Legendy zamków świętokrzyskich

Cena:

34.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  144

 • Liczba zdjęć:

  32

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-552-6

 • EAN:

  9788375765526

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  II

 • Rok wydania:

  2021

 • Język:

  polski

Legendy zamków świętokrzyskich

Bartłomiej Grzegorz Sala  (tekst) | Witold Vargas  (ilustr.) | Paweł Zych  (ilustr.) | Anna Chudzik  (red.) | Jakub Kinel  (proj. graf.)

„Legendy zamków świętokrzyskich” to ilustrowana księga podań, baśni i ludowych opowieści pióra Bartłomieja Grzegorza Sali przedstawiająca 24 najciekawsze zamki ziemi Świętokrzyskiej – Gór Świętokrzyskich oraz otaczających je pogórz i przedgórz, m.in.: zamek w Opocznie, Szydłowcu, Kielcach, Chęcinach, Ujazdowie czy Sandomierzu. Publikacja poświęcona jest warowniom wyrosłych przed wiekami na tym terenie, w śródgórskich kotlinach lub w okolicy świętokrzyskich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Autor przedstawia pokrótce dzieje każdego zamku, a następnie związane z nim legendy.

 

 

Ponadto w serii:

Legendy zamków karpackich

Legendy zamków sudeckich


Bartłomiej Grzegorz Sala – urodzony w 1978 roku, z wykształcenia historyk i etnolog, z zamiłowania i zawodowo dodatkowo pisarz, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, pilot wycieczek i organizator turystyki. Autor książek „Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty” (2012) „Legendy zamków karpackich” (2013), „Księga smoków polskich” (2014), „Wieś Beskidu Wyspowego wobec przemian gospodarczych. Zarys dziejów społeczno-ekonomicznych od zarania osadnictwa do początku XXI w.” (2014), „Księga karpackich zbójników” (2015), „Jeziorka i stawy Gór Świętokrzyskich, Sudetów i polskich Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „Generał Edmund Różycki jako organizator polskiej siły zbrojnej w Galicji w czasie powstania styczniowego” (2015), „Wodospady polskich Sudetów i Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów” (2016), „Legendy zamków sudeckich” (2016), „Podania i legendy o świętych i cudach spod Babiej Góry, Tatr i Pienin” (2016), „Drewniane zabytki polskich Karkonoszy” (2017), „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” (2017), „Legendy zamków świętokrzyskich” (2017), „Kurhany chwały. O kopcach krakowskich, podkrakowskich i nie tylko” (2017), „Bestie i potwory mitologii greckiej” (2018), „Królowie pradawnych puszcz. O dzikach, jeleniach, łosiach, niedźwiedziach, rysiach, tarpanach, turach, wilkach i żubrach w kulturze i tradycji polskiej” (2018), „Sekrety Zakopanego” (2018), „W upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni” (2018), „Śladami I Brygady Legionów Polskich przez Beskidy, Podtatrze i Pieniny” (2018), współautor publikacji „Spotkanie kultur. Rękodzieło i rzemiosło pogranicza polsko-słowackiego” (2012), „Ból pamięci” (2014) i „Najwyższe szczyty Polski” (2018), a także autor licznych artykułów o tematyce kulturalnej, historycznej, etnograficznej, regionalnej i krajoznawczej publikowanych m.in. na łamach „Beskidu”, „Buskiego Kwartalnika Edukacyjnego”, miesięcznika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Co Słychać?”, „Dzikiego Życia", „Karpackiego Przeglądu Społeczno-Kulturalnego”, „Libertasu”, „Mówią Wieki”, „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Piosenki”, „Skarbów Podkarpackich”, „Wędrowca Świętokrzyskiego”, „Wędrownika”, „Wołyń Bliżej”. Członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Małopolskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.

Witold Vargas – ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Po dziesięcioletniej przygodzie z grafiką reklamową, poświęcił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał 3 książki autorskie dla dzieci, z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – „Stwory baśniowe małe i duże” – była inspiracją „dorosłego" „Bestiariusza”. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi.

Paweł Zych – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album „Chomik zagłady”. W 2004 otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę „Życie to nie bajka”. Od 4 lat rysuje dla „Focus Historia" do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Tomasz Drabik - mechaniczna-kulturacja.pl 26-09-2017 09:05

Legendy Zamków Świętokrzyskich to trzeci tom cyklu autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali ukazujący najciekawsze zamki i twierdze ziemi świętokrzyskiej oraz otaczających ją pogórzy i przedgórzy. Do tej pory czytelnicy mogli zapoznać się z arcyciekawymi opowieściami z Karpat i Sudetów, nic więc dziwnego, że autor pozostał wierny sprawdzonej konwencji i ponownie zaprosił swoich czytelników w podróż do świata dawnych wyobrażeń.

 Góry Świętokrzyskie mimo iż dużo mniejsze od Karpat czy Sudetów, posiadają swój specyficzny urok, a na ich terenie i w najbliższym sąsiedztwie pozostało mnóstwo zachwycających zamków. Autor prowadzi nas przez dwadzieścia cztery twierdze, z których każda posiada chociaż jedną legendę. W sumie dostajemy czterdzieści osiem legend i opowieści przedstawionych z barwnym gawędziarskim zacięciem. Historie dumnych władców, przekupnych magnatów, nieszczęśliwych księżniczek, prawych rycerzy, a do tego duchy, zjawy i diabły. Czy może być coś wspanialszego?

 Oczywiście wszystko jest tu idealnie ze sobą powiązane. Tłem podań są historie poszczególnych zamków od momentu ich powstania, poprzez niekiedy burzliwe losy  (często do ich upadku), aż po czasy współczesne. Oczywiście autor na historii danego zamku i ukazaniu poszczególnych legend nie kończy. Każdy rozdział zwieńczony jest komentarzem Sali, który wyjaśnia ile prawdy jest w danej opowieści. Zaletą tej publikacji jest jej forma, która nie zmusza do ciągłego czytania. Możemy sami decydować, historię którego zamku poznać w pierwszej kolejności.

 Widać, że autor włożył mnóstwo pracy w napisanie tej książki. Podobnie jak w poprzednich dwóch częściach Sala zawarł w publikacji regionalne opowieści, opracowane nastrojowym językiem, które nie tylko stanowią świetną zabawę, ale są swojego rodzaju sposobem na edukację. Czytelnik bowiem dowiaduje się mnóstwa ciekawych informacji, które nie zawsze są w łatwy sposób dostępne.

Legendy Zamków Świętokrzyskich to kolejna intrygująca publikacja Bartłomieja Sali. Przede wszystkim książka pozwala odkryć nieznane opowieści, które nawet w dzisiejszych czasach osnute pozostają tajemnicą, a niekiedy nawet mrokiem, wzbudzając mnóstwo emocji. Najciekawszy jest jednak fakt, że opisywanych miejsc wcale nie musimy szukać bardzo daleko, ponieważ znajdują się wokół nas. Polecam.

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2017/08/bartomiej-grzegorz-sala-legendy-zamkow.html

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Paweł Zych

2016

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych

2020

Duchy polskich miast i zamków

Witold Vargas

2021

Księga karpackich zbójników OUTLET

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Legendy zamków sudeckich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2021

Licho i inni outlet

Agnieszka Taborska

2014

Święci i biesy

Paweł Zych

2019

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów

Bartłomiej Grzegorz Sala

2016

Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy

Bartłomiej Grzegorz Sala

2017

aktualności

Beksiński.Obrazy - hołd złożony artyście.

Beksiński. Obrazy to wyjątkowy album skupiający się na jednej z dziedzin twórczości Zdzisława Beksińskiego – malarstwie.

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom...

> więcej

Album poświęcony historii polskiego designu zaprezentuje i opowie historię wzornictwa polskiego, poczynając od Wystawy Paryskiej w 1925...

> więcej

«powrót