Świętokrzyskie

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Świętokrzyskie

 • Liczba stron:

  128

 • Liczba zdjęć:

  242

 • Format:

  240 x 300 mm

 • ISBN:

  83-87730-88-2

 • EAN:

  9788387730888

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2004

 • Język:

  polsko-angielski

Świętokrzyskie

Paweł Pierściński  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Tomasz Jurasz  (tekst) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Album Świętokrzyskie ukazuje najpiękniejsze miejsca regionu, krajobrazy, zabytki architektury, pamiątki historii, jego kulturę i tradycję. Od Gór Świętokrzyskich, gdzie szumi Puszcza Jodłowa, po łagodne pejzaże Ponidzia, przez Kielce, Sandomierz, Opatów, Wiślicę, Traktem Królewskim, z biegiem Wisły, wśród pól i wzgórz wiodą niezwykłej urody zdjęcia Pawła Pierścińskiego. W klimat regionu wprowadza tekst Olgierda Budrewicza, znanego podróżnika i literata, a obszerne opisy zdjęć, wzbogacające wiedzę o świętokrzyskiej krainie opracował pisarz i historyk Tomasz Jurasz.

Paweł Pierściński, ur. w 1938 roku w Kielcach, twórca Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, mistrz polskiej fotografii pejzażowej, autor ponad 150 wystaw indywidualnych, uczestnik kilkuset ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą. Krytyk i teoretyk fotografii, opublikował ponad 500 pozycji zwartych, artykułów w fachowych pismach fotograficznych oraz wstępów do katalogów wystaw. Autor kilkunastu albumów fotograficznych oraz zbiorowych almanachów: Mistrzowie polskiego pejzażu 2000 i Kielecka Szkoła Krajobrazu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, w latach 1988-1989, prezes Zarządu Głównego, wieloletni członek Rady Artystycznej, twórca i prezes Okręgu Świętokrzyskiego i członek honorowy ZPAF. Prace artysty znajdują się m.in. we Francuskim Muzeum Fotografii w Bievres koło Paryża, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Moskwie i w Muzeum Fotografii w Krakowie.

 

Dostępne jedynie egzemplarze ze zwrotów z niewielkimi defektami!


Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Przewodnik Świętokrzyskie

Jarosław Swajdo

2008

Sandomierz

Piotr Witosławski

2007

Sandomierz

Piotr Witosławski

2002

Świętokrzyskie miniatura

Paweł Pierściński

2007

aktualności

Uroczysta premiera albumu "Oto sztuka polskiego plakatu"

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystą premierę albumu Oto sztuka polskiego plakatu autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, Lecha...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Był rok 1928. Amsterdam uroczyście celebrował w dniach od 28 lipca do 12 sierpnia Igrzyska IX Olimpiady. Po raz pierwszy w historii...

> więcej

„Kobiety” to album zawierający ponad 90 prac autorstwa uznanego fotografika Radosława Pujana. Jego koncepcja skupia się...

> więcej

«powrót