Beksiński. Grafika

Cena:

24.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  64

 • Liczba zdjęć:

  60

 • Format:

  140 × 190 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-432-1

 • EAN:

  9788375764321

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2019

 • Język:

  polsko-angielski

Beksiński. Grafika

Wiesław Banach  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

„Beksiński. Grafika” to kolejna miniaturowa publikacja przedstawiająca jedną z dziedzin, którą zajmował się niezwykle utalentowany sanocki artysta, Zdzisław Beksiński. Na sześćdziesięciu stronach zaprezentowane zostały prace mistrza w wyborze dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku, Wiesława Banacha, przyjaciela Beksińskiego i znawcy jego twórczości.


Wiesław Banach – dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, wybitny znawca twórczości Zdzisława Beksińskiego, historyk sztuki, autor licznych artykułów, katalogów i wystaw.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Pod-lasem-czytane - Bookhunter.pl 30-09-2019 12:57

Od monotypii do grafiki komputerowej

Czy istnieje ktoś kto nie słyszał i nie widział choćby jednego z dzieł Zdzisława Beksińskiego? Wątpię. Wyróżnia się nie tylko niebywałym stylem, mnogością technik, z jakich korzystał tworząc swoje obrazy, a przede wszystkim mocnym uczuciem niepokoju, jakie na zawsze pozostawia w odbiorcy, który zetknął się z jego twórczością.

"Beksiński. Grafika" to miniaturowy album prezentujący głownie jedną z technik - heliotypię, którą parał się sanocki mistrz. Książka została opatrzona wstępem i to dość niezwykłym. Opiera się on głównie na omówieniu rozwoju zainteresowań dotyczącym sposobów, za pomocą których Pan Beksiński urzeczywistniał swoje wizje.

Niesamowite jest to jak stale poszukiwał nowych rozwiązań i nie bał się sięgać nawet po dostępne już wtedy możliwości cyfrowe. Z czarno-białego rysunku przechodził do kolorowego, stale się rozwijając i modyfikując nawet starsze prace. Wstęp jest napisany, również w języku angielskim, przez Wiesława Banacha, autora wielu wystaw Zdzisława Beksińskiego.

Na każdej stronie jest umieszczona jedna praca, głównie, jak wcześniej wspomniałam, ze zbioru grafik tworzonych techniką heliotypii, jak Mistrz nazywał cliché - verre. To połączenie grafiki i fotografii dające możliwość uzyskania wielu kopii jednego obrazu.
Pod każdą z prac znajduje się rozmiar oraz rok powstania.
Następnie przechodzimy do kilku dzieł wykonanych techniką fotomontażu komputerowego, aż do rysunku modyfikowanego komputerowo - jak nazywał tę technikę Pan Beksiński.

Na 64 stronach mamy aż 60 zdjęć. Minialbum został wydany z najwyższą starannością. Na kolorowych grafikach można bez problemu dostrzec głębię, a wysoka gramatura zastosowanego papieru sprawia, że przekładanie kartek jest przyjemne. Niebywała kreska i przewrotna dynamika statycznych rysunków, powtarzalność, ale przy okazji też rozwój motywów i olbrzymia szczegółowość nie tylko dla oka - wszystko, co tak charakterystyczne dla tego wyjątkowego twórcy jest dostrzegalne w tym albumie.

"Beksiński. Grafika" to publikacja dostępna dla każdego, kto chce mieć wycinek sztuki w domu, a nie wydawać przy tym dużej ilości pieniędzy.
Myślę, że będzie on również doskonałym prezentem dla kreatywnego twórcy, który poszukuje nowych inspiracji, a nie chce się w swoich pracach mocno sugerować dziełami innych.

Choć nie mam się za artystę, to właśnie ta miniaturowa publikacja obudziła we mnie uśpione pokłady kreatywności. Pokazała mi też, że sam Wielki Malarz nie był jedynie chodzącą iskrą Bożą, a człowiekiem, który codziennie się rozwijał i korzystał ze wszystkich dostępnych środków by stale tworzyć coś nowego. Zamierzam do niej często wracać.

https://www.bookhunter.pl/recenzja/3903/beksinski-grafika?fbclid=IwAR3l22IX06wvFJEjNmldQKUnjO67Sg134d4fP7n9y8Bnemw103xSLtxewuY

Tytuły powiązane:

Beksiński - komplet w etui

Robin Gill

2019

Beksiński 1

Tomasz Gryglewicz

2018

Beksiński 1 – miniatura

Zdzisław Beksiński

2019

Beksiński 1–4 – wydanie miniaturowe w etui

Zdzisław Beksiński

2019

Beksiński 1- 4 - komplet w białym etui

Wiesław Banach

2020

Beksiński 2

Wiesław Ochman

2018

Beksiński 2 – miniatura

Zdzisław Beksiński

2019

Beksiński 3 – miniatura

Zdzisław Beksiński

2019

Beksiński 3 OUTLET

Wiesław Banach

2016

Beksiński 4

Wiesław Banach

2021

Beksiński 4 – miniatura

Zdzisław Beksiński

2019

Beksiński. Fotografia

Wiesław Banach

2019

Beksiński. Grafika

Wiesław Banach

2019

Beksiński. Rysunek

Wiesław Banach

2019

Beksiński. Sztuki plastyczne

Zdzisław Beksiński

2020

Foto Beksiński

Wiesław Banach

2011

Zdzisław Beksiński 1929–2005

Wiesław Banach

2016

Zdzisław Beksiński. Opowiadania

Zdzisław Beksiński

2019

aktualności

Beksiński.Obrazy - hołd złożony artyście.

Beksiński. Obrazy to wyjątkowy album skupiający się na jednej z dziedzin twórczości Zdzisława Beksińskiego – malarstwie.

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom...

> więcej

Album poświęcony historii polskiego designu zaprezentuje i opowie historię wzornictwa polskiego, poczynając od Wystawy Paryskiej w 1925...

> więcej

«powrót