Jan Matejko

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Jan Matejko

 • Liczba stron:

  96

 • Liczba zdjęć:

  87

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-89747-16-2

 • EAN:

  9788389747167

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2005

 • Język:

  polsko-angielski

Jan Matejko

Barbara Ciciora-Czwórnóg  (autor) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Album pozwala zapoznać się z twórczością genialnego polskiego malarza od najwcześniejszych prac po obrazy malowane pod koniec życia, prezentuje zaś przede wszystkim dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wielkie płótna, rysunki, szkice, opatrzone zostały obszernymi glosami.
 


Barbara Ciciora – kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, doktor historii sztuki, autorka wystaw i publikacji o twórczości Jana Matejki, m.in. rozprawy doktorskiej pt. „Matejko a średniowiecze” oraz albumu wydawnictwa BOSZ poświęconego dziełom Jana Matejki w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Piotr Dobrołęcki, „Magazyn Literacki »Książki«”, nr 7/2005, lipiec 2005 r. 01-07-2005 01:00

Album inauguruje nową serię poświęconą zbiorom Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Oprócz Gmachu Głównego ta zasłużona placówka muzealna ma dziewięć oddziałów i z dwóch z nich pochodzą reprodukowane ogromne obrazy olejne lub niewielkie akwarele czy rysunki. Jednym ze zbiorów jest Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach należąca do grona najpiękniejszych polskich muzeów, gdzie prezentowany jest niezwykle reprezentatywny zbiór polskiego malarstwa i rzeźby, a gdzie jedna z sal nosi nazwę Matejkowskiej. Eksponowanych jest tam wiele znanych prac wielkiego polskiego malarza historycznego, przez wielu uważanego za największego polskiego malarza wszech czasów. Drugie miejsce, skąd pochodzą reprodukcje, to Dom Jana Matejki na ul. Floriańskiej, który pod koniec XIX wieku przystosowano do potrzeb muzealnych, gromadząc prace mistrza i wiele pamiątek z nim związanych. Po niedawnym remoncie to niewielkie lecz wspaniałe muzeum należy do najpiękniejszych i zapewne najważniejszych muzeów biograficznych w Polsce. Album opracowany jak zwykle mistrzowsko przez Władysława Plutę zawiera oprócz licznych reprodukcji, z których niektóre publikowane są po raz pierwszy, wyczerpujące opisy odnoszące się nie tylko bezpośrednio do samych prac wielkiego malarza, lecz także do przedstawianych wydarzeń, scen i postaci historycznych. Z pewnością nie można traktować nowego albumu jako monografii prac Jana Matejki, gdyż nie obejmuje dzieł przechowywanych w innych zbiorach, lecz może być on swego rodzaju przewodnikiem, który dobrze jest przestudiować przed zwiedzaniem krakowskich muzeów, a dla osób, które do Krakowa nie mogą dotrzeć – powinien chociaż częściowo wynagrodzić brak możliwości osobistego obcowania z wielką sztuką.

Tytuły powiązane:

Józef Mehoffer

Anna Zeńczak

2006

Jan Stanisławski

Urszula Kozakowska-Zaucha

2006

Juliusz Kossak

Wacława Milewska

2005

Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie

2009

Kraków. Obrazy / Pictures

Iwona Kęder

2009

Kresy w sztuce polskiej. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Urszula Kozakowska-Zaucha

2009

Maria Jarema

Agata Małodobry

2008

Matejko. Malarstwo OUTLET

Barbara Ciciora-Czwórnóg

2014

Piotr Michałowski

Anna Zeńczak

2008

Stanisław Wyspiański

Marta Romanowska

2009

Symbol i forma. Przemiany w malarstwie polskim od 1880 do 1939

Dorota Folga-Januszewska

2008

Zbigniew Pronaszko

Światosław Lenartowicz

2008

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót