Rozmowy przy stole

Cena:

44.90 zł

Przeglądaj książkę
 • ISBN:

  978-83-7576-316-4

 • EAN:

  97-8375763164

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2017

 • Język:

  polski

Rozmowy przy stole

Lech Majewski  (proj. graf.) | Jacek Wasilewski  (tekst) | Katarzyna Lengren  (tekst) | Jerzy Bralczyk  (tekst)

Katarzyna Lengren, Jerzy Bralczyk i Jacek Wasilewski zapraszają czytelników do rozmowy przy stole… Książka zawiera ciekawe, a zarazem humorystyczne rozważania w formie dialogu o szeroko pojętej kulturze biesiadowania i stołowania się.


Jerzy Bralczyk – (urodzony 23 maja 1947 roku w Ciechanowie) językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki. Doktoryzował się w roku 1973, habilitował w roku 1986, a tytuł profesorski uzyskał w roku 2000. Wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Rady Języka Polskiego, od 2003 roku zasiada w prezydium, od 2007 roku jest jej przewodniczącym. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Autorzy365 22-06-2017 13:30

Rozmowy przy stole, do których zapraszają: Katarzyna Lengren, Jerzy Bralczyk i Jacek Wasilewski to swobodna i pełna humoru dyskusja o spożywaniu posiłków, codziennych zwyczajach oraz szeroko pojętej kulturze biesiadowania.

Rozmówcy, wymieniając swoje opinie i przemyślenia, odwołują się do polskiej historii, tradycji i języka, konfrontując je z obecnymi, w tym także własnymi, „stołowymi” przyzwyczajeniami. Śledząc tę przyjemną dysputę, będziemy świadkami ciekawego, pełnego anegdot spotkania. Rozmowy przy stole to idealna lektura również wtedy, gdy nam samym zabraknie towarzystwa do wspólnego ucztowania.

Całość uzupełniają równie znakomite rysunki autorstwa profesora Lecha Majewskiego, które w oryginalny i zabawny sposób ilustrują treść książki.

+

mądreksiążki.org 22-06-2017 13:27

Rozmowy przy stole czyli jak Polacy biesiadują.

Pokaż mi swój stół, a powiem Ci kim jesteś – śmiało można sparafrazować w ten sposób znane przysłowie. Polska kultura biesiadowania pokazuje, dlaczego Polacy są w tym najlepsi na świecie. Sposób stołowania się może powiedzieć wiele na temat społeczeństwa i tradycji. Nad fenomenem ucztowania debatowali – Jerzy Bralczyk, Katarzyna Lengren i Jacek Wasilewski. Premiera książki Wydawnictwa BOSZ „Rozmowy przy stole” już 16 czerwca.

Jak swój dzień rozpoczyna statystyczny Polak? Według badania „Polskie śniadanie” znaczna większość Polaków na swój pierwszy posiłek zjada kanapki, poświęcając na to od pięciu do piętnastu minut. Co czwarty z nich spożywa je w domu, a reszta w drodze do pracy. Podczas pierwszego posiłku lubimy rozmawiać ze swoimi najbliższymi, przeglądać internet lub słuchać radia. Śniadanie to dopiero początek przygody z polskim stołem – najważniejszym miejscem w każdym domu, i nie tylko domu.

Tym razem przy stole spotkała się trójka wybitnych osób. Jerzy Bralczyk, językoznawca, profesor nauk humanistycznych, autor wielu książek, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy. Przy stole zasiadła również Katarzyna Lengren, scenografka, publicystka i pisarka, która z ogromnym poczuciem humoru potrafi opowiadać o relacjach damsko-męskich oraz o tak zwanych zwykłych sprawach. Spotkania dopełniła obecność Jacka Wasilewskiego, pisarza, medioznawcy i dziennikarza. Owocem tej dyskusji jest książka „Rozmowy przy stole” – ciekawe, humorystyczne rozważania o szeroko pojętej kulturze biesiadowania i stołowania się, zamknięte w formie dialogu.

„Rozmowy przy stole” to zapis rozmowy trzech osób, które przechodząc przez najważniejsze, codzienne posiłki, zastanawiają się zarówno nad kulturą, analizując rozmaite sceny z kultowych filmów, tradycję, w której zostaliśmy wychowani, a także rytuały jedzeniowe. Rozważają również kwestię nazewnictwa poszczególnych posiłków, jak również, idąc o krok dalej, poczucie wspólnotowości, kwestię związaną z odchudzaniem, tym samym wystawiając swoistą diagnozę współczesnego społeczeństwa. Wszystko okraszone jest odpowiednią dozą poczucia humoru, erudycją, jak również wieloma anegdotami, którymi biesiadnicy chętnie dzielą się z czytelnikami. Dużo w tej książce ciekawych ilustracji, mowy o osobistych doświadczeniach autorów, o wspomnieniach z dzieciństwa, ulubionych daniach i zapamiętanych żartach.

Tytuły powiązane:

Jeść!!!

Jerzy Bralczyk

2014

W drogę!!!

Jerzy Bralczyk

2016

aktualności

11. Bieszczadzkie lato z książką juz za nami.

Zakończyła się kolejna edycja festiwalu "Bieszczadzkie lato z książką”, który Wydawnictwo BOSZ stworzyło od podstaw...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Minialbum „Mehoffer. Malarstwo” zawiera najważniejsze obrazy olejne, w tym piękne portrety żony, liczne projekty polichromii i...

> więcej

„Lwów w starej fotografii” to piękny i pełen nostalgii album o przedwojennym Lwowie – mieście bliskiemu sercu wielu...

> więcej

«powrót