Nie bij jej, bo się spocisz

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Nie bij jej, bo się spocisz

 • Liczba stron:

  128

 • Liczba zdjęć:

  100

 • Format:

  160 x 180 mm

 • ISBN:

  978-83-89747-62-4

 • EAN:

  9788389747624

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2007

 • Język:

  polski

Nie bij jej, bo się spocisz

Zbigniew Lengren  (autor) | Katarzyna Lengren  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

Publikacja prezentuje ponadczasowe żarty rysunkowe Zbigniewa Lengrena, słynnego rysownika, karykaturzysty, wybitnego satyryka, osoby obdarzonej niezwykłym talentem, poczuciem humoru i inteligencją. Stworzony przez niego Profesor Filutek gościł na łamach „Przekroju” przez ponad pięćdziesiąt lat. Wstępem opatrzyła książkę Katarzyna Lengren, córka rysownika.

Zbigniew Lengren (1919-2003) – humorysta, karykaturzysta, rysownik, twórca książek, felietonów, scenariuszy filmowych i telewizyjnych.
Urodził się 2 lutego 1919 roku w Tule (Rosja). W młodości mieszkał w Toruniu, gdzie skończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 1945 roku rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Przekrój”, dla którego stworzył postać profesora Filutka. Współpracował także z wieloma innymi tygodnikami, publikując w nich żarty rysunkowe. Kawaler Orderu Uśmiechu, laureat Złotej Szpilki z Wawrzynem (1988), statuetki Eryka (2002), Nagrody K za osiągnięcia w dziedzinie komiksu (2002). Zmarł w 2003 roku w Warszawie.

Jest to kolejna pozycja w serii Uśmiechnij się :-), w której proponujemy uśmiech jako odtrutkę na panującą rzeczywistość.
 

Tytułowy żart – w wersji słownej, nie rysunkowej – znają prawie wszyscy – tak jak się zna przysłowia i powiedzonka narodowe. Niewiele osób jednak wie, że został wymyślony przez Zbigniewa Lengrena, a było to dawno temu, bo w latach pięćdziesiątych XX wieku. Lengren nie tylko żart wymyślił, ale narysował go mistrzowsko, doskonale „reżyserując” całą scenkę…

(ze wstępu Katarzyny Lengren)

Zbigniew Lengren (1919-2003) - humorysta, karykaturzysta, rysownik, twórca książek, felietonów, scenariuszy filmowych i telewizyjnych. W młodości mieszkał w Toruniu, gdzie skończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 1945 roku rozpoczął współpracę z tygodnikiem "Przekrój", dla którego stworzył postać profesora Filutka. Współpracował także z wieloma innymi tygodnikami, publikując w nich żarty rysunkowe. Kawaler Orderu Uśmiechu, laureat Złotej Szpilki z Wawrzynem (1988), statuetki Eryka (2002), Nagrody K za osiągnięcia w dziedzinie komiksu (2002).

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Rysunki przyczynowo-skutkowe

Andrzej Lichota

2006

Rysunki różne, kwadratowe i podłużne

Edward Lutczyn

2010

Szymon Kobyliński. Za dużo tematów

Szymon Kobyliński

2009

aktualności

Maria Anna Potocka "150 lat malarstwa polskiego" spotkanie autorskie 12 grudnia 2019r

Wydawnictwo BOSZ oraz MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie / Museum of Contemporary Art zapraszają na spotkanie promujące...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Piłsudski” to kolejny po „Paderewskim” i „Mościckim” tom w serii poświęconej wybitnym politykom II...

> więcej

Wybór najważniejszych prac malarskich Józefa Pankiewicza, którego dzieła znajdują się w największych polskich...

> więcej

«powrót