Wykwintna kuchnia polska. Wszystkie smaki roku

Nakład wyczerpany

Przeglądaj książkę
 • Tytuł oryginalny:

  Wykwintna kuchnia polska. Wszystkie smaki roku

 • Liczba stron:

  280

 • Liczba zdjęć:

  140

 • Format:

  270 x 350

 • ISBN:

  978-83-7576-178-8

 • EAN:

  9788375761788

 • Numer wydania:

  I

 • Rok wydania:

  2012

 • Język:

  polski

Wykwintna kuchnia polska. Wszystkie smaki roku

Jerzy Bralczyk  (wstęp) | Andrzej Barecki  (proj. graf.)

Pozycja wyjątkowa w tegorocznej ofercie wydawnictwa, powstała pod patronatem Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta RP.

W pięknej, bogato ilustrowanej, albumowej książce znalazły się propozycje wykwintnych dań, przygotowanych przez uznanych szefów kuchni, takich jak Wojciech Modest Amaro, Karol Okrasa, Paweł Oszczyk, Marek Widomski czy Dariusz Struciński. Mistrzowie skomponowali menu zgodne z porami roku, wykorzystując tradycyjne polskie produkty w nowych daniach i smakach. Swoje propozycje przedstawiła także pani Anna Komorowska.

Bardzo oryginalne potrawy zostały wspaniale zaaranżowane, dzięki czemu towarzyszące przepisom zdjęcia są w istocie artystycznymi kulinarnymi obrazami. Dodatkową atrakcją są fotografie wykonane w Belwederze, siedzibie Prezydenta RP.

Wstępem tę niepowtarzalną i niezwykłą książkę kucharską opatrzyli – w wersji polskiej – prof. Jerzy Bralczyk, który skupił się na językowo-smakowych doświadczeniach, a w wersji angielskiej Jan Łoziński, przedstawiający polską historię „od kuchni”.

 

Album uhonorowany trzecią nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Gourmand World Cookbok Awards 2013 przyznawaną są przez Gourmand International, organizatora Paris Cookbook Fair. To jedno z najważniejszych na świecie wyróżnień dla książek o kuchni.

W finale konkursu "Wykwintna kuchnia polska"  zajęła trzecie miejsce w kategorii wydawnictw profesjonalnych.

 

Wykwintna kuchnia? Tylko z Polski  - O nowym podejściu do polskiej tradycji kulinarnej z prof. Jerzym Bralczykiem, Bogdanem Szymanikiem, prezesem wydawnictwa Bosz, które przygotowało album, a także z mistrzami kuchni Marcinem Filipkiewiczem i Pawełem Oszczykiem rozmawi Anna Skulska.

 

Piotr Adamczewski - krytyk kulinarny "Polityki", ciepło o "Wykwintnej kuchni polskiej".

Jerzy Bralczyk – (urodzony 23 maja 1947 roku w Ciechanowie) językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki. Doktoryzował się w roku 1973, habilitował w roku 1986, a tytuł profesorski uzyskał w roku 2000. Wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Rady Języka Polskiego, od 2003 roku zasiada w prezydium, od 2007 roku jest jej przewodniczącym. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dziękujemy za dodanie recenzji
+

Gotuj się - blog Piotra Adamczewskiego 25-03-2013 13:57

+

Maciej Nowak - Gazeta Wyborcza 08-01-2013 09:11

+

Kawa czy Herbata - prof. Jerzy Bralczyk i Karol Okrasa o "Wykwintnej kuchni polskiej" 02-01-2013 08:56

http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-sniadaniowe/kawa-czy-herbata/wideo/prof-jerzy-bralczyk-i-karol-okrasa-o-wykwintnej-polskiej-kuchni/9487584

+

Małgorzata Minta, www.gazetawyborcza.pl 17-12-2012 08:47

Polska kuchnia świetnie odnajduje się we współczesnych klimatach i światowych kulinarnych koncepcjach. Jest doskonałą wizytówką naszego kraju" - pisze Anna Komorowska we wstępie do książki o wykwintnej, nowoczesnej kuchni polskiej, objętej patronatem pierwszej damy. Obok propozycji najlepszych szefów kuchni, znalazły się tam przepisy na dania, które żona prezydenta podaje swoim bliskim.

Lin z sosem z wątróbki dorsza z ciepłą sałatką z fasoli i kapusty włoskiej - od szefa kuchni. A może lin z patelni z sałatą i sosem rabarbarowym - od prezydentowej?

Przepisy na te - i kilkadziesiąt innych dań godnych podniebienia najważniejszych osób w państwie - są w wydanej właśnie pod patronatem Anny Komorowskiej książki "Wykwintna kuchnia polska". Ale pierwsza dama nie poprzestała wyłącznie na patronacie - obok propozycji kucharzy, w książce są przepisy na eleganckie dania autorstwa pani prezydentowej.

Podczas premiery książki prezydent Bronisław Komorowski zauważył, że w życiu wszystko jest kwestią proporcji i nie omija to kuchni, gdzie często ścierają się nowoczesność i tradycja. - To pytanie o proporcje między smakiem odziedziczonym, wrażliwością na wszystkie skojarzenia z dzieciństwa, a potrzebą szukania nowocześniejszych, lepszych form wyrazu, także kulinarnego. To nie jest rzecz prosta, a powiedziałbym, że jest nawet ryzykowna. - stwierdził prezydent.

Wyzwanie odnalezienia proporcji między nowoczesnością, a tradycją kulinarną, podjęło dwunastu szefów kuchni, na co dzień prowadzących uznane restauracje w całej Polsce - od Augustowa, przez Warszawę, Bełchatów po Wrocław.

- To był bardzo demokratyczny projekt. Każdy z nas najpierw losował porę roku, do której ma przygotować dania. Potem każdy wysyłał pomysły swoich dań innym, by mogli je skomentować, coś doradzić albo zwrócić uwagę, że już przecież mamy kilka dań z przepiórką - mówi Wojciech Modest Amaro, szef kuchni Atelier Amaro. - Ja w wyniku tych konsultacji modyfikowałem dania 5 czy 10 razy - dodaje Dariusz Barański, szef kuchni restauracji Hotelu Monopol we Wrocławiu.

Jak wyjaśnia we wstępie do książki Anna Komorowska, "czasy się zmieniają, dlatego też tradycyjne potrawy przedstawione zostały w bardziej nowoczesnej formie".

Są więc gołąbki z łososiem bałtyckim (Marcin Filipkiewicz z restauracji hotelu Copernicus w Krakowie) i comber z królika z sosem smardzowym (Dariusz Struciński, hotel Anders w Starych Jabłonkach). Jest konfitowane żółtko kury zielononóżki ze smażonym serem i szczawikiem zajęczym (Krzysztof Rabek z restauracji Hugo w Poznaniu) oraz pierogi z wędzonym węgorzem i rydzami (Marcin Budynek, restauracja Warszawa w Augustowie). Pieczone przepiórki z roladą ze szpinaku i fasoli oraz leniwymi kluseczkami (Adam Komar, restauracja Belvedere Warszawa) i wędzony pstrąg z marynowaną dynią i galaretką z jabłka (Paweł Oszczyk, La Rotisserie, Warszawa). Jest w końcu chłodnik z poziomek i czarnego bzu z lodami sosnowymi (Wojciech Modest Amaro) oraz mus piernikowo-makowy z sosem winno-wiśniowym (Paweł Małecki, Cukiernia Sowa)

To wszystko typowo polskie smaki - raki, sandacze, jeżyny, buraki, borowiki, oscypek - ale podane zgodnie z trendami nowoczesnej, wyrafinowanej kuchni, łącznie z przynależnymi im technikami.

Początkowo rozważano pomysł, by dania z rozdziału pierwszej damy były utrzymane w podobnym, równie nowoczesnym stylu, co propozycje szefów kuchni. Stanęło jednak na tym, że będą tam potrawy, które Anna Komorowska przygotowuje bliskim. W efekcie można znaleźć przepisy na chłodnik z botwinki (taki z dużą ilością koperku i jajkiem), szparagi z sosem holenderskim czy cielęcinę z fasolką szparagową. Na deser - szarlotkę.

Jak zauważyła prezydentowa podczas uroczystej premiery książki, są to przepisy, które może wykonać każdy - w odróżnieniu od tych, jakie zaproponowali szefowe kuchni.

Ci zresztą wcale nie negują, że ich dania są skomplikowane i mogą być trudne do odtworzenia w domowych warunkach. - Nic nie przeszkadza jednak, by traktować je jako inspiracje, podpowiedzi, jak łączyć składniki - zachęca Adam Komar, szef kuchni warszawskiej restauracji Belvedere, który pomagał przy przygotowywaniu prezydenckiego rozdziału.

Dlaczego nie bigos i pierogi? - O tych daniach nie można zapomnieć, może jednak nadszedł czas, by postawić kreskę i spróbować wykorzystać te tradycyjne, typowo polskie produkty w inny sposób - mówi Wojciech Modest Amaro.

Zaprezentowane w książce przepisy nie będą jednak żyły wyłącznie na papierze - zgodnie z założeniem twórców dania będą serwowane podczas oficjalnych spotkań w pałacu prezydenckim.

Testy bojowe przeszła już zupa cebulowa z wędzoną śliwką Wojciecha Modesta Amaro, którą podano podczas uroczystej kolacji z okazji wizyty prezydenta Francji Francois Hollande'a. By daniu przydać francuskiego charakteru, obecną w oryginalnej recepturze kaszankę zastąpiono kozim serem. Równie polsko-francuska była przystawka, czyli śledź Bismarck z małżami św. Jakuba. A na finisz sernik z dyni z musem z węgierek, który szczególnie ujął francuskiego gościa.

+

Beata Jasina, www.wieszjak.pl 17-12-2012 08:46

Wykwintna kuchnia polska to zdecydowanie wykwintna pozycja wśród książek kulinarnych. Jest ona zarazem czymś więcej niż książką z przepisami - nie tyle uczy gotować, co inspiruje do wykorzystania rodzimych produktów i odkrywania bogactwa polskiej kuchni.

Album pozwala odkryć polską kuchnię tradycyjną w nowoczesnej formie. Twórczo przetworzone dania prezentowane w książce czerpią z bogactwa smaków naszego kraju. Zróżnicowane propozycje kulinarne zestawione razem tworzą zestaw zaskakujący oryginalnością. Znani i cenieni szefowie kuchni proponują wykwintne menu czerpiąc inspiracje z tradycji różnych regionów Polski. Wśród wybitnych postaci, które prezentują swoje przepisy znaleźli się m.in. Karol Okrasa, Paweł Oszczyk, Grzegorz Labuda - w sumie dwunastu kucharzy.

Książka podzielona została na cztery częścii proponuje potrawy na kolejne pory roku z wykorzystaniem ekologicznych produktów sezonowych. Pośród oryginalnych pozycji znajdują się na przykład „Consomme ze smardzów z pieczoną w miodzie scorzonerą” lub „Aksamitna zupa z soczewicy z pomidorami i chrupiącym jajkiem z truflą”. Luksusową publikację wieńczy wyjątkowe, osobiste menu Anny Komorowskiej, która zaprasza do rozsmakowania się w nowej odsłonie narodowej kuchni.  

 Wszystkie dania opatrzone są doskonałymi graficznie fotografiami, które z prezentowanych potraw czynią nie tylko zachęcające do konsumpcji estetycznie dopracowane dania, lecz także wizualnie atrakcyjne obrazy. We wstępie profesor Jerzy Bralczyk w barwny sposób przedstawia historię polskiej kuchni, powiązania pomiędzy smakiem i językiem oraz omawia rolę kuchni w kulturze.

Z myślą o zagranicznych odbiorcach książka przygotowana została w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

+

www.iwoman.pl 14-12-2012 09:52

Ukazał się właśnie album Wykwintna kuchnia polska, zawierający przepisy cenionych kucharzy, od Wojciecha Modesta Amaro po Karola Okrasę. Swoje menu w tej książce proponuje też prezydentowa Anna Komorowska.

Książkę przygotowano według nastających po sobie kolejno pór roku: wiosna, lato, jesień, zima. Do jej napisania zaproszono 12 mistrzów kuchni z całej Polski. To m.in.: Wojciech Modest Amaro, Karol Okrasa, Grzegorz Labuda, Dariusz Barański, Adam Komar, Marek Widomski. Wybitni szefowie kuchni przygotowali 5-daniowe wykwintne menu, które będzie serwowane podczas wizyt znamienitych gości u pary prezydenckiej oraz premiera. Album jest pomyślany także jako elegancki prezent - otrzymają go goście najważniejszych osób w państwie.

Wstęp do książki napisali znany językoznawca Jerzy Bralczyk oraz prezydentowa Anna Komorowska, która zaprezentowała w albumie także własne menu. Jej obiad składa się ze szparagów w sosie holenderskim, chłodnika z botwinki, lina z patelni, cielęciny z fasolką szparagową i szarlotki.

- To nie miała być książka warszawska. Wybrano więc najlepszych szefów kuchni z całej Polski- informował podczas środowego spotkania Wojciech Modest Amaro.

- Punktem wyjścia był polski produkt i pora roku. Przepisy są skomplikowane, ale na pewno mogą one być formą inspiracji do własnych kulinarnych odkryć, my sugerujemy połączenia smakowe, smakowe odkrycia. Chcieliśmy odejść od stereotypu bigosu i pierogów- mówili zaproszeni do projektu kucharze.

A cóż takiego oni zaproponowali? Jest i pieczona perliczka, troć z cukinią, gołąbki z sandacza w młodej kapuście, a na deser np. mus jeżynowy.

- Te dania będą żyć- zapowiada Amaro. - Będziemy je gotować podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, a zaproponowane przez nas dania będą częścią stołu prezydenckiego.

A czym, według Marka Widomskiego z Instytutu Kulinarnego, jest tak naprawdę jest wykwintna kuchnia?- Wykwintna kuchnia to przede wszystkim dobór surowców. Niektóre z nich są po prostu zapomniane w naszych polskich jadłospisach, w naszych restauracjach i my je przypomnieliśmy. W moim przypadku była to pierś z gęsi, marynowana w prosty sposób, z polskimi ziołami, odpowiednio położona na sałacie z nowalijek i z dressingiem z przetartych świeżych malin - to taki klasyk polski. Staraliśmy się pokazać kuchnię polską inaczej. I moi koledzy przedstawili taką wykwintną kuchnię polską z produktów, po które nie zawsze wyciągamy rękę - tłumaczy ekspert.

- Starałem się opierać na produktach obecnych w moim regionie, taką przyjęliśmy zasadę, np. kolega z Mazur starał się wyciągnąć wszystkie rarytasy mazurskie, ja z kolei krakowsko-podhalańskie. Z uwzględnieniem gęsi, która jest mało popularna w Polsce, a to bardzo źle o nas świadczy. Nie próbowaliśmy się nawzajem zaskakiwać, a chcieliśmy zrobić coś porządnie, i to się udało- dodał Widomski.

Prezentowane w albumie dania opatrzone zostały doskonałymi graficznie fotografiami autorstwa Leszka Wdowińskiego, które z prezentowanych potraw czynią prawdziwe dzieło sztuki.

Z myślą o zagranicznych odbiorcach, książka przygotowana została w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Album będzie dostępny w kilkudziesięciu wybranych księgarniach w Polsce. Książka Wykwintna kuchnia polska ukazała się nakładem wydawnictwa BOSZ.

+

www.wprost.pl 14-12-2012 09:51

Rewolucje w prezydenckiej kuchni

Szykują się zmiany na oficjalnym stole Komorowskich – dowiedział się „Wprost”. Teraz potrawy serwowane w Pałacu Prezydenckim będą pochodzić z menu albumu kulinarnego. Anna Komorowska w tej książce podzieliła się kilkoma własnymi przepisami.

Szparagi z sosem holenderskim, lin z patelni z sałatą i sosem rabarbarowym, cielęcina z fasolką szparagową – prezydentowa zdradziła swoje przepisy w książce „Wykwintna kuchnia polska”.

Prezydentowa zanim jeszcze wprowadziła się do Belwederu otwarcie przyznawała, że potrafi oporządzić całego dzika, przyniesionego przez męża-myśliwego. Ale od czasu, gdy Bronisław Komorowski dla prezydentury porzucił polowania, pierwsza dama stawia raczej na powściągliwość.

Komorowscy przenieśli jednak do prezydenckiego pałacu domowe porządki. Podzielili się władzą, wpływami i rolami. On poluje i przynosi mięso, ona je oprawia. I nabiera w tym coraz większej wprawy. W jednym z ostatnich wywiadów stwierdziła, że bycie pierwszą damą „to nie jest najgorsza praca”. Na międzynarodowych salonach potrafi rzucić lepszym dowcipem niż mąż, a przy tym – jak podkreślają nasi rozmówcy – jest ciepła i serdeczna. Na obiedzie z belgijską księżną Matyldą nie ma mowy o niezręcznej ciszy. Panie pochłania dyskusja o wspólnych korzeniach belgijskiej księżnej z Komorowskimi.

Bruksela, tydzień temu. Komorowska towarzyszy mężowi, wsiadają do samochodu. BOR-owiec zamyka drzwi za prezydentem, jego małżonka obchodzi dookoła samochód. Zatrzymuje się przy otwartym bagażniku. – A ja tu? – żartuje, patrząc wymownie. Takie wspólne żarty to stały element małżeństwa Komorowskich. Ta sama wizyta, wpisy do oficjalnej księgi, prezydent jako pierwszy zaczyna kreślić zamaszysty podpis. – Hierarchia musi być – ironizuje na to prezydentowa.

Ale to ona trzęsie tym małżeństwem – nie ma wątpliwości większość z naszych rozmówców. Czy jest też szarą eminencją w prezydenckim Pałacu?

+

www.kuchniaplus.pl 14-12-2012 09:46

Wykwintna kuchnia polska - nowa książka kulinarna

„Wykwintna kuchnia polska” to wyjątkowy album kulinarny zawierający przepisy najlepszych artystów kuchni polskiej od Wojciecha Modesta Amaro po Adama Okrasę. To eleganckie dzieło zostało opatrzone wstępem pierwszej damy Anny Komorowskiej oraz profesora Jerzego Bralczyka.

Album pozwala odkryć polską kuchnię tradycyjną w nowoczesnej formie. Twórczo przetworzone dania prezentowane w książce czerpią z bogactwa smaków naszego kraju. Zróżnicowane propozycje kulinarne zestawione razem tworzą zestaw zaskakujący oryginalnością. Znani i cenieni szefowie kuchni proponują wykwintne menu czerpiąc inspiracje z tradycji różnych regionów Polski. Wśród wybitnych postaci, które prezentują swoje przepisy znaleźli się m.in. Adam Okrasa, Paweł Oszczyk, Grzegorz Labuda - w sumie dwunastu kucharzy. Książka podzielona została na cztery części i proponuje potrawy na kolejne pory roku z wykorzystaniem ekologicznych produktów sezonowych. Pośród oryginalnych pozycji znajdują się na przykład „Consomme ze smardzów z pieczoną w miodzie skorzonerą” lub „Aksamitna zupa z soczewicy z pomidorami i chrupiącym jajkiem z truflą”. Luksusową publikację wieńczy wyjątkowe, osobiste menu Anny Komorowskiej, która zaprasza do rozsmakowania się w nowej odsłonie narodowej kuchni.

Wszystkie dania opatrzone są doskonałymi graficznie fotografiami, które z prezentowanych potraw czynią nie tylko zachęcające do konsumpcji estetycznie dopracowane dania, ale i wizualnie atrakcyjne obrazy. We wstępie profesor Jerzy Bralczyk w barwny sposób przedstawia historię polskiej kuchni, powiązania pomiędzy smakiem i językiem oraz omawia rolę kuchni w kulturze. Z myślą o zagranicznych odbiorcach książka przygotowana została w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

+

www.metromsn.gazeta.pl 06-12-2012 13:14

Być może pierwszy raz w historii polskiej sztuki kulinarnej, przy jednym stole zasiedli najwięksi mistrzowie i szefowie kuchni w Polsce. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie premiera książki kulinarnej, nad którą wspólnie pracowali

"Wykwintna kuchnia polska" to album wyjątkowy i chyba pierwszy w historii polskich kulinariów. Luksusowe wydanie zawiera przepisy najlepszych artystów polskiej kuchni, od Wojciecha Modesta Amaro, Pawła Oszczyka, po Karola Okrasę, w sumie dwunastu najlepszych polskich kucharzy. Profesor Jerzy Bralczyk opatrzył tę książkę wstępem, tak bogatym w językowe smaczki, że praktycznie nieprzetłumaczalnym na język angielski.

W końcu mamy się czym chwalić, bo album ten powstał też właśnie w tym celu. Pomysł rodził się długo. Podobno kiełkował w Pałacu Prezydenckim, a dokładnie w kuchni pani prezydentowej Anny Komorowskiej, która zgodnie ze starą maksymą "przez żołądek do serca", zakasała rękawy i zaprosiła mistrzów ze świtą najlepszych artystów fotografii do swojej kuchni. Luksusową publikację wieńczy wyjątkowe, osobiste menu Anny Komorowskiej. Książka ma bowiem stać się wizytówką Polski na świecie. Koronowane głowy i politycy światowego formatu odwiedzający Polskę mają dostawać ten wyjątkowy album w prezencie. Ale to nie koniec mariażu kuchni z polityką. Dwunastu autorów zobowiązało się przygotować wykwintna kolację w Pałacu dla gości prezydenta Komorowskiego.

Książkę podzielono na cztery części, bo sezonowość jest orężem polskiej kuchni. Kucharze losowali więc pory roku (karteczki z kapelusza) i musieli podporządkować się wymogom z tym związanym, czyli np. musieli wykorzystać produkty sezonowe. Autorzy pochodzą z różnych stron kraju, proponują więc dania wykorzystując bogactwo kulinariów swoich regionów. Pośród oryginalnych pozycji są np. "Consomme ze smardzów z pieczoną w miodzie scorzonerą" lub "Aksamitna zupa z soczewicy z pomidorami i chrupiącym jajkiem z truflą".

Książka nie jest dla wszystkich. Być może w tym też tkwi jej wyjątkowość. Drukowana w najlepszej europejskiej drukarni, na najdroższym kredowym papierze, opatrzona przepięknymi zdjęciami i w końcu przedstawiająca polską kuchnię tradycyjną w nowoczesnej formie - ma swoją cenę. Album kosztuje 300 złotych, ale wart jest tych pieniędzy. Nie znajdziecie w nim przepisu na nieśmiertelnego schabowego z kapustą, bigosu, czy śledzia w śmietanie, choć jeśli głębiej poszukacie i schab i kapusta i śledź w niektórych z propozycji mistrzów się znajdzie. Książka ma być inspiracja dla smakoszy amatorów, próżno w niej szukać gotowych i możliwych do realizacji w domu przepisów. Nie chodzi o składniki, bo te są dostępne. Chodzi raczej o artyzm mistrzów, którzy do swoich propozycji wykorzystuję nie tylko doświadczenie ale też najnowocześniejszy sprzęt i kosmiczną technologię.

+

www.rzeszow.gazeta.pl 06-12-2012 13:14

Co się je na przyjęciu u prezydenta? Wykwintna kuchnia od kuchni

To nie jest zwykła książka kucharska, ale można wykorzystać ją w kuchni. Ale gotując z podanych w niej przepisów, trzeba się bardzo pilnować. Można coś przypalić, oglądając cudowne zdjęcia nie tylko potraw, ale także zdjęć z przedwojennych rautów i przyjęć.

"Wykwintna kuchnia polska" to nowa pozycja, którą może pochwalić się wydawnictwo Bosz. Tym razem wykorzystano modę na kulinaria i powstała bardzo piękna książka, która łączy typową książkę kucharską z pięknym albumem. Książka dostarcza czytelnikowi wielu wrażeń. A wystarczy zagłębić się w przedmowę, którą napisał profesor Jerzy Bralczyk. Profesor podszedł do kuchni i jedzenia od strony językowej. Podążając za profesorem - pomyślmy, co widzimy słysząc "chrrrrupki rogalik"?. Czy słowo "miód " nie brzmi bardziej słodko niż "cukier"?

I ten smakowity, lingwistyczny wstęp wprowadza nas do świata wielkich przyjęć. Na zdjęciach zobaczymy przyjęcia na Zamku Królewskim za czasów prezydenta Mościckiego i marszałka Piłsudskiego. A gdy się napatrzymy na zdjęcia, czas się samemu zmierzyć z wykwintną kuchnią i spróbować przygotować dania podawane na przyjęciach prezydenta Bronisława Komorowskiego dla najważniejszych jego gości z kraju i ze świata. Dania przygotowało trzynastu kucharzy, szefów kuchni znanych polskich restauracji. Menu uzależnione jest od pór roku. Wiosną można przyrządzić np. gęś marynowaną w wielickiej soli. Później znajdziemy przepis np. na troć z cukinią i szparagami gotowanymi z kwiatami rozmarynu, sandacza na purée selerowym z sosem z trawy żubrowej i crustem z młodego pora, aksamitny krem z raków podprawiony kwaśną śmietaną z dodatkiem szyjek rakowych i świeżej kolendry i wiele innych. Wegetarianie znajdą również dla siebie ciekawe przepisy.

A na koniec zostawiono przepisy z domowej kuchni Anny i Bronisława Komorowskich. Co można zjeść w domu prezydenta? Np. szparagi z sosem holenderskim, chłodnik z botwinką, lina z patelni lub cielęcinę z fasolką szparagową.

Anna Komorowska objęła album swoim patronatem i udostępniła wnętrza Pałacu Prezydenckiego. Pani prezydentowa otrzymała pierwszy egzemplarz książki. Niestety, ze względu na luksusowe wydanie, książka nie jest tania. Cena detaliczna wynosi 300 zł. Książka jest wydana także w języku angielskim. W tej wersji Jan Łoziński przedstawia w pasjonującym eseju dzieje polskiej kuchni i kulinarnych tradycji naszego narodu.

Tytuły powiązane:

Chopin wydanie luksusowe

Mieczysław Tomaszewski

2010

Chopin wydanie luksusowe

Mieczysław Tomaszewski

2010

Dress code. Tajemnice męskiej elegancji

Krzysztof Łoszewski

2014

Fine Polish cuisine. All the flavours of the year

Jan Łoziński

2012

Fine polish desserts

Jan Łoziński

2015

Gentleman. Mam zasady OUTLET

Adam Granville

2011

Polska wydanie luksusowe

Lech Wałęsa

2012

Wykwintne desery polskie

Jan Łoziński

2015

aktualności

Podsumowanie 14. Bieszczadzkiego Lata z Książką

Za nami 14 edycja Bieszczadzkiego Lata z Książką, która w tym roku odbywała się w Przemyślu. Tradycyjnie, dopisali goście,...

> więcej

Zapowiedzi zobacz wszystkie

Opowieści z kraju nad Wilią, autorstwa Anny Koprowskiej-Głowackiej, to zbiór ponad dwudziestu baśni litewskich, odwołujących się...

> więcej

„Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tropie złodziei obrazów”, autorstwa Dagmary Budzbon-Szymańskiej, to opowieść...

> więcej

«powrót