Polska przedwojenna OUTLET

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  192

 • Liczba zdjęć:

  212

 • Format:

  240 x 300 mm

 • ISBN:

  978–83–7576–319–5

 • EAN:

  9788375763195

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2017

 • Język:

  polsko-angielski

Polska przedwojenna OUTLET

Janusz Tazbir  (wstęp) | Jan Łoziński  (wyb. foto. i podpisy) | Andrzej Barecki  (proj. graf.)

W „Polsce przedwojennej" – swoistym fotoreportażu z przeszłości – prezentujemy ponad 200 starannie wyselekcjonowanych i opracowanych fotografii archiwalnych. Ukazują one jakże zróżnicowany, fascynujący świat Drugiej Rzeczypospolitej. Przyglądamy się polskim miastom – od Lwowa na południowo-wschodnich kresach po nadbałtycką nowoczesną Gdynię. Oglądamy wiejskie pejzaże z chłopskimi chatami i charakterystycznymi sylwetkami ziemiańskich dworów. Odkrywamy ówczesne kurorty, poznajemy przemysł, motoryzację, sport i kulturę międzywojennej Polski z wielu, jakże różnych perspektyw. Zasadniczą część albumu poprzedza wybór najstarszych zdjęć wykonanych na ziemiach polskich w okresie zaborów, a także w latach kształtowania się niepodległego państwa w czasie pierwszej wojny światowej i tuż po jej zakończeniu.

Jan Łoziński – z wykształcenia archeolog, popularyzator historii. Od lat zajmuje się dziejami obyczajowości, przede wszystkim okresu międzywojennego w Polsce, a także historią kuchni i fotografią archiwalną. Wraz z żoną Mają opublikował między innymi „Wokół stołu i kuchni”, „Bale i bankiety Drugiej Rzeczpospolitej”, „W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne”.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Aneta Gieroń - VIP Biznes & Styl (artykuł w gazecie ) 09-10-2017 12:43

+

Polskieradio.pl - Katarzyna Dydo 05-05-2017 10:39

"Polska przedwojenna". Historia opowiedziana zdjęciami

O albumie, który odkrywa przed nami fascynującą rzeczywistość II Rzeczpospolitej w Czwórce opowiadał Andrzej Barecki, współautor odpowiedzialny za projekt graficzny "Polski przedwojennej". Dlaczego otwiera go rozdział ze zdjęciami jeszcze z okresu zaborów?  

- Jest to rodzaj wstępu do dwudziestolecia międzywojennego. Musieliśmy ten rozdział ograniczyć, bo inaczej książka miałaby 10 tomów - żartował Andrzej Barecki. - Wprowadzenie pokazuje to, czego już się nie zobaczy. Wtedy nie było samochodów, tak jak w 20-leciu, a zdjęcia były robione inną techniką. Trzeba było je ustawiać - wyjaśniał.

Andrzej Barecki
 Zdjęcia, które leżą w zamknięte w archiwach mają bardzo dużą wartość. Stanowią część naszego kulturowego dziedzictwa

W 20-leciu technika poszła do przodu i pojawiły się aparaty o charakterze reporterskim. Pejzaż tego okresu to tętniące życiem ulice, żwawo rozwijające się sieci komunikacyjne i idylliczne obrazy. - Fotografie miast stanowią tylko część tej składającej się z ponad dwustu zdjęć książki. Mamy tu też regiony, wieś, dwory i wybitne postacie tamtej epoki - opowiadał Andrzej Barecki.    

W "Stacji Kultura" zaproszony gość zdradzał też, skąd pochodzą zdjęcia opublikowane w "Polsce przedwojennej", jak trzeba było je obrabiać i dlaczego nawet defekty na fotografiach mają swoją wartość historyczną.

http://www.polskieradio.pl/10/482/Artykul/1757520,Polska-przedwojenna-Historia-opowiedziana-zdjeciami

+

Gazeta.pl 05-05-2017 10:34

Malownicze dworki, luksusowe podróże samolotem, wyjazdy "do wód" uchwycone w serii ponad dwustu unikalnych fotografii. Album "Przedwojenna Polska" odkrywa fascynujący świat rzeczywistości II Rzeczpospolitej. My publikujemy część tych wyjątkowych fotografii.

Pejzaż II Rzeczpospolitej to tętniące życiem ulice, żwawo rozwijające się sieci komunikacyjne, idylliczne dworskie obrazy, ale równocześnie widok maszerujących pełnych nadziei żołnierzy Legionów. Na krakowskich ulicach ustawiają się kolejki pod cukierniami, sportowcy uczestniczą w pierwszych zawodach na Krupówkach, a na Okęciu ląduje pierwszy samolot. Piękno tego okresu przedstawia album "Polska przedwojenna" Wydawnictwa BOSZ. Unikatowe zdjęcia oddają różnorodny obraz tego okresu.

Krajobraz pięknego Lwowa, rozwijająca się w imponującym tempie Gdynia, nowy port nad Bałtykiem, ale także wiejskie pejzaże z charakterystycznymi sylwetkami ziemiańskich dworów ujęte w starych fotografiach, pomagają przybliżyć ówczesną kulturę z wielu różnych perspektyw. Album stanowi swoisty fotoreportaż z przeszłości, który w unikatowy sposób oddaje romantyzm, rustykalność i piękno przedwojennej Polski.

Dzięki ponad dwustu fotografiom zgromadzonym w albumie możemy przenieść się w fascynujący okres i odkryć różnorodny świat II Rzeczpospolitej. Nie brakuje zdjęć ukazujących walkę o wolność, przetrwanie czy godność. Tłem dla zdjęć stała się właściwa tamtym czasom społeczna rozmaitość. Pozycja odświeża pamięć Polaków oraz prezentuje historię w atrakcyjnej graficznie formie.

Janusz Tazbir - profesor, historyk, twórca szkiców literackich, publicysta. Jednym z najwybitniejszych znawców dziejów reformacji i  kultury staropolskiej.   Twórca dziesiątek książek i publikacji.  Autor wstępu do albumu oraz wielu innych książek i artykułów, m.in. kultowego cyklu "Polska w starej fotografii".  Zmarł 3 maja ubiegłego roku.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114871,21669166,nieznane-zdjecia-przedwojennej-polski-dawne-pojazdy-eleganckie.html

Tytuły powiązane:

Kraków w starej fotografii

Magdalena Skrejko

2017

Lwów w starej fotografii

Janusz Majewski

2017

Polska w starej fotografii

Janusz Tazbir

2005

Polska w starej fotografii. Wybór najciekawszych zdjęć

Daria Nałęcz

2012

Warszawa lata 20.

Jerzy S. Majewski

2016

Warszawa lata 30.

Jerzy S. Majewski

2017

Warszawa lata 40. outlet

Danuta Szaflarska

2014

Warszawa lata 50. outlet

Krystyna Sienkiewicz

2014

Warszawa lata 60.

Beata Tyszkiewicz

2015

Warszawa lata 70.

Anna Seniuk

2015

Warszawa lata 80. outlet

Joanna Szczepkowska

2016

Warszawa w starej fotografii

Olgierd Budrewicz

2012

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót