Lwów w starej fotografii

Cena:

34.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  112

 • Liczba zdjęć:

  196

 • Format:

  205 × 275 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-317-1

 • EAN:

  9788375763171

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2017

 • Język:

  polski

Lwów w starej fotografii

Janusz Majewski  (tekst) | Jan Łoziński  (oprac.) | Błażej Ostoja Lniski  (proj. graf.)

„Lwów w starej fotografii” to piękny i pełen nostalgii album o przedwojennym Lwowie – mieście bliskiemu sercu wielu Polaków. Na czarno-białych fotografiach odnajdujemy przedwojenne bezcenne zabytki, lwowskie ulice, Cmentarz Łyczakowski, gwar wielkomiejskiego życia – to wspaniała fotograficzna wędrówka po zawsze wiernym mieście. Album powstaje w serii książek miast Foto Retro i ma na celu przybliżenie minionych czasów i miejsc oraz utrwalenie archiwalnych materiałów fotograficznych. Książka opatrzona wstępem autorstwa Janusza Majewskiego wprowadzającym czytelnika w niezwykły klimat przedwojennego Lwowa.

Album dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Janusz Majewski (ur. w 1931 we Lwowie) – reżyser, scenarzysta, profesor nadzwyczajny sztuki filmowej, wykładowca Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi, długoletni prezes, a od 2006 roku Honorowy Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Do najważniejszych jego filmów należą: „Zaklęte rewiry”, „Sprawa Gorgonowej”, „Lekcja martwego języka”, „Mała matura” – powstała według książki reżysera pod tym samym tytułem, serial telewizyjny „Królowa Bona”. Wyreżyserował także popularne komedie: „C.K. Dezerterzy” i „Złoto dezerterów”, serial „Siedlisko”. 

Jan Łoziński – z wykształcenia archeolog, popularyzator historii. Od lat zajmuje się dziejami obyczajowości, przede wszystkim okresu międzywojennego w Polsce, a także historią kuchni i fotografią archiwalną. Wraz z żoną Mają opublikował między innymi „Wokół stołu i kuchni”, „Bale i bankiety Drugiej Rzeczpospolitej”, „W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne”.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Mariusz Sioch - Historykon.pl 14-08-2017 13:09

Ostatnimi czasy następuje na polskiej scenie wydawniczej znacząca zmiana jeśli chodzi o publikacje książek dotyczących tematyki Kresów Wschodnich. Powoli zrzucane jest piętno lat komunizmu, w czasie którego dawne wschodnie granice Polski czy utrata Lwowa i Wilna stanowiły temat tabu. Należy cieszyć się, że nastąpił proces powrotu do normalności, dzięki któremu możemy się cieszyć coraz to ambitniejszymi pracami dotyczącymi tematyki wschodnich rubieży II Rzeczpospolitej. Jednym z wartych odnotowania nowych pozycji dotyczących Lwowa jest album wydany nakładem Wydawnictwa BOSZ pt. Lwów w starej fotografii.

Jeżeli liczymy na rozbudowane opisy we wspomnianym albumie to niestety musimy obejść się smakiem. Autorzy wstępu i niestety tylko kilku zawartych w albumie wspomnień – Janusz Majewski oraz Jan Łoziński skupili się na stworzeniu unikatowego klimatu Lwowa. Szczególnie interesująco prezentuje się fragment wstępu przedstawiony z perspektywy Janusza Majewskiego, gdy był on zaledwie 4-5 letnim chłopcem. Przemierza on międzywojenny Lwów w kondukcie pogrzebowym swojej cioci-prababci Rózi zmierzającym na Cmentarz Łyczakowski.

Album Lwów w starej fotografii prezentuje czytelnikowi nie tylko ten najbardziej znany i pamiętany Lwów międzywojenny, ale również ten z XIX wieku choć co oczywiste zdjęć tych do naszych czasów nie zachowało się zbyt wiele.

Janusz Majewski i Jan Łoziński prezentują nam Lwów taki jaki był, a więc miasto zderzenia się wielu odmiennych względem siebie kultur. Najlepiej świadczą o tym fotografie szyldów sklepowych, pośród których najwięcej tych o żydowskim, niemieckim czy polskim brzemieniu. Fenomenem z perspektywy lat jest również opis uroczystości otwarcia teatru lwowskiego, który nastąpił w czasach monarchii austro-węgierskiej. Urząd namiestniczy sprawowali wtedy Polacy, teatr święcił arcybiskup ormiański, na uroczystości obecny był również rabin i pastor, a następnie orkiestra odegrała trzy hymny: austriacki, polski oraz czeski. Czeski z powodu obecności ichniejszej delegacji.

Bolesnym dla wielu z nas faktem jest to, że tego wielonarodowościowego, ale jednak polskiego Lwowa już nie ma, o czym najlepiej świadczą słowa Janusza Majewskiego:

Powie ktoś, jak to nie ma już tego miasta, które było kiedyś Lwowem? Przecież stoją piękne mury katedry ormiańskiej, przecież pyszni się klasyczną urodą fasada Teatru Wielkiego, przecież przed ratuszem warują dwa potężne lwy? Wznoszą się nad miastem kopuły św. Jura, możesz pójść na spacer do parku Stryjskiego, usiąść na ławce pod Wysokim Zamkiem i zapatrzyć się na unoszącą się nad miastem mgiełkę prześwietloną słońcem. Tak miasto jest. Tak to miasto jest, tamtego Lwowa już nie ma i nigdy nie będzie.

Album Lwów w starej fotografii oddaje duch dawnego przedwojennego Lwowa – światowej sławy Lwowskiej szkoły matematycznej skupionej wokół Stefana Banacha, Targów Wschodnich wzmacniających pozycje Lwowa jako szlaku handlowego Polski z jej wschodnimi sąsiadami i wielu innych rzeczy, które nadawały miastu unikalny klimat i łączyły go z odrodzonym państwem polskim po I wojnie światowej. Wielka szkoda, że wydając album nie zdecydowano się go opatrzyć pokaźniejszym komentarzem autora. Stanowiłby wtedy niezwykle cenne źródło wspomnień dotyczących międzywojennego Lwowa a widzianych oczami małego, dorastającego chłopca.
Ocena recenzenta: 5/6

http://historykon.pl/lwow-w-starej-fotografii-recenzja/

Tytuły powiązane:

Dwór polski w starej fotografii

Teresa Bałuk-Ulewiczowa

2007

Dwór polski w starej fotografii. Wybór najciekawszych zdjęć OUTLET

Tadeusz Nuckowski

2012

Kraków w starej fotografii

Magdalena Skrejko

2017

Kresy w starej fotografii

Janusz Majewski

2013

Polska w starej fotografii

Janusz Tazbir

2005

Polska w starej fotografii. Wybór najciekawszych zdjęć

Daria Nałęcz

2012

Praga w starej fotografii

Jerzy Woropiński

2015

Warszawa lata 20.

Jerzy S. Majewski

2016

Warszawa lata 30.

Jerzy S. Majewski

2017

Warszawa lata 40. outlet

Danuta Szaflarska

2014

Warszawa lata 50. outlet

Krystyna Sienkiewicz

2014

Warszawa lata 60.

Beata Tyszkiewicz

2015

Warszawa lata 70.

Anna Seniuk

2015

Warszawa lata 80. outlet

Joanna Szczepkowska

2016

Warszawa w starej fotografii

Olgierd Budrewicz

2012

Łazienki Królewskie w starej fotografii

Piotr Jamski

2015

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót