Wilk

Nakład wyczerpany

 • Tytuł oryginalny:

  Wilk

 • Liczba stron:

  112

 • Liczba zdjęć:

  51

 • Format:

  240 x 330 mm

 • ISBN:

  83-87730-86-6

 • EAN:

  9788387730864

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2004

 • Język:

  polsko-angielsko-niemiecki

Wilk

Tadeusz Budziński  (fot.) | Tomasz Konarski  (tekst) | Andrzej Strumiłło  (tekst) | Lech Majewski  (proj. graf.)

W albumie znalazły się zdjęcia Tadeusza Budzińskiego pokazujące te rzadkie już, a wyjątkowe drapieżniki w ich naturalnym środowisku, głównie na terenie Bieszczad. Nietuzinkowe spojrzenie obiektywem artysty fotografika uzupełniają teksty Tomasza Konarskiego i Andrzeja Strumiłły.

Książka otrzymała nagrodę GRAND PRIX w 44. Konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2003” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.


Prof. Lech Majewski – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysta plastyk, znany plakacista i projektant książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Piotr Dobrołęcki, „Magazyn Literacki »Książki«”, nr 6/2004 (93), czerwiec 2004 r., s. 53 10-06-2004 01:00

Książka miesiąca

 

W tym roku po raz pierwszy przyznano w szacownym konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na najlepszą książkę roku nagrodę główną, czyli Grand Prix. Otrzymało ją wydawnictwo Bosz za szczególny album poświęcony wilkom. Autorem fotografii jest Tadeusz Budziński, lecz niewątpliwie współautorstwo należy przypisać prof. Lechowi Majewskiemu, który opracował książkę graficznie. Obaj twórcy – wraz z wydawcą – są więc beneficjentami nowej i zaszczytnej nagrody. Zastaw prezentowanych fotogramów może przy pierwszej lekturze zaskoczyć, część z nich jest dość niewyraźna, były robione za pomocą teleobiektywu, wobec tego przy dużych powiększeniach widać tak zwane ziarno. Jednak mistrzostwo opracowania graficznego sprawia, że te nieostre i z pozoru słabe ujęcia nabierają wyjątkowej siły oddziaływania. Przecież do dzikiego zwierzęcia nie można podejść zbyt blisko, dlatego widzimy go tak, jak może się to zdarzyć jeszcze w naturze, z dali i czasem bardzo niewyraźnie. A w naturze – w Europie – Polska została już jedną z nielicznych ostoi wilków, głównie w Bieszczadach. A tereny te są przecież najbliższe cenionemu wydawcy albumu. W drugiej połowie XX wieku zrodził się dylemat – pisze w posłowiu do albumu Tomasz Konarski. Czy wilka należy zwalczać jako rabusia i bandytę, czy też obawiając się o jego całkowite wyniszczenie, objąć go ochroną i to całkowitą? Wielu walczących ekologów jest zdecydowanie za tym drugim rozwiązaniem, potrafią też swoje racje głośno manifestować. Wilki o tym nie wiedzą, same walczą o przetrwanie, a piękne publikacje na pewno jednają im zwolenników. Nieliczne teksty zawarte w albumie pojawiają się w trzech wersjach – polskiej, niemieckiej i angielskiej, co świadczy, że wydawca od razu dostrzega możliwość eksportu publikacji zagranicę. Na pewno jednak jest to tom, do którego prawa mogą być sprzedane na inne rynki, na przykład do Włoch, gdzie myślistwo i miłość do zwierząt są bardzo popularne, ale w lasach i na polach większość dzikich zwierząt została już dawno wytrzebiona i włoscy myśliwi szukają jej w innych częściach Europy. Do wilków już raczej nie będą więcej strzelali, lecz istnieje przecież ogromna rzesza miłośników bezkrwawych łowów – z lornetką i z aparatem fotograficznym. I dla nich podejście wilka może być najbardziej ekscytujące, jeżeli w ogóle będzie możliwe. Chociaż Tadeusz Budziński udowodnił, że jest to zupełnie możliwe. Oczywiście z teleobiektywem.

Tytuły powiązane:

Bieszczadzki Park Narodowy

Tadeusz Budziński

1996

Konie / Horses

Zofia Raczkowska

2011

aktualności

III miejce dla albumu "Podkarpacie" w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Homework. Plakaty” to już dwudziesta siódma publikacja w popularnej serii poświęconej najważniejszym polskim...

> więcej

Francisco de Goya y Lucientes (1746-1828) to jeden z najważniejszych artystów hiszpańskich oraz jeden z najwybitniejszych...

> więcej

«powrót