Polen auf alten Photographien

Cena:

39.90 zł
99.00 zł

Końcówka nakładu

 • Tytuł oryginalny:

  Polen auf alten Photographien

 • Liczba stron:

  252

 • Liczba zdjęć:

  362

 • Format:

  270 x 300 mm

 • ISBN:

  83-89747-21-9

 • EAN:

  9788389747211

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2005

 • Język:

  niemiecki

Polen auf alten Photographien

Janusz Tazbir  (wstęp) | Daria Nałęcz  (wstęp) | Tomasz Jurasz  (tekst) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Krzysztof Lipiński  (tłum.) | Sabine Lipiński  (tłum.)

Polska w starej fotografii – zbiór archiwalnych zdjęć od początków istnienia fotografii do 1939 roku, pochodzących ze zbiorów archiwów państwowych, z tekstami wprowadzającymi prof. Janusza Tazbira i prof. Darii Nałęcz oraz opisami autorstwa Tomasza Jurasza. Album pokazuje Polskę, głównie międzywojenną, w jej dawnych granicach. Jest to wędrówka przez miasta, miasteczka i wsie z przełomu XIX i XX wieku z ich kolorytem, ówczesną zabudową, zróżnicowaniem etnicznym i wyznaniowym. Jak wyglądały polskie drogi, miasta, wioski sto lat temu, jakie postaci, twarze, stroje uchwycił obiektyw starego aparatu, jakie wydarzenia, zwyczaje, miejsca zachowały się na pożółkłych, wyblakłych, ale jakże fascynujących fotografiach – by się o tym przekonać, wystarczy otworzyć album.
Trzy odrębne wersje językowe: polska, angielska i niemiecka.

EGZEMPLARZE ZE ZWROTU, OKŁADKI LEKKO USZKODZONE, LUB PORYSOWANE.


Doc. dr hab. Daria Nałęcz - historyk, specjalista z zakresu najnowszej historii Polski, autorka monografii naukowych i popularnonaukowych oraz wydawnictw źródłowych, w latach 1996-2006 Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych w Polsce, od 2008 roku Rektor Uczelni Łazarskiego.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.


Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Beata Joanna Przedpełska, „Tygodnik Polski”, 26 października 2005 r., s. 14 26-10-2006 15:48

A to Polska właśnie!

 

„Powróćmy jak za dawnych lat” – ten refren można zanucić, oglądając album Polska w starej fotografii. Wydawnictwo BOSZ sięgnęło do bogatych zbiorów Archiwów Państwowych i w rezultacie udostępniło ponad 360 unikatowych zdjęć – od drugiej połowy XIX stulecia do roku 1939. Naturalnie znakomita większość obiektów to obrazy II Rzeczypospolitej, bo chociaż w albumie znalazły się takie rarytasy jak portrety Fryderyka Chopina (dagerotyp z 1849 roku), Stanisława Moniuszki i Henryka Sienkiewicza – wiadomo, że rozkwit fotografii nastąpił dopiero w latach 20. i 30. Z perfekcyjnie przygotowanej książki (którą wstępem opatrzyli cenieni naukowcy: prof. Janusz Tazbir i prof. Daria Nałęcz) możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek. Okazuje się, że fotografia wcale nie jest wynalazkiem XIX wieku! Prototyp aparatu czyli camera obscura powstała być może już około… 900 roku (a może jeszcze wcześniej) i skonstruowali go Arabowie. Pierwszy polski dagerotyp jest dziełem inżyniera z Kielc, Maksymiliana Strasza i został zmontowany w 1839 roku. Wciąż udoskonalany, przeszedł długą drogę od prymitywnej maszynerii do kamery cyfrowej. Fotografie, wybrane przez autorów albumu, to przede wszystkim pasjonujący dokument historyczny, obraz minionych bezpowrotnie lat, miejsc i ludzi. Ale nie tylko: to ogromy bagaż wspomnień, sentymentów i nostalgii. W dziale, dotyczącym krajobrazu oglądamy leśne drogi, pola, panoramę Tatr, nadmorskie plaże, rozlewiska… jak Polska długa i szeroka. Ludzie, utrwaleni na zdjęciach to przedstawiciele przedwojennej arystokracji i inteligencji, myśliwi, nowożeńcy, górale, górnicy, kominiarze i chłopi. Obrazy wsi to praca na roli: orka, żniwa, wykopki, targowiska, ale i odświętna gala. Na kartkach albumu pysznią się eleganckie miasta (bogata, nowoczesna w tamtych latach Warszawa z neonami, stylowe kamieniczki Krakowa, Lwów, Wilno, Poznań…), szlacheckie siedziby (dwory, zamki i pałace od Wawelu i Łazienek, przez Wilanów i Belweder, aż do Wiśnicza i Kórnika). Fotografie dokumentują także wydarzenia polityczne, tradycje patriotyczne, przedstawicieli rządu polskiego, gospodarkę (huty, kopalnie, fabryki), wreszcie luminarzy kultury, nauki i sportu. Starsi czytelnicy rozpoznają może na kartach książki (a album liczy ich 250) swoje ukochane miejsca, które już albo nie istnieją lub dziś wyglądają zupełnie inaczej. Ta lektura jest jedyną w swoim rodzaju sentymentalną podróżą, a album – jednym z najbardziej wartościowych jakie ukazały się ostatnio na polskim rynku.

+

Piotr Huniewicz, http://www.ksiazka.net.pl/, 27 grudzień 2005 r. 27-12-2005 01:00

Opublikowany w trzech wersjach językowych album Wydawnictwa BOSZ zatytułowany „Polska w starej fotografii” jest z całą pewnością jedną z najpiękniejszych książek mijającego roku. Niesłabnący urok starych fotografii pozwala bowiem, w szczątkowej choćby formie, odtwarzać z nostalgią na nowo losy ludzi, narodów i miejsc. Album „Polska w starej fotografii” poświęcony jest przede wszystkim II Rzeczpospolitej, która – jak pisze współautorka Wstępu dr Daria Nałęcz „przez blisko pięćdziesiąt lat była dla wielu wyobrażeniem wolności i niepodległości, bardziej marzeniem niż obiektem dociekań historycznych”. Ogromna większość zamieszczonych w tej publikacji fotografii została wykonana w Polsce przed 1939 rokiem i dokumentuje naszą historię, ludzi, wydarzenia, architekturę i krajobrazy w ramach ówczesnych granic – od Wielkopolski, Pomorza i Śląska po Polesie, Wołyń i Podole. Kilkaset fotografii zamieszczonych w albumie podzielonych zostało, w zależności od prezentowanej treści na kilka działów: krajobraz, ludzie, wieś, miasto, siedziby, wiara, wydarzenia, gospodarka i kultura zaś każdy z działów poprzedzony został krótkim ale bardzo cennym wprowadzeniem Tomasza Jurasza. On też jest autorem znakomitych podpisów pod zdjęciami, podpisów – dodajmy – lakonicznych, ale nie pozbawionych emocji i uczuciowego zaangażowania i znakomicie oddających istotę prezentowanych fotografii, komentujących wydarzenia, stawiających pytania, nawiązujących do współczesności. Opublikowany przez Wydawnictwo BOSZ album pozwala, choć w niewielkiej części, poznać i zrozumieć całe bogactwo i ubóstwo II Rzeczpospolitej, jej gospodarcze, społeczne i kulturowe przemiany, fascynującą wielokulturowość i wieloetniczność, historyczne wydarzenia i epokowe momenty. Widzimy tu więc typowe wiejskie krajobrazy, przydrożne kapliczki, arystokratyczne portrety, ubóstwo wsi, neony miast, zabytki, dwory i klasztory, Józefa Piłsudskiego w okopach swoich legionistów lub podpisanie Konstytucji Kwietniowej. Najbardziej jednak fascynującą rzeczą, jaką zawiera „Polska w starej fotografii” są setki wspaniałych, zatrzymanych w kadrze postaci i ich osobiste losy. „Kim były? Dokąd tak naprawdę szły?” – czytamy w jednym z opisów. „Fotografia dzieliła los domów, dworów, skarbów kultury. Historia wcale nie obeszła się z nią łaskawiej” – napisał we Wstępie do albumu Janusz Tazbir. W zamierzeniach autorów „Polska w starej fotografii” nie powinna „zastępować podręcznika dziejów ojczystych czy przewodnika po naszych zabytkach i krajobrazie”. Jednak ta sentymentalna podróż, jaką można odbyć zagłębiając się w ten album, spełniać może wielorakie, również dydaktyczne funkcje. Wszak podróże kształcą. Również takie, pełne nostalgii… Wszystkie fotografie zamieszczone w albumie pochodzą ze zbiorów Archiwów Państwowych.

Tytuły powiązane:

Dwór polski w starej fotografii

Teresa Bałuk-Ulewiczowa

2007

Dwór polski w starej fotografii. Wybór najciekawszych zdjęć OUTLET

Tadeusz Nuckowski

2012

Kraków. Fotografie z dawnych lat

Jacek Purchla

2006

Kresy w starej fotografii

Janusz Majewski

2013

Poland

Adam Bujak

2009

Poland

Adam Bujak

2000

Poland etui

Adam Bujak

2009

Poland in Old Photographs

Janusz Tazbir

2005

Poland wydanie luksusowe

Lech Wałęsa

2012

Poland. From sea to mountains

Olgierd Budrewicz

2011

Poland. From sea to mountains

Olgierd Budrewicz

2005

Polen

Adam Bujak

2009

Polen

Adam Bujak

2000

Polen etui

Adam Bujak

2009

Polen. Von den Bergen bis zum Meer

Olgierd Budrewicz

2007

Polish Commonwealth Treasures. On the History of Polish Collecting from the 13th to the late 18th

Dorota Folga-Januszewska

2004

Pologne

Adam Bujak

2000

Pologne. De la mer a la montagne

Olgierd Budrewicz

2011

Pologne. De la mer a la montagne

Olgierd Budrewicz

2007

Polonia

Adam Bujak

2000

Polonia

Adam Bujak

2001

Polonia. Dalla montagna al mare

Olgierd Budrewicz

2011

Polonia. Dalla montagna al mare

Olgierd Budrewicz

2007

Polonia. Desde las montañas hasta el mar

Olgierd Budrewicz

2007

Polska

Adam Bujak

2009

Polska

Adam Bujak

2000

Polska etui

Adam Bujak

2009

Polska od morza do gór

Olgierd Budrewicz

2011

Polska przyroda

Renata Krzyściak-Kosińska

2011

Polska w starej fotografii

Janusz Tazbir

2005

Polska w starej fotografii. Wybór najciekawszych zdjęć

Daria Nałęcz

2012

Polska wydanie luksusowe

Lech Wałęsa

2012

Tatry. Fotografie Tatr i Zakopanego 1859–1914

Teresa Jabłońska

2012

Tatry. Fotografie Tatr i Zakopanego 1859–1914 miniatura

Teresa Jabłońska

2002

Warszawa lata 40. outlet

Danuta Szaflarska

2014

Warszawa lata 50. outlet

Krystyna Sienkiewicz

2014

Warszawa lata 60.

Beata Tyszkiewicz

2015

Warszawa w starej fotografii

Olgierd Budrewicz

2012

Łazienki Królewskie w starej fotografii

Piotr Jamski

2015

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót