Warszawa w starej fotografii

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Warszawa w starej fotografii

 • Liczba stron:

  112

 • Liczba zdjęć:

  131

 • Format:

  205 x 275 mm

 • ISBN:

  978-83-7576-145-0

 • EAN:

  9788375761450

 • Oprawa:

  twarda

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2012

 • Język:

  polski

Warszawa w starej fotografii

Olgierd Budrewicz  (tekst) | Tadeusz Nuckowski  (proj. graf.)

„Warszawa w starej fotografii” to nowe, zmienione wydanie opublikowanego przed kilkoma laty przez Wydawnictwo BOSZ albumu „Warszawa przedwczorajsza”. Chcemy, by w odbiorze czytelników ponownie zaistniał świetny tekst zmarłego niedawno wybitnego warszawiaka i varsavianisty – Olgierda Budrewicza. Książka ilustrowana jest archiwalnymi zdjęciami Warszawy, tworzącymi spójny obraz stolicy sprzed lat, ulic, zaułków i placów, kamienic, reprezentacyjnych budowli, które już często nie istnieją, dawnych mieszkańców… To obraz świata, którego postać już przeminęła.

Patroni medialni:
Pobierz PDF

Fragment wstępu:

W chwili, kiedy piszę te słowa, nawet najstarsi obywatele Warszawy mogą powiedzieć, że pamiętają zaledwie ostatnią i to niewielką, dziesiątą część dziejów swego miasta. Jeżeli tu się urodzili i długo mieszkali, dzielili dramatyczne losy ludzi i murów, świątyń, pałaców, muzeów i ulic – widzieli śmierć, a potem zmartwychwstanie nadwiślańskiej stolicy. Oni zachowali w oczach wydarzenia, twarze przyjaciół, widoki domów, sklepów, szyldy uliczne firm i instytucji dawno nieistniejących. Kadry te tworzą jakby osobisty, prywatny film dokumentalny. Często wzbogacony ścieżką dźwiękową, przekazującą odgłosy salw karabinowych i huk spadających bomb, później szum obsuwających się murów kamienic skazanych na rozbiórkę, zgrzyt dźwigów budowlanych, stukot kielni, syk acetylenowych palników.
Powoli cichną słowa wypowiadane przez długie lata: „Pamiętam”, „Tam stał dom”, „W tej kawiarni pijałem pół czarnej”, „Wszyscy znali pana dzielnicowego”, „Na tamtym rogu był fryzjer – ach, jak on strzygł i czesał!”, „Według ruchu pociągów można było regulować zegarki”. Odchodzą świadkowie historii. Nadszedł czas powoływania się na dokumenty z szuflad i z archiwów publicznych, czas cytowania tekstów drukowanych i pisanych. Już Szekspir jednak zapytywał: „Czym byłoby miasto, gdyby nie ludzie?”. Odpowiedź jest tylko jedna: nie byłoby miasta.

Olgierd Budrewicz

Olgierd Budrewicz – słynny podróżnik, pisarz i dziennikarz. Zwiedził i opisał ponad sto krajów na wszystkich kontynentach. Autor kilkudziesięciu książek i niezliczonej liczby reportaży, a także programów telewizyjnych i scenariuszy dokumentów filmowych. Wieloletni współpracownik redakcji dzienników i czasopism, w tym tygodnika „Przekrój". W publicystyce zajmował się też zagadnieniami polonijnymi. Jego teksty doczekały się licznych przekładów. Były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, pełen pasji varsavianista. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i The Explorers Club.

Prof. Tadeusz Nuckowski – grafik i projektant graficzny, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca na Wydziale Sztuki; autor projektów graficznych kilkudziesięciu książek.

Dziękujemy za dodanie recenzji
Brak recenzji

Tytuły powiązane:

Dwór polski w starej fotografii

Teresa Bałuk-Ulewiczowa

2007

Dwór polski w starej fotografii. Wybór najciekawszych zdjęć OUTLET

Tadeusz Nuckowski

2012

Kraków. Fotografie z dawnych lat

Jacek Purchla

2006

Kresy w starej fotografii

Janusz Majewski

2013

Museums of Warsaw. A guide

Dorota Folga-Januszewska

2012

Muzea Warszawy. Przewodnik

Dorota Folga-Januszewska

2012

Poland in Old Photographs

Janusz Tazbir

2005

Polen auf alten Photographien

Janusz Tazbir

2005

Polska w starej fotografii

Janusz Tazbir

2005

Polska w starej fotografii. Wybór najciekawszych zdjęć

Daria Nałęcz

2012

Słownik warszawski

Olgierd Budrewicz

2011

W drogę!!!

Jerzy Bralczyk

2021

Warszawa

Agnieszka i Włodek Bilińscy

2005

Warszawa lata 20.–80. – komplet w etui

Jan Łoziński

2018

Warszawa lata 40.

Danuta Szaflarska

2014

Warszawa lata 50.

Krystyna Sienkiewicz

2014

Warszawa lata 60.

Beata Tyszkiewicz

2015

Warszawa lata 70.

Anna Seniuk

2015

Warszawa lata 80.

Joanna Szczepkowska

2016

Łazienki Królewskie w starej fotografii

Piotr Jamski

2015

aktualności

Podsumowanie 14. Bieszczadzkiego Lata z Książką

Za nami 14 edycja Bieszczadzkiego Lata z Książką, która w tym roku odbywała się w Przemyślu. Tradycyjnie, dopisali goście,...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Niniejsza publikacja, autorstwa Jacka Wasilewskiego, stanowi dowcipne, lecz niezwykle rzetelne podsumowanie najważniejszych zagadnień...

> więcej

„Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć”   Agnieszki Taborskiej – w opracowaniu graficznym...

> więcej

«powrót