Aktualności

Co nam przyniósł 2008 rok?

13 styczeń 2009

Początek nowego roku jest idealnym czasem na podsumowanie osiągnięć roku poprzedniego.

W przygotowanym przez Portal Księgarski rankingu na najbardziej wyróżniających się Wydawców roku 2008 Wydawnictwo BOSZ zajęło wysokie 5. miejsce. Nie sposób wspomnieć absolutnie wszystkich ważnych wydarzeń i zrealizowanych projektów, ale warto jeszcze raz spojrzeć na to, co było dla nas najistotniejsze w 2008 roku.


NAJWAŻNIEJSZE PUBLIKACJE 2008

Znaki na papierze (komplet)                                                                               

Kraków w Europie Środka

Żaglowce  świata

Symbol i forma. Przemiany w malarstwie polskim od 1880 do 1939

Styl zakopiański Stanisława Witkiewicza

 

 

KONTYNUACJA SERII PRZEWODNIKÓW

Przewodnik Gdańsk

Przewodnik Śladami Jana Pawła II po Małopolsce

Przewodnik Wielkopolska

Przewodnik Świętokrzyskie

Przewodnik Warmia i Mazury  

 

NAGRODY i WYRÓŻNIENIA 2008

- Znaki na Papierze - Zbigniew Herbert, Cyprian Norwid - Główna Nagroda w 48. konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku w kategorii Literatura Piękna        

- Kraków w Europie Środka - Główna Nagroda w 48. konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku w kategorii Książki Naukowe, Popularnonaukowe     

- Znaki na Papierze – Zbigniew Herbert, Cyprian Norwid - Główna nagroda w X Konkursie EDYCJA, organizowanym przez miesięcznik informacyjny Wydawca za dostosowanie koncepcji graficznej do różnorodnego materiału graficznego i znalezienie wspólnej formuły prezentacji autorów odległych od siebie epok.

- Znaki na papierze – Cypian Norwid - Wyróżnienie w konkursie „Książka wiosny 2008” -Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych

- Wyróżnienie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, współorganizatora XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej za przewodnik Wielkopolska.     

- Wyróżnienie przez Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych, współorganizatora XVII Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej za publikację Prawosławie w Polsce.  

 

NAJWAŻNIEJSZE IMPREZY WYDAWNICZE, W KTÓRYCH UCZESTNICZYLIŚMY W 2008

- Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie

- Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

- Wrocławskie Promocje Dobrych Książek

- Warszawskie Targi Sztuki

- Targi Książki w Krakowie

- Warszawski Salon Książki

- Forum Ekonomiczne w Krynicy  

 

III BIESZCZADZKIE LATO Z KSIĄŻKĄ 2008            

W 2008 roku, już po raz trzeci odbyła się impreza Bieszczadzkiego Lata z Książką, gromadząc na leskim i przemyskim rynku tysiące czytelników, wielu pisarzy i poetów. W tym roku gościliśmy Krzysztofa Karaska, Janusza Szubera, Barbarę Kosmowską, Edwarda Marszałka, Marka Grajka, Bartłomieja Rychtera, Wiktora Jerofiejewa, Dmitrija Strelnikoffa, Eustachego Rylskiego i Marcina Wolskiego.            

Wiodące polskie oficyny oferowały zarówno swoje nowości wydawnicze, jak i tytuły nieco starsze, za to po bardzo okazyjnych cenach, z czego chętnie korzystali odwiedzający stoiska.            

Kulminacją 3 edycji Bieszczadzkiego Lata było odsłonięcie Pomnika Książki w Lesku, zaprojektowanego przez Andrzeja Pityńskiego, który podczas spotkania autorskiego opowiedział o powodach swej emigracji do Stanów Zjednoczonych i artystycznych projektach, realizowanych zarówno za oceanem, jak i w Polsce. Uroczystej odsłony pomnika dokonali jego fundatorzy: Burmistrz Leska Barbara Jankiewicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Narodowego Ministerstwa Kultury Przemysław Nowogórski, dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Tadeusz Skoczek oraz dyrektor Wydawnictwa BOSZ Bogdan Szymanik.

Hanna Maria Giza z 2 programu Polskiego Radia poprowadziła interesującą rozmowę o tym, „jak powstaje piękna książka”, do której zaprosiła wybitnego fotografika Adama Bujaka, prof. Władysława Plutę, autora projektu graficznego wielu nagradzanych książek, prof. Jacka Purchlę, dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, a zarazem autora licznych publikacji oraz Bogdana Szymanika.            

Zwieńczeniem literackich wrażeń były wieczorne koncerty Beaty Rybotyckiej w amfiteatrze w Lesku oraz na dziedzińcu zamkowym w Przemyślu, podczas których artystka wykonała utwory do słów takich poetów, jak Leszek Aleksander Moczulski, Włodzimierz Dulemba, Elżbieta Kuryłło, Andrzej Sikorowski czy Marian Hemar. Kto nie wykorzystał okazji, żeby na chwilę uciec od codziennych trosk i dowiedzieć się, jak powstaje świat wykreowany na stronicach książek, ten niech żałuje... Na pocieszenie powiemy tylko, że kolejne Bieszczadzkie Lato z Książką już W CZERWCU!

 

TO CO NAS BARDZO CIESZY:

 - wzrost sprzedaży publikacji o ponad 35% w porównaniu do roku ubiegłego

 - wydanie milionowego egzemplarza albumu

 - zajęcie I miejsca w IV Mistrzostwach Polski Wydawców i Księgarzy w Narciarstwie (konkurs indywidualny) przez  Bogdana Szymanika – właściciela Wydawnictwa BOSZ

 

Co nas czeka w 2009 roku?

Rok ten będzie na pewno ważny i obfity w nowe publikacje. W chwili obecnej trwają ostateczne prace nad wydaniem albumów: Drohobycz Feliksa Lachowicza, Kresy w sztuce polskiej, Szymon Kobyliński. W planach nieco dalszych mamy wydanie nowego albumu Polski ze zdjęciami Adama Bujaka oraz Wawelu ze zdjęciami Piotra Kłoska, kontynuacja serii BOSZ Region, BOSZ Polska i wielu innych...

 

Jedno natomiast jest pewne – gdy tylko wydarzy się coś ważnego i interesującego, na pewno niezwłocznie poinformujemy Państwa o tym.    

Dziękujemy Państwu za to, że towarzyszyliście nam w tym roku i składając Wam życzenia pomyślności w nowym 2009 roku zachęcamy – bądźcie nadal z nami!