Księga smoków polskich

Cena:

39.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Księga smoków polskich

 • Liczba stron:

  144

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-489-5

 • EAN:

  9788375764895

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  II

 • Rok wydania:

  2020

 • Język:

  polski

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala  (tekst) | Witold Vargas  (ilustr.) | Paweł Zych  (ilustr.)

Drugie wydanie cieszącej się dużą popularnością „Księgi smoków polskich”, ukazujacej się w serii Legendarz. To literacki i historyczno-etnograficzny opis 25 legendarnych bestii – smoków, wielkich węży i podobnych im stworów. Autor, historyk i etnolog, kreśli ich wizerunki, dokonując skrupulatnej charakterystyki potworów, przytaczając opracowane na nowo swoim piórem legendy i podania, sięgając do źródeł postaci i wątków, a nawet opisując miejsca związane z potworami. Dzięki temu „Księga smoków polskich” łączy na swoich kartach elementy popularnonaukowe i stricte literackie, będąc jednocześnie przemyślanym kompendium wiedzy o wyobrażeniach naszych przodków i ich kulturowych źródłach oraz zajmującym czytadłem, wypełnionym opowieściami o krwiożerczych bestiach, zatrwożonych krainach, wyczekujących ratunku księżniczkach, dzielnych rycerzach i sprytnych rzemieślnikach. Całości dopełniają pełne baśniowej atmosfery ilustracje cenionego duetu rysowników Pawła Zycha i Witolda Vargasa.


Bartłomiej Grzegorz Sala – urodzony w 1978 roku, z wykształcenia historyk i etnolog, z zamiłowania i zawodowo dodatkowo pisarz, publicysta, działacz społeczno-kulturalny, pilot wycieczek i organizator turystyki. Autor książek „Między Beskidem Śląskim a Bieszczadami. Śladami dawnych tradycji przez polskie Karpaty” (2012) „Legendy zamków karpackich” (2013), „Księga smoków polskich” (2014), „Wieś Beskidu Wyspowego wobec przemian gospodarczych. Zarys dziejów społeczno-ekonomicznych od zarania osadnictwa do początku XXI w.” (2014), „Księga karpackich zbójników” (2015), „Jeziorka i stawy Gór Świętokrzyskich, Sudetów i polskich Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „Generał Edmund Różycki jako organizator polskiej siły zbrojnej w Galicji w czasie powstania styczniowego” (2015), „Wodospady polskich Sudetów i Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” (2015), „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów” (2016), „Legendy zamków sudeckich” (2016), „Podania i legendy o świętych i cudach spod Babiej Góry, Tatr i Pienin” (2016), „Drewniane zabytki polskich Karkonoszy” (2017), „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” (2017), „Legendy zamków świętokrzyskich” (2017), „Kurhany chwały. O kopcach krakowskich, podkrakowskich i nie tylko” (2017), „Bestie i potwory mitologii greckiej” (2018), „Królowie pradawnych puszcz. O dzikach, jeleniach, łosiach, niedźwiedziach, rysiach, tarpanach, turach, wilkach i żubrach w kulturze i tradycji polskiej” (2018), „Sekrety Zakopanego” (2018), „W upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni” (2018), „Śladami I Brygady Legionów Polskich przez Beskidy, Podtatrze i Pieniny” (2018), współautor publikacji „Spotkanie kultur. Rękodzieło i rzemiosło pogranicza polsko-słowackiego” (2012), „Ból pamięci” (2014) i „Najwyższe szczyty Polski” (2018), a także autor licznych artykułów o tematyce kulturalnej, historycznej, etnograficznej, regionalnej i krajoznawczej publikowanych m.in. na łamach „Beskidu”, „Buskiego Kwartalnika Edukacyjnego”, miesięcznika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Co Słychać?”, „Dzikiego Życia", „Karpackiego Przeglądu Społeczno-Kulturalnego”, „Libertasu”, „Mówią Wieki”, „Pamiętnika Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego”, „Piosenki”, „Skarbów Podkarpackich”, „Wędrowca Świętokrzyskiego”, „Wędrownika”, „Wołyń Bliżej”. Członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Małopolskiego Stowarzyszenia Pilotów Wycieczek, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.

Witold Vargas – ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Po dziesięcioletniej przygodzie z grafiką reklamową, poświęcił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał 3 książki autorskie dla dzieci, z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – „Stwory baśniowe małe i duże” – była inspiracją „dorosłego" „Bestiariusza”. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi.

Paweł Zych – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album „Chomik zagłady”. W 2004 otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę „Życie to nie bajka”. Od 4 lat rysuje dla „Focus Historia" do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Ervisha - Bookhunter.pl 18-10-2019 14:01

Nie tylko Smok Wawelski i Bazyliszek...

  Co przychodzi Wam do głowy kiedy usłyszycie lub pomyślicie smok i Polska?
Najprawdopodobniej Bazyliszek i Smok Wawelski. Nic w tym dziwnego - już w szkole podstawowej (a może nawet przedszkolu) dzieci poznają legendy z nimi związane.
Smok Wawelski, który przed wiekami teroryzował mieszkańców Krakowa mimo iż wielu dzielnych rycerzy próbowało stawić jemu czoła i którego przechytrzył dzielny szewczyk Dratewka. Bazyliszek zabijający jednym spojrzeniem. O nich słyszał chyba każdy ale mało kto słyszał o innych podobnych smokach i stworzeniach, które niegdyś zamieszkiwały tereny słowian pojawiając się w ich wierzeniach i kulturze. Bardzo często to od nich pochodzą nazwy miast, wsi, cieśnin, wąwązów a nawet kolor ziemi na pewnych terenach (czerwona ziemia od krwi smoka). O smokach i potworach żyjących na terenie Polski krąży wiele legend - wszystkie nawiązują do tradycji poszczególnych regionów co widać również współcześnie chociażby w postaci pomników smoków, czy uwiecznianiu ich podobizny na herbach miast. I mimo iż smok kojarzy się z "czymś" złym po dzie dzisiejszy wzbudza zainteresowanie i dla wielu jest ciekawą atrakcją turystyczną.

 Księga smoków polskich wydawnictwa Bosz została wydana w ramach serii Legendarz. Jej autorem jest Bartłomiej Grzegorz Sala - historyk, etnolog, krajoznawca i pisarz, który w swoich publikacjach łącząc historię z elementami etnografii i baśniowości stara się w ciekawy i barwny sposób przybliżyć tradycje związane z różnymi regionami Polski. W prezentowanej publikacji przybliża czytelnikom dwadzieścia pięć smoków i pokrewnych im potworów naszych ziem w które kiedyś wierzyli nasi przodkowie.  


Książka ma bardzo prostą budowę. Na początku każdego rozdziału otrzymujemy bardzo krótką aczkolwiek treściwą charakterystykę danego smoka bądź bestii, następnie legendę/podanie z nim związaną a na samym końcu, komentarz historyczno-antropologiczny, czyli miejsc związanych z daną bestią a także "kilka uwag" w których autor wyjaśnia to jak dana legenda rozwijała się i zmieniała, związek potwora z danym miejscem a następnie osadza go w kulturze. Mimo iż komentarze nie są zbyt obszerne, można wiele się z nich dowiedzieć - widać ogromną wiedzę autora a także zainteresowanie tematem. Co ciekawe i bardzo fajne autor niekiedy podaje również miejsca oraz zabytki, które jego zdaniem warto zobaczyć i które są związane z daną bestią. Sam język legend stylizowany jest na baśń lub właśnie taką legendę, dzięki czemu czytelnik jeszcze bardziej może poczuć omawiany klimat (przenieść się do średniowiecza i poczuć jakby siedząc przy ognisku wysłuchiwać opowiadań dzielnego rycerza). Z drugiej strony jestem świadoma tego, że wspomiany styl nie dla każdego będzie przystępny i nie każdemu się spodoba.

 Książka to nie tylko tekst ale również ilustracje. Tutaj swój kunszt pokazali: Paweł Zych i Witold Vargas, którzy wizualnie przenieśli na papier opisywane bestie i to jak mogły wówczas wyglądać. To co można o nich powiedzieć to fakt, że są charakterystyczne i z pewnością nie bajkowe - nie są to smoki znane z bajek dla dzieci a przerażające bestie rodem filmów fantasy i gier w tym gatunku. Jednak smoki nie były łagodne i potulne - terroryzowały wisie oraz miasta siejąc spustoszenie, pożerając zwierzeta i zabijając mieszkańców a także wszystkich tych próbowali stawić im czoła. Smoki były złe i od zawsze tak kojrzyły się człowiekowi. Wywoływały strach , lęk i uczucie zagrożenia. W taki też sposób smoki zostały przedstawione. To czy grafiki spodobają się czytelnikom, czy nie pozostaje kwestią indywidualną. Nie da się jednak nie zauwazyć odmiennego stylu grafików - smoki, które wyszły spod kreski Witolda Vargasa wydały mi się bardziej szczegółowe i "łagodniejsze", natomiast kolory żywsze niż Pawła Zycha - te z kolei są bardziej "mroczne" i wyblakłe. Gdybym miała wybierać oddałabym głos na pierwszego z artystów - jego prac jest tutaj tylko 9 (plus 20 rysunków Pawła Zycha).

