Księga smoków polskich

Cena:

34.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Księga smoków polskich

 • Liczba stron:

  144

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-347-8

 • EAN:

  9788375763478

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  II

 • Rok wydania:

  2017

 • Język:

  polski

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala  (tekst) | Witold Vargas  (ilustr.) | Paweł Zych  (ilustr.)

Drugie wydanie cieszącej się dużą popularnością „Księgi smoków polskich”, ukazujacej się w serii Legendarz. To literacki i historyczno-etnograficzny opis 25 legendarnych bestii – smoków, wielkich węży i podobnych im stworów. Autor, historyk i etnolog, kreśli ich wizerunki, dokonując skrupulatnej charakterystyki potworów, przytaczając opracowane na nowo swoim piórem legendy i podania, sięgając do źródeł postaci i wątków, a nawet opisując miejsca związane z potworami. Dzięki temu „Księga smoków polskich” łączy na swoich kartach elementy popularnonaukowe i stricte literackie, będąc jednocześnie przemyślanym kompendium wiedzy o wyobrażeniach naszych przodków i ich kulturowych źródłach oraz zajmującym czytadłem, wypełnionym opowieściami o krwiożerczych bestiach, zatrwożonych krainach, wyczekujących ratunku księżniczkach, dzielnych rycerzach i sprytnych rzemieślnikach. Całości dopełniają pełne baśniowej atmosfery ilustracje cenionego duetu rysowników Pawła Zycha i Witolda Vargasa.


Bartłomiej Grzegorz Sala – urodzony w 1978 roku, z wykształcenia historyk i etnolog, z zamiłowania i zawodowo dodatkowo pisarz, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, pilot wycieczek i organizator turystyki. Autor książek „Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty” (2012) „Legendy zamków karpackich” (2013), „Księga smoków polskich” (2014), „Wieś Beskidu Wyspowego wobec przemian gospodarczych. Zarys dziejów społeczno-ekonomicznych od zarania osadnictwa do początku XXI w.” (2014), „Księga karpackich zbójników” (2015), „Jeziorka i stawy Gór Świętokrzyskich, Sudetów i polskich Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „Generał Edmund Różycki jako organizator polskiej siły zbrojnej w Galicji w czasie powstania styczniowego” (2015), „Wodospady polskich Sudetów i Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów” (2016), „Legendy zamków sudeckich” (2016), „Podania i legendy o świętych i cudach spod Babiej Góry, Tatr i Pienin” (2016), „Drewniane zabytki polskich Karkonoszy” (2017), „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” (2017), „Legendy zamków świętokrzyskich” (2017), „Kurhany chwały. O kopcach krakowskich, podkrakowskich i nie tylko” (2017), „Bestie i potwory mitologii greckiej” (2018), „Królowie pradawnych puszcz. O dzikach, jeleniach, łosiach, niedźwiedziach, rysiach, tarpanach, turach, wilkach i żubrach w kulturze i tradycji polskiej” (2018), „Sekrety Zakopanego” (2018), „W upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni” (2018), „Śladami I Brygady Legionów Polskich przez Beskidy, Podtatrze i Pieniny” (2018), współautor publikacji „Spotkanie kultur. Rękodzieło i rzemiosło pogranicza polsko-słowackiego” (2012), „Ból pamięci” (2014) i „Najwyższe szczyty Polski” (2018), a także autor licznych artykułów o tematyce kulturalnej, historycznej, etnograficznej, regionalnej i krajoznawczej publikowanych m.in. na łamach „Beskidu”, „Buskiego Kwartalnika Edukacyjnego”, miesięcznika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Co Słychać?”, „Dzikiego Życia", „Karpackiego Przeglądu Społeczno-Kulturalnego”, „Libertasu”, „Mówią Wieki”, „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Piosenki”, „Skarbów Podkarpackich”, „Wędrowca Świętokrzyskiego”, „Wędrownika”, „Wołyń Bliżej”. Członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Małopolskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.

Witold Vargas – ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Po dziesięcioletniej przygodzie z grafiką reklamową, poświęcił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał 3 książki autorskie dla dzieci, z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – „Stwory baśniowe małe i duże” – była inspiracją „dorosłego" „Bestiariusza”. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi.

Paweł Zych – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album „Chomik zagłady”. W 2004 otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę „Życie to nie bajka”. Od 4 lat rysuje dla „Focus Historia" do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Sylwia Stina - Bookhunter.pl 21-08-2019 10:43

Smoki i bestie z legend

     Z czym nam sie kojarzy Kraków? Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, ale przede wszystkim pewna bestia ziejąca ogniem i zjadająca baranki wypchane siarką. Przyznam szczerze, że jako krakuska z krwi i kości okazałam się nie lada ignorantką myśląc, że jedyny smok to był Wawelski i koniec kropka. Na szczęście wydawnictwo BOSZ postanowiło wydać "Księgę Smoków Polskich" i mnie z tej ciemnej alejki niewiedzy wyprowadzić.W książce, która tak naprawdę robi raczej za album z legendami, spotykamy się z aż 25 różnymy bestiami, w które wierzyli nasi dawni pobratymcy. Wszystko opisano w taki sposób, że spokojnie możemy opowiadać je przy ognisku lub dzieciom na dobranoc. Ilustracje jak zawse w jednej z ksiązek należącej do Legendarza, robią niesamowite wrażenie, nic więc dziwnego, że stwory ukazane w innej książce z tej serii, posłużyły za przykład dla twórców potworów z "Wiedźmin: Dziki Gon".  Każda z legend przedstawia smoki/wodne potwory z całej polski; mamy więc Żmija z Dolnego Śląska, Żaltisa wężowego potwora z Suwalszczyzny, Bazyliszka z Warszawy czy słynnego Smoka Wawelskiego z Krakowa. To tylko niektóre przykłady, nie chcę jednak psuć Wam radości z odkrywania kolejnych legend o bestiach i nie będę wymieniać wszystkich. 

Twórcy postarali się również by nie tylko dzieci ale i dorośli znaleźli przyjemnośc w czytaniu. Wymieniane miasta oraz miejsca to w końcu świetny pomysł by zorganizować wycieczkę śladami Smoków Polskich. Wbrew pozorom również, nie jest ona napisana językiem najłatwiejszym, niektóre zwroty mogą nastręczyć trudności młodszym czytelnikom. Na samym końcu możemy znaleźć wybraną bibliografię dla bardziej dociekliwych, natomiast przy każdym podaniu jest dodany komentarz antropologiczny, który pomaga umiejscowić w czasie historycznym daną legendę oraz kilka słów o danym miejscu, w którym owy smok występował. 

     Polecam książkę nie tylko jako cudowny zbiór baśni o stworach, których lękali się nasi przodkowie, ale również jako ciekawostke historyczną. Bowiem każda legenda zawiera ziarno prawdy ;) 

Sylwia "Sirroco" Stinia

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach

Paweł Zych

2016

Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga

Paweł Zych

2018

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych

2017

Duchy polskich miast i zamków

Witold Vargas

2019

Księga karpackich zbójników

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga legend i opowieści bieszczadzkich

Andrzej Potocki

2001

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Legendy zamków karpackich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2013

Legendy zamków sudeckich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2016

Legendy zamków świętokrzyskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2017

Święci i biesy

Paweł Zych

2015

aktualności

Promocja albumu „Janusz Kusociński”

31 lipca w Łazienkach Królewskich odbyło się spotkanie poświęcone promocji albumu „Janusz Kusociński”,...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Tadeusz Rolke (ur. w 1929) to jeden z najwyżej cenionych współczesnych fotografików. Zaliczany do grona prekursorów...

> więcej

„Kaszubskie ostoje obrazów”, autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, to bogato ilustrowany album poświęcony...

> więcej

«powrót