Mitologia słowiańska

Cena:

49.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  160

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-632-5

 • EAN:

  9788375766325

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2022

Mitologia słowiańska

Jakub Bobrowski  (tekst) | Mateusz Wrona  (tekst)

„Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek, jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji czyni to niniejszą książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.
Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Alina Śliwińska - Bookhunter.pl 21-08-2019 10:41

iedy posługiwaliśmy się jednym słowem

Myślę, że nie przesadzę jeżeli napiszę, iż większość z nas posiada dość mgliste pojęcie o mitologii słowiańskiej. Znajdzie się pewnie kilka osób, które wspomną Świętowita. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że przedchrześcijańscy Słowianie nie znali pisma, a wierzenia i tradycje przekazywali sobie głównie w formie ustnej, a wyznawcy jednego Boga z wielką gorliwością i dokładnością usuwali wszelkie pozostałość starej wiary.
Od pewnego czasu kiełkuje we mnie ciekawość i chęć zgłębienia tematu, by lepiej zrozumieć nasze tradycje, czy powiedzenia, przysłowia, które przecież znikąd się nie wzięły.
Słowiańskie mity to część naszej kultury i niezwykle smuci mnie fakt, że był i zapewne nadal jest w szkołach praktycznie pomijany.jednym słowem, stąd sami siebie zaczęli nazywać Słowianami.

"Mitologia słowiańska" Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony to nietypowa lektura.
Autorzy wiedzę opartą na naukowych opracowaniach ubrali w fabularne opowiadania, które zostały przez nich zarchaizowane, za pomocą odpowiednich figur stylistycznych; przez co w trakcie czytania praktycznie przenosimy się w czasie. Ja zanim cofnęłam się do czasów Słowian, powędrowałam do czasów dzieciństwa, kiedy to będąc małym dzieckiem leżałam opatulona kołdrą i słuchałam czytanych przez mamę zbioru legend, których tytułu niestety już nie pamiętam, ale sentyment do takiej narracji we mnie pozostał.

Książka dzieli się na trzy części. W pierwszej będziemy świadkami stworzenia wszechświata,  poszczególnych bóstw i w końcu człowieka. Druga część to plejada biesów, czyli słowiańska demonologia, która będzie starała się nas przestraszyć, a czasem wywoła rozbawienie. Natomiast w ostatniej z części autorzy podjęli próbę powołania na nowo legend o słowiańskich bohaterach.

Każdy rozdział został opatrzony minimalistycznymi ilustracjami, którymi na początku byłam zawiedziona, ponieważ stanowią olbrzymi kontrast do bogactwa opisów bogów, biesów i zdarzeń. Jednak po głębszym zastanowieniu zmieniłam zdanie. Zaczęły mi one przypominać niezwykle proste w formie malowidła naskalne i pozwoliły wyobraźni samodzielnie nadawać cechy prezentowanym istotom nadnaturalnym.
Zupełnie przepadłam w świecie opanowanym przez przyrodę, w którym człowiek współistniał nie wyniszczając jej.
Na kartach tej pozycji znajdziemy wytłumaczenie wielu popularnych i nadal funkcjonujących podań np. odnośnie przynoszenia dzieci przez bociany, czy nazewnictwa znanego nam ze starych opowieści, gdzie księżyc nazywano miesiącem.

W żaden sposób nie przeszkadzała mi forma podania wiedzy w krótkich opowiadaniach. Zdarza mi się pracować jako grafik, więc dla mnie była to uczta dla wyobraźni i sposób na odnalezienie w sobie nowych pokładów kreatywności.

"Mitologia słowiańska" zainteresowała mnie na tyle, że z przyjemnością sięgnę po kolejne opracowania autorów, a z czasem po typowo popularnonaukową literaturę, której spis znajdziemy w podanej na końcu książki bibliografii. Dodatkowo zamieszczono również słownik zastosowanych pojęć. Nie można pominąć też faktu niezwykle ekskluzywnego wydania tego opracowania.
Całość zdobi twarda, minimalistyczna okładka w niezwykle estetycznej oprawie graficznej, a papier o wysokiej gramaturze jest solidnie zszyty. Myślę, że książka będzie doskonałym prezentem, który możemy sprawić nie tylko sobie.

+

Hultaj Literacki 12-08-2019 08:54

Ile mieliście lat, kiedy poznaliście Posejdona, Hadesa i Zeusa? W jakim byliście wieku, kiedy opowiadano Wam historię Prometeusza, Ateny czy Persefony? Czy jest ktoś, kto nigdy nie słyszał o Herkulesie, Neptunie czy Wenus? Mitologie grecka i rzymska towarzyszą nam od wczesnych lat młodości - w szkole, w książce, filmie, a ostatnio nawet w grach komputerowych. Ale czy statystyczny Polak wie, kim byli Wales, Perun, Żmij, Dadźbóg czy choćby Domowy Domamira? A to tylo wierzchołek góry lodowej jednej z najpotężniejszych, choć mocno zapomnianej mitologii świata - mitologii słowiańskiej, którą Jakub Bobrowski oraz Mateusz Wrona postanowili przywrócić do życia...

Beletrystyczna forma opowieści o początkach świata, o stworzeniu człowieka, cudach i dziwach, walce o przetrwanie, gniewie bożym oraz współistnieniu ludzi z bogami, to znacznie łatwiejszy sposób dotarcia do świadomości Polaka, że oto w pradawnych czasach, na ziemiach naszych, kultywowano wielobóstwo, a bogowie ci w niczym nie byli gorsi od tych greckich, rzymskich czy egipskich. Przekaz łatwiejszy niż naukowy szwargot, pełen niezrozumiałych zwrotów, haseł czy definicji, utkanych w nudne logoree i zamknięte w przepastnych, ciężkich paleotypach. Ale oto Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona w sposób fabularny postanowili przytoczyć sporą część słowiańskiej mitologii, którą czyta się wybornie, niczym najlepsze opowiadania fantasy. A całość tak pięknie wydana, że nie sposób oderwać od książki oczu. Wszystko to spisane pięknym językiem, pełnym emocji i mistycyzmu, wyzwalającym w człowieku chęć dotknięcia - bądź co bądź - historii początków naszego narodu, kiedy nic nie miało jeszcze swej obecnej nazwy, a Bóg jakiego znamy dzisiaj, był dla naszych przodków tak samo obcy, jak mieszkańcy Królestwa Suazi.

Dwadzieścia opowiadań i kilka wstępów łączących się w jedną całość została tak skonstruowana, aby czytelnik mógł w sposób łatwy i przyjemny zapoznać się z lekturą i przenieść w czasy, kiedy Tolisława skrycie kochała Gniewka, a Sulisław postawił się wodnikowi. Każde z tych opowiadań zasługiwałoby na odrębną publikację w szerszej odsłonie i z pewnością zyskałoby rzeszę wielbicieli, lecz niestety, musimy zadowolić się krótką formą przedstawionych historii, okraszonych za to pięknymi ilustracjami Magdaleny Boffito.

Wyborna lektura zarówno dla młodych, jak i starych czytelników, wierzących, niewierzących, lubiących historię, podania i legendy, ale też dla zupełnych nowicjuszy na tym polu literackim.

MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA

Mitologia słowiańska Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony zabiera czytelników w fascynujący świat pradawnych Słowian oraz ich wierzeń. Autorzy, w oparciu o aktualne opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa, w sposób barwny i pobudzający wyobraźnię prezentują sylwetki pradawnych bogów i herosów, jak również postaci słowiańskiej demonologii. Tym, co wyróżnia „Mitologię słowiańską” spośród innych dostępnych tego typu książek, jest przyjazny każdemu czytelnikowi język przedstawionych historii, pozbawiony naukowych, często trudno rozumianych terminów. Publikacja ta jest zbiorem fabularnych opowiadań ilustrujących treść słowiańskich mitów, jednak wszystkie kulturowo-historyczne składniki zawartych w niej tekstów – imiona bóstw i demonów, ich atrybuty i zachowania – zgodne są z wiedzą naukową. W połączeniu z atrakcyjną i przejrzystą formą narracji czyni to niniejszą książkę atrakcyjną nie tylko dla badaczy historii Słowian, ale także miłośników literatury fantasy, gier komputerowych i wszelkich działań mających charakter rekonstrukcji przeszłości.

OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Piękne wydanie, świetna konstrukcja, wspaniały język, trafiony temat. Ratunek dla pamięci o słowiańskich początkach w iście wybornym stylu.

https://hultajliteracki.wixsite.com/mojawitryna/post/mitologia-s%C5%82owia%C5%84ska-jakub-bobrowski-mateusz-wrona

+

Arek - Serwis Caneo.pl 02-07-2018 08:54

Pozycja obowiązkowa dla każdego odkrywcy/miłośnika słowiańskich korzeni i dawnych wierzeń przodków. W końcu nie samymi krasnoludami, trolami, goblinami i orkami żyje fascynat mitologiii. Nasza też jest bogata w podobne stworzenia.

+

Alaskus41 - Serwis Caneo.pl 02-07-2018 08:53

Od zawsze byłam fanką greckiej mitologii i to chyba najwyższy czas na zapoznanie się ze słowiańską. Książka niestety jest dość krótka, ale ma przepiękne wydanie. Okładka z rogatą czaszką od razu zwraca uwagę :) W środku pomiędzy opowiadaniami są klimatyczne rysunki. Numeracja stron jest dość nie typowa, bo numery stron są z boku, a nie na dole kartki. Strony są grube. O fabule nie wiele mogę powiedzieć, bo jeszcze nie zaczełam czytać, ale myślę że każdy Polak coś powinien wiedzieć o naszej mitologii, więc to raczej obowiązkowa lektura dla wszystkich.

+

Joanna G. - taniaksiazka.pl 26-02-2018 11:14

Który z bogów jest ważniejszy?

Jakie postaci towarzyszą ludziom na co dzień?

Mitologia słowiańska została gdzieś zagubiona we współczesnym świecie, uczymy się w szkole o greckich czy rzymskich wierzeniach, a co z naszą prastarą kulturą?

To wydanie idealnie wprowadzi czytelnika w słowiańskie wierzenia, rozbudzając głód wiedzy na ten temat.

+

Nasza Historia, dział recenzje 08-11-2017 10:57

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Paweł Zych

2016

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych

2020

Bestie i potwory mitologii greckiej. Leksykon

Bartłomiej Grzegorz Sala

2018

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót