Strach się bać

Cena:

79.90 zł

Przeglądaj książkę
 • Liczba stron:

  336

 • Liczba zdjęć:

  301

 • Format:

  190 × 250 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-642-4

 • EAN:

  9788375766424

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2022

 • Język:

  polski

Strach się bać

Jerzy Bralczyk  (tekst) | Andrzej Barecki  (proj. graf.)

„Strach się bać”, autorstwa profesora Jerzego Bralczyka, to kolejny bogato ilustrowany leksykon, tym razem poświęcony słowom i wyrażeniom wywołującym lęk. Przechodząc od A do Z, autor przedstawia czytelnikom szereg stanów, zjawisk, działań, chorób, ale też zwierząt i postaci, które straszą ludzkość od zarania dziejów. Opowieści te, obfitujące w językoznawcze ciekawostki, choć przyprawiają o gęsią skórkę, podszyte są sporą dawką (czarnego) humoru. To wspaniałe źródło wiedzy dla wszystkich, którzy kochają język polski, horrory i literaturę grozy. Co ważne, tekstowi pełnemu strachów towarzyszą równie makabryczne wizualizacje ludzkich lęków uwiecznione przez najwybitniejszych twórców malarstwa europejskiego, m.in. Rembrandta i Goyę.


 

Jerzy Bralczyk – (urodzony 23 maja 1947 roku w Ciechanowie) językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki. Doktoryzował się w roku 1973, habilitował w roku 1986, a tytuł profesorski uzyskał w roku 2000. Wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Rady Języka Polskiego, od 2003 roku zasiada w prezydium, od 2007 roku jest jej przewodniczącym. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

https://popkulturowcy.pl/2022/05/11/strach-sie-bac-recenzja-ksiazki-kiedy-przerazenie-staje-sie-marzeniem/, Weronika Sweeleo Zator 16-05-2022 12:15

https://popkulturowcy.pl/2022/05/11/strach-sie-bac-recenzja-ksiazki-kiedy-przerazenie-staje-sie-marzeniem/

 

Strach się bać – recenzja książki. Kiedy przerażenie staje się marzeniem

 

Strach się bać to lekko ponad trzystustronicowy leksykon rzeczy wywołujących lęk. Jest to lektura nietuzinkowa i jedyna w swoim rodzaju, zgrabnie upinająca dzieła literackie oraz obrazy w przerażająco spójną całość. Jednak czy jest ona odpowiednim wyborem dla wrażliwego czytelnika? Przekonajmy się.

Leksykon jako publikacja łączy w sobie elementy encyklopedii oraz słownika. Może porządkować wyrażenia, frazy, ciekawostki, a nawet stany i działania. W utworze o nazwie Strach się bać autorstwa Jerzego Bralczyka znajdziemy uporządkowane od A do Z definicje strachu; niepokoju, który nie zawsze widać na pierwszy rzut oka i towarzyszy nam w codziennych czynnościach.

Zobacz również: Doktor Strange w Multiwersum Obłędu – recenzja filmu

Trwoga może objawiać się podczas podłego zachowania innych osób względem nas czy nawet gdy czarny kot przebiegnie nam przez jezdnię podczas podróży do pracy. Nie jest to wcale tak ciężki, patetyczny temat, jak mógłby się wydawać, co ten leksykon doskonale nam pokazuje. Książka zawiera także wyjątkową dozę czarnego humoru przełamującą utarte w kulturze przesądy na temat wiecznego spoczynku. W końcu myśli o śmierci nie zawsze muszą być dołujące, ciemnoszare i pozbawione jakiejkolwiek nadziei na lepsze życie po drugiej stronie. Równie dobrze możemy przekuć je w promyczek nadziei, bowiem nasz żywot dobiegnie końca jedynie na ziemi. Dla niektórych może to brzmieć absurdalnie, jednak dlaczego mielibyśmy dokładać sobie więcej trosk i zmartwień? Mamy ich już przecież wystarczająco.

 

 

Strach się baćFragment z leksykonu Strach się bać. Empik

 

 

Jerzy Bralczyk jako autor jest uważany za jeden z autorytetów w dziedzinie języka polskiego. Nie ma się temu co dziwić – z jego utworów można wycisnąć niezwykle silną esencję erudycji. Pisarz uwielbia tworzyć złożone, obfite w przemyślenia zdania, które jednocześnie wypadają nadzwyczaj naturalnie jak na tę formę wypowiedzi. Strach się bać jest już szóstym leksykonem w dorobku naszego językoznawcy. Doświadczenie w tworzeniu barwnych wizualizacji, które na dodatek stanowią spójną całość z opisywanym tematem, jest widoczne gołym okiem.

