Leksykon Dzikich Kobiet

Cena:

39.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  176

 • Liczba zdjęć:

  40

 • Format:

  165 × 235 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-466-6

 • EAN:

  9788375764666

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2020

 • Język:

  polski

Leksykon Dzikich Kobiet

Anna Lewicka  (tekst) | Klaudia Migacz  (ilustr. i proj. graf.) | Jakub Kinel  (proj. graf.)

Niniejszy leksykon poświęcony jest znanym z mitów, legend i baśni postaciom kobiecym przeistaczającym się w zwierzęta. Anna Lewicka, przeprowadzając czytelnika po różnych zakątkach świata – od Kraju Kwitnącej Wiśni przez Wyspy Brytyjskie do lasów Amazonii – snuje opowieści o czterdziestu kobietach i ich niezwykłych zdolnościach. Niektóre opisywane postacie potrafią samoistnie zamienić się w zwierzę, inne z kolei przechodzą transformację wskutek czyjejś ingerencji. Każda przemiana służy jednak jakiemuś celowi – poszukiwaniu pomocy, oszukiwaniu ludzi, schwytaniu ofiary czy odpokutowaniu za grzechy. Tytułowe Dzikie Kobiety, wspaniale zilustrowane przez Klaudię Migacz, ożywają na kartach książki, prezentując formy, jakie przybierają w wierzeniach niemal całego świata. Będzie to wspaniała lektura dla wszystkich miłośników mitologii, nie tylko słowiańskiej.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

MariolaSD - Empik 17-03-2020 15:01

Jak sam tytuł wskazuje, nie jest to powieść, ale zbiór, swoiste kompendium wiedzy na temat zmiennokształtności kobiet - ich archetypów, funkcjonujących w różnych kręgach kulturowych świata. Znane wszystkim powiedzenie "Kobieta zmienną jest" znajduje tutaj swoje głębokie uzasadnienie. Opisy przykładów transformacji kobiet z najodleglejszych nawet zakątków świata, zawierają genezę i istotę samej przemiany, a towarzyszą im fantastycznie zinterpretowane przez @anna.h.lewicka mity, baśnie i legendy. Oczywiście uwzględnione w opracowaniu postaci kobiet nie wyczerpują tematu, a stanowić mogą wręcz zachętę do dalszych, być może własnych poszukiwań w tym zakresie. Spośród uporządkowanych alfabetycznie przykładów zmiennokształtności (wg kobiecych imion) najbardziej zaintrygowały mnie te pochodzące z azjatyckiego kręgu kulturowego (np. Kitsune - kobieta lis, ta z okładki książki, czy też Awabukuro - ślimak), ale odnajdziemy tu także przedstawicielki z naszego poletka - Złota Kaczka i Karczmarka z Nakomiad. Ogromnym walorem książki jest z pewnością ukazanie siły, jaka drzemie w tradycyjnie pojmowanej "słabej płci", siły pozwalającej osiągać zamierzone cele, ukrywać bądź odsłaniać prawdziwą kobiecą naturę. Pięknym dopełnieniem Leksykonu są wyjątkowe, czarno-białe ilustracje autorstwa Klaudii Migacz, pełne detali, wymowne i sugestywne, które pomagają w pełniejszym odbiorze treści. Autorka i ilustratorka stworzyły więc wyjątkowo udany tandem. Z wielką przyjemnością polecam wszystkim tę pozycję - nie tylko kobietom, (dla nich byłby to wspaniały prezent), ale i mężczyznom, którzy od zawsze próbują przecież rozwikłać zagadkę kobiecej zmienności i złożoności.

https://www.empik.com/leksykon-dzikich-kobiet-lewicka-anna-migacz-klaudia,p1236383853,ksiazka-p

+

Bookiecik_wrazen - Instagram 17-03-2020 15:00

https://www.instagram.com/p/B9fZemph1mj/?igshid=14miwy4ml8y9n

Wraz z życzeniami, byśmy każdego dnia były dumne ze swojej kobiecości, nie tylko w dniu takim, jak dzisiejszy, podzielę się z Wami wrażeniami z lektury "Leksykonu Dzikich Kobiet".
Jak sam tytuł wskazuje, nie jest to powieść, ale zbiór, swoiste kompendium wiedzy na temat zmiennokształtności kobiet - ich archetypów, funkcjonujących w różnych kręgach kulturowych świata. Znane wszystkim powiedzenie "Kobieta zmienną jest" znajduje tutaj swoje głębokie uzasadnienie. Opisy przykładów transformacji kobiet z najodleglejszych nawet zakątków świata, zawierają genezę i istotę samej przemiany, a towarzyszą im fantastycznie zinterpretowane przez @anna.h.lewicka mity, baśnie i legendy.
Oczywiście uwzględnione w opracowaniu postaci kobiet nie wyczerpują tematu, a stanowić mogą wręcz zachętę do dalszych, być może własnych poszukiwań w tym zakresie.
Spośród uporządkowanych alfabetycznie przykładów zmiennokształtności (wg kobiecych imion) najbardziej zaintrygowały mnie te pochodzące z azjatyckiego kręgu kulturowego (np. Kitsune - kobieta lis, ta z okładki książki, czy też Awabukuro - ślimak), ale odnajdziemy tu także przedstawicielki z naszego poletka - Złota Kaczka i Karczmarka z Nakomiad.
Ogromnym walorem książki jest z pewnością ukazanie siły, jaka drzemie w tradycyjnie pojmowanej "słabej płci", siły pozwalającej osiągać zamierzone cele, ukrywać bądź odsłaniać prawdziwą kobiecą naturę. Pięknym dopełnieniem Leksykonu są wyjątkowe, czarno-białe ilustracje autorstwa Klaudii Migacz, pełne detali, wymowne i sugestywne, które pomagają w pełniejszym odbiorze treści. Autorka i ilustratorka stworzyły więc wyjątkowo udany tandem.
Z wielką przyjemnością polecam wszystkim tę pozycję - nie tylko kobietom, (dla nich byłby to wspaniały prezent), ale i mężczyznom, którzy od zawsze próbują przecież rozwikłać zagadkę kobiecej zmienności i złożoności.
Pozwólcie, że złożę serdeczne podziękowanie @wydawnictwobosz za umożliwienie mi zrecenzowania "Leksykonu..." - pozdrawiam i polecam się na przyszłość

+

Lubimyczytac.pl - PSH 14-02-2020 15:35

Wciągające historie napakowane ciekawostkami. To nie tylko zwyczajny leksykon, ale książka, która pomaga przenieść się w świat każdej postaci z osobna i wyobrazić sobie jej uczucia, atmosferę i myśli.

+

Lubimyczytac.pl - Ervisha 14-02-2020 15:35

„Leksykon dzikich kobiet” to jak sama nazwa mówi leksykon a nie obszerna publikacja nauka. Książka, która krótko ale jednocześnie rzeczowo i dość treściwie przybliża ogólny obraz czterdziestu magicznych kobiet - bogiń patronek zwierząt przeistaczających się w zwierzęta, które zapisały się na kartach mitów, legend i podań pochodzących z przeróżnych zakątków świata.

Książka, która prostym językiem i w przystępny sposób przekazuje wiedzę ale także może rozbudzić ciekawość do dalszych poszukiwań na własną rękę (na końcu została podana bibliografia). Ciekawa lektura dla wszystkich, którym spodobała się seria Legendarz a także dla miłośników mitów, baśni, legend i to nie tylko tych słowiańskich.

Pomyślałam sobie, że tak na dobrą sprawę ciężko byłoby napisać coś więcej o boginiach - tak na prawdę nie ma co zbytnio się o nich rozpisywać. Z kolei legendy, podania mity… czemu nie.

I zastanawia mnie dlaczego papier w książce tak nieprzyjemnie "pachnie".. żeby nie powiedzieć śmierdzi plastikiem?

+

Lubimyczytac.pl - Niezapominajka 14-02-2020 15:34

Bardzo lubię wszelkiego rodzaju leksykony i bestiariusze - po tę książkę sięgnęłam oczekując czegoś w podobie Legandarza, w końcu to podobna pozycja od Bosza.
Dostałam z jednej strony to, czego się spodziewałam - mitologii - ale nie do końca... i to właśnie jest najlepsze! To nie odgrzewany kotlet, to coś zupełnie świeżego!
Album zawiera mity i legendy z całego świata (ta różnorodność jest super!) o 40 zmiennokształtnych kobietach. Dostajemy o nich trochę ogólnych informacji plus krótkie opowiadanie/interpretację mitu. No i te ilustracje! Czarno białe, bardzo eleganckie i klimatyczne. Piękne!! Warto mieć książkę na półce chociażby dla nich samych, bo to coś co można oglądać w kółko. Na pewno będę wielokrotnie wracać do tej pozycji.

+

Lubimyczytac.pl - Statek_głupców 14-02-2020 15:33

"W SKRÓCIE:
Motyw kobiety to jest szalenie fascynująca rzecz, zwłaszcza poruszany we wszelakiej maści mitologiach, legendach, baśniach i podaniach. Bo to są utwory, które z fantazjowania i zmyślania robią coś więcej, przemycając gdzieś między jednym a drugim słowem prawdę. Im głębiej ta prawda ukryta, tym więcej opowieści wokół niej rośnie. Sprawa z kobietą jako taką, jest zatem wyjątkowo intrygująca!
Autorki Leksykonu przybliżają czytelnikowi czterdzieści postaci, czterdzieści opowieści o kobietach w taki, lub inny sposób magicznych, tajemniczych, przeklętych, czy potwornych, a wszystko to dzieje się w poszukiwaniu tego kobiecego pierwiastka, który, z jakichś tajemniczych przyczyn, często wciela się we wszystko co tajemnicze, zmienne i groźne. To są ciekawe poszukiwania.
W oczy rzuca się przede wszystkim forma Leksykonu – w książce znajdziemy czterdzieści ilustracji, każda z nich rozlewa się na całą stronę. Nieco ponurą, czarno-białą stylistyką narzucają one książce charakterystyczną atmosferę i nastrój. Każda z opisywanych postaci dostaje po dwa teksty – pierwszy to zwięzła nota streszczająca ich historie, wymieniająca źródła, opisująca je. Druga zaś jest fabularyzowaną impresją, małym opowiadankiem, mającym rozbudzić wyobraźnię czytającego. I właśnie na tym cała książka się skupia – na zafascynowaniu czytelnika, sprowokowaniu go do dalszych poszukiwań na własną rękę (w czym pomaga dołączona na końcu bibliografia).
WERDYKT: CZY CZŁOWIEK CNOTLIWY WINIEN SIĘGNĄĆ? RZECZ OCZYWISTA!"

+

Lubimyczytac.pl - Martuszka 14-02-2020 15:31

"Leksykon dzikich kobiet okazał się antastyczną podróżą po świecie kobiet, zwierząt i magii, wypełnioną przepięknymi ilustracjami i naprawdę dobrymi, rzetelnymi, a zarazem bardzo konkretnymi opisami bohaterek. Mimo, że fabuły jako takiej w leksykonie nie uświadczysz, naprawdę nie mogłam się od niego oderwać! Może to zasługa czarujących opowiadań, albo przepięknych grafik? Tego nie wiem. Ale gorąco polecam i tym razem nie tylko fantastom (choć im jak najbardziej też!), ale także ciekawym kultury i wierzeń w innych krajach, bo pewne bohaterki tej książki wpisały się w nich na stałe." - Martuszka

 

+

Michał Charzyński - Instagram @greedyeyeforbooks 14-02-2020 15:14

Kobieta zmienną jest i to w pełni obrazuje Leksykon dzikich kobiet. Zawiera on krótkie, encyklopedyczne opisy kobiecych postaci, które można znaleźć w legendach, wierzeniach czy baśniach z całego świata. Łączy je motyw mimowolnego lub kontrolowanego przeobrażenia kobiety w zwierzę. Każdemu opisowi towarzyszy przepiękna grafika (naprawdę jest co podziwiać) oraz krótka historia inspirowana losami danej bohaterki.

Książka posiada bogatą bibliografię pogrupowaną rozdziałami, dlatego zainteresowani dalszym poznawaniem dzikich bohaterek będą mogli łatwo znaleźć teksty źródłowe dotyczące każdej z nich. Lektura fascynuje i stanowi niepowtarzalną ciekawostkę. Zawiera zarówno postaci dobrze nam znane, jak i te zupełnie egzotyczne (tych jest znacznie więcej). Może nie wszystkie do końca zasługują, aby znaleźć się w tym zbiorze, ale na szczęście mamy ich tu całkiem sporo, więc będzie do kogo wracać.

Jako że całość tytułowana jest leksykonem, spodziewajcie się właśnie takiej formy - krótko i na temat. Uważam, że ta część encyklopedyczna wypadła bardzo dobrze. Część fabularyzowana dodała natomiast odrobinę fantazji i to również mi się podobało. Szkoda, że jest kilka opowieści osadzonych współcześnie - jednak dystans czasowy robi swoje.
Na koniec kilka słów o wydaniu. Jest przepiękne! Okładka, której chce się dotykać i podziwiać ją. Wnętrze i grafiki równie znakomite. Autorki wraz z @wydawnictwobosz podeszły do swojej pracy na poważnie. Osobiście, brakuje mi jedynie wyjustowanego tekstu, ale lektura wciąga tak, że i oczom to nie przeszkadza.

https://www.instagram.com/p/B8WkSIjhDXT/

+

Bookhunter.pl - Ervisha 14-02-2020 15:11

Kobiety jakich nie znacie

"Leksykon dzikich kobiet" to najnowsza propozycja od wydawnictwa Bosz, która mimo iż nie znalazła się w serii Legendarz, jak najbardziej mogłaby zostać do niej zaliczona. Autorka zabiera czytelnika w podróż po całym świecie - oprowadza go po różnych jego zakątkach docierając do miejsc o których najprawdopodobniej wiele osób nie słyszało. Pokazuje tajemnicze i niezwykłe miejsca od Kraju Kwitnącej Wiśni po lasy Amazonii snując niezwykłe opowieści o czterdziestu kobietach przeistaczających się w zwierzęta, pojawiających się w mitach, baśniach, legendach i klechach opowiadanych przez dawne ludy a następnie przekazywanych sobie z pokolenia na pokolenie.

  Wiele osób biorąc książkę do ręki może poczuć rozczarowanie.
Dlaczego?
Tak jak w przypadku innych leksykonów wydawnictwa, tak i tu każdy portret kobiety jest oszczędny w treść i przekazywane informację. Autorka nie skupiła się na detalach, tylko wyciągnęła esencje - to co najważniejsze. Nie chce przedłużać, zanudzać i zbędnie przedłużać a poinformować, przekazać wiedzę i zachęcić do dalszych - samodzielnych poszukiwań. Przedstawia portret omawianej kobiety - imię, skąd pochodzi i skąd wywodzi się jej kult (często wynika on z historii danego kraju) pod jaką zwierzęcia postacią można ją spotkać, jakie magiczne zdolności i umiejętności posiada jak również czyją lub czego jest patronką, jeśli taką jest. Nawiązuje do dawnych opowieści, mitów i podań zaznaczając również to czy była postrzegana za dobrą, złośliwą, czy też złą. Bez względu na to czy samodzielnie przechodziły swoją przemianę w jakieś zwierze, czy wskutek czyjejś ingerencji, każda taka przemiana służyła jakiemuś celowi. Cele były różne - chęć udzielenia pomocy, wymierzenia kary za złe czyny, oszukania ludzi, odpokutowanie za grzechy czy też własnych zysków i pobudek. Kobiety były różne i ich cele oraz zamiary były różne.

  W Grecji spotkamy księżniczkę Arachne - mistrzyni tkania i haftu. W Amazonii Aria'nę kobietę przemieniającą się w jaskółkę. W Syrii pól kobietę pól rybę Atargatis uważaną za najważniejszą balaat starożytnych Syryjczyków będącą boginią płodności, natomiast we Włoszech Niedźwiedzią Skórkę. Nie brakuje również akcentów słowiańskich w postaci rosyjskiej Żabiej księżniczce, czy znanej z baśni polskiej Złotej Kaczce. Oczywiście tych porterów jest więcej a jednocześnie nie aż tak wiele bo czterdzieści, z drugiej stronie nie jestem specjalistą i nie wiem ile takich "magicznych" kobiet zapisało się na kartach mitologii.

  Jak już wspomniałam każdy opis to kilka zdań przedstawiających portret danej kobiety, natomiast po przeciwnej stronie legenda w interpretacji autorki związana z daną boginią. Zdania są krótkie, rzeczowe, encyklopedyczne i mimo iż nie ma ich wiele informują, jednakże jest to podstawowa wiedza. Zabrakło mi tutaj większej ilości nawiązań do mitologii jak również przytoczenia mitów i legend, jednakże jestem świadoma tego, że książka takim zbiorem nie jest. Już sama nazwa mówi, że to leksykon a nie encyklopedia, czy pozycja popularno-naukowa - leksykon nie przedłuża, nie przeciąga a przekazuje to co najistotniejsze, zachęcając do dalszych poszukiwań. Owszem z jednej strony czuć lekki niedosyt, natomiast z drugiej można poczuć również chęć do dalszego-samodzielnego poszukiwania informacji i zagłębiania tego tematu, do dalszej samodzielnej przygody i podroży poprzez mity, baśnie, legendy, kulturę i tradycje, które się zmieniały i kształtowały ówczesny świat... nie tylko to co nasze rodzime ale również zakątki tego świata. Fakt, że jakaś książka rozbudza ciekawość i zainteresowanie danym tematem świadczy o tym, że nie może być kiepska.

  W leksykonie nie mogło zabraknąć ilustracji - "W leksykonie dzikich kobiet" odpowiada za nie Klaudia Migacz a w całej książce wszystkich jest 40. Wcześniej nie miałam styczności z ilustracjami artystki dlatego ciężko jest mi jednoznacznie je określić i ocenić. Mnie przypominają "typowe" ilustracje z magazynów i książek fantasy kierowanych do dorosłego czytelnika a jednocześnie to inny rodzaj kreski niż w przypadku "Bestiaruszy..." bo jest w nich wiele z "naturalności". Mam na myśli fakt, że twarze kobiet i ich sylwetki z jednej strony maja coś z fanatyki i mitologii a z drugiej jednak trochę przypominają te ludzkie i prawdziwe. Osobiście żałuję, że zostały pozbawione kolorów - są w odcieniach szarości.. oczami wyobraźni widzę je "pokolorowane" oraz na "śliskim" papierze co według mnie wyglądałoby lepiej, jednak to już zostawiam do oceny indywidualnej. Samo wykonanie jest staranne - czytelnik otrzymuje książkę w twardej oprawie i z grubym kredowym papierem.

  Na samym końcu autorka umieściła bibliografię, czyli spis wszystkich książek z których korzystała pracując nad swoją książką - są to zbiory baśni, legend, podań a nawet Wulgata. Dzięki temu czytelnik wie, że informacje umieszczone w książce nie są przysłowiowo "wyssane z palca" a już gdzieś kiedyś zostały udokumentowane czy to w postaci legendy, podania, czy baśni. Ponadto sam może zagłębiać opisywany temat - dowiedzieć się czegoś więcej. Tym samym powyższa publikacja jest niczym bilet na rejs statkiem lub lot balonem rozpoczynający fascynującą podróż.

  Leksykon dzikich kobiet" to jak sama nazwa mówi leksykon a nie obszerna publikacja nauka. Książka, która krótko ale jednocześnie rzeczowo i dość treściwie przybliża ogólny obraz czterdziestu magicznych kobiet - bogiń patronek zwierząt przeistaczających się w zwierzęta, które zapisały się na kartach mitów, legend i podań pochodzących z przeróżnych zakątków świata. Książka, która prostym językiem i w przystępny sposób przekazuje wiedzę ale także może rozbudzić ciekawość do dalszych poszukiwań na własną rękę (na końcu została podana bibliografia). Ciekawa lektura dla wszystkich, którym spodobała się seria Legendarz a także dla miłośników mitów, baśni, legend i to nie tylko tych słowiańskich.

https://www.bookhunter.pl/recenzja/4329/leksykon-dzikich-kobiet?fbclid=iwar3bzm-12hap07pavgkrpi4sbpgrxknktrrcvwrvfyepae7zunvwh2vm-zm

Tytuły powiązane:

Bestiariusz słowiański. Część druga. Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach OUTLET

Paweł Zych

2016

Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Paweł Zych

2020

Bestie i potwory biblijne. Istoty fantastyczne dzieł kanonicznych i apokryfów

Bartłomiej Grzegorz Sala

2019

Bestie i potwory mitologii greckiej. Leksykon

Bartłomiej Grzegorz Sala

2018

Mitologia słowiańska

Jakub Bobrowski

2022

W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów

Bartłomiej Grzegorz Sala

2016

W upiornym laboratorium. Homunkulus, golem, potwór Frankensteina, Mr Hyde i inni

Bartłomiej Grzegorz Sala

2018

Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy

Bartłomiej Grzegorz Sala

2017

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót