Tatry

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Tatry

 • Liczba stron:

  80

 • Liczba zdjęć:

  87

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-87730-26-2

 • EAN:

  9788387730260

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2000

 • Język:

  polsko-angielski

Tatry

Janusz Jędrusiak  (fot.) | Olgierd Budrewicz  (wstęp) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Album inicjujący serię wydawniczą: BOSZ-Polska, której celem jest prezentowanie najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. Niepowtarzalne zdjęcia ukazują piękno naszych najwyższych gór. Wspaniałe ujęcia tatrzańskiej przyrody, fauna, flora i majestat skalnych turni.

Fragment wstępu:

Jak to się dzieje, że te nie najwyższe i niezbyt rozległe góry wydają się tak potężne? Szczyty sięgają ledwie dwóch tysięcy sześciuset sześćdziesięciu metrów, a całe tatrzańskie pasmo liczy tylko pięćdziesiąt siedem kilometrów długości, osiemnaście szerokości. A przecież z Tatrami nie ma żartów! Strome ściany, urwiste turnie, dzikie i trudne do zdobycia skały. Do tego – jak w Alpach i Pirenejach – gwałtowne wichry halne, zadymki, lawiny. Ciągle słyszy się, że ktoś zaginął, kogoś zasypało, ktoś spadł w przepaść.
Ofiarni ratownicy ochotniczego pogotowia raz po raz, bez względu na pogodę, ruszają na poszukiwania, spieszą z pomocą rannym, zmarzniętym, zagubionym, pogrzebanym w śniegu. Słowem: Tatry, góry wspaniałe, groźne zarazem i pełne niespodzianek. A przy tym osobliwie piękne – o kształtach niezwykłych, urokliwych, pierwotnych. Góry bliskie sercu wszystkich Polaków.

Olgierd Budrewicz

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Tatry. Fotografie Tatr i Zakopanego 1859–1914

Teresa Jabłońska

2012

Tatry. Fotografie Tatr i Zakopanego 1859–1914 miniatura

Teresa Jabłońska

2002

aktualności

Nagroda Złotego Gryfa 2019

1 czerwca 2019 r. zostali wyłonieni laureaci konkursu "Złoty Gryf".

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Zapomniane słowa z PRL-u , autorstwa Franciszka Czekierdy, to wyjątkowa publikacja będąca zbiorem haseł powszechnie znanych w...

> więcej

Album poświęcony jest twórczości rysunkowej artysty, w której przejawiały się skrywane przez niego obsesje. W efekcie...

> więcej

«powrót