Zobacz również: Wiking – recenzja filmu. Sztuka w świecie popkultury

Zgon – na Mazurach jest spora miejscowość o nazwie Zgon, ale jej mieszkańcom to nie przeszkadza – wiedzą, że nazwa wzięła się od zganianego do wodopoju bydła.

Niezwykle podoba mi się również promowanie polskiego dobytku malarskiego w książce. Znajdziemy tutaj obrazy należące do Jana Matejki, Jacek Malczewski oraz Zdzisława Beksińskiego. Ostatni z wymienionych zyskał niezwykłą popularność na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jego styl malarski jest ciężki do sprecyzowania nawet przez samych historyków sztuki. Najbliżej jest jednak utożsamiany z autorską wersją surrealizmu lub abstrakcjonizmu. Dzieła takie jak Pełzająca śmierć zawierają w sobie wiele ukrytych metafor. Moglibyśmy patrzeć się w nie godzinami i tylko snuć przemyślenia na temat tego, co autor miał na myśli. Czy jest to wołanie o pomoc w chwili konania z bólu? A może miało sprawić, że przemyślimy swoje zachowanie i pośmiertna kostucha nie zemści się na nas za wszelkie poczynione na ziemi krzywdy? Niezależnie od odpowiedzi, obraz z pewnością wprawi nas w zadumę i niepokój – dokładnie tak jak reszta leksykonu. Z tego też powodu zastosowanie obrazów Beksińskiego w Strach się bać jest jak najbardziej trafne.

 

 

Zdzisław Beksiński: AA 72 - Tygodnik Sanocki Zdzisław Beksiński: AA 72Zdzisław Beksiński, obraz AA 72

 

 

Straszydło – coś, co straszy. Jego funkcją jest straszenie. Jak mydło to to, co myje, szydło – to, co szyje, kropidło – to, co kropi, a bydło – to, co jest, tak straszydło jest tym, co straszy. Straszydeł nie traktujemy specjalnie poważnie, właściwie nie boimy się ich. Jeśli coś ma takie przeznaczenie, ma odgrywać taką rolę, to w pewien sposób oswajamy się z tym, i właśnie dlatego przerażenia naszego budzić nie może.

Zobacz również: Zachowaj spokój – recenzja serialu. Polski Coben nie taki zły…

 

 

Strach się baćFragment z leksykonu Strach się bać. Empik

 

 

Jedynym mankamentem, jaki sprawiał mi trudności podczas czytania, jest czcionka. Jej elegancki styl stanowi swego rodzaju kontrast do ciężkiej tematyki poruszanej przez książkę. Jednakże jak dla mnie zbyt często używano kursywy, która zlewała się i ginęła pośród ścian tekstu. Trzeba było przez to wytężać wzrok, a czasem nawet powrócić do dwóch zdań wcześniej, jeśli przez nadmierne skupianie się licznych na pochyłościach straciło się wątek.

Podsumowując, była to naprawdę wartościowa przygoda. Cena książki (wahająca się od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu złotych) może i przyprawia niektórych z nas o zawał, jednak jest to opłacalna inwestycja. Gruba, twarda oprawa z wizerunkiem Tańca Śmierci nie powinna się w jakikolwiek sposób uszkodzić, gdybyśmy nieszczęśliwym trafem rzucili książkę ze strachu na podłogę. Jest to prawdziwa gratka dla osób uwielbiających sztukę, filozofię oraz poznawanie świata sacrum i profanum. Strach się bać jest naprawdę strasznie wciągające.

Tytuły powiązane:

Do domu!!!

Jerzy Bralczyk

2020

Jeść!!!

Jerzy Bralczyk

2021

Jeść!!!, W drogę!!!, Do domu!!! - komplet książek Jerzego Bralczyka w etui

Jerzy Bralczyk

2021

Porzekadła

Jerzy Bralczyk

2020

Rozmowy przy stole

Lech Majewski

2017

W drogę!!!

Jerzy Bralczyk

2021

aktualności

Zapraszamy na Warszawskie Targi Książki

Już w czwartek rozpocznie się tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Buszewicz. Plakaty” to kolejna pozycja w serii o najwybitniejszych twórcach plakatów, tym razem...

> więcej

Piotr Gawron (ur. 1943) – rzeźbiarz i pedagog, absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zofii...

> więcej

«powrót