Jan Stanisławski

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Jan Stanisławski

 • Liczba stron:

  96

 • Liczba zdjęć:

  90

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  83-89747-54-5

 • EAN:

  9788389747549

 • Oprawa:

  twarda z obwolutą

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2006

 • Język:

  polsko-angielski

Jan Stanisławski

Urszula Kozakowska-Zaucha  (autor) | Władysław Pluta  (proj. graf.) | Teresa Bałuk-Ulewiczowa  (tłum.)

Album z serii Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie prezentuje pełne uroku, nastrojowe malarstwo Jana Stanisławskiego, o którym Wyspiański pisał w Weselu:
Jak te obrazki
co maluje Stanisławski
z jabłoniami i bodiakiem
we złotawym słońcu takie
.
Pejzaże Ukrainy, okolic Krakowa, kwiaty, przyroda, unikatowość malarskich miniatur.

Pobierz PDF

Fragment wstępu:

Jan Stanisławski należy do grona najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski. Przeciwstawiając się dziewiętnastowiecznej niechęci do malarstwa pejzażowego, zrewolucjonizował sztukę polską: nie tylko nobilitował pejzaż do roli pierwszoplanowego tematu malarskiego, ale również przywrócił ten rodzaj sztuki jako odrębny przedmiot nauczania. (…)

Stanisławski był mistrzem „małych form” pejzażowych, autorem niezliczonych, początkowo realistycznych, następnie impresjonistycznych, a ostatecznie dynamicznie i z rozmachem malowanych, niewielkich kompozycji. Odzwierciedlały one fascynację malarza zarówno przyrodą, jak i światłem i barwą, a nade wszystko ukazywały wiarę w naturę, w której „wszystko nieomal poetyczne jest, poetyczne jest przez to, że jest naturą (...) natura mówiła do Stanisławskiego z większą szczerością, niż do innych” (Adam Grzymała-Siedlecki).

Według Zenona Przesmyckiego, aby zrozumieć malarstwo Stanisławskiego: „całą pielgrzymkę odbyć trzeba – od najdawniejszych, majstersko kończonych, lecz jeszcze nie dość osobistych (...) – poprzez głęboko sentymentowe zmierzchy i sady ukraińskie, poprzez mistyczne pochylenia i drżenia czarnych topól na wodą, poprzez heroiczne zapasy ze słońcem na złotych kopułach cerkiewnych, poprzez wizyjnie prześwietlane, jakby niematerialne św. Marki, poprzez bezbrzeżne melancholie rdzawych spalonych pustyń stepowych, poprzez senne ściszenie wilgotnych patyn na słupach lagun weneckich, poprzez hejnałowe upojenia edeńsko rozkwieconych ogrodów, poprzez transfiguracyjne sezamy barw i blasków, wyczarowywanych z pozornie szarych chałup wiejskich, poprzez szeroko epickie Dnieprów panoramy czy wiatraków straże, poprzez inkrustowane wprost na płótnie Weron i Sien ballady (...) – aż ku coraz syntetyczniejszym wizjom wieczyście kołującym pór roku – aż ku coraz dramatyczniejszym niebom, zawładającym stopniowo nad resztą pejzażu”.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Józef Mehoffer

Anna Zeńczak

2006

Jan Matejko

Barbara Ciciora-Czwórnóg

2005

Juliusz Kossak

Wacława Milewska

2005

Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie

2009

Kraków. Obrazy / Pictures

Iwona Kęder

2009

Kresy w sztuce polskiej. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Urszula Kozakowska-Zaucha

2009

Maria Jarema

Agata Małodobry

2008

Piotr Michałowski

Anna Zeńczak

2008

Stanisław Wyspiański

Marta Romanowska

2009

Zbigniew Pronaszko

Światosław Lenartowicz

2008

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót