Aktualności

Pomnik Książki w Lesku

1 lipiec 2008

Inauguracją 3. Bieszczadzkiego Lata z Książką będzie odsłonięcie w Lesku, na placu nieopodal Ratusza Miejskiego, Pomnika Książki; nastąpi to 12 lipca o godz. 12.00.


To wydarzenie na długo zapadnie w pamięć mieszkańców Leska oraz stanie się częścią jego historii.

Pomnik ma podkreślać rolę książki w tworzeniu cywilizacji i kultury, a także zachęcać do czytania już od dzieciństwa.

 

Pomnik Książki dłuta Andrzeja Pityńskiego to kompozycja w stylu symboliczno-hiperrealistycznym, która przedstawia ręce, wychodzące jakby z kuli ziemskiej. Jedna z nich jest ręką dorosłego mężczyzny trzymającego książkę, a druga – ręką dziecka sięgającego po nią. Na okładce wyobrażony został polski orzeł i godło Unii Europejskiej, we wnętrzu znalazły się cytaty z Cypriana Kamila Norwida oraz Tomasza Manna.

„Nie miecz, nie tarcz - bronią języka, lecz - arcydzieła” (Cyprian Kamil Norwid) „Dzisiejsze książki są jutrzejszymi czynami” (Thomas Mann) 

Zasadnicza część pomnika jest wykonana z brązu. Całość osadzona będzie na granitowym cokole. Wysokość pomnika to około 2 m.

Honorowy patronat  nad uroczystością odsłonięcia Pomnika Książki w Lesku objął Konsulat Generalny USA w Krakowie.

 

Fundatorami Pomnika Książki są:

Biblioteka Narodowa

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Muzeum Literatury w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie

Urząd Miasta i Gminy Lesko

Wydawnictwo BOSZ

 

 

Andrzej Pityński  to rzeźbiarz tworzący od lat 70. w Stanach Zjednoczonych, absolwent ASP w Krakowie, członek prestiżowego Narodowego Związku Rzeźbiarzy w Nowym Jorku. Jest autorem wielu monumentalnych rzeźb, w tym pomnika „Katyń” w New Jersey czy słynnych „Partyzantów” w Bostonie.

Artysta potwierdził swój przylot z USA na czas odsłonięcia pomnika, będzie także uczestniczył w spotkaniu autorskim podczas tegorocznego Bieszczadzkiego Lata z Książką.