Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy

Cena:

44.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  ok. 300

 • Liczba zdjęć:

  ok. 360 ilustracji

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-310-2

 • EAN:

  9788375763102

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2017

 • Język:

  polski

Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy

Bartłomiej Grzegorz Sala  (autor) | Błażej Ostoja Lniski  (proj. graf.) | Justyna Sokołowska  (ilustr.)

„Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” stanowi kontynuację tzw. „czarnej trylogii” zapoczątkowanej przez „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”. Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk, etnolog i krajoznawca, opierając się na mitach, legendach i podaniach, sagach, romansach i dziełach hagiograficznych, autentycznych wydarzeniach, a w końcu klasyce literatury i kina grozy, nakreślił portret prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez epoki różne zakamarki Europy. Autor szczegółowo opisuje postać każdego wilka i wilkołaka, zaznacza przypisywane mu cechy i kreśli jego miejsce w kulturowych odniesieniach. Omawia też historyczne i kulturowe tło zapisanych opowieści, a nawet opisuje miejsca związane z konkretnymi postaciami. Dzięki temu książka stanowi kopalnię wiedzy, nie przestając być przygodą z najciekawszymi wilkami i wilkołakami Europy.

Bartłomiej Grzegorz Sala – urodzony w 1978 roku, z wykształcenia historyk i etnolog, z zamiłowania i zawodowo dodatkowo pisarz, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, pilot wycieczek i organizator turystyki. Autor książek „Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty” (2012) „Legendy zamków karpackich” (2013), „Księga smoków polskich” (2014), „Wieś Beskidu Wyspowego wobec przemian gospodarczych. Zarys dziejów społeczno-ekonomicznych od zarania osadnictwa do początku XXI w.” (2014), „Księga karpackich zbójników” (2015), „Jeziorka i stawy Gór Świętokrzyskich, Sudetów i polskich Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „Generał Edmund Różycki jako organizator polskiej siły zbrojnej w Galicji w czasie powstania styczniowego” (2015), „Wodospady polskich Sudetów i Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów” (2016), współautor publikacji „Spotkanie kultur. Rękodzieło i rzemiosło pogranicza polsko-słowackiego” (2012) i „Ból pamięci” (2014), a także autor licznych artykułów o tematyce kulturalnej, historycznej, etnograficznej, regionalnej i krajoznawczej publikowanych m.in. na łamach „Beskidu”, „Buskiego Kwartalnika Edukacyjnego”, miesięcznika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Co Słychać?”, „Dzikiego Życia", „Libertasu”, „Mówią Wieki”, „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Piosenki”, „Skarbów Podkarpackich”, „Wędrowca Świętokrzyskiego”, „Wędrownika”, „Wołyń Bliżej”. Członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Małopolskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie "Kresy".


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Aldona Kobus - szuflada.net 05-05-2017 10:44

Pierwsza biografia wilków i wilkołaków ukaże się już 26 kwietnia. Fascynujące życie prawdziwych i legendarnych stworzeń opisał Bartłomiej Grzegorz Sala w książce „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” Wydawnictwa BOSZ.

Ekscytujące życie wilków i wilkołaków wciąż nie jest dobrze znane czytelnikom. Bartłomiej G. Sala postanowił odkryć najciekawsze i najbardziej intrygujące tajemnice tych drapieżników. „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” to pierwsza biografia poświęcona gatunkowi. Autor przypomina, że wilk to nie tylko drapieżny ssak, ale także postać o dużym znaczeniu kulturowym. Opowieściom towarzyszą oryginalne ilustracje Justyny Sokołowskiej – polskiej projektantki młodego pokolenia, wpisane w znakomity projekt graficzny autorstwa prof. Błażeja Ostoi Lniskiego – dziekana Wydziału Grafiki ASP w Warszawie.

Autor książki, opierając się na faktach, ale także sięgając do mitów, legend i podań kreśli postaci przynależne do wilczego i wilkołaczego rodu. Wychodząc od wnikliwego opisu drapieżnika z rodzinny psowatych, sprawnie przechodzi do charakterystyki całego plemienia. Portretom wilków i wilkołaków towarzyszą wnikliwe i błyskotliwe opisy kulturowych odniesień oraz historycznych kontekstów. Poznajemy sylwetkę Czyngis Chana, który uznawany był za potomka Błękitnego Wilka, wizerunek „wilczycy kresowej”, której mianem określano śmiałe i odważne kobiety (m.in. kipiącą energią Teofilę z Chocimirskich Chmielecką) czy zdziczenie Nabuchodonozora II, które przedstawia już tradycja biblijna. „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” stanowi kontynuację „czarnej trylogii”, którą zapoczątkowała książka „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”.

Bartłomiej G. Sala kreśli portret prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez epoki różne zakamarki Europy. Dzięki opowieściom Sali wilcze królestwo staje się jeszcze bardziej interesujące. „Wycie w ciemności” przywraca wilkom i wilkołakom ich należne miejsce w kulturze. Warstwa wizualna sprawia, że nowa książka Wydawnictwa BOSZ jest również ciekawą propozycją dla fanów książkowej ilustracji, grafiki i designu.
Bartłomiej Grzegorz Sala – pisarz, eseista, etnolog i historyk. Od lat interesuje się historią środkowoeuropejskiego folkloru, legend i ich bohaterów. Jest autorem wielu publikacji i książek, do których należą m.in.: „Księga karpackich zbójników” oraz „Księga smoków polskich”.

http://szuflada.net/bartlomiej-grzegorz-sala-wycie-w-ciemnosci-wilki-i-wilkolaki-europy/

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach

Paweł Zych

2016

Duchy polskich miast i zamków

Witold Vargas

2013

Księga karpackich zbójników

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Legendy zamków karpackich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2013

Legendy zamków sudeckich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2016

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów

Bartłomiej Grzegorz Sala

2016

aktualności

Wieczór promujący wydanie albumu "Beksiński 4"

Wydawnictwo BOSZ i Muzeum Historyczne w Sanoku zapraszają na wieczór promujący wydanie ostatniego tomu z serii albumów...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Wyjątkowy zestaw czterech albumów „Beksiński” w pięknym, kartonowym etui. Komplet ten to niepowtarzalna edycja...

> więcej

„Bestiariusz słowiański. Wydanie zbiorowe” to wyjątkowe wydanie popularnych „Bestiariuszy”, w którym zebrane...

> więcej

«powrót