Powrót Münchhausena

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Powrót Münchhausena

 • Liczba stron:

  204

 • Format:

  124 x 195 mm

 • ISBN:

  83-89747-23-5

 • EAN:

  9788389747235

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2005

 • Język:

  polski

Powrót Münchhausena

Zygmunt Krzyżanowski  (autor) | Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska  (tłum.) | Paweł Zawadzki  (wstęp) | Wiesława Olbrych  (posłowie) | Zygmunt Januszewski  (ilustr.) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

Pierwsza wydana w języku polskim powieść Zygmunta Krzyżanowskiego (1887-1950), polskiego literata, tłumacza i filozofa piszącego po rosyjsku, od 1922 roku przebywającego na emigracji w Moskwie. Krzyżanowski przywołuje w swej powieści postać literacką – Barona Münchhausena – niegdyś żołnierza i poszukiwacza przygód, a następnie podróżnika i komentatora. W swych niezwykłych opowieściach ukazuje on groteskowy obraz Europy, przez którą przetoczyła się właśnie pierwsza wojna światowa. W końcu dociera też do porewolucyjnej Moskwy…

Zaskakujące obserwacje, opisy iskrzące sardonicznym poczuciem humoru, nieprzewidywalne zwroty akcji, przewrotny i zaskakujący finał. Ciekawe, że ten – formalnie i literacko bez skazy – utwór prozatorski nadal jest znakomitym materiałem filmowym i przemawia obrazami, świadczącymi o finezji skojarzeń i rzadko spotykanej wyobraźni autora. Czy – tylko wyobraźni?

Zygmunt Krzyżanowski (1887-1950) – autor Powrotu Münchhausena i dwóch wydanych w Polsce w 2004 roku tomów opowiadań – Trzynasta kategoria rozsądku i Niemożliwe do przewidzenia, pisał wprawdzie głównie po rosyjsku, jednak do końca życia uważał się za Polaka przebywającego w Rosji na emigracji.
Kataklizmy historyczne i skomplikowane losy osobiste rzuciły Krzyżanowskiego w 1922 roku do Moskwy. Chcąc zachować duchową niezależność w warunkach sowieckiej rzeczywistości, tworzył w osamotnieniu, utrzymując się głównie z wykładów, sporadycznych publikacji oraz przekładów z literatury polskiej. Nie miał szans na wydanie swoich utworów, ale zostawił bogaty dorobek w wielu dziedzinach – są to powieści i nowele, dramaty i scenariusze filmowe, eseistyka filozoficzna, prace z zakresu teorii teatru i historii dramatu. Ten władający kilkoma językami filozof i erudyta, absolwent prawa, za życia znany i ceniony był głównie w wąskim kręgu moskiewskiej inteligencji. Zmarł w Moskwie w 1950 roku.

W Rosji odkryto go i zaczęto publikować dopiero 40 lat po śmierci. Niemal natychmiast twórczość Krzyżanowskiego zdobyła uznanie czytelników i literaturoznawców rosyjskich, niemieckich i francuskich, stawiających go obok Kafki, Witkacego, Bułhakowa i Gombrowicza. Wreszcie – z przykrym, bo ponad dziesięcioletnim, opóźnieniem – udostępniony został czytelnikom polskim, głównie dzięki tłumaczeniom Walentyny Mikołajczyk-Trzcińskiej.

Zygmunt Krzyżanowski (1887-1950) - autor Powrotu Munchhausena i dwóch wydanych w Polsce w 2004 roku tomów opowiadań - Trzynasta kategoria rozsądku i Niemożliwe do przewidzenia, pisał wprawdzie głównie po rosyjsku, jednak do końca życia uważał się za Polaka przebywającego w Rosji na emigracji.

W Rosji odkryto go i zaczęto publikować dopiero 40 lat po śmierci. Niemal natychmiast twórczość Krzyżanowskiego zdobyła uznanie czytelników i literaturoznawców rosyjskich, niemieckich i francuskich, stawiających go obok Kafki, Witkacego, Bułhakowa i Gombrowicza.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Człowiek-motocykl i inne opowiadania

Wojciech Grabowski

2012

Księga legend i opowieści beskidzkich

Andrzej Potocki

2003

Księga legend i opowieści bieszczadzkich

Andrzej Potocki

2001

Nieludzki doktor

Jerzy Janicki

1997

Światy

Anna Czajkowska

2001

aktualności

Promocjia albumu „Janusz Kusociński”

31 lipca w Łazienkach Królewskich odbyło się spotkanie poświęcone promocji albumu „Janusz Kusociński”,...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Pięknie ilustrowany album ukazujący niezwykłą urodę bieszczadzkiej fauny i flory, charakterystyczną dla każdej z czterech pór...

> więcej

„Kaszubskie ostoje obrazów”, autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, to bogato ilustrowany album poświęcony...

> więcej

«powrót