Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy

Cena:

44.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  246

 • Liczba zdjęć:

  39

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-310-2

 • EAN:

  9788375763102

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2017

 • Język:

  polski

Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy

Bartłomiej Grzegorz Sala  (autor) | Błażej Ostoja Lniski  (proj. graf.) | Justyna Sokołowska  (ilustr.)

„Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” stanowi kontynuację tzw. „czarnej trylogii” zapoczątkowanej przez „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”. Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk, etnolog i krajoznawca, opierając się na mitach, legendach i podaniach, sagach, romansach i dziełach hagiograficznych, autentycznych wydarzeniach, a w końcu klasyce literatury i kina grozy, nakreślił portret prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez epoki różne zakamarki Europy. Autor szczegółowo opisuje postać każdego wilka i wilkołaka, zaznacza przypisywane mu cechy i kreśli jego miejsce w kulturowych odniesieniach. Omawia też historyczne i kulturowe tło zapisanych opowieści, a nawet opisuje miejsca związane z konkretnymi postaciami. Dzięki temu książka stanowi kopalnię wiedzy, nie przestając być przygodą z najciekawszymi wilkami i wilkołakami Europy.

Bartłomiej Grzegorz Sala – urodzony w 1978 roku, z wykształcenia historyk i etnolog, z zamiłowania i zawodowo dodatkowo pisarz, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, pilot wycieczek i organizator turystyki. Autor książek „Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty” (2012) „Legendy zamków karpackich” (2013), „Księga smoków polskich” (2014), „Wieś Beskidu Wyspowego wobec przemian gospodarczych. Zarys dziejów społeczno-ekonomicznych od zarania osadnictwa do początku XXI w.” (2014), „Księga karpackich zbójników” (2015), „Jeziorka i stawy Gór Świętokrzyskich, Sudetów i polskich Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „Generał Edmund Różycki jako organizator polskiej siły zbrojnej w Galicji w czasie powstania styczniowego” (2015), „Wodospady polskich Sudetów i Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów” (2016), „Legendy zamków sudeckich” (2016), „Podania i legendy o świętych i cudach spod Babiej Góry, Tatr i Pienin” (2016), „Drewniane zabytki polskich Karkonoszy” (2017), „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” (2017), „Legendy zamków świętokrzyskich” (2017), „Kurhany chwały. O kopcach krakowskich, podkrakowskich i nie tylko” (2017), „Bestie i potwory mitologii greckiej” (2018), „Królowie pradawnych puszcz. O dzikach, jeleniach, łosiach, niedźwiedziach, rysiach, tarpanach, turach, wilkach i żubrach w kulturze i tradycji polskiej” (2018), „Sekrety Zakopanego” (2018), „W upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni” (2018), „Śladami I Brygady Legionów Polskich przez Beskidy, Podtatrze i Pieniny” (2018), współautor publikacji „Spotkanie kultur. Rękodzieło i rzemiosło pogranicza polsko-słowackiego” (2012), „Ból pamięci” (2014) i „Najwyższe szczyty Polski” (2018), a także autor licznych artykułów o tematyce kulturalnej, historycznej, etnograficznej, regionalnej i krajoznawczej publikowanych m.in. na łamach „Beskidu”, „Buskiego Kwartalnika Edukacyjnego”, miesięcznika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Co Słychać?”, „Dzikiego Życia", „Karpackiego Przeglądu Społeczno-Kulturalnego”, „Libertasu”, „Mówią Wieki”, „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Piosenki”, „Skarbów Podkarpackich”, „Wędrowca Świętokrzyskiego”, „Wędrownika”, „Wołyń Bliżej”. Członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Małopolskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Bookhunter.pl - Aleksandra Woźniak 23-09-2019 11:16

Z wilkiem poprzez wieki

Wilki i wilkołaki to bohaterowie nieliczonych legend, baśni i innych opowieści. Nawet dzisiaj filmowcy i pisarki chętnie sięgają po ten motyw - wystarczy wspomnieć ostatnie hity popkultury, jak cykle "Harry Potter" czy "Zmierzch". Od wieków fascynują i przerażają. Bartłomiej Grzegorz Sala w książce "Wycie w ciemności" stara się stworzyć swoiste kompendium historii z wilkiem w tle od starożytności do XX wieku. Założenie bardzo ciekawe, jak jednak wyszło w praktyce?

Zacznijmy od tego, co w książce najlepsze. A są to zdecydowanie rewelacyjne grafiki Justyny Sokołowskiej. Proste w formie, ale o głębokiej, metaforycznej treści, doskonale uzupełniają przytaczane w tekście legendy, chociaż można je podziwiać i bez tego kontekstu. Jeśli ktoś znudzi się lub zmęczy lekturą - polecam zrobić sobie przerwę na przeglądanie ilustracji.

Skoro o zmęczeniu mowa... Sięgając po tę książkę spodziewałam się zbioru legend i opowieść o wilkach i wilkołakach z różnych zakątków naszego kontynentu poprzez wieki albo etnograficznej analizy tego motywu w różnych europejskich kulturach (albo obu naraz). Książka Sali przypomina bardziej to pierwsze, acz nie do końca. Mamy tu historie o wilkach i ludziach zmieniających się w wilki od czasów starożytnych Grekow i Rzymian, poprzez świętego Franciszka, Odyna, oświeceniową Francję aż po filmy. 

Pierwsze 60 stron książki - dotyczące starożytności - jest jednak naładowane niepotrzebnymi faktami (powierzchnia wysp na których uprawiano kult Apollina chyba nijak się ma do wilków...). Autor poświęca mnóstwo miejsca np. historii powstania Rzymu. Czytelnik/czka musi przebić się przez 20 stron o Etruskach i Tarkwiniuszu Pysznym, by przeczytać o Remusie, Romulusie i wilczycy - czyli coś, co zapewne zna ze szkoły (a nawet kilku, w końcu Rzym omawia się jakieś trzy razy). Oczywiście jakieś tło historyczne jest potrzebne, jednak w wielu momentach mam wrażenie, że przytoczone fakty nie prowadzą wcale do lepszego zrozumienia motywu wilka/wilkołaka, ale... No właśnie, donikąd. Po przebrnięciu dziejów Grecji i Rzymu jest już dużo lepiej - zdecydowanie więcej wilków, mniej Wikipedii.

Autor zdecydował się na ciąg chronologiczny, wydaje mi się jednak, że książka skorzystałaby na podziale na rozdziały według regionu. Dzięki temu można by było śledzić ewolucję wizerunku wilka czy legend o wilkołakach w danym regionie. Dodatkowo przydałaby się bibliografia po każdym takim rozdziale, co w przypadku takiej kompozycji jak teraz jest utrudnione.

Mimo kilku mankamentów i topornego początku, uważam, że książkę warto przeczytać. Jest podzielona na rozdziały i podrozdziały, więc mniej wytrwali mogą po prostu ominąć mniej trzymające się tematu fragmenty. A jest to chyba jak dotąd jedyna publikacja w - przynajmniej w założeniu - całości poświęcona wilkom i wilkołakom w kulturach europejskich.

https://www.bookhunter.pl/recenzja/3884/wycie-w-ciemnosci-wilki-i-wilkolaki-europy--?fbclid=iwar3bkjrm3lqonrnl37m5vt-57pccwjdb4fa44im9-ikdp8l77lhytgzlaq8

+

Tomasz Drabik - mechaniczna-kulturacja.pl 26-09-2017 11:15

Wilki i wilkołaki, podobnie jak wampiry, od dawien dawna fascynowały człowieka. Co prawda wydawać się może, że obraz tych stworzeń dopiero w dzisiejszych czasach stał się tak popularny. Za sprawą popkultury z pewnością wilkołaki zyskały sławę na tak szeroką skalę, niemniej kłamstwem byłoby stwierdzenie, że wcześniej pojęcie wilkołactwa znane było tylko nielicznym. Już od czasów starożytnych bowiem stworzenia te budziły w ludziach fascynację i lęk.

 Aby dokładnie poznać rolę tych stworzeń w historii, mitach, legendach i kulturze, warto zapoznać się z pierwszą na naszym rynku wydawniczym tak obszerną pozycją poświęconą wilkom i wilkołakom, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, która ukazała się nakładem wydawnictwa BOSZ. Sala, jako etnolog i historyk, a także badacz środkowoeuropejskiego folkloru, posiada ogromną wiedzę na omawiany temat. Jest autorem kilkunastu publikacji i książek, do których należ m.in. Księga Smoków Polskich, czy W Górach Przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów.

 W Wyciu w ciemności autor ukazuje historie i fakty dotyczące wilków i wilkołaków, które w dzisiejszych czasach są nadal mało znane współczesnemu odbiorcy opierającemu swoją wiedzę głównie na filmowych wariacjach na temat tych stworzeń. Chociaż Sala sporo miejsca poświęca także kwestii ukazywania wilkołaków we współczesnej kulturze, podążą jednak innym tropem, opierając się na faktach, ale także sięgając do mitów i legend. Przedstawia czytelnikom postaci należące do wilczego jak i wilkołaczego rodu od czasów starożytnych.

 W książce ukazane zostały portrety prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci żyjących w różnych epokach i zakamarkach Europy. Autor wychodzi od obszernego i wnikliwego opisu drapieżników z rodziny psowatych, przechodząc do charakterystyki tych stworzeń. Skupia się także na ukazaniu postaci wilkołaków i ich genezie, tłumacząc czym różnił się wilkołak w czasach starożytnych od kreatur znanych w późniejszym okresie. W dobie antyku było to zjawisko naturalne i postrzegane jako niezwykła metamorfoza. Z czasem jednak wilkołactwo stało się efektem spadającej na danego osobnika kary lub klątwy rzuconej przez czarownika.

 Dzięki tej publikacji poznajemy wilki od czasów antycznych. Od tych, które towarzyszyły człowiekowi, pomagały mu, a niekiedy ratowały życie. Jak to miało miejsce w jednej z najpopularniejszych legend starożytnej Europy, czyli historii Romulusa i Remulusa. Poznajemy opowieści o wilkach i wilkołakach na terenach antycznej Grecji, Persji, ale także w legendach irlandzkich, brytyjskich, czy skandynawskich. W czasach późniejszych autor ukazuje przypadki pojawienia się wilkołaków i wilków ludojadów w całej Europie. Jednym z bardziej znanych przypadków jest tajemnica Bestii z Gevaudan, która przez kilka lat terroryzowała miejscowość we Francji. Autor kończy swoje rozważania oczywiście na roli wilkołaków we współczesnej kulturze, a szczególnie w kinie, pokrótce opisując filmy i sposoby ukazania w nich bestii.

Wycie w Ciemności. Wilki i Wilkołaki Europy to intrygująca i obszerna publikacja, będąca kopalnią wiedzy na temat wilków i wilkołaków, ale w pewnym stopniu także wiedzy o historii Europy, na której bestie te odcisnęły swoje piętno, często wpływając na jej losy. Ogromną zaletą tej publikacji są towarzyszące opowieścią oryginalne ilustracje Justyny Sokołowskiej, które w równym stopniu fascynują i przerażają, idealnie komponując się z informacjami zawartymi na kartach książki. Polecam.

 

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2017/06/wycie-w-ciemnosci-wilki-i-wilkoaki.html

+

Katarzyna Abramova - kacikzksiazka.pl 26-09-2017 11:13

Wilki towarzyszyły ludziom od zarania dziejów. Jedne z najgroźniejszych drapieżników wzbudzały grozę, ale i szacunek. W zależności od regionu podziwiano je, czy wręcz czczono, bądź też wręcz przeciwnie, wywoływały strach graniczący z paniką, czasem zaś podszytą niepokojem nienawiść. Nigdy jednak człowiek nie pozostawał wobec nich obojętny.

Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy to kolejna już pozycja Bartłomieja Grzegorza Sali oscylująca wokół folkloru. Autor ma już w swoim dorobku książki i kompendia poświęcone m.in. wampirom, polskim legendom, czy smokom. Tym razem przyszła pora na wilki i wilkołaki od samego początku obecne w kulturze i literaturze europejskiej.


Książka składa się z krótkiego wstępu, w którym można znaleźć informacje na temat wilków, ich życia, systematyki i ogólne wprowadzenie do tematu, oraz pięćdziesięciu ośmiu krótkich rozdziałów, z których każdy poświęcony został innemu przypadkowi znanemu z ludowej tradycji bądź literatury. Autor sięgnął aż do antyku, który bogato czerpał z wilczego motywu, poczynając od greckich mitów, a na legendarnych początkach Rzymu kończąc. Nie zabrakło nordyckiej opowieści z Sagi o Völsungach, mitach o Odynie, Lokim i Fenrirze, a także licznych legend o średniowiecznych świętych (głównie pochodzących z Irlandii), poskramiających wilki, które stawały się ich towarzyszami. Pojawia się król Artur, święty Franciszek z Asyżu oraz Żelazny Wilk związany z legendą o założeniu Wilna. Polskim akcentem jest również Paweł z Przemankowa, który został skarcony przez pochodzącego z zaświatów wilka.

Aż do mniej więcej XVI wieku historie o wilkach i wilkołakach pochodzą głównie z legend, mitów bądź też ludowych opowieści. W znacznej mierze też ich wilczy bohaterowie postrzegani są do pewnego stopnia pozytywnie, zmienia się to jednak znacząco wraz z pojawieniem się tzw. bestii – psychopatycznych morderców podających się za wilkołaków i uzasadniających popełniane zbrodnie wilczą naturą. Z pewną zaskakującą regularnością takie przypadki miały miejsce w szesnasto- i siedemnastowiecznej Francji, wstrząsanej kolejnymi seriami brutalnych i okrutnych mordów.

Ostatnie rozdziały, dotyczące głównie XIX i XX wieku skupiają się już na literaturze i kinie, w których wizerunek wilkołaka staje się coraz bardziej zbliżony do tego, jaki znamy obecnie. Warto bowiem wspomnieć, że takie elementy jak przemiana przy pełni księżyca czy też wrażliwość na srebrne kule to stosunkowo nowy „wynalazek”.

Opowieści snute przez Salę przykuwają uwagę, stanowią fascynującą mieszankę motywów dosyć dobrze znanych z takimi, o których większość czytelników raczej nie miała do tej pory do czynienia. Jedynym minusem jest zbyt rozwlekłe przedstawianie miejsc, w których toczy się dana historia, w znacznej mierze zdają się one zbędne i nasuwają skojarzenie ze sztucznym pompowaniem objętości książki.

Omawiając tę pozycję, po prostu nie można nie odnieść się do jej wydania. Treść uzupełniają niesamowite, niepokojące ilustracje autorstwa Justyny Sokołowskiej. Z jednej strony proste, utrzymane w kolorystyce ograniczonej do czterech barw (biel, czerń, czerwień, granat), z drugiej dysponują dużą siłą wyrazu i mocno oddziałują na wyobraźnię.

Podsumowując, Wycie w ciemności to propozycja godna polecenia wszystkim miłośnikom starych, mrocznych legend i podań oraz osobom zainteresowanym wizerunkiem jednego z kluczowych stworzeń fantastyki i ludowego folkloru.

 

http://www.kacikzksiazka.pl/2017/06/wycie-w-ciemnosci-wilki-i-wilkoaki.html

+

DarkLigth - fantasy-bestiarium.blogspot.com 26-09-2017 11:11

„Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” jest książką autorstwa historyka i etnologa, Bartłomieja Grzegorza Sali. Autor przedstawia wiele mitów i legend opisujących te krwiożercze stworzenia z wilczego i wilkołaczego rodu. Dzięki lekturze tej książki poznamy historię wilkołaka na przestrzeni wieków i o wiele więcej. Sala przedstawia czytelnikom odniesienia historyczne, jak i kulturowe, opisując również szczegółowo tła przedstawianych opowieści. Książka jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o najstraszliwszych wilkach i wilkołakach Europy.

 Książka jest wciągającym kompendium wiedzy na temat wilków i wilkołaków. Wiele ludów na całym świecie posiada mity i legendy z nimi związane. Autor przytacza bardzo wiele z nich, dzieląc się z czytelnikami swoją obszerną wiedzą. Wiele sag, podań, czy nawet romansów opisuje te brutalne stworzenia, które stały się inspiracją dla wielu artystów, pisarzy oraz reżyserów. Autor opisuje ludzkie fascynacje tymi krwiożerczymi stworzeniami oraz legendy, które były znane już w starożytności. Książka została opisana barwnym i ciekawym językiem, dzięki czemu ta publikacja staje się jeszcze ciekawsza.

 Wilki i wilkołaki znane były już od dawien dawna, w starożytnej Grecji opisywano już pojęcie wilkołaka, a Rzymianie wierzyli, że wilczyca kapitolińska wykarmiła Romulusa i Remusa. Ciekawym przykładem jest również przypadek wilkołaka, który terroryzował ludność osiemnastowiecznej Francji, stając się inspiracją dla powstania filmu „Braterstwo wilków". Autor podaje również o wiele więcej mitów oraz legend opisujących to tajemnicze i mroczne zjawisko. Wiele z tych niesamowitych opowieści zostało dokładnie udokumentowanych, sprawiając, że nie zawsze można je racjonalnie wytłumaczyć.

 „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” przypadła mi do gustu i sprawiła, że spędziłem miło czas z tą książką. W niniejszej pozycji przeczytamy o tym, jak dochodziło do przemiany w wilkołaka oraz o tym, jak można było go zabić. W książce znajdziemy również klimatyczne ilustracje, które dodają całości niepowtarzalnego klimatu. Jest to pozycja jak najbardziej warta uwagi, w szczególności dla fanów powieści grozy oraz książek historycznych. Polecam.

http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2017/09/wycie-w-ciemnosci-wilki-i-wilkoaki.html

+

Aleksandra Zaprutko-Janicka - ciekawostkihistoryzne.pl 26-09-2017 11:07

Najciekawsza książka tygodnia. W mroku nocy czają się wilkołaki…

„Człowiek człowiekowi wilkiem”, „patrzyć na kogoś wilkiem”, „nie wywołuj wilka z lasu”, „o wilku mowa”… Czy to nie dziwne, ile tych wilków w potocznej mowie? Zresztą, nie tylko w mowie, wszak w sztuce, literaturze i ogółem szeroko pojętej kulturze ich nie brakuje. Jako najgroźniejsze europejskie drapieżniki na stałe rozgościły się w świadomości i podświadomości, jako wygłodniałe zło czyhające w mroku.

Tymczasem starożytni Grecy oddawali im cześć i uważali, że ich poczynaniami steruje bóg Apollo. W końcu ponoć złodzieja, który poważył okraść świątynię mu poświęconą pożarł wilk. Rzymianie mieli swoją wilczycę kapitolińską, a bohaterowie nordyckiej opowieści o Völsungach zmieniają się w wilkołaki. Nawet słynną bestię z Gévaudan podejrzewano o dziwne związki z księżycem w pełni. Książka to prawdziwa kopalnia wiedzy o wilkołaczej historii Europu i… Polski.

 

http://ciekawostkihistoryczne.pl/2017/06/03/najciekawsza-ksiazka-tygodnia-w-mroku-nocy-czaja-sie-wilkolaki/

+

Aneta Kwaśniewska - ksiazkiweterze.pl 26-09-2017 10:55

Czas wywołać wilka z lasu.

 

Wilki i wilkołaki. Fascynujące i niebezpieczne. Zwierzęta o nieokiełznanej naturze i tragicznie dualne krwiożercze bestie w skórze ludzi niemogących kontrolować przemiany w potwora. Straszne, a zarazem atrakcyjne gatunki. Niby realne ssaki, a jednak posądzane o związki z siłami nieczystymi. Legendarne postacie wilkołaków latami żyjących w ludzkiej świadomości, z burzliwą historią i polem do popisu dla twórców literatury i kinematografii.

 

Co z tymi wilkami i wilkołakami? Bardzo wiele. Ta książka to świetny przegląd historii wilków i wilkołaków Europy. Konkretne gatunki i przykłady. Powszechne i mniej znane fakty. Strach, panika i przerażenie. Intrygujące, fascynujące i niepoznane. Trudno bez nich wyobrazić sobie filmy i literaturę grozy. Siły ciemności i dobro, które zawsze stoi w opozycji do zła.

 

Warto przeczytać tę wyjątkową, antropologiczną książkę, by poznać historyczno-kulturowe uwarunkowania takiego, a nie innego myślenia o wilkach i wilkołakach. Autor zabiera czytelników w niecodzienną podróż po niezbadanym, nieznanym i tajemniczym świecie wilczego rodu, który przede wszystkim jest niejednorodny i może przez to tak fascynujący. Niecodzienna książka. Polecam.

 

http://ksiazkiweterze.pl/k2/w1/2017/06/28/bartlomiej-grzegorz-sala-wycie-w-ciemnosci-wilki-i-wilkolaki-europy-wydawnictwo-bosz/

+

Konrad Morawski - moznaprzeczytac.pl 26-09-2017 10:54

Niezwykle płodny literacko Bartłomiej Grzegorz Sala pozostaje wierny swoim folkowym zainteresowaniom. Autor fascynującej książki pt. „W Górach Przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów” powrócił z dziełem utrzymanym w podobnej konwencji, ale tu miejsce wampirów zastąpiły wilki i wilkołaki, istoty równie kanoniczne dla podań fantastycznych i ludowych, co wampiry. Można więc bez ryzyka stwierdzić, że Bartłomiej Grzegorz Sala powoli staje się narratorem do polskich wierzeń w istoty nadprzyrodzone, a jego najnowsze dzieło pt. „Wycie w Ciemności…” tylko utrwala to przekonanie. To kolejna świetna pozycja literacka pióra tego autora!

Książka podzielona w sumie na 58 krótkich rozdziałów, a także na wartą uwagi wilczą chronologię i genealogię, kompleksowo opisuje historię wilków i wilkołaków w dziejach ludzkich wierzeń, włączając w to fragmenty popkulturowe. Bartłomiej Grzegorz Sala sięga do korzeni, najpierw do Starożytnej Grecji, następnie do rzymskiej historii Romulusa i Remusa, chyba najbardziej osławionych postaci w kontekście powiązań z wilkami, aby stopniowo, systematycznie trzymając się chronologii, wywoływać kolejne wilki i wilkołaki z lasu, aż do czasów współczesnych, ostemplowanych niejako filmem Joe Johnstona z 2010 roku pt. „Wilkołak”. Książka „Wycie w Ciemności…” stanowi więc dziejowe omówienie najważniejszych ludowych i popkulturowych przekazów na temat wilków magicznych, które ponad wspomnianymi będą także obejmowały m.in. absolutnie fascynujące irlandzkie przekazy na temat wilków i wilkołaków, a także wyobrażenia wczesno-francuskie, litewskie, hiszpańskie, brytyjskie, włoskie i inne. Bartłomiej Grzegorz Sala tym dziełem zwraca więc uwagę na esencję wyobrażeń o wilkach i wilkołakach, które wbrew trendom i modzie, mają niewiele wspólnego z Hollywood, bowiem są genetycznie umocowane w Europie.

Trendy i moda, generalnie popkultura, w zestawianie z folklorem i etosem ludowym wypadają miałko, słabo i tandetnie. Bartłomiej Grzegorz Sala pomimo, że wspomina o popkulturze w swojej książce, to jednak na jej kartach najbardziej w pamięć zapadają bogato scharakteryzowane przez niego prowincjonalne wierzenia na temat wilków i wilkołaków. Ba! Nawet literatura europejskich myślicieli, podróżników i awanturników prezentuje się korzystniej w tym temacie, niż amerykańskie mutacje i często też przekłamania dostosowane do oczekiwań masowego odbiorcy. Do takich wniosków można dojść przeczesując kolejne strony omawianej tu książki. Mocniejsze wnioski odnoszą się jednak do poznania tych jakże fascynujących istot, jakimi są wilki i wilkołaki, oraz przede wszystkim zrozumienia ich roli w różnych kulturach. Bartłomiej Grzegorz Sala, jako sprawny historyk i etnolog, doskonale oddał w książce klimat rożnych kultur, w zasadzie nie oceniając, przybliżył ich stosunek do canis lupus, które według wierzeń niekiedy w przestrzeni dziejowej potrafiły przybrać około-ludzką formę.

Dla polskiego czytelnika, jak sądzę, karty książki będą szczególnie interesujące w obszarze kultur znanych nad Wisłą tylko ogólnikowo… albo w ogóle nieznanych. Wspomniane wcześniej przeze mnie irlandzkie wierzenia na temat wilków i wilkołaków stanowią jeden z najmocniejszych atutów tej książki. Nie chodzi tylko o bujną kulturę rdzennych Irlandczyków, ale też o swego rodzaju ważkość ich wierzeń wobec współczesnej tradycji chrześcijańskiej. Bartłomiej Grzegorz Sala w swojej najnowszej książce w znakomitej narracji zaprezentował też takie, mniej znane w Polsce, postacie jak Gilles Garnier, Manuel Blanco Romasanta czy Lawrence Talbot (i inni), które powinny rzucić odświeżające światło na temat wilków i wilkołaków. Pamiętamy, że mówimy tu o wierzeniach w te istoty oraz w ich moce, a nie o przyrodniczym opisie ich właściwości. Bartłomiej Grzegorz Sala stawia na folklor, na tradycję, na lud – wyłania się nieomal jako teoretyk polskiej literackiej kultury ludowej, przekonuje o jej wartości, nadaje jej potężny ładunek narracyjny, tworzy fundamenty przyszłych wyobrażeń wśród czytelników. Ten teoretyk jednak nikomu krzywdy nie zadaje, jest nadzieją na odbudowę literackich tradycji ludowych w Polsce.

Koniecznym wydaje się wspomnieć, że dzieło „Wycie w Ciemności. Wilki i Wilkołaki Europy”, tak jak wcześniej wspomnianą książkę „W Górach Przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”, ozdobiły intrygujące rysunki Justyny Sokołowskiej. Wydaje się, że nikt inny, tylko właśnie Justyna Sokołowska, potrafi bezbłędnie uzupełnić przekaz autora. Jej rysunki, tytułowy, czy też na stronach 30, 111, 140 (mój faworyt!) i 237, powinny stanowić tło snów wszystkich czytelników książki. Bartłomiej Grzegorz Sala stworzył bowiem kolejną część zaiste fascynujących podań na temat istot, które na trwałe wpisały się w kulturę masową. Tyle, że tutaj nie chodzi o celebrację owej masowości, ale o dotarcie do źródeł, odkrycie prawdy na temat wilków i wilkołaków w przekładach utrwalonych w różnych epokach historycznych. Książka do tej prawdy dociera, sprawia, że ona znów zaczyna lśnić swoim pięknym szarym kolorem… zaczyna też oddychać równomiernie… śliniąc się na myśl o każdej duszy czytelnika, który porzuci stereotypowe myślenie na temat wilków i wilkołaków. Bartłomiej Grzegorz Sala depcze utarte stereotypy, oddając wilkom ich należne miejsce w kulturze.

Konrad Morawski

http://moznaprzeczytac.pl/wycie-w-ciemnosci-wilki-i-wilkolaki-europy-bartlomiej-grzegorz-sala/

+

Aldona Kobus - szuflada.net 05-05-2017 10:44

Pierwsza biografia wilków i wilkołaków ukaże się już 26 kwietnia. Fascynujące życie prawdziwych i legendarnych stworzeń opisał Bartłomiej Grzegorz Sala w książce „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” Wydawnictwa BOSZ.

Ekscytujące życie wilków i wilkołaków wciąż nie jest dobrze znane czytelnikom. Bartłomiej G. Sala postanowił odkryć najciekawsze i najbardziej intrygujące tajemnice tych drapieżników. „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” to pierwsza biografia poświęcona gatunkowi. Autor przypomina, że wilk to nie tylko drapieżny ssak, ale także postać o dużym znaczeniu kulturowym. Opowieściom towarzyszą oryginalne ilustracje Justyny Sokołowskiej – polskiej projektantki młodego pokolenia, wpisane w znakomity projekt graficzny autorstwa prof. Błażeja Ostoi Lniskiego – dziekana Wydziału Grafiki ASP w Warszawie.

Autor książki, opierając się na faktach, ale także sięgając do mitów, legend i podań kreśli postaci przynależne do wilczego i wilkołaczego rodu. Wychodząc od wnikliwego opisu drapieżnika z rodzinny psowatych, sprawnie przechodzi do charakterystyki całego plemienia. Portretom wilków i wilkołaków towarzyszą wnikliwe i błyskotliwe opisy kulturowych odniesień oraz historycznych kontekstów. Poznajemy sylwetkę Czyngis Chana, który uznawany był za potomka Błękitnego Wilka, wizerunek „wilczycy kresowej”, której mianem określano śmiałe i odważne kobiety (m.in. kipiącą energią Teofilę z Chocimirskich Chmielecką) czy zdziczenie Nabuchodonozora II, które przedstawia już tradycja biblijna. „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” stanowi kontynuację „czarnej trylogii”, którą zapoczątkowała książka „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”.

Bartłomiej G. Sala kreśli portret prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez epoki różne zakamarki Europy. Dzięki opowieściom Sali wilcze królestwo staje się jeszcze bardziej interesujące. „Wycie w ciemności” przywraca wilkom i wilkołakom ich należne miejsce w kulturze. Warstwa wizualna sprawia, że nowa książka Wydawnictwa BOSZ jest również ciekawą propozycją dla fanów książkowej ilustracji, grafiki i designu.
Bartłomiej Grzegorz Sala – pisarz, eseista, etnolog i historyk. Od lat interesuje się historią środkowoeuropejskiego folkloru, legend i ich bohaterów. Jest autorem wielu publikacji i książek, do których należą m.in.: „Księga karpackich zbójników” oraz „Księga smoków polskich”.

http://szuflada.net/bartlomiej-grzegorz-sala-wycie-w-ciemnosci-wilki-i-wilkolaki-europy/

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Paweł Zych

2016

Duchy polskich miast i zamków

Witold Vargas

2021

Księga karpackich zbójników OUTLET

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Legendy zamków sudeckich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2021

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów

Bartłomiej Grzegorz Sala

2016

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót