Aktualności

Pejzaże Jana Stanisławskiego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

1 kwiecień 2008

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę Topole nad wodą. Pejzaże Jana Stanisławskiego w dniach 5 kwietnia – 31 maja 2008. Wystawie towarzyszy album Wydawnictwa BOSZ Jan Stanisławski, prezentujący twórczość wielkiego pejzażysty i mistrza maleńkich krajobrazów.


Otwarcie wystawy: 4 kwietnia 2008, godz. 13.00

Jest to zmieniona wersja zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie  wystawy Topole nad wodą. Janowi Stanisławskiemu w setną rocznicę śmierci, którą publiczność miała okazję oglądać na początku 2007 roku w Kamienicy Szołayskich w Krakowie. Obecnie zostanie zaprezentowana w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Wystawa, na którą składać się będzie ponad osiemdziesiąt obrazów z kolekcji muzeów krakowskiego i rzeszowskiego, stanie się niewątpliwie doskonałą okazją do poznania i zrozumienia całej twórczości Stanisławskiego, a także zaobserwowania zmian, jakie w niej zachodziły.

Obok tak znanych dzieł, jak Topole nad wodą, Bodiaki czy Stodoły w Pustowarni zostanie na niej zaprezentowany cały szereg pełnych uroku i nieznanych pejzaży, które ewoluowały od drobiazgowego realizmu poprzez impresjonizm aż po bliski ekspresjonizmowi swobodny i brawurowy sposób malowania. Krajobrazy Stanisławski malował w plenerach pod Krakowem, w Tatrach, a przede wszystkim na rozległych kresowych stepach. Były one wyrazem miłości artysty dla natury – nieprzebranego źródła piękna. Na płótnie uwieczniał zarówno jej potęgę, jak też niepozorne detale, które nobilitował do roli pierwszoplanowych bohaterów. W tych malowanych „poematach o naturze” niejednokrotnie odnaleźć można typowe dla Młodej Polski pierwiastki symboliczne.