Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Cena:

19.90 zł
39.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  232

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-297-6

 • EAN:

  9788375762976

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2016

 • Język:

  polski

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Paweł Zych  (autor) | Witold Vargas  (autor) | Anna Chudzik  (red.) | Jakub Kinel  (proj. graf.)

Druga część znakomitego i niezwykle popularnego wśród czytelników „Bestiariusza słowiańskiego”. Autorzy i ilustratorzy: Paweł Zych i Witold Vargas zapraszają tym razem do poznania rzadko przywoływanych w literaturze fantastycznych opowieści i legendarnych stworów, m.in.: bizi, kaduków czy samojadków. Znajdziemy w nim historie zarówno rodzimych istot – z terenów przedrozbiorowej Polski, Mazur, Śląska i Pomorza, jak i bohaterów opisywanych w podaniach i legendach kultury ludowej Białorusi i Ukrainy.  Blisko sto dziewięćdziesiąt opisanych i pięknie zilustrowanych – czasem śmiesznych, czasem strasznych, ale zawsze niezwykle interesujących postaci można oglądać na kartach „Bestiariusza 2”, odkrywając na nowo ten nieco zapomniany fragment naszego dziedzictwa kulturowego.


Paweł Zych – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album „Chomik zagłady”. W 2004 otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę „Życie to nie bajka”. Od 4 lat rysuje dla „Focus Historia" do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

Witold Vargas – ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Po dziesięcioletniej przygodzie z grafiką reklamową, poświęcił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał 3 książki autorskie dla dzieci, z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – „Stwory baśniowe małe i duże” – była inspiracją „dorosłego" „Bestiariusza”. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Bookhuntet.pl - Marta Jordanowska 11-12-2019 12:11

stiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach - Recenzja:

Rzecz o fantastycznych słowiańskich bestiach i bestyjkach

O Bestiariuszu  Pawła Zycha i Witolda Vargasa słyszałam już wszystko - najpiękniejszy, cudownie wydany, świetna redakcja, doskonały przegląd informacji, ale czytałam także opinie, że wydany dla rozrywki i niekoniecznie poszerza horyzonty w temacie. Nie da się jednak ukryć, że to Bestiariusz rozsławił serię Legendarz wydawnictwa BOSZ sprawiając, że prawie każdy czytacz fantastyki zapragnął poznać nie tylko tę konkretną książkę, ale wszystkie wydane pozycje z serii.

Z posłowia autorów dowiadujemy się, że druga część Bestiariusza wypełniła się bestiami niszowymi, zwykle zdecydowanie mniej znanymi niż te, które mogliśmy poznać w części pierwszej. I choć pierwsza część nie wpadła jeszcze w moje ręce, to druga z całą pewnością może się poszczycić opisami i ilustracjami naprawdę mało popularnych stworzeń. Moje słowiańskie horyzonty ta książka poszerzyła na pewno! Kompletnie nie znałam koszków, mumaczów, powitruli czy wużałek. To prawda - niektóre (ale zaledwie niektóre!) bestie były mi znane, a ich opisy mnie nie zaskakiwały, ale gigantyczna większość spośród umieszczonych w tej książce była dla mnie całkowitą nowością.

Inna sprawa, że opis np. kaszubskich krośniąt wydawał mi się bliźniaczo podobny do ubożąt, ale zaintrygowana poczytałam o tym więcej i odkryłam, że krośnięta, w odróżnieniu od ubożąt, mogą być obu płci, a nie jak ubożęta tylko męskiej. Czyli patrząc po sobie mogę poświadczyć, że Bestiariusz może być też początkiem głębszych dociekań. ;)
 (...)

ami autorzy nie ukrywają, że postawili na zwięzłe opisy i piękne, wiele mówiące ilustracje, co sprawia, że Bestiariusz ogląda się niemal jak album. Wspaniałe doświadczenie i mnóstwo fenomenalnej frajdy! Objaśnienia i legendy zamieszczone przy obrazkach rzeczywiście nie są zbyt obfite, ale dosyć precyzyjne. Czy to dobrze, czy źle, trudno mi ocenić. Z jednej strony rozumiem zamysł pana Vargasa i pana Zycha i wierzę, że książek na temat słowiańskich bestii jest naprawdę wiele. Z drugiej, przy tak efektownych ilustracjach bardzo chętnie dowiedziałabym się o przedstawionych stworach nieco więcej, tym bardziej, że choć bibliografia jest bogata i autorzy chętnie dzielą się z nami źródłami wiedzy, to jednak wymaga to przeszukiwania kolejnych książek, a tak mielibyśmy wszystko w jednym miejscu. Trudno się jednak oprzeć też wrażeniu, że gdyby zebrać wszystkie te ilustracje i okrasić znacznie szerszym opisem, to mielibyśmy nie książkę, a gigantyczną encyklopedię i przyznaję, że to także jest pewien argument za zmniejszeniem portretów bestii.(...)

Całość pochłania się błyskawicznie - z prawdziwą przyjemnością podążałam przez książkę strona po stronie, szczerze zachwycając się ilustracjami. Każdy kto zobaczył u mnie tę książkę, nie mógł od niej oderwać rąk dopóki nie przejrzał chociaż kilkunastu stron. Czarująca, przepiękna pozycja!

Bestiariusz, podobnie jak większość pozostałych książek z serii Legendarz, jest skierowany do osób, które interesują się słowiańskim klimatem (pamiętajmy, że słowiański nie oznacza tylko polski!!). Opisane stworzenia będą bardziej lub mniej znane, ale według mnie drugi tom obfituje w demony niespotykane, więc większość z nas z całą pewnością znajdzie w Bestiariuszu coś nowego i świeżego! Jeśli ktoś szuka rozległych opisów, to ta książka nie jest tym czego potrzebuje, natomiast jeśli chcemy poznać słowiańskie bestie i bestyjki, zobaczyć jak wyglądają i poznać ich zwyczaje przedstawione w zwięzły sposób, to książka panów Zycha i Vargasa będzie strzałem w dziesiątkę!

 

PS Autorzy zapraszają nas także na stronę Legendarz.pl, na której można znaleźć dodatkowe informacje!

PS2 Myślę, że Bestiariusz pozwala też świetnie poczuć klimat nadchodzącej premiery serialu Wiedźmin! W końcu kto jak kto, ale Geralt z Rivii doskonale poznał nie jedną słowiańską bestię (choć nie tylko taką), a my w wiedźmińskim cyklu razem z nim!

https://www.bookhunter.pl/recenzja/4171/rzecz-o-fantastycznych-slowianskich-bestiach-i-bestyjkach?fbclid=iwar2-wsoppq-4nupr2iyvc1fw3vmrbz7cn8z3wfpzxnr0b1vwcshsp6vkjtg

+

Mariusz Podgrudny 13-01-2017 13:32

Recenzja na blogu Książki w Pajęczynie

Tytuły powiązane:

Duchy polskich miast i zamków

Witold Vargas

2021

Księga karpackich zbójników OUTLET

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga legend i opowieści bieszczadzkich

Andrzej Potocki

2001

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Święci i biesy OUTLET

Paweł Zych

2019

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót