Józef Mehoffer

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Józef Mehoffer

 • Liczba stron:

  96

 • Liczba zdjęć:

  88 reprodukcji, 2 zdjęcia archiwalne, 6 fotografii

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-89747-33-2

 • EAN:

  9788389747334

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2006

 • Język:

  polsko-angielski

Józef Mehoffer

Anna Zeńczak  (tekst) | Joanna Wapiennik-Kossowicz  (autor) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Kolejna pozycja z serii Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie prezentuje prace Józefa Mehoffera. W albumie znalazły się obrazy olejne, w tym piękne portrety żony, grafiki, liczne projekty polichromii i witraży, a także monumentalne kartony do witraży w katedrze w szwajcarskim Fryburgu. Bogactwo treści, głębia symboliki, piękno rysunku sprawiają, że dzieła Mehoffera na długo pozostają w pamięci.
 

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Gabriel Leonard Kamiński, Portal Księgarski www.ksiazka.net.pl 19-01-2007 01:00

Malarstwo Józefa Mehoffera wielu z nas kojarzy najczęściej z jego reprodukowanym wyrazistym alegorycznym obrazem zatytułowanym „Dziwny ogród”.

 

Czerpał Mehoffer, uczeń Jana Matejki, inspirację z wieloznacznych secesyjnych źródeł, będących prawdziwą studnią eklektyzmu w sztuce. Wpływy sztuki gotyckiej, japońskiej, francuskich impresjonistów przepłatały się tu z bogatą ornamentyką inspirowaną twórczością prerafaelitów.
Gruntowne wykształcenie malarskie pogłębiał Mehoffer studiami w Academie Colarossi i w Academie des Beaux Arts. Studia nad sztuką dawną oraz kontakt z nowymi współczesnymi stylami złożymy się na wyrazistą paletę Mehoffera.

 

Swoje obrazy nawiązujące w malarskiej stylistyce do europejskiej szkoły impresjonistycznej wzbogacał o zgoła poetyckie akcenty; bogatą dekoracyjność, obecność alegoryjnej symboliki. Ekspresja i liryzm dawkowane przez malarza po społu z żywą kolorystyką przejawiały w sobie afirmacje życiem, przeplatając się zgodnie z modą młodopolską z wątkami przemijania czy refleksją nad śmiertelnością.

 

Jego obrazy olejne wyczerpują znamiona szkoły impresjonistycznej. Są delikatnie szkicowane, z wieloma odniesieniami do stylu Toulouse Lautrec'a czy Maneta. Tło do nich stanowią najczęściej dekoracyjne gobelinowe secesyjne motywy.
W swoich witrażach, których to sztuka przeżywała wówczas swój bujny rozkwit oddając heroizm historycznych faktów nawiązywał do średniowiecznej alegorystyki, zwieńczeniem których był fryburski cykl trzynastu monumentalnych witraży przeznaczonych dla gotyckiej kolegiaty pw. Świętego Mikołaja z Miry. Drugim dziełem o podobnej randze była kompozycja witrażowa dwóch dużych okien na wawelskiej kaplicy Świętokrzyskiej symbolizująca wędrówkę ludzi przez trudy życia ku zbawieniu.

 

To połączenie sacrum z ziemską doczesnością wzbogacone o nasze polskie wątki historiozoficzne charakterystyczne było dla mehofferowskiej witrażowej narracji.
Józef Mehoffer odkrywany jakby na nowo w tym zbiorze reprodukcji oprócz opanowania technik malarskich czy witrażowych jawi się nam również jako świetny rysownik. Liczne szkice wykonywane przez niego przeważnie węglem lub kredą tworzą bogatą galerię postaci i wizerunków. Najczęściej portretował swoją żonę Jadwigę Jankowską, która było dla niego nie tylko partnerką życiową ale i inspiracją, jak nazwał ją w jednym z listów 6 Muzą „…troszkę klasyczną, troszkę słowiańską, z lirą w ręku i wieńcem bławatków na głowie”.

 

Mehoffer wzorem żyjących w tym czasie twórców biorąc na warsztat zmówienie na obraz, witraż lub dekorację przeprowadzał przedtem dokładne studia przedmiotu czy tematyki. Tak było z dekoracjami dla katedry ormiańskiej we Lwowie. Praca w końcu nie zrealizowana, ale oddając ją pod osąd zleceniodawcy arcybiskupa Teodorowicza, wcześniej wyjechał do Wenecji, aby w klasztorze Mechitarystów wnikliwie przestudiować temat. Te prace udostępnione w tym albumie wydają się być najciekawsze. Dekoracje mozaikowe dla tejże katedry zatytułowane „Wiara” wykazują wrażliwość Mehoffera na wschodnią kolorystykę i ornamentykę. W połączeniu z ascetycznymi w swoim wyrazie węglowymi szkicami do poszczególnych witraży czy dekoracyjnych mozaik przydają dodatkowo temu albumowi nuty zadumy i refleksji nad ponadczasowością sztuk malarskich jako formy autorskiej wypowiedzi.

+

Małgorzata Stalmierska, „Art & Business”, nr 11/2006 01-11-2006 01:00

Na wskroś krakowski

 

Nakładem Wydawnictwa BOSZ ukazała się kolejna pozycja z serii monografii wybitnych polskich artystów, których dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Tym razem zaprezentowano Józefa Mehoffera. Jest to postać dla Krakowa szczególna. Od 20 juz lat w jego domu znajduje się oddział Muzeum Narodowego, w którym zgromadzono obrazy olejne, projekty, rysunki – w sumie około stu prac. Muzeum ma też w depozycie 16 kartonów do witraży przeznaczonych dla katedry we Fryburgu. Wiele z tych pięknych prac pokazano w albumie. Szczególnie zachwycają projekty dzieł monumentalnych, które w epoce Młodej Polski przeżywały swój renesans. Kartony do witraży i polichromie – szczególnie skarbca katedry na Wawelu nie tylko cieszą oczy bogactwem form i kolorów, ale i interesują ze względów ikonograficznych. W albumie znalazły się także zwięzłe komentarze do ilustracji oraz krótki esej na temat twórczości Mehoffera.

Tytuły powiązane:

Jan Matejko

Barbara Ciciora-Czwórnóg

2005

Jan Stanisławski

Urszula Kozakowska-Zaucha

2006

Juliusz Kossak

Wacława Milewska

2005

Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie

2009

Kraków. Obrazy / Pictures

Iwona Kęder

2009

Kresy w sztuce polskiej. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Urszula Kozakowska-Zaucha

2009

Maria Jarema

Agata Małodobry

2008

Piotr Michałowski

Anna Zeńczak

2008

Stanisław Wyspiański

Marta Romanowska

2009

Symbol i forma. Przemiany w malarstwie polskim od 1880 do 1939

Dorota Folga-Januszewska

2008

Zbigniew Pronaszko

Światosław Lenartowicz

2008

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót