Szable świata

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę

DZIAŁ: HISTORIA

 • Tytuł oryginalny:

  Szable świata

 • Liczba stron:

  264

 • Liczba zdjęć:

  281 rysunków

 • Format:

  210 x 280 mm

 • ISBN:

  978-83-11-12033-4

 • EAN:

  9788311120334

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2011

 • Język:

  polski

Szable świata

Wojciech Zabłocki  (autor) | Andrzej Barecki  (proj. graf.)

Książka poświęcona jest szablom wielu państw i narodów. Wśród analizowanych egzemplarzy pojawiają się rosyjskie, węgierskie, armeńskie, mołdawskie, tureckie, arabskie, perskie, mongolskie, szwajcarskie, niemieckie, włoskie i oczywiście polskie.

Dotychczasowe klasyfikacje tej broni opierały się na wyglądzie zewnętrznym i dekorze, pomijając fakt, że szabla była skonstruowana głównie do walki. Dlatego też opracowanie Wojciecha Zabłockiego określa zasadnicze typy szabel bojowych przede wszystkim na podstawie ich charakterystycznych cech funkcjonalno-konstrukcyjnych; dekor pomaga tylko w umiejscowieniu ich w czasie i przestrzeni. Obok omówienia wyników wieloletnich badań własnych, autor dokonuje rekonstrukcji techniki władania różnymi typami szabel.

Pierwsza część opracowania obejmuje zarys historyczny (przegląd dawnych traktatów i regulaminów szpadzistów) oraz analizę działań szermierczych. W drugiej natomiast omówiono ogólne typy szabel, by następnie przejść do systematycznej prezentacji poszczególnych egzemplarzy.

Książka bogato ilustrowana oryginalnymi rysunkami autora.

Wojciech Zabłocki – jest z wykształcenia architektem (absolwent AGH), profesorem z bogatym dorobkiem akademickim, znawcą architektury sportowej. Jednocześnie przez długie lata zawodowo uprawiał sport: był szermierzem specjalizującym się w szabli. Wziął udział w czterech igrzyskach olimpijskich, zdobywając trzy medale. Na swoim koncie ma ponadto dziewięć medali mistrzostw świata i pięć tytułów mistrza Polski. Laureat wielu nagród i wyróżnień za dokonania sportowe i architektoniczne. Ceniony kolekcjoner oraz znawca starej broni.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

„Villa”, nr 10 (92), str. 92 10-12-2012 01:00

Wojciech Zabłocki jest architektem, ale trzeba wspomnieć, że zdobył trzy medale olimpijskie, dziewięć medali w mistrzostwach świata i pięciokrotnie tytuł mistrza Polski w szermierce. Ma więc doskonałe kwalifikacje, żeby pisać o szablach i fechtunku. Przygotowany wspólnie przez wydawnictwa BOSZ i Bellona album zawiera analizę różnych typów szabli m.in. polskich, rosyjskich, węgierskich, szwajcarskich, tureckich, włoskich. Autor zastosował podział według cech konstrukcyjnych, przygotował też część o technikach szpadzistów, odtwarzanych pracowicie na podstawie dawnych traktatów i regulaminów.

 

Bosz/Bellona, twarda okładka, 264 strony, wymiary 210x280 mm, cena 59 zł

aktualności

III miejce dla albumu "Podkarpacie" w 28. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Z przyjemnością informujemy, że album "Podkarpacie"otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w 28 Ogólnopolskim...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

„Homework. Plakaty” to już dwudziesta siódma publikacja w popularnej serii poświęconej najważniejszym polskim...

> więcej

Album poświęcony twórczości Piotra Młodożeńca – grafika, malarza, rysownika oraz projektanta, syna Jana Młodożeńca,...

> więcej

«powrót