Aktualności

Dyskusja „Kraków w Europie…" w MCK w Krakowie

6 marzec 2008

W Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie w dniu 4 marca 2008 roku miał miejsce panel dyskusyjny KRAKÓW W EUROPIE…


Udział w nim wzięli: Marta Bradshaw, Mirosław Boruc, Janusz A. Majcherek, Jacek Purchla oraz Jerzy Kisielewski w roli prowadzącego.

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja książki Jacka Purchli KRAKÓW W EUROPIE ŚRODKA

 

„…Promocja "Krakowa w Europie Środka", która wczoraj odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kultury, miała formę dyskusji panelowej o Krakowie, jego miejscu w Polsce i Europie dziś i o wizji, jakiej potrzebuje na przyszłość. Wypowiadali się Marta Bradshaw - redaktor naczelna serwisu Cracow-life.com, wspomniany już Mirosław Boruc, Janusz Majcherek - dziennikarz, i oczywiście prof. Jacek Purchla. Funkcję moderatora sprawował, z właściwą sobie kulturą, acz stanowczo Jerzy Kisielewski.

Kraków jest marką, powinien jednak wyraźnie określić swój charakter; wybierać, nie być wybieranym, zdecydować, z kim się zadawać, strzec swojej wyjątkowości i elegancji - to część rad dla Krakowa wygłoszonych wczoraj, z przekonaniem, że to jest możliwe. Trudniejsza w realizacji wydaje się propozycja Janusza Majcherka, aby w roku 2010, w 100-lecie konkursu na plan Wielkiego Krakowa rozpisać podobny konkurs dla Krakowa XXI wieku, z perspektywą na następne stulecia. Ale kto wie...

Jak widać - synteza dziejów Krakowa, znakomicie przedstawiona przez prof. Jacka Purchlę, ma moc pobudzania myślenia o przyszłości miasta.” (AN)

Dziennik Polski, 05.03.2008