Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik - OUTLET

Cena:

20.00 zł
39.90 zł

Końcówka nakładu

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  204

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-335-5

 • EAN:

  9788375763355

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2018

 • Język:

  polski

Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik - OUTLET

Witold Vargas  (tekst i ilustr.) | Paweł Zych  (ilustr.) | Jakub Kinel  (proj. graf.)

„Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik” to kolejna książka autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha, stanowiąca kontynuację niezwykle popularnej serii Legendarz. Autorzy „Bestiariusza słowiańskiego” skupiają się tym razem na mitycznym zawodzie kowala. Wśród najczęściej powtarzających się wątków w etnicznej historii kowalstwa pojawiają się bogowie-kowale, czarownicy, pakt z diabłem, niebiańskie pochodzenie żelaza oraz transmutacja, polegająca na przemianie surowca w szlachetny kruszec. Książka, zawierająca wiele ciekawych opowieści, jak również kilkadziesiąt ilustracji autorstwa znanego tandemu, jest wspaniałą pozycją dla każdego miłośnika kultury słowiańskiej.

 

Egzemplarze niepełnowartościowe, uszkodzenia okładki w postaci zarysowań lub wgnieceń na rogach.


Witold Vargas – ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Po dziesięcioletniej przygodzie z grafiką reklamową, poświęcił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał 3 książki autorskie dla dzieci, z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – „Stwory baśniowe małe i duże” – była inspiracją „dorosłego" „Bestiariusza”. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi.

Paweł Zych – rocznik ‘80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album „Chomik zagłady”. W 2004 otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę „Życie to nie bajka”. Od 4 lat rysuje dla „Focus Historia" do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Wsercuksiazki - Bookhunter 18-10-2019 14:00

Praca pełna magii

O spotkaniu z książką należącą do serii Legendarz wydawnictwa BOSZ marzyłam od naprawdę bardzo dawna. Był też taki okres w blogosferze kiedy dosłownie wszędzie widziałam recenzje przepięknego Bestiariusza słowiańskiego, który zachwycał niemal każdego czytelnika!

Ja dla odmiany opowiem Wam o Magicznych zawodach!

Od razu Wam napiszę, że ta książka ma niemal same zalety.

Po pierwsze składa się z fantastycznej treści. Liczba poruszonych baśni, legend, przypowieści i zapisów o magicznych zawodach jest oszałamiająca. Autorzy wykonali tytaniczną pracę, wszystko tłumacząc i pozostawiając przydatne przypisy. Jestem pod wielkim wrażeniem tego ile różnych historii można znaleźć w tej niedługiej książce!

W dodatku Magiczne zawody są po brzegi wypełnione świetnymi ilustracjami, co oprócz tego, że wspaniale cieszy oko, w teorii jeszcze bardziej zmniejsza ilość miejsca na tekst. Ale spokojnie, treści jest naprawdę dużo!

Warto wspomnieć, że autorzy postawili na liczbę, a nie długość, dlatego znajdziemy kilkadziesiąt zwięzłych opowiadań, bez dłużyzn i specjalnych rozważań, za to różnorodnych, pełnych niezwykłych przygód.

Kolejnym atutem tej pozycji jest to, że niezależnie skąd pochodzisz prawie na pewno znajdziesz coś dla siebie! Mazowsze, Świętokrzyskie, Mazury, okolice polskich gór, Szczecin, Toruń Bytom... Każda z tych lokalizacji dostała swoje miejsce w książce! To miłe, bo zwykle podczas przeszukiwań literatury znacznie łatwiej jest skupić się na jednym obszarze niż skakać "z kwiatka na kwiatek", a dzięki takiej różnorodności książka, którą otrzymujemy jest znacznie pełniejsza. Wiele opowieści jest też uniwersalnych i ani autorzy, ani fabuła nie zdradzają ich pochodzenia.

Nie mniej istotny jest fakt, że książka jest też bardzo edukacyjna. Możemy bowiem dyskutować nad prawdziwością starosłowiańskich przypowieści, natomiast tego, że świetnie przybliżają różne regiony Polski i ich charakterystyczne cechy podważyć już się nie da. Podobnie wiele wspomnianych legend (jak np. wspomniana królowa Kinga, nawiązanie do Króla Popiela czy kilka opowiadań związanych z Panem Twardowskim) to ważna część polskiej kultury. Takie odniesienia bardzo mnie cieszą, bo naprawdę dobitnie przypominają, że to co czytamy jest powiązane ze światem jaki znamy.

Dodam też, że nie jest to książka nawiązująca wyłącznie do słowiańskich i starosłowiańskich guseł, bo w kilku miejscach autorzy nawiązują do greckiej i rzymskiej mitologii, wierzeń egipskich czy do świętych ksiąg religijnych.

Nie mogę też nie wspomnieć o bibliografii. Wiem i doskonale rozumiem, że autorzy musieli się ograniczyć do najważniejszych źródeł, bo w przeciwnym razie Magiczne zawody byłyby grubości encyklopedii. Nie jest to łatwe, ale w gruncie rzeczy wszyscy wiemy, że są źródła bardziej zaufane i te, którym nieco wiarygodności lub czytelności zabrakło. Dlatego muszę powiedzieć, że autorzy naprawdę dobrze wyważyli to o czym trzeba lub warto wspomnieć, a co jednak można pominąć.

Z pewnością część z Was zastanawia się co miałam na myśli mówiąc "niemal same zalety". Cudowna książka - bardzo ciekawa i pouczająca treść, mnóstwo wspaniałej bibliografii, twarda oprawa, fantastyczne ilustracje... Mimo to chwilami książkę czytało mi się ciężko, z bardzo trywialnego powodu. Są takie fragmenty kiedy różnica kolorystyczna pomiędzy tekstem, a tłem była dla mnie po prostu za mała i czasami podczas lektury moje oczy męczyły się bardziej niż powinny... To nie jest duża wada, ale myślę, że w kolejnych książkach warto byłoby na to zwrócić uwagę, bo szkoda takim detalem obniżać jakość przekazu. ;)

Bez względu na kontrast, Magiczne zawody to naprawdę świetna książka, wypełniona ciekawostkami. Dla wielbicieli słowiańskich, starosłowiańskich i w ogóle mitologiczno-baśniowych klimatów ta lektura to prawdziwa gratka i gorąco ją polecam. Przy tym jest tak imponująco wydana, że to gigantyczna przyjemność mieć ją na swojej półce i móc do niej zajrzeć w dowolnym momencie.

To naprawdę była świetna przygoda, a szczerze nie dowierzałam tym wszystkim pozytywnym opiniom, bo przecież napisać taką książkę wcale nie jest łatwo! Jednak było fantastycznie i nie mogę się doczekać kiedy za jakiś czas przeczytam Magiczne zawody jeszcze raz!

https://www.bookhunter.pl/recenzja/3960/magiczne-zawody-kowal-czarodziej-alchemik

+

Diana Cereniewicz - Popbookownik.pl 02-07-2018 09:51

Baśniowe transformacje. „Magiczne zawody” – recenzja książki

I nie chodzi bynajmniej o przemianę pięknej księżniczki w słodką żabkę (i vice versa), a o alchemiczną, mistyczną transformację metalu, nadanie mu pożądanego kształtu oraz napełnienie go mocą.
Magia w codzienności

Najnowszy album Witolda Vargasa i Pawła Zycha z rozrastającej się serii Legendarz, Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik, przybliża czytelnikom przypowieści, legendy i historie związane z tytułowymi profesjami. Nie jest to w żaden sposób wyczerpująca czy szczegółowa encyklopedia (jak to w przypadku Legendarza bywa, TUTAJ możecie przeczytać naszą recenzję Bestiariusza), ale raczej pozycja zachęcająca do pogłębienia wiedzy na własną rękę i zrobienia swojego researchu na temat, który wyjątkowo przypadnie nam do gustu. W tym pomaga zawsze obecna, obszerna bibliografia na końcu książki(...)Po tysiąckroć tak!
BOSZ przyzwyczaił już czytelników do fantastycznie wydanych książek i Zawody nie są wyjątkiem. Twarda, lśniąca oprawa, dobrej jakości papier i skład sprawiają, że nie tylko przyjemnie czyta się tę pozycję, ale i sprawia ona wizualną radość. Gorąco polecam!

https://popbookownik.pl/basniowe-transformacje-magiczne-zawody-recenzja-ksiazki/

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Paweł Zych

2016

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych

2020

Duchy polskich miast i zamków

Witold Vargas

2021

Księga karpackich zbójników OUTLET

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2014

Księga smoków polskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2020

Legendy zamków sudeckich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2021

Legendy zamków świętokrzyskich

Bartłomiej Grzegorz Sala

2021

Mitologia słowiańska

Jakub Bobrowski

2022

Święci i biesy OUTLET

Paweł Zych

2019

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót