Aktualności

4. Bieszczadzkie Lato z Książką – fotorelacja!

8 czerwiec 2009

Targi książki, liczne spotkania z autorami, konkursy dla dzieci... tak się bawiliśmy podczas 4. edycji Bieszczadzkiego Lata z Książką (Lesko-Sanok 5 i 6 czerwca).

 

 


   Pomimo pochmurnego nieba, które niestety nieznośnie towarzyszyło nam podczas trwania tegorocznej edycji Bieszczadzkiego Lata z Książką, imprezę możemy uznać za bardzo udaną. Dzięki wiernym czytelnikom biorącym udział w spotkaniach autorskich, którym nie straszne były deszcz i plucha, zaproszeni pisarze mogli poznać, co znaczy prawdziwy bieszczadzki „głód” książek.

 

  W tym roku w targach książki tradycyjnie wzięło udział dziesięć czołowych wydawnictw: Czarne, Czytelnik, Debit, Prószyński i S-ka, Publicat, Rebis, W.A.B., Wydawnictwo Literackie, Znak, Zysk i S-ka, którzy dzielnie, pomimo niepogody, prezentowały najnowsze publikacje swoich autorów. Wydawnictwo Debit (promujące postać żółwia Franklina) oraz wydawnictwo Publicat swoimi nagrodami książkowymi zagrzewały dzieci do zabaw i konkursów literackich. Radości najmłodszych nie było końca…

 

  Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w naszym literackim wydarzeniu, znalazło się 14 interesujących i popularnych polskich pisarzy: Katarzyna Grochola, Anna Onichimowska, Olga Rudnicka, Helena Sekuła, Monika Szwaja, Agnieszka Topornicka, Agata Tuszyńska, prof. Jerzy Bralczyk, Janusz Gołda, Jerzy Górzański, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Piątek, Andrzej Pilipiuk, Janusz Szuber. Autorzy spotkali się ze swoimi czytelnikami w Lesku (dom kultury, biblioteka) oraz w Sanoku (zamek, galeria BWA, biblioteka publiczna).

 

  Do wielkich sukcesów tegorocznej imprezy można zaliczyć spotkanie autorskie Grzegorza Kasdepke w leskim domu kultury, gdzie mali czytelnicy z zachwytem słuchali opowieści o detektywie Pozytywce i innych postaciach z opowiadań pisarza. Na pewno ten mile spędzony czas zostanie dzieciom i twórcy na długo w pamięci. Liczymy, że rodzice nie będą mogli już teraz oderwać dzieci od czytania…

 

  O tym, czy dobrze znają język polski oraz jakie błędy najczęściej popełniają w codziennych rozmowach, mogli dowiedzieć się licznie przybyli uczestnicy spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem. Nie tylko młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu z Profesorem, który w sposób zabawny pokazał, że nie należy się wstydzić ojczystego języka i zachęcał do poprawnego mówienia. Ta „lekcja polskiego” na pewno przydała się nie tylko uczniom.

 

  Kobiece grono zdominowało spotkania z Katarzyną Grocholą, Moniką Szwają oraz Agnieszką Topornicką. Pisarki niezwykle barwnie opowiadały o swoich inspiracjach, życiowych doświadczeniach, które nierzadko mają odzwierciedlenie w ich prozie. Swoją prapremierę podczas bieszczadzkiego lata miała najnowsza książka Katarzyny Grocholi pt. Kryształowy anioł, której kilkanaście egzemplarzy otrzymanych prosto z drukarni sprzedało się w niespełna kilka minut.

 

 

  4. Bieszczadzkie Lato z Książką było okazją nie tylko do spotkania ulubionych autorów, ale również pozwoliło docenić działania naszych lokalnych propagatorów kultury. Podczas uroczystego rozpoczęcia BLzK dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Dmochowski-Lipski wręczył medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis Ewie Bal-Baranowskiej – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesku oraz Bogdanowi Szymanikowi – dyrektorowi Wydawnictwa BOSZ. O uhonorowanie naszych miejscowych popularyzatorów czytelnictwa wystąpiła burmistrz Leska Barbara Jankiewicz.

 

    BLzK to jednak nie tylko uroczystości, spotkania z autorami oraz kiermasz książek. To również umożliwienie autorom i dziennikarzom biorącym udział w imprezie poznania piękna wiosenno-letnich Bieszczad. W tym roku zaprosiliśmy twórców na wyjątkowo ciekawą wycieczkę bieszczadzką kolejką wąskotorową. Zainteresowanym zaproponowaliśmy również lot szybowcem i możliwość obserwacji panoramy bieszczadzkiej z trochę innej niż zwykle perspektywy. Chętnych było wielu, zachwyconych – jeszcze więcej. W piątkowy wieczór zaprosiliśmy naszych gości i mieszkańców Leska na kameralny koncert Andrzeja Sikorowskiego i jego córki Mai. Nastrojowe utwory pozwoliły wyciszyć wszystkie emocje i idealnie wpasowały się w klimat bieszczadzkich wieczorów. Podsumowaniem imprezy była biesiada pożegnalna z przepysznym daniami z grilla przygotowana przez sponsora – PGNiG – dla autorów i dziennikarzy. Ciepła atmosfera i liczne pozytywne wrażenia z tegorocznego Bieszczadzkiego Lata z Książką pozwalają wierzyć, ze w przyszłym roku znów się spotkamy, w jeszcze szerszym i równie interesującym gronie.

 

 

***

Zobacz relacje telewizyjną przygotowaną przez isanok.pl

  http://www.youtube.com/watch?v=V51ttwgvuu0

 

TV Obiektyw

http://www.tvobiektyw.nazwa.pl/?p=447

 

Rozmowa z prof. Jerzym Bralczykiem

http://isanok.pl/content/view/1805/65/

 

 

 

 

 

*** 

Szczególne podziękowania składamy wszystkim instytucjom i firmom, które wspierały nas zarówno organizacyjnie, jak i finansowo, a także mediom, które towarzyszyły nam podczas całego wydarzenia.

 

Organizatorzy: Wydawnictwo BOSZ, Urząd Miasta i Gminy Lesko, Urząd Miasta w Sanoku, Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lesku, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku

Patronat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

Sponsorzy: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce S.A., Piekarnia-Cukiernia Szelców Lesko, TUiR WARTA S.A. 

Instytucje wspierające: Starostwo Powiatowe w Lesku, Starostwo Powiatowe w Sanoku, Instytut Książki, Polska Izba Książki, Podkarpackie Kuratorium Oświaty

Wsparcie medialne: Polskie Radio Pr.2, Radio Rzeszów, TVP Rzeszów, TV Obiektyw, Książka.TV, Bieszczady.pl, isanok.pl, Tygodnik Sanocki, Kurier Podkarpacki

 

Zrealizowano w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Literatura i czytelnictwo” Priorytet 1. „Promocja literatury i piśmiennictwa kulturalnego.”