolica ładniej wygląda na Starym Mieście i na Nowym Świecie. W tej części miasta w latach 1987-1988 odmalowano fasady. Smutno jest w centrum, gdzie nie remontowane latami domy szarzały, a przed ich fasadami stawiano drewniane daszki by kawałki gzymsów nie spadały ludziom na głowy, i gdzie wybite szyby w witrynach sklepów z braku szkła zabijano dyktą. W pejzażu miasta stałym elementem są kolejki do sklepów, przechodnie z nieodłącznymi siatkami w rękach i wszechobecne, skwaszone miny.
 

"Warszawa czasem walcząca, czasem przyczajona, konspirująca ....ale jednak coraz bardziej pogrążona w poczuciu przegrania i bez nadziei. Często przyglądałam się warszawiakom na ruchomych schodach przy Krakowskim Przedmieściu, bez wigoru z opuszczonymi głowami. Przypominały mi się wtedy takie schody w Paryżu gdzie ludzie kolorowo ubrani rozmawiają ożywionym głosem, śmieją się. Kiedy my się uśmiechniemy?" - pisze we wstępie do albumu aktorka Joanna Szczepkowska.

 

Warszawa: demonstracje, msze i pochód
 

W albumie nie brakuje zdjęć ukazujących walkę o wolność. Demonstracje, msze papieskie, kazania ks. Jerzego Popiełuszki. Potem tysiące uczestników na jego pogrzebie.
 

Zdjęcia są bezstronne. To tylko brama czasu. Widzimy przez nią i drugą, komunistyczną stronę barykady. Ludzi, którzy wciąż wierzyli partii, lub stali przy niej z oportunizmu. Jeszcze wiosną 1988 r. gdy wydawało się, że system się już rozpada 1 maja w pochodzie zorganizowanym przez władze szły kolumny uczestników zwiezione z całej Polski. Aż trudno uwierzyć, że to już kres Polski Ludowej.
 

Dwa dni później, 3 maja pod kościołem św. Stanisława Kostki manifestowała "Solidarność". Demonstrantów było bez porównania mniej, a zgromadzenie tłumiło ZOMO.

 

Kolejne dekady na zdjęciach
 

Książka to kolejna pozycja z cyklu FOTO RETRO, przygotowana przez wydawnictwo BOSZ we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Jak przekonują wydawcy celem cyklu jest odświeżenie pamięci Polaków i prezentacja historii w atrakcyjnej graficznie formie. Dodajmy, że seria ta wydawana jest od kilku lat ukazując w obrazach kolejne dekady XX wieku w stolicy i to przypadek sprawił, że album o latach 80. nabrał dziś znaczenia symbolicznego.
 

Można go potraktować jak przypomnienie, że władza, która narzuca swoją wolę społeczeństwu prędzej czy później musi przegrać.

 

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,19934717,warszawa-na-zdjeciach-z-lat-80-nowy-album-wydawnictwa-bosz.html
 

 

+

Portal: www.nowawarszawa.pl 04-05-2016 11:27

Warszawa lata 80. Unikalne Zdjęcia

 

Warszawa, lata 80., to piąty już album z serii Foto Retro, przypominający dzieje stolicy w czasach PRL-u.

 

Ostatnia dekada przed upadkiem komunizmu, nie przyniosła już ważnych inwestycji budowlanych i drogowych w mieście. Pogłębiający się kryzys, szarość codziennego dnia wyczuwalna jest na prezentowanych fotografiach.

 

http://nowawarszawa.pl/promobaner/warszawa-lata-80-unikalne-zdjecia/

+

Portal: www.wawalove.pl 04-05-2016 11:22

Warszawa lat 80. Niesamowite zdjęcia

 

Warszawa lat 80. to burzliwa dekada przed upadkiem komunizmu. Intrygująca opowieść o karnawale „Solidarności”, groteskowej codzienności PRL-u i narodzinach nowego ustroju. Lata 80. przynoszą zmierzch wielkich inwestycji epoki Gierka, pustki w domach towarowych i nieznośny marazm życia. Eksplozja społecznego buntu zatrzymana przez czołgi i milicyjne kordony nadały tej epoce widoczną na fotografiach twarz nadziei zmieszanej z rezygnacją. Stałym elementem warszawskiego krajobrazu stały się kilkudziesięciometrowe kolejki przed Pasażem Śródmiejskim i półdzikie kiermasze pod Pałacem Kultury.

Zobaczcie zdjęcia!

 

http://wawalove.pl/Warszawa-lat-80-Niesamowite-zdjecia-sl22447

+

Piotr Wróblewski, Portal: www.warszawa.naszemiasto.pl 04-05-2016 11:18

Jak wyglądała Warszawa w latach 80.? Karnawał Solidarności, czołgi na ulicach i kolejki

 

Czas wielkich przemian, upadek epoki Gierka i narodziny legendy Solidarności. Na chodnikach gigantyczne kolejki ciągnące się po horyzont, a na ulicach czołgi, wojsko i ZOMO. „Tworzyło się poczucie wspólnoty" - twierdzi Joanna Szczepkowska, która stałą się ikoną tamtych lat. Jak żyła Warszawa na chwilę przed upadkiem PRL-u? Poznajcie stolicę lat 80.


- Warszawa lat 80. to czas symboli. Świece w oknach, jakie stawialiśmy na znak solidarności, nasłuchiwanie Radia Solidarność, wreszcie kościół św. Stanisława Kostki i Msze za Ojczyznę, które prowadził ksiądz Popiełuszko - tłumaczy Joanna Szczepkowska, która opisuje miasto, we wstępie do albumu „Warszawa lata 80.” Aktorka była wtedy członkiem zespołu Teatru Polskiego w Warszawie, którego dyrektorem został słynny Kazimierz Dejmek.
 

Szczepkowska, jak wielu Polaków, była zaangażowana w konspirację antykomunistyczną. Skrywała ludzi w czasie strajków, kolportowała prasę podziemną i przyjaźniła się z księdzem Jerzym Popiełuszką. Z drugiem strony była to dekada jej wielkiego sukcesu zawodowego. Grała w jednym z najbardziej prestiżowych teatrów w Warszawie, a na „srebrnym ekranie” pracowała z takimi tuzami, jak Kieślowski, Wajda czy Konwicki. Na zdjęciach oglądamy nie tylko prace nad „Dekalogiem" Kieślowskiego, ale także spontaniczny koncert „Maanamu” z Korą na Pasażu Śródmiejskim czy Wyścig Pokoju śledzony z wypiekami twarzy przez tysiące osób (dodatkowo w 1985 roku wyścig wygrywa Lech Piasecki).
 

Początek lat 80. to „karnawał Solidarności”, jednak zabawę i świętowanie – które rozpoczyna rejestracja Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego – dramatycznie przerwa początek stanu wojennego. Warszawa dusi się w gigantycznych kolejkach, ludzie są smutni, a za oknem wyjątkowo mroźna zima. Koksowniki i milicjanci to motyw ciągle powracający w albumie prezentującym zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 

Nadzieja na lepsze jutro rodzi się w kościele. Umiera kardynał Wyszyński, ale do kraju przyjeżdża z wizytą Papież-Polak Jan Paweł II. Oba te wydarzenia to pokaz siły. Setki tysięcy, a nawet miliony osób na ulicach pokazują, że naród jest zjednoczony.
 

Ostatnia karta albumu to „koniec PRL”. Obrady Okrągłego Stołu w podwarszawskiej Magdalence, pierwsze wolne wybory i wielki triumf Solidarności. Na ekranie pojawia się aktorka, która stała się symbolem zmieniającej się rzeczywistości – Joanna Szczepkowska. Jej słowa „Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” z Dziennika Telewizyjnego stał się symbolem zmian i zwieńczeniem dekady.

 

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/jak-wygladala-warszawa-w-latach-80-karnawal-solidarnosci,3716014,artgal,t,id,tm.html

 

Tytuły powiązane:

Warszawa

Agnieszka i Włodek Bilińscy

2005

Warszawa lata 20.–80. – komplet w etui

Jan Łoziński

2018

Warszawa lata 30.

Jerzy S. Majewski

2017

Warszawa lata 40. outlet

Danuta Szaflarska

2014

Warszawa lata 50. outlet

Krystyna Sienkiewicz

2014

Warszawa lata 60.

Beata Tyszkiewicz

2015

Warszawa lata 70.

Anna Seniuk

2015

Warszawa w starej fotografii

Olgierd Budrewicz

2012

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót