Rozmowy przy stole

Cena:

44.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  124

 • Liczba zdjęć:

  ok. 50

 • Format:

  205 × 275 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-316-4

 • EAN:

  978375763164

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2017

 • Język:

  polski

Rozmowy przy stole

Lech Majewski  (proj. graf.) | Jerzy Bralczyk  (tekst) | Katarzyna Lengren  (tekst) | Jacek Wasilewski  (tekst)

Katarzyna Lengren, Jerzy Bralczyk i Jacek Wasilewski zapraszają czytelników do rozmowy przy stole… Książka zawiera ciekawe, a zarazem humorystyczne rozważania w formie dialogu o szeroko pojętej kulturze biesiadowania i stołowania się.

Jerzy Bralczyk – (urodzony 23 maja 1947 roku w Ciechanowie) językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki. Doktoryzował się w roku 1973, habilitował w roku 1986, a tytuł profesorski uzyskał w roku 2000. Wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Rady Języka Polskiego, od 2003 roku zasiada w prezydium, od 2007 roku jest jej przewodniczącym. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Kamil Bujny - moznaprzeczytac.pl 24-07-2017 13:33

Ku własnej uciesze zauważam, że na naszym lokalnym rynku wydawniczym dużą popularnością cieszą się książki, będące albo poradnikami językowymi (o charakterze mniej lub bardziej akademickim), albo zapisem rozmów ze słynnymi językoznawcami – głównie z dwoma profesorami: Jerzym Bralczykiem oraz Janem Miodkiem. Tego typu pozycje przynoszą nie tylko informacje stricte dydaktyczne, związane z poprawną, wzorcową polszczyzną, ale także możliwość obcowania z wartościowym tekstem.

