Mitologia słowiańska

Cena:

39.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  160

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-325-6

 • EAN:

  9788375763256

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2017

Mitologia słowiańska

Jakub Bobrowski  (tekst) | Mateusz Wrona  (tekst)

„Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek, jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji czyni to niniejszą książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.
Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Hultaj Literacki 12-08-2019 08:54

Ile mieliście lat, kiedy poznaliście Posejdona, Hadesa i Zeusa? W jakim byliście wieku, kiedy opowiadano Wam historię Prometeusza, Ateny czy Persefony? Czy jest ktoś, kto nigdy nie słyszał o Herkulesie, Neptunie czy Wenus? Mitologie grecka i rzymska towarzyszą nam od wczesnych lat młodości - w szkole, w książce, filmie, a ostatnio nawet w grach komputerowych. Ale czy statystyczny Polak wie, kim byli Wales, Perun, Żmij, Dadźbóg czy choćby Domowy Domamira? A to tylo wierzchołek góry lodowej jednej z najpotężniejszych, choć mocno zapomnianej mitologii świata - mitologii słowiańskiej, którą Jakub Bobrowski oraz Mateusz Wrona postanowili przywrócić do życia...

Beletrystyczna forma opowieści o początkach świata, o stworzeniu człowieka, cudach i dziwach, walce o przetrwanie, gniewie bożym oraz współistnieniu ludzi z bogami, to znacznie łatwiejszy sposób dotarcia do świadomości Polaka, że oto w pradawnych czasach, na ziemiach naszych, kultywowano wielobóstwo, a bogowie ci w niczym nie byli gorsi od tych greckich, rzymskich czy egipskich. Przekaz łatwiejszy niż naukowy szwargot, pełen niezrozumiałych zwrotów, haseł czy definicji, utkanych w nudne logoree i zamknięte w przepastnych, ciężkich paleotypach. Ale oto Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona w sposób fabularny postanowili przytoczyć sporą część słowiańskiej mitologii, którą czyta się wybornie, niczym najlepsze opowiadania fantasy. A całość tak pięknie wydana, że nie sposób oderwać od książki oczu. Wszystko to spisane pięknym językiem, pełnym emocji i mistycyzmu, wyzwalającym w człowieku chęć dotknięcia - bądź co bądź - historii początków naszego narodu, kiedy nic nie miało jeszcze swej obecnej nazwy, a Bóg jakiego znamy dzisiaj, był dla naszych przodków tak samo obcy, jak mieszkańcy Królestwa Suazi.

Dwadzieścia opowiadań i kilka wstępów łączących się w jedną całość została tak skonstruowana, aby czytelnik mógł w sposób łatwy i przyjemny zapoznać się z lekturą i przenieść w czasy, kiedy Tolisława skrycie kochała Gniewka, a Sulisław postawił się wodnikowi. Każde z tych opowiadań zasługiwałoby na odrębną publikację w szerszej odsłonie i z pewnością zyskałoby rzeszę wielbicieli, lecz niestety, musimy zadowolić się krótką formą przedstawionych historii, okraszonych za to pięknymi ilustracjami Magdaleny Boffito.

Wyborna lektura zarówno dla młodych, jak i starych czytelników, wierzących, niewierzących, lubiących historię, podania i legendy, ale też dla zupełnych nowicjuszy na tym polu literackim.

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA

Mitologia słowiańska Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek, jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji czyni to niniejszą książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.

OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Piękne wydanie, świetna konstrukcja, wspaniały język, trafiony temat. Ratunek dla pamięci o słowiańskich początkach w iście wybornym stylu.

https://hultajliteracki.wixsite.com/mojawitryna/post/mitologia-s%C5%82owia%C5%84ska-jakub-bobrowski-mateusz-wrona

+

Arek - Serwis Caneo.pl 02-07-2018 08:54

Pozycja obowiązkowa dla każdego odkrywcy/miłośnika słowiańskich korzeni i dawnych wierzeń przodków. W końcu nie samymi krasnoludami, trolami, goblinami i orkami żyje fascynat mitologiii. Nasza też jest bogata w podobne stworzenia.

+

Alaskus41 - Serwis Caneo.pl 02-07-2018 08:53

Od zawsze byłam fanką greckiej mitologii i to chyba najwyższy czas na zapoznanie się ze słowiańską. Książka niestety jest dość krótka, ale ma przepiękne wydanie. Okładka z rogatą czaszką od razu zwraca uwagę :) W środku pomiędzy opowiadaniami są klimatyczne rysunki. Numeracja stron jest dość nie typowa, bo numery stron są z boku, a nie na dole kartki. Strony są grube. O fabule nie wiele mogę powiedzieć, bo jeszcze nie zaczełam czytać, ale myślę że każdy Polak coś powinien wiedzieć o naszej mitologii, więc to raczej obowiązkowa lektura dla wszystkich.

+

Joanna G. - taniaksiazka.pl 26-02-2018 11:14

Który z bogów jest ważniejszy?

Jakie postaci towarzyszą ludziom na co dzień?

Mitologia słowiańska została gdzieś zagubiona we współczesnym świecie, uczymy się w szkole o greckich czy rzymskich wierzeniach, a co z naszą prastarą kulturą?

To wydanie idealnie wprowadzi czytelnika w słowiańskie wierzenia, rozbudzając głód wiedzy na ten temat.

+

Nasza Historia, dział recenzje 08-11-2017 10:57

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach

Paweł Zych

2016

Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga

Paweł Zych

2018

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych

2017

Bestie i potwory mitologii greckiej. Leksykon

Bartłomiej Grzegorz Sala

2018

aktualności

Promocjia albumu „Janusz Kusociński”

31 lipca w Łazienkach Królewskich odbyło się spotkanie poświęcone promocji albumu „Janusz Kusociński”,...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Pięknie ilustrowany album ukazujący niezwykłą urodę bieszczadzkiej fauny i flory, charakterystyczną dla każdej z czterech pór...

> więcej

„Kaszubskie ostoje obrazów”, autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, to bogato ilustrowany album poświęcony...

> więcej

«powrót