Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Cena:

44.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Bestiariusz słowiański (342-3). Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

 • Liczba stron:

  208

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-485-7

 • EAN:

  9788375764857

 • Oprawa:

  twarda

 • Rok wydania:

  2020

 • Język:

  polski

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych  (ilustr.) | Paweł Zych  (tekst) | Witold Vargas  (ilustr.) | Anna Chudzik  (red.) | Jakub Kinel  (proj. graf.)

Studiując rodzime baśnie, podania i legendy, odnosimy nieodparte wrażenie, iż nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. Pięknie ilustrowany przez Pawła Zycha i Witolda Vargasa „Bestiariusz” jest skromną próbą zilustrowania tego bogactwa i ukazania choćby jego części współczesnemu Czytelnikowi. Zapraszamy do podróży śladami opowieści naszych przodków, mitów pełnych słowiańskiej magii tak rzadko obecnej we współczesnej polskiej kulturze.

Dostępny również  Bestiariusz słowiański. Część druga


Paweł Zych – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album „Chomik zagłady”. W 2004 otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę „Życie to nie bajka”. Od 4 lat rysuje dla „Focus Historia" do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

Paweł Zych – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album „Chomik zagłady”. W 2004 otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę „Życie to nie bajka”. Od 4 lat rysuje dla „Focus Historia" do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

Witold Vargas – ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Po dziesięcioletniej przygodzie z grafiką reklamową, poświęcił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał 3 książki autorskie dla dzieci, z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – „Stwory baśniowe małe i duże” – była inspiracją „dorosłego" „Bestiariusza”. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Bookhunter.pl - Wsercuksiążki 28-01-2020 09:05

Przewodnik po słowiańskich bestiach i bestyjkach

Pamiętacie jak pisaliście, że skoro lektura drugiej części Bestiariusza słowiańskiego autorstwa Pawła Zycha i Witolda Vargasa tak bardzo przypadła mi do gustu to koniecznie powinnam sprawdzić część pierwszą? Wydawnictwo BOSZ najwyraźniej też to usłyszało i otrzymałam taką możliwość!

Zatem do dzieła!

Oglądaliście nowego Wiedźmina i chcielibyście wiedzieć coś więcej o strzygach? Czytaliście pierwszy tom cyklu Gdzie diabeł mówi dobranoc Kariny Bonowicz i umieracie z ciekawości kim są nocnice? Cykl o Szeptusze autorstwa pani Miszczuk rozbudził w Was pragnienie bliższego poznania wąpierzy czy rusałek?

Jeśli tak to doskonale trafiliście, bo Bestiariusz słowiański zaspokoi Wasze potrzeby, szczególnie te wizualne, bowiem pierwsza część, podobnie jak druga, skupia się na sylwetkach legendarnych słowiańskich bestii i bestyjek. Zawiera zarówno niedługie, niekiedy dowcipne, opisy jak i przepiękne albumowe ilustracje, które opisują istoty lepiej niż 1000 słów. I o ile w drugiej części Bestiariusza znajdziecie mnóstwo mniej znanych bestii, o tyle w części pierwszej spotkacie wymienione wyżej strzygi, nocnice, wąpierze i rusałki, ale także południce, utopce, spaleńce czy borowego, czyli bardzo popularne słowiańskie bestyjki, które naprawdę często możemy spotkać w książkach, filmach czy serialach, szczególnie ostatnio. 

Jednocześnie, zapewniam Was, że wiele spośród opisanych tu stworów Was zaskoczy. Na przykład Gnieciuch!

 

Lektura Bestiariusza to jak przygoda z historią. Spotykamy legendarne bestie, których działanie było często ludowym wyjaśnieniem przyrody, nauki, cech przedmiotów czy ludzi - umierających dzieci, znikających przedmiotów, ludzi znikających w lasach czy chaszczach, hałasów na strychu, umierających z powodu udarów cieplnych itd. Równolegle poznajemy problemy społeczne dawnych czasów i niezwykłą wyobraźnię naszych przodków, a to wszystko w magicznym klimacie. Pamiętajmy też, że słowiański nie oznacza polski! 

Pierwsza część Bestiariusza, identycznie jak druga, nie pozwala oderwać się ani na chwilę choć przecież nie ma tu mowy o żadnej porywającej fabule! A jednak, piękne ilustracje i trafne opisy przekonują nas, aby spędzić z książką jak najwięcej czasu. Jednocześnie obie części Bestiariusza są doskonale skomponowane tworząc duet idealny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – od laika, po osobę, która już niejedno przeczytała o słowiańskich bestiach.

 

Całość wieńczy bibliografia, której obecność w tego typu książce jest więcej niż pożądana, zatem jeśli po lekturze poczujemy nieodpartą potrzebę dowiedzenia się o jakiejś bestii czegoś więcej to wiemy gdzie zacząć poszukiwania.