  Księgę Smoków Polskich można określić utrzymanym w baśniowym klimacie bogato ilustrowanym albumem (tudzież katalogiem smoków) ze zbiorem legend i podań o polskich smokach i podobnym im bestiach, które przez wieki pojawiały się na ziemiach polskich słowian. Takie kompedium wiedzy - nie przegadane ale i takie w którym nie brakuje informacji w tym również tej historycznej. Od początku widać, że nastawiona jest właśnie na legendy i mity przez co trochę mało w niej tego co zapowiada tytuł a mianowicie opisów smoków. Z drugiej strony nie każde opisy muszą być obszerne - czasem lepiej znaczy mniej ale aby o tym się przekonać, trzeba to poznać. Dlatego ten aspekt również pozostawiam do oceny indywidualnej. W książce nie zabrakło również bibliografi - źródeł a których korzystał autor w trakcie pracy nad albumem.

  Książka może zainteresować nie tylko miłośników serii Legendarz oraz smoków ale również wszystkich tych, którzy lubią i czytają baśnie, mity, podania oraz legendy. Którzy są ciekawi tego w co kiedyś wierzyli nasi przodkowie i/lub interesuje ich ten temat. Dodatek w postaci komentarzy historyczno-antropologicznych sprawiają, że album może być ciekawym urozmaiceniem wycieczek szkolnych jak również własnych. Pomyślcie - czy zwiedzanie miast i wsi śladami polskich smoków nie jest ciekawe?

https://www.bookhunter.pl/recenzja/3926/ksiega-smokow-polskich

+

Sylwia Stina - Bookhunter.pl 21-08-2019 10:43

Smoki i bestie z legend

     Z czym nam sie kojarzy Kraków? Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, ale przede wszystkim pewna bestia ziejąca ogniem i zjadająca baranki wypchane siarką. Przyznam szczerze, że jako krakuska z krwi i kości okazałam się nie lada ignorantką myśląc, że jedyny smok to był Wawelski i koniec kropka. Na szczęście wydawnictwo BOSZ postanowiło wydać "Księgę Smoków Polskich" i mnie z tej ciemnej alejki niewiedzy wyprowadzić.W książce, która tak naprawdę robi raczej za album z legendami, spotykamy się z aż 25 różnymy bestiami, w które wierzyli nasi dawni pobratymcy. Wszystko opisano w taki sposób, że spokojnie możemy opowiadać je przy ognisku lub dzieciom na dobranoc. Ilustracje jak zawse w jednej z ksiązek należącej do Legendarza, robią niesamowite wrażenie, nic więc dziwnego, że stwory ukazane w innej książce z tej serii, posłużyły za przykład dla twórców potworów z "Wiedźmin: Dziki Gon".  Każda z legend przedstawia smoki/wodne potwory z całej polski; mamy więc Żmija z Dolnego Śląska, Żaltisa wężowego potwora z Suwalszczyzny, Bazyliszka z Warszawy czy słynnego Smoka Wawelskiego z Krakowa. To tylko niektóre przykłady, nie chcę jednak psuć Wam radości z odkrywania kolejnych legend o bestiach i nie będę wymieniać wszystkich. 

Twórcy postarali się również by nie tylko dzieci ale i dorośli znaleźli przyjemnośc w czytaniu. Wymieniane miasta oraz miejsca to w końcu świetny pomysł by zorganizować wycieczkę śladami Smoków Polskich. Wbrew pozorom również, nie jest ona napisana językiem najłatwiejszym, niektóre zwroty mogą nastręczyć trudności młodszym czytelnikom. Na samym końcu możemy znaleźć wybraną bibliografię dla bardziej dociekliwych, natomiast przy każdym podaniu jest dodany komentarz antropologiczny, który pomaga umiejscowić w czasie historycznym daną legendę oraz kilka słów o danym miejscu, w którym owy smok występował. 

     Polecam książkę nie tylko jako cudowny zbiór baśni o stworach, których lękali się nasi przodkowie, ale również jako ciekawostke historyczną. Bowiem każda legenda zawiera ziarno prawdy ;) 

Sylwia "Sirroco" Stinia

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Paweł Zych

2016

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych

2020

Duchy polskich miast i zamków

Witold Vargas

2021

Księga karpackich zbójników OUTLET

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga legend i opowieści bieszczadzkich

Andrzej Potocki

2001

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Legendy zamków sudeckich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2021

Legendy zamków świętokrzyskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2021

Święci i biesy OUTLET

Paweł Zych

2019

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót