Legendy zamków sudeckich

Cena:

34.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  176

 • Liczba zdjęć:

  31 ilustracji

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-551-9

 • EAN:

  9788375765519

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  II

 • Rok wydania:

  2021

 • Język:

  polski

Legendy zamków sudeckich

Bartłomiej Grzegorz Sala  (tekst) | Witold Vargas  (ilustr.) | Paweł Zych  (ilustr.) | Anna Chudzik  (red.) | Jakub Kinel  (proj. graf.)

„Legendy zamków sudeckich” to ilustrowana księga podań, baśni i ludowych opowieści pióra Bartłomieja Grzegorza Sali przedstawiająca 30 najciekawszych zamczysk Sudetów, m.in. zamek w Prudniku, Ząbkowicach Śląskich, Gniewoszowie, Zagórzu Śląskim, Bolkowie czy Czocha w Leśnej.

Publikacja poświęcona jest warowniom wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy sudeckich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Autor przedstawia pokrótce dzieje każdego zamku, a następnie związane z nim legendy. Na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.

Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. Książka ma charakter zarówno popularnonaukowy, jak i edukacyjny, zachowując przy tym literackość przekazu.


Bartłomiej Grzegorz Sala – urodzony w 1978 roku, z wykształcenia historyk i etnolog, z zamiłowania i zawodowo dodatkowo pisarz, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, pilot wycieczek i organizator turystyki. Autor książek „Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty” (2012) „Legendy zamków karpackich” (2013), „Księga smoków polskich” (2014), „Wieś Beskidu Wyspowego wobec przemian gospodarczych. Zarys dziejów społeczno-ekonomicznych od zarania osadnictwa do początku XXI w.” (2014), „Księga karpackich zbójników” (2015), „Jeziorka i stawy Gór Świętokrzyskich, Sudetów i polskich Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „Generał Edmund Różycki jako organizator polskiej siły zbrojnej w Galicji w czasie powstania styczniowego” (2015), „Wodospady polskich Sudetów i Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów” (2016), „Legendy zamków sudeckich” (2016), „Podania i legendy o świętych i cudach spod Babiej Góry, Tatr i Pienin” (2016), „Drewniane zabytki polskich Karkonoszy” (2017), „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” (2017), „Legendy zamków świętokrzyskich” (2017), „Kurhany chwały. O kopcach krakowskich, podkrakowskich i nie tylko” (2017), „Bestie i potwory mitologii greckiej” (2018), „Królowie pradawnych puszcz. O dzikach, jeleniach, łosiach, niedźwiedziach, rysiach, tarpanach, turach, wilkach i żubrach w kulturze i tradycji polskiej” (2018), „Sekrety Zakopanego” (2018), „W upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni” (2018), „Śladami I Brygady Legionów Polskich przez Beskidy, Podtatrze i Pieniny” (2018), współautor publikacji „Spotkanie kultur. Rękodzieło i rzemiosło pogranicza polsko-słowackiego” (2012), „Ból pamięci” (2014) i „Najwyższe szczyty Polski” (2018), a także autor licznych artykułów o tematyce kulturalnej, historycznej, etnograficznej, regionalnej i krajoznawczej publikowanych m.in. na łamach „Beskidu”, „Buskiego Kwartalnika Edukacyjnego”, miesięcznika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Co Słychać?”, „Dzikiego Życia", „Karpackiego Przeglądu Społeczno-Kulturalnego”, „Libertasu”, „Mówią Wieki”, „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Piosenki”, „Skarbów Podkarpackich”, „Wędrowca Świętokrzyskiego”, „Wędrownika”, „Wołyń Bliżej”. Członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Małopolskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.

Witold Vargas – ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Po dziesięcioletniej przygodzie z grafiką reklamową, poświęcił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał 3 książki autorskie dla dzieci, z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – „Stwory baśniowe małe i duże” – była inspiracją „dorosłego" „Bestiariusza”. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi.

Paweł Zych – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album „Chomik zagłady”. W 2004 otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę „Życie to nie bajka”. Od 4 lat rysuje dla „Focus Historia" do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Wojciech „Arry” Jakubowski - efantastyka.pl 26-09-2017 09:50

W Sudetach można się natknąć na przeróżne zamki oraz ich ruiny. W większości wypadków za każdą budowlą kryje się całkiem bogata historia oraz jakaś interesująca legenda, niekiedy kilka. W związku z sukcesem „Legend zamków karpackich” Bartłomiej Grzegorz Sala postanowił zebrać i opracować zamki znajdujące się w obrębie kolejnego polskiego pasma górskiego.

W „Legendach zamków sudeckich” opisano kilkadziesiąt zamków wraz z ich historią oraz legendami. Po krótkim wstępie autor przystępuje do żmudnej procedury charakteryzowania pozostałości dawnej zabudowy obronnej. Każdy z zamków, pogrupowanych według klucza nazwy najbliższej miejscowości, otrzymał krótki wstęp, rys historyczny dziejów, a dodatkowo przytoczono legendy oraz komentarz autora odnośnie do tychże.

Niedługie wprowadzenie zazwyczaj zawiera lokalizację opisywanej budowli oraz jej charakterystyczne cechy czy to ze względów konstrukcyjnych, czy też turystycznych. Całość jest wyróżniona większą czcionką oraz dużym rysunkiem autorstwa Witolda Vargasa bądź Pawła Zycha, nawiązującym do tematyki jednej z legend, która dotyczy zamku.