„Rozmowy przy stole” to zapis rozmowy trzech osób: Jerzego Bralczyka, Katarzyny Lengren oraz Jacka Wasilewskiego. Ich dyskusja dotyczy wszystkiego tego, co związane z kulturą jedzenia – choćby z procesem spożywania, zarówno w kontekście codziennym, jednostkowym, jak i znacznie szerszym, dającym się wpisać w pojęcie obrzędu. Mowa nie tylko o tym, co dzisiejsze i współcześnie rozumiane jako zasady lub zwyczaje m.in. konsumpcji, ale także, a być może przede wszystkim, o tym, co wynika z poprzednich epok i całego kulturowego dorobku, który przekłada się na dzisiejsze pojmowanie pewnych tendencji lub zjawisk. Rozmówcy wzajemnie przeplatają swoje wypowiedzi cennymi uwagami, wprowadzając i literackie, i społeczne, i historyczne spostrzeżenia oraz uwagi, dyskutując na rozmaite tematy, ulokowane w przestrzeni stołu – i jako miejsca, przy którym np. obiadujemy, a zatem o różnicach i podobieństwach, które charakteryzują konkretne regiony czy społeczeństwa, i jako detalu, za którego sprawą poznajemy znacznie szerszą panoramę, głównie kulturową oraz antropologiczną.
Myślę, że największą zaletą recenzowanej książki jest charakterystyczna swoboda wypowiedzi, pewne niewymuszenie, widoczne przede wszystkim w przebiegu rozmowy. Toczy się bowiem na zasadach rozmowy, po prostu. Bez nadęcia i wygłaszania skomplikowanych, długich, złożonych opinii czy obserwacji. Zdaje się realizować, nawiązując do istoty pogawędki (w rozumieniu formy, nie treści) przy stole, kilku mądrych, zaprzyjaźnionych postaci, pragnących wymienić się nie tylko ogólnymi uwagami, ale także informacjami z własnego życia – mniej naukowego czy zawodowego, a bardziej prywatnego. Ta atmosfera, ewidentnie przyjazna, daje czytelnikom i czytelniczkom niezwykły komfort oraz poczucie uczestnictwa, a nie biernego obserwowania, w rozmowie. To ważne, ponieważ ta książka, nie siląc się na bycie pozycją antropologiczną, ma wymiar mniej formalny, a bardziej przystępny, nastawiony na zwykłą, niewymagającą lekturę. A przy tym, co w moim mniemaniu stanowi następną zaletę, dostarcza wiele informacji oraz wiedzy.
„Rozmowy przy stole” intryguje. Przede wszystkim szerokim zasięgiem poruszanych tematów, i bliskich w sensie fizycznym stołowi, i dalekich. Opowiadając o jedzeniu, w wielu kontekstach, rozmówcy malują przed odbiorcami złożony obraz, składający się z obserwacji oraz faktów z różnych dziedzin: socjologii, kultury, historii, antropologii, literatury oraz folkloru. Przeplatają uwagi osobiste, wynikające z ich dzieciństwa, przyzwyczajeń oraz preferencji, z odniesieniami do konkretnych pozycji książkowych lub kwestii kulturowych, spajając tym dwie perspektywy: zewnętrzną i wewnętrzną. Pierwszą należy rozumieć jako powoływanie się na pewne obrazy tudzież symbole, na przykład literackie, tworzące znaczący kontekst, oraz różnych rys charakterystycznych dla pewnych epok, przestrzeni, społeczeństw lub miejsc. Druga to w dużej mierze prywatna opowieść o własnych przyzwyczajeniach czy domach rodzinnych oraz regionach, z których także wynosi się rozmaite tradycje. Ta dwutorowość, prowadzona zupełnie naturalnie, potęguje wrażenie, na które zwróciłem wcześniej uwagę, jakoby dyskusja realizowała się w swobodzie i przyjacielskiej atmosferze.
Niepodobna nie zwrócić uwagi na fizyczne cechy recenzowanej książki. „Rozmowy przy stole” to pozycja, która zachwyca wyglądem. Ubogacona została o liczne ilustracje, przedstawiające i rozmówców i rzeczy związane z tym, wokół czego prowadzona jest konwersacja. Wydawnictwo zdaje się przyjmować w pewnym sensie cechy albumu, co wynika nie tylko z niezwykłej estetycznej staranności czy obecności naprawdę wielu grafik, ale także z niemałych, właśnie albumowych, rozmiarów. Zastanawiające jest jednak to, czy mimo wszystkich zalet, także związanych z tym, co dostrzegalne przy pomocą oka, książka zostanie w pamięci czytelnika na dłużej. Z pewnością miło, w absolutnie żywym zainteresowaniu, czyta się „Rozmowy przy stole„, lecz mimo to można odnieść wrażenie, że postrzega się tę rozmowę jako coś niezobowiązującego. Być może wynika to z faktu, że odnosi się do wielu zjawisk i nauk, a nie, jak można by się spodziewać, wyłącznie np. do poprawności językowej (na co wskazuje choćby obecność profesora Bralczyka). Chciałoby się, przynajmniej w moim przypadku, żyć tym, co opowiedziane, dłużej, wcielić wszystko, co przyswojone, w życie, jednak swoista energiczność, płynność rozmowy, czyli prędkie zmienianie tematu, dopowiadanie i wprowadzanie coraz to nowszych wątków, sprawia, że czytelnik lub czytelniczka doświadcza bardzo wielu tematów, niekoniecznie głęboko spenetrowanych, w bardzo krótkim czasie. I choć w związku z tym trudno powiedzieć, czy książka z perspektywy czasu okaże się ważna, myślę, że warto po nią sięgnąć. Choćby po to, by uczestniczyć w wartkiej, interesującej rozmowie, utrwalonej na zachwycającym papierowym nośniku.

http://moznaprzeczytac.pl/rozmowy-przy-stole-jerzy-bralczyk-katarzyna-lengren-jacek-wasilewski/

+

Autorzy365 22-06-2017 13:30

Rozmowy przy stole, do których zapraszają: Katarzyna Lengren, Jerzy Bralczyk i Jacek Wasilewski to swobodna i pełna humoru dyskusja o spożywaniu posiłków, codziennych zwyczajach oraz szeroko pojętej kulturze biesiadowania.

Rozmówcy, wymieniając swoje opinie i przemyślenia, odwołują się do polskiej historii, tradycji i języka, konfrontując je z obecnymi, w tym także własnymi, „stołowymi” przyzwyczajeniami. Śledząc tę przyjemną dysputę, będziemy świadkami ciekawego, pełnego anegdot spotkania. Rozmowy przy stole to idealna lektura również wtedy, gdy nam samym zabraknie towarzystwa do wspólnego ucztowania.

Całość uzupełniają równie znakomite rysunki autorstwa profesora Lecha Majewskiego, które w oryginalny i zabawny sposób ilustrują treść książki.

+

mądreksiążki.org 22-06-2017 13:27

Rozmowy przy stole czyli jak Polacy biesiadują.

Pokaż mi swój stół, a powiem Ci kim jesteś – śmiało można sparafrazować w ten sposób znane przysłowie. Polska kultura biesiadowania pokazuje, dlaczego Polacy są w tym najlepsi na świecie. Sposób stołowania się może powiedzieć wiele na temat społeczeństwa i tradycji. Nad fenomenem ucztowania debatowali – Jerzy Bralczyk, Katarzyna Lengren i Jacek Wasilewski. Premiera książki Wydawnictwa BOSZ „Rozmowy przy stole” już 16 czerwca.

Jak swój dzień rozpoczyna statystyczny Polak? Według badania „Polskie śniadanie” znaczna większość Polaków na swój pierwszy posiłek zjada kanapki, poświęcając na to od pięciu do piętnastu minut. Co czwarty z nich spożywa je w domu, a reszta w drodze do pracy. Podczas pierwszego posiłku lubimy rozmawiać ze swoimi najbliższymi, przeglądać internet lub słuchać radia. Śniadanie to dopiero początek przygody z polskim stołem – najważniejszym miejscem w każdym domu, i nie tylko domu.

Tym razem przy stole spotkała się trójka wybitnych osób. Jerzy Bralczyk, językoznawca, profesor nauk humanistycznych, autor wielu książek, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Przy stole zasiadła również Katarzyna Lengren, scenografka, publicystka i pisarka, która z ogromnym poczuciem humoru potrafi opowiadać o relacjach damsko-męskich oraz o tak zwanych zwykłych sprawach. Spotkania dopełniła obecność Jacka Wasilewskiego, pisarza, medioznawcy i dziennikarza. Owocem tej dyskusji jest książka „Rozmowy przy stole” – ciekawe, humorystyczne rozważania o szeroko pojętej kulturze biesiadowania i stołowania się, zamknięte w formie dialogu.

„Rozmowy przy stole” to zapis rozmowy trzech osób, które przechodząc przez najważniejsze, codzienne posiłki, zastanawiają się zarówno nad kulturą, analizując rozmaite sceny z kultowych filmów, tradycję, w której zostaliśmy wychowani, a także rytuały jedzeniowe. Rozważają również kwestię nazewnictwa poszczególnych posiłków, jak również, idąc o krok dalej, poczucie wspólnotowości, kwestię związaną z odchudzaniem, tym samym wystawiając swoistą diagnozę współczesnego społeczeństwa. Wszystko okraszone jest odpowiednią dozą poczucia humoru, erudycją, jak również wieloma anegdotami, którymi biesiadnicy chętnie dzielą się z czytelnikami. Dużo w tej książce ciekawych ilustracji, mowy o osobistych doświadczeniach autorów, o wspomnieniach z dzieciństwa, ulubionych daniach i zapamiętanych żartach.

Tytuły powiązane:

Jeść!!!

Jerzy Bralczyk

2021

W drogę!!!

Jerzy Bralczyk

2021

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót