Aktualności

3 edycja Bieszczadzkiego Lata z Książką dobiegła końca

15 lipiec 2008

12 i 13 lipca Lesko i Przemyśl żyły atmosferą książek, spotkań z autorami i rozmów o literaturze. Dopisała pogoda i dopisali czytelnicy, którzy licznie przybyli na spotkania z pisarzami i poetami, goszczącymi w tym roku w Bieszczadach: Krzysztofem Karaskiem, Januszem Szuberem, Barbarą Kosmowską, Edwardem Marszałkiem, Markiem Grajkiem, Bartłomiejem Rychterem, Wiktorem Jerofiejewem, Dmitrijem Strelnikoffem, Eustachym Rylskim i Marcinem Wolskim.

W Przemyślu ponadto odbyło się spotkanie z Magdaleną Skubisz, która opowiadała o swojej debiutanckiej książce, a miłośnicy literatury fantasy mieli okazję rozmowy z Jackiem Komudą. Spotkania z autorami prowadzili Jerzy Kisielewski, Krzysztof Masłoń, Tadeusz Górny, Janusz Drzewucki i Ewa Baranowska.

Wiodące polskie oficyny oferowały zarówno swoje nowości wydawnicze, jak i tytuły nieco starsze, za to po bardzo okazyjnych cenach, z czego chętnie korzystali odwiedzający stoiska.

Kulminacją 3 edycji Bieszczadzkiego Lata było odsłonięcie Pomnika Książki w Lesku, zaprojektowanego przez Andrzeja Pityńskiego, który podczas spotkania autorskiego opowiedział o powodach swej emigracji do Stanów Zjednoczonych i artystycznych projektach, realizowanych zarówno za oceanem, jak i w Polsce. Uroczystej odsłony pomnika dokonali jego fundatorzy: Burmistrz Leska Barbara Jankiewicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Narodowego Ministerstwa Kultury Przemysław Nowogórski, dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Tadeusz Skoczek oraz dyrektor Wydawnictwa BOSZ Bogdan Szymanik. Na uroczystość nie dotarł szósty z fundatorów dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie Janusz Odrowąż-Pieniążek.

Hanna Maria Giza z 2 programu Polskiego Radia poprowadziła interesującą rozmowę o tym, „jak powstaje piękna książka”, do której zaprosiła wybitnego fotografika Adama Bujaka, prof. Władysława Plutę, autora projektu graficznego wielu nagradzanych książek, prof. Jacka Purchlę, dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, a zarazem autora licznych publikacji oraz Bogdana Szymanika.

Zwieńczeniem literackich wrażeń były wieczorne koncerty Beaty Rybotyckiej w amfiteatrze w Lesku oraz na dziedzińcu zamkowym w Przemyślu, podczas których artystka wykonała utwory do słów takich poetów, jak Leszek Aleksander Moczulski, Włodzimierz Dulemba, Elżbieta Kuryłło, Andrzej Sikorowski czy Marian Hemar.

Kto nie wykorzystał okazji, żeby na chwilę uciec od codziennych trosk i dowiedzieć się, jak powstaje świat wykreowany na stronicach książek, ten niech załuje... Na pocieszenie powiemy tylko, że kolejne Bieszczadzkie Lato z Książką już za rok!