Następna część szablonu, czyli zarys dziejów jest… tym, na co nazwa wskazuje, czyli opisaniem nierzadko dość burzliwych wydarzeń związanych z daną budowlą. Niestety, to zdecydowanie najsłabszy element całej książki, i jakkolwiek żywię duży szacunek do pracy, jaką autor włożył w wygrzebanie tych wszystkich dat i nazwisk, jest tego po prostu za dużo. Szybko się pogubiłem w tym gąszczu i przedzieranie się przez każdy kolejny podrozdział okazało się dość męczące. Zwłaszcza, że historia większości z opisywanych w książce zamków jest dość podobna…

Przytoczone legendy prezentują całe spektrum różnych wierzeń, zabobonów i prób wyjaśnienia genezy otaczających zamki nietypowych miejsc czy przedmiotów. Każdej z budowli przyporządkowano co najmniej jedną opowieść, nawet jeżeli niezwiązaną z samym obiektem, to dotyczącą któregoś z jego właścicieli. Zdarzają się co prawda legendy podobne do siebie, ale w większości są one na tyle różnorodne, że warto zapoznać się ze wszystkimi.

Ostatnim elementem jest odautorski komentarz do legend. Poza informacjami na temat samych opowieści – tego skąd się wywodzą, jakie są podobieństwa do popularnych w okresie ich powstania innych historii – można także przeczytać krótkie notki odnośnie do dziejów budynków czy ich obecnego stanu oraz dotyczące zazwyczaj tego ostatniego przemyślenia autora.

Pod względem językowym książka prezentuje całkiem dobry poziom, chociaż kilka razy znalazłem literówki czy drobne błędy. Zdecydowanie za często padają takie sformułowania jak „imponująca bryła” czy „romantyczne ruiny”. Jeżeli jest jakiś zamek, którego czas zbytnio nie oszczędził i została po nim kupa kamieni, to można mieć wręcz pewność, że drugie stwierdzenie pojawi się w którejś części dotyczącej jego dziejów.

Podsumowując, „Legendy zamków sudeckich” są pozycją ciekawą, w której stworzenie włożono sporo wysiłku. Książka zawiera dużo interesujących informacji tak ze sfery legend, jak i wiadomości historycznych, niestety zostały one podane (szczególnie te drugie) w dość trudnej do strawienia formie. Polecam ją osobom interesującym się przeszłością, ale także tym, którzy wybierają się w opisywane w niej strony bez przewodnika.

Wojciech „Arry” Jakubowski

 

http://www.efantastyka.pl/recenzja-legendy-zamk%C3%B3w-sudeckich-bart%C5%82omiej-grzegorz-sala-recenzja

+

Hanna Maria Giza, Portal. www.polskieradio.pl, Audycja: Klub Ludzi Ciewawych Wszystkiego 05-07-2016 13:20

Templariusze, czakram i przeklęta Neja. Legendy sudeckich zamków

 

- Powędrowałem w Sudety w poszukiwaniu interesujących opowieści, które zostały zaklęte w murach tutejszych warowni - opowiadał w Dwójce Bartłomiej Grzegorz Sala, autor książki "Legendy zamków sudeckich".

 

Legendy sudeckich zamków

 

Zamek Grodziec i Czocha, w Bolkowie czy w Zagórzu Śląskim. Sudeckie zamki wyrosły przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy sudeckich wierchów. Przetaczały się przez nie wojny, napady i grabieże. Niektóre po dramatycznych kolejach losu odzyskały dawną świetność, inne popadły w ruinę. Ale we wszystkich pozostał jeden skarb niezniszczalny: legendy.

- Mamy tu do czynienia z niezwykłą mozaiką wspaniałych rezydencji i posępnych ruin, do których zawsze przypisana jest przynajmniej jakaś jedna opowieść - mówił Bartłomiej Grzegorz Sala.

 

Jak się okazuje, jeden z tych zamków ma wieżę wybudowaną na planie łzy. Legenda innego miejsca wiąże je z działalnością templariuszy. Ponoć jest też zamek z ukrytym czakramem. Z kolei z Zamkiem na Skale związana jest legenda o okrutnej klątwie, z którą zmagała się nieszczęsna Neja...

 

http://www.polskieradio.pl/8/405/Artykul/1637938,Templariusze-czakram-i-przekleta-Neja-Legendy-sudeckich-zamkow

 

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Paweł Zych

2016

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych

2020

Duchy polskich miast i zamków

Witold Vargas

2021

Księga karpackich zbójników OUTLET

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Legendy zamków świętokrzyskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2021

Licho i inni outlet

Agnieszka Taborska

2014

Święci i biesy

Paweł Zych

2019

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów

Bartłomiej Grzegorz Sala

2016

Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy

Bartłomiej Grzegorz Sala

2017

aktualności

Beksiński.Obrazy - hołd złożony artyście.

Beksiński. Obrazy to wyjątkowy album skupiający się na jednej z dziedzin twórczości Zdzisława Beksińskiego – malarstwie.

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom...

> więcej

Album poświęcony historii polskiego designu zaprezentuje i opowie historię wzornictwa polskiego, poczynając od Wystawy Paryskiej w 1925...

> więcej

«powrót