Powrót Münchhausena

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Powrót Münchhausena

 • Liczba stron:

  204

 • Format:

  124 x 195 mm

 • ISBN:

  83-89747-23-5

 • EAN:

  9788389747235

 • Oprawa:

  miękka

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2005

 • Język:

  polski

Powrót Münchhausena

Zygmunt Krzyżanowski  (autor) | Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska  (tłum.) | Paweł Zawadzki  (wstęp) | Wiesława Olbrych  (posłowie) | Zygmunt Januszewski  (ilustr.) | Władysław Pluta  (proj. graf.)

Pierwsza wydana w języku polskim powieść Zygmunta Krzyżanowskiego (1887-1950), polskiego literata, tłumacza i filozofa piszącego po rosyjsku, od 1922 roku przebywającego na emigracji w Moskwie. Krzyżanowski przywołuje w swej powieści postać literacką – Barona Münchhausena – niegdyś żołnierza i poszukiwacza przygód, a następnie podróżnika i komentatora. W swych niezwykłych opowieściach ukazuje on groteskowy obraz Europy, przez którą przetoczyła się właśnie pierwsza wojna światowa. W końcu dociera też do porewolucyjnej Moskwy…

Zaskakujące obserwacje, opisy iskrzące sardonicznym poczuciem humoru, nieprzewidywalne zwroty akcji, przewrotny i zaskakujący finał. Ciekawe, że ten – formalnie i literacko bez skazy – utwór prozatorski nadal jest znakomitym materiałem filmowym i przemawia obrazami, świadczącymi o finezji skojarzeń i rzadko spotykanej wyobraźni autora. Czy – tylko wyobraźni?

Zygmunt Krzyżanowski (1887-1950) – autor Powrotu Münchhausena i dwóch wydanych w Polsce w 2004 roku tomów opowiadań – Trzynasta kategoria rozsądku i Niemożliwe do przewidzenia, pisał wprawdzie głównie po rosyjsku, jednak do końca życia uważał się za Polaka przebywającego w Rosji na emigracji.
Kataklizmy historyczne i skomplikowane losy osobiste rzuciły Krzyżanowskiego w 1922 roku do Moskwy. Chcąc zachować duchową niezależność w warunkach sowieckiej rzeczywistości, tworzył w osamotnieniu, utrzymując się głównie z wykładów, sporadycznych publikacji oraz przekładów z literatury polskiej. Nie miał szans na wydanie swoich utworów, ale zostawił bogaty dorobek w wielu dziedzinach – są to powieści i nowele, dramaty i scenariusze filmowe, eseistyka filozoficzna, prace z zakresu teorii teatru i historii dramatu. Ten władający kilkoma językami filozof i erudyta, absolwent prawa, za życia znany i ceniony był głównie w wąskim kręgu moskiewskiej inteligencji. Zmarł w Moskwie w 1950 roku.

W Rosji odkryto go i zaczęto publikować dopiero 40 lat po śmierci. Niemal natychmiast twórczość Krzyżanowskiego zdobyła uznanie czytelników i literaturoznawców rosyjskich, niemieckich i francuskich, stawiających go obok Kafki, Witkacego, Bułhakowa i Gombrowicza. Wreszcie – z przykrym, bo ponad dziesięcioletnim, opóźnieniem – udostępniony został czytelnikom polskim, głównie dzięki tłumaczeniom Walentyny Mikołajczyk-Trzcińskiej.

Zygmunt Krzyżanowski (1887-1950) - autor Powrotu Munchhausena i dwóch wydanych w Polsce w 2004 roku tomów opowiadań - Trzynasta kategoria rozsądku i Niemożliwe do przewidzenia, pisał wprawdzie głównie po rosyjsku, jednak do końca życia uważał się za Polaka przebywającego w Rosji na emigracji.

W Rosji odkryto go i zaczęto publikować dopiero 40 lat po śmierci. Niemal natychmiast twórczość Krzyżanowskiego zdobyła uznanie czytelników i literaturoznawców rosyjskich, niemieckich i francuskich, stawiających go obok Kafki, Witkacego, Bułhakowa i Gombrowicza.

Prof. Władysław Pluta – wykładowca krakowskiej ASP na Wydziale Form Przemysłowych, doświadczony i utytułowany projektant graficzny, autor licznych plakatów, katalogów, opracowań graficznych książek i systemów identyfikacji wizualnej, laureat wielu nagród i wyróżnień.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Człowiek-motocykl i inne opowiadania

Wojciech Grabowski

2012

Księga legend i opowieści beskidzkich

Andrzej Potocki

2003

Księga legend i opowieści bieszczadzkich

Andrzej Potocki

2001

Nieludzki doktor

Jerzy Janicki

1997

Światy

Anna Czajkowska

2001

aktualności

Uroczysta premiera albumu "Oto sztuka polskiego plakatu"

Mamy zaszczyt zaprosić na uroczystą premierę albumu Oto sztuka polskiego plakatu autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, Lecha...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Był rok 1928. Amsterdam uroczyście celebrował w dniach od 28 lipca do 12 sierpnia Igrzyska IX Olimpiady. Po raz pierwszy w historii...

> więcej

„Kobiety” to album zawierający ponad 90 prac autorstwa uznanego fotografika Radosława Pujana. Jego koncepcja skupia się...

> więcej

«powrót