Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu

Cena:

39.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  144

 • Liczba zdjęć:

  12

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-396-6

 • EAN:

  9788375763966

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2019

 • Język:

  polski

Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu

Mateusz Wrona  (autor) | Jakub Bobrowski  (autor) | Błażej Ostoja Lniski  (ilustr. i proj. graf.)

Po sukcesie popularnej „Mitologii słowiańskiej” autorzy Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona oddają w ręce czytelników książkę utrzymaną w podobnej stylistyce, zatytułowaną „Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu”. Składa się na nią 10 historii opowiadanych przez osoby zebrane podczas szlacheckiej gościny. Ich tematyka odnosi się do dawnych wierzeń pochodzących z czasów, kiedy praktykowana na ziemiach polskich religia chrześcijańska pełna była jeszcze rytuałów pochodzących z czasów pogańskich. Obydwa te światy spotkały się w fabułach zebranych tekstów. Ich źródłem były treści oryginalnych staropolskich podań, które odświeżone i wzbogacone charakterystyczną dla autorów przejrzystą narracją, stanowią o wyjątkowości niniejszej publikacji. Każdy miłośnik legend przeczyta ją jednym tchem i nie sposób będzie mu się od niej oderwać.
 Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Joanna Stępniewska - Bookhunter.pl 21-08-2019 10:37

Mroczne historie opowiadane o zmroku...

Wyobraźcie sobie mroźny dzień. Pański dworek. Olbrzymie sanie pełne zziębniętych  ludzi. Ciepłe światło napływające z domostwa czekającego na gości. Wielką ucztę i świece. Przerażającą zamieć goniącą niestrudzenie człowieka by porwać go w swe śnieżne łapska.
Opowieści ze świata mrocznego, zapomnianego, wywołującego jedynie popłoch i strach.
Stworzenia kryjące się w cieniu i słowach zmęczonych podróżnych.
Czarty, biesy, zmory? To one istnieją? Zapytasz.
Poczekaj, spocznij. Zaraz się przekonasz jakie to dziwy ukrywają się na tym świecie.

Książka Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony wpadła mi w ręce dzięki uprzejmości Wydawnictwa BOSZ.  Już długo polowałam na nią nie bez przyczyny - jestem fanką książek zawierających wątki mitologi słowiańskiej. Pierwsze dzieło tych Panów znam i delektuję się nim nie raz, bo wielokrotnie posłużyło mi jako inspiracja do pisania opowiadań czy historii. Mowa tu o "Mitologi słowiańskiej". Jestem pewna, ze fani podzielą me zdanie, że jest to jedna z lepszych książek słowiańskich na rynku.  Kiedy zobaczyłam zapowiedź  "Opowieści z pańskiego stołu" wiedziałam, że po raz kolejny znajdę się w świecie który kocham i przepadnę w niesamowitych rysunkach i słowach.

Do rzeczy. Książka tego znakomitego duetu to zbiór 10 opowiadań w których to poznajemy postaci czy stworzenia wywołujące strach w ludziach z dawnych zapomnianych czasów, gdzie chrześcijaństwo torowało sobie drogę do prostego gminu przez wierzenia pogańskie jeszcze tak mocno w nich zakorzenione. Są to historie przedstawiane przez ludzi którzy byli świadkami tych zdarzeń, bądź bezpośrednio w nich uczestniczyli. Poznajemy Morową Pannę, Błędne ogniki, Płanetnika, Zmorę, Wieszcza czy Jeźdzca bez głowy.  Razem z bohaterami podróżujemy po lasach pełnych czarownic, zgłębiamy ciemne tunele kopalni. Dostajemy dobre rady, które powinny nam posłużyć w razie spotkania z czartami czy innymi zjawami.

Powiem szczerze, że podczas czytania książki przypominałam te świece umieszczone na pańskim stole - nieruchomo wchłaniałam opowieści biesiadników, migocząc to słabszym to silniejszym światłem, w zależności od emocji mną targających i historii mnie oplatających.

Kocham klimat, doceniam ogrom pracy włożonej w powstanie tak fantastycznej pozycji. Mnogość nawiązań do zdarzeń historycznych, szczegółowość opisywanych zdarzeń, gwarę znakomicie wpleciona w tekst - to wszystko dodaje takiego realizmu, że opowiadania wywołują gęsią skórkę, powodują szybsze bicie serca i każą  zastanowić się czy te mary i koszmary na pewno odeszły w zapomnienie.
Jestem zachwycona i oczarowana. Samo wykonanie książki dodaje jej niesamowitości - gruby papier, oszałamiająca woń tuszu, ciekawe rozmieszczenie tekstów i rozdziałów oraz  ilustracje. Magia przez przeogromne M. Jest nawet jakże pomocny słowniczek mniej znanych wyrazów na końcu książki. Wszystko dokładnie przemyślane i dopracowane.

Komu mogłabym polecić książkę? Powiem tak - nie wiesz jak masz poradzić sobie z uciążliwym czartem, biesem bądź zjawą? Tu z pewnością znajdziesz odpowiedź. 
Jesteś miłośnikiem legend, opowiadań zasnutych mrokiem i wiedzą dawnych pokoleń?
A może masz ochotę dowiedzieć się co nieco o wierzeniach Słowian ?
Biegnij do księgarni po swój egzemplarz. Już! Nie zwlekaj.
Zamknij szczelnie drzwi i okna, zapal świece i wsłuchaj w moc historii.(...)

+

Woody - Lubimyczytac.pl 16-04-2019 15:29

Kontynuacja "Mitologii Słowiańskiej", równie udana, co część pierwsza wspaniałego duetu Bobrowski-Wrona. Podobna forma gawęd, legend i opowieści, podobna, świetna stylizacja językowa, nawiązująca do ówczesności, no i przepiękne grafiki. Wspaniałe Wydawnictwo BOSZ po raz kolejny rozpieszcza nas formą!
Co do samej treści - mamy oto Polskę szlachecką. Chrześcijaństwo zasadniczo zadomowiło się w narodzie, bądź zostało skutecznie narzucone. Mimo to nie gaśnie w Polakach wiara słowiańska, wspaniałe gusła, zabobony i zielarstwo mające odczynić urok. W jedenastu odsłonach czytamy pełne grozy opowieści, w których przeplata się świat mitologii słowiańskiej z wiarą rzymskokatolicką. Ludzie jeszcze wierzą w latawce, skabnika, zmory, świczki, czarownice, zjawy, duchy, morowice, utopce i palenie na stosie, ale już wierzą (muszą wierzyć, wszak chrześcijaństwo weszło na te ziemie siłą, mieczem i morderstwem) w Boga, Maryję i Ducha Świętego. To tzw. dwuwiara. Została ona cudownie, plastycznie, pobudzając wyobraźnię opisana przez panów Wronę i Bobrowskiego.
Na takie książki się czeka, takie daje się w prezencie, takie czyta się dzieciom i dzieli nimi z dorosłymi. Brawo!

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4872886/czarty-biesy-zjawy-opowiesci-z-panskiego-stolu

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach

Paweł Zych

2016

Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga

Paweł Zych

2018

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych

2017

Bestiariuszek. Niewidzialni pomocnicy

Witold Vargas

2018

Mitologia słowiańska

Jakub Bobrowski

2017

aktualności

Maria Anna Potocka "150 lat malarstwa polskiego" spotkanie autorskie 12 grudnia 2019r

Wydawnictwo BOSZ oraz MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art zapraszają na spotkanie promujące...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Grzegorz Marszałek, któremu poświęcony jest kolejny tomik w serii Plakaty, zajmuje się projektowaniem plakatów, ilustracją,...

> więcej

Minialbum poświęcony jest twórczości Ryszarda Kajzera – plakacisty, projektanta książek i wykładowcy warszawskiej Akademii...

> więcej

«powrót