Polska w starej fotografii
Nakład wyczerpany
-
Tytuł oryginalny:
Polska w starej fotografii
-
Liczba stron:
252
-
Liczba zdjęć:
362
-
Format:
270 x 300 mm
-
ISBN:
83-89747-05-7
-
EAN:
9788389747051
-
Oprawa:
twarda
-
Numer wydania:
I
-
Rok wydania:
2005
-
Język:
polski
Polska w starej fotografii
„Polska w starej fotografii” – zbiór archiwalnych zdjęć od początków istnienia fotografii do 1939 roku, pochodzących ze zbiorów archiwów państwowych, z tekstami wprowadzającymi prof. Janusza Tazbira i prof. Darii Nałęcz oraz opisami autorstwa Tomasza Jurasza. Album pokazuje Polskę, głównie międzywojenną, w jej dawnych granicach. Jest to wędrówka przez miasta, miasteczka i wsie z przełomu XIX i XX wieku z ich kolorytem, ówczesną zabudową, zróżnicowaniem etnicznym i wyznaniowym. Jak wyglądały polskie drogi, miasta, wioski sto lat temu, jakie postaci, twarze, stroje uchwycił obiektyw starego aparatu, jakie wydarzenia, zwyczaje, miejsca zachowały się na pożółkłych, wyblakłych, ale jakże fascynujących fotografiach – by się o tym przekonać, wystarczy otworzyć album.
Trzy odrębne wersje językowe: polska, angielska i niemiecka.
Doc. dr hab. Daria Nałęcz - historyk, specjalista z zakresu najnowszej historii Polski, autorka monografii naukowych i popularnonaukowych oraz wydawnictw źródłowych, w latach 1996-2006 Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych w Polsce, od 2008 roku Rektor Uczelni Łazarskiego.
Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.
Piotr Huniewicz, http://www.ksiazka.net.pl/, 27 grudzień 2005 r. 01-01-1970 01:00
Opublikowany w trzech wersjach językowych album Wydawnictwa BOSZ zatytułowany „Polska w starej fotografii” jest z całą pewnością jedną z najpiękniejszych książek mijającego roku. Niesłabnący urok starych fotografii pozwala bowiem, w szczątkowej choćby formie, odtwarzać z nostalgią na nowo losy ludzi, narodów i miejsc. Album „Polska w starej fotografii” poświęcony jest przede wszystkim II Rzeczpospolitej, która – jak pisze współautorka Wstępu dr Daria Nałęcz „przez blisko pięćdziesiąt lat była dla wielu wyobrażeniem wolności i niepodległości, bardziej marzeniem niż obiektem dociekań historycznych”. Ogromna większość zamieszczonych w tej publikacji fotografii została wykonana w Polsce przed 1939 rokiem i dokumentuje naszą historię, ludzi, wydarzenia, architekturę i krajobrazy w ramach ówczesnych granic – od Wielkopolski, Pomorza i Śląska po Polesie, Wołyń i Podole. Kilkaset fotografii zamieszczonych w albumie podzielonych zostało, w zależności od prezentowanej treści na kilka działów: krajobraz, ludzie, wieś, miasto, siedziby, wiara, wydarzenia, gospodarka i kultura zaś każdy z działów poprzedzony został krótkim ale bardzo cennym wprowadzeniem Tomasza Jurasza. On też jest autorem znakomitych podpisów pod zdjęciami, podpisów – dodajmy – lakonicznych, ale nie pozbawionych emocji i uczuciowego zaangażowania i znakomicie oddających istotę prezentowanych fotografii, komentujących wydarzenia, stawiających pytania, nawiązujących do współczesności. Opublikowany przez Wydawnictwo BOSZ album pozwala, choć w niewielkiej części, poznać i zrozumieć całe bogactwo i ubóstwo II Rzeczpospolitej, jej gospodarcze, społeczne i kulturowe przemiany, fascynującą wielokulturowość i wieloetniczność, historyczne wydarzenia i epokowe momenty. Widzimy tu więc typowe wiejskie krajobrazy, przydrożne kapliczki, arystokratyczne portrety, ubóstwo wsi, neony miast, zabytki, dwory i klasztory, Józefa Piłsudskiego w okopach swoich legionistów lub podpisanie Konstytucji Kwietniowej. Najbardziej jednak fascynującą rzeczą, jaką zawiera „Polska w starej fotografii” są setki wspaniałych, zatrzymanych w kadrze postaci i ich osobiste losy. „Kim były? Dokąd tak naprawdę szły?” – czytamy w jednym z opisów. „Fotografia dzieliła los domów, dworów, skarbów kultury. Historia wcale nie obeszła się z nią łaskawiej” – napisał we Wstępie do albumu Janusz Tazbir. W zamierzeniach autorów „Polska w starej fotografii” nie powinna „zastępować podręcznika dziejów ojczystych czy przewodnika po naszych zabytkach i krajobrazie”. Jednak ta sentymentalna podróż, jaką można odbyć zagłębiając się w ten album, spełniać może wielorakie, również dydaktyczne funkcje. Wszak podróże kształcą. Również takie, pełne nostalgii… Wszystkie fotografie zamieszczone w albumie pochodzą ze zbiorów Archiwów Państwowych.
Tytuły powiązane:
aktualności

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...
> więcej
Zapowiedzi zobacz wszystkie
> więcej
> więcej