Jedyna wada jaką znajduję jest dokładnie taka sama jak w tomie drugim - wciąż mi za mało! Jednak podobnie jak i poprzednio muszę przyznać, że gdyby bestii było w tym tomie jeszcze więcej lub ich opisy szersze to byłyby to nie książki, ale leksykony! Dlatego zgadzam się na ten kompromis! ;)

Obie części Bestiariusz słowiańskiego to absolutnie obowiązkowa pozycja dla wielbicieli fantastyki, baśni i legend, a zwłaszcza słowiańskich klimatów! Piękna i czarująca pozycja, napisana celnie i intrygująco, czyta się błyskawicznie, a przy tym z wielką przyjemnością. Czegóż chcieć więcej od takiego albumu?

 

PS Autorzy zapraszają nas także na stronę Legendarz.pl oraz @BestiariuszSlowianski, na której możemy znaleźć dodatkowe ciekawostki, ilustracje czy konkursy!

https://www.bookhunter.pl/recenzja/4292/bestiariusz-slowianski-czyli-rzecz-o-skrzatach-wodnikach-i-rusalkach?fbclid=IwAR361zImy3ieVadll6TyGWEMeJMrnr1c34xTRBo388UHq3pQuyjIRYgJoE0

+

BookHunter.pl - Na Widelcu 23-09-2019 10:37

Nie taki potwór straszny

Powoli dni robi się coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Więcej czasu spędzamy w domu, nie raz urozmaicając sobie klimat światłem świec. Taka atmosfera sprzyja snuciu legend i baśni. Zamiast szukać chwil rozrywki w zagranicznych serialach, warto ten czas spędzić z naszymi własnymi opowieściami. Do tego celu idealnie nadaje się „Bestiariusz słowiański”!

 

Uwielbiam książki napisane w klimacie słowiańskich wierzeń. Cała seria „Kwiat Paproci” wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Znacie ten cykl? Jeśli tak to z pewnością wiecie, że główna bohaterka przez wiele dni męczyła bestiariusz Baby Jagi. Ja sięgnęłam po bestiariusz całkowicie dobrowolnie i… w ogóle nie żałuję tej decyzji. Co znalazłam w środku?

 

„Bestiariusz słowiański” zawiera dokładnie to, czego się można po nim spodziewać. Alfabetycznie ułożono i opisane najpopularniejsze potwory (i inne cuda) z wierzeń naszych przodków. Układ treści wygląda za każdym razem tak samo. Na lewej stronie mamy nazwę potwora oraz jego skrótowy opis, na prawej zaś ilustrację (czasem rozciągniętą na dwie strony). Wizualnie tytuł prezentuje się naprawdę dobrze. Jest pięknie wydany, a grafiki robią wrażenie. Świetnie oddają klimat i atmosferę słowiańskich wierzeń.

 

Od strony merytorycznej jest to propozycja dla osób dopiero poznających analizowane zagadnienie. Opisy zostały napisane przystępnie i zrozumiale, jednak ograniczają się raczej do wiedzy powszechnie znanej. Próżno w nich szukać jakiejś dogłębnej analizy czy zaskakujących wniosków. Niektóre stwory zostały opisane dosłownie w kilku zdaniach. Brak jakichkolwiek danych o pochodzeniu podań, czy dat ich „obowiązywania”, jest to raczej miła (na tyle na ile opowieść o potworach może być miła) i lekka opowiastka, która ma za zadanie wprowadzić czytelnika w ten magiczny świat, a nie stanowić materiał do pracy dyplomowej.

 

Mi książkę czytało się naprawdę dobrze! Jak już wspomniałam, jestem ogromną fanką historii, których fabuła nawiązuje do słowiańskich wierzeń. Zagłębiając się w Bestiariuszu przypominałam sobie wszystkie powieści z takim motywem i potworki tak poznane. Ten tytuł stanowi więc świetne uzupełnienie wielu fantastycznych książek i mając go pod ręką można z pewnością jeszcze bardziej zagłębić się w słowiańskich przygodach.

 

Dodatkową wartością są humorystyczne komentarze dodawane przez autorów pod opisami poszczególnych stworów. Tak więc przy okazji odkrywania potworów można się też trochę pośmiać. Serdecznie polecam każdemu miłośnikowi słowiańskich klimatów.

https://www.bookhunter.pl/recenzja/3880/bestiariusz-slowianski-czyli-rzecz-o-skrzatach-wodnikach-i-rusalkach?fbclid=iwar1tq12vvzdgqv5gv0hdcglpsyjeileafgj8seunkqfaf-v2rzde44ee1ie

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Paweł Zych

2016

Duchy polskich miast i zamków

Witold Vargas

2021

Księga karpackich zbójników OUTLET

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga legend i opowieści bieszczadzkich

Andrzej Potocki

2001

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Legendy zamków sudeckich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2021

Święci i biesy OUTLET

Paweł Zych

2019

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót