Zofia Stryjeńska. Savoir-vivre

Cena:

24.50 zł
34.90 zł

Przeglądaj książkę

DZIAŁ: PORADNIKI

 • Liczba stron:

  64

 • Liczba zdjęć:

  49

 • Format:

  190 × 250 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-439-0

 • EAN:

  9788375764390

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2019

 • Język:

  polski

Zofia Stryjeńska. Savoir-vivre

Zofia Stryjeńska  (autor) | Lech Majewski  (proj. graf.)

Wprawdzie Zofia Stryjeńska zasłynęła przede wszystkim jako malarka i ilustratorka, jednak umiejętnie posługiwała się również piórem. Niniejszy kodeks zasad savoir-vivre’u świadczy o wszechstronnym talencie księżniczki malarstwa polskiego i jej niepospolitym poczuciu humoru. Książka, podzielona na cztery rozdziały, choć napisana w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, zawiera wciąż aktualne zasady dobrego wychowania, które Stryjeńska przedstawiła rzeczowo, acz dowcipnie, ilustrując niektóre przypadki dobrze znaną kreską. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich entuzjastów jej twórczości, jak również osób zgłębiających tajniki savoir-vivre’u.Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Bakochłonka.pl 28-01-2020 08:52

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że książka o tytule ,,Savoir-vivre” będzie poradnikiem bardzo precyzyjnie wyjaśniającym zasady właściwego postępowania w towarzystwie. Kiedy jednak zagłębić się nie tylko w samą treść, ale również w postać autorki – okazuje się, że to pozycja o czymś znacznie ważniejszym. Zofia Stryjeńska pisząc tę książkę przyjęła pseudonim prof. Hillar (nawiązując do francuskiego słowa wesoły), co miało podkreślić jej dystans i nieco odciążyć tę pozycję od grożącego jej piętna pouczającego podręcznika. Warto wspomnieć, że pozycja pierwszy raz ujrzała światło dzienne w w latach 40-tych XX wieku (w nieco zmienionej wersji).

Sama Zofia była postacią niezwykle barwną, a jej dzieci i wnuki na wieść o wybranej tematyce książki… pukały się w głowę. Artystka doskonale znała wszelkie reguły poprawnego zachowania, ale rzadko kiedy je stosowała.

Sama pozycja choć jest wypełniona ciekawymi i zgodnymi z obowiązującą etykietą zasadami, nie sugeruje jednak, że to one są w życiu najważniejsze.Autorka dzieli swoje rozważania na 4 części, gdzie pierwsza nawiązuje do podstaw dobrego wychowania, a kolejne są coraz bardziej zaawansowanymi formami opisu kulturalnego człowieka na poziomie. Bardzo trafne są spostrzeżenia chociażby dotyczące kwestii etycznych, taktowności, higieny czy estetyki. Zadziwiające jak w tak niewielkiej objętościowo książeczce udało się zmieścić tyle treści wysokich lotów. Dowiemy się z niej także kwestii praktycznych. Zostaną nam wyjaśnione specyfikacje dotyczące rautu, herbaty popołudniowej, francuskiego śniadania czy garden-party. Zostaną również wyłożone najważniejsze zasady panujące przy stole, te związane z dobieraniem garderoby czy kolejności przedstawiania gości.

Najważniejszym jednak morałem jest ten dotyczący głównej myśli autorki – najbardziej istotną umiejętnością życia w społeczeństwie jest bycie mądrym i dobrym.Jakkolwiek brzmi to banalnie, warto się nad tym chwilę zastanowić. ,,Savoir-vivre” to pozycja, która została pięknie wydana. Przyciąga spojrzenia, zachwyca i gwarantuje czytelnikowi prawdziwą podróż do świata wyższych przyjemności. 

 Polecam ją zarówno jako książkę dla dzieci (raczej tych starszych, od 13-ego roku życia), jak i lekturę dla każdego dorosłego.

http://bajkochlonka.pl/2019/11/07/savoir-vivre-recenzja-niezwyklej-ksiazki-o-dobrym-wychowaniu/
 

+

Business Traveller 28-01-2020 08:49

Tytuły powiązane:

Savoir-vivre, czyli jak ułatwić sobie życie

Wojciech S. Wocław

2016

Stryjeńska. Malarstwo

Światosław Lenartowicz

2019

Zofia Stryjeńska

Światosław Lenartowicz

2018

aktualności

III miejce dla albumu "Podkarpacie" w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Homework. Plakaty” to już dwudziesta siódma publikacja w popularnej serii poświęconej najważniejszym polskim...

> więcej

Album poświęcony twórczości Piotra Młodożeńca – grafika, malarza, rysownika oraz projektanta, syna Jana Młodożeńca,...

> więcej

«